Boğaziçi Üniversitesi

@İstanbul

Okulumuzun bürokratik yapısı ağır ve katı olmadığından birçok dersi farklı zamanlarda alabiliyorsunuz. Bu sayede bölümümü 3 yılda bitirebildim. Okulumun farklı bölümlerden ders almayı teşvik etmesi sayesinde 9 farklı bölümden birçok ders aldım ve dünyam genişledi. Bütün bunların yanı sıra belki de en önemli artısı kulüplerin ve öğrenci toplulukların varlığı ve etkinlikleri. Öğrencilerin insiyatifi gelişmekte ve eğitimin getirdiği tek boyutluktan çıkılmakta. Mithat Alan Film Merkezi sayesinde geniş bir film arşivi öğrencilerin kullanımında bulunmaktadır. Kütüphanemizin sağladığı olanaklar arasında bulunan geniş bir müzik arşivi ve bu kayıtları kütüphanede dinlemek benim en çok hoşuma giden olanaklardan yalnızca biri. Öğrenci kulüplerinin de etkinliği sayesinde yüzmeden yelkene, briçten futbola, satrançtan tenise kadar birçok spor dalıyla uğraşma şansını elde ediyorsunuz. Okulun bulunduğu konumu ve doğal ortamı da çok seviyorum. Deniz esintisini özlediğimde bebek sahiline inip yürüyüş yapıyor, boğaza karşı oturmak istediğimde petek’te ya da manzarada oturuyor, boğaz köprüsü karşısında yemek yemek istersem de ağaç eve gidiyorum.
Kısa, öz ve net olarak Boğaziçi Üniversitesi'ni yerim, sonra da bittiğine üzülürüm.
bunu her fırsatta dile getiririm. "100 kere öss'ye girsem, 100 kere aynı puanı alsam, 100ünde de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü yazarım."
İnsanların kafası rahat. Ters ters bakan olmaz, amuda kalkıp yürümeye kalksan en fazla 3sn dikkat toplayabilirsin herhalde. Ayrıca özgürlükçü bir ortamı destekliyor, siyasi düşünce, etnik köken, dini inanış ya da cinsel yönelim gibi tüm konuların bu üniversitede özgürce ifade edilebildiğini ve sınırlanmanın olmadığını gördüm. Okulun insanın içini açan kampüsünü, kampüsün insanda uyandırdığı gurur ve mutluluk duygusunu bir kenara bırakırsak, öğrenci kulüpleri açısından da geniş seçenekler sunması öğrenci için cezbedici oluyor. Bir de az kontenjan dolayısıyla çok farklı bölümlerden çok farklı insanlarla tanışmak mümkün oluyor ya da bölüm içerisinde gruplaşmalar olmuyor, herkes birbiriyle yardımlaşabiliyor. Ayrıca büyük kütüphanesi, boş zamanınızda gidip film izleme ya da plak dinleme olanağı sunması da “student friendly” bir okul yapıyor. Diğer yandan da hocaların eğitimlerine baktığımızda alelade bir hocanın bile Harvard, Yale gibi yerlerde doktorasını tamamlamış olabilmesi, ödülleri olması, kısaca eğitim kadrosu sevdiğim yönlerinden. 0 ingilizce eğitim uygulanmasıyla yabancı kaynaklardan da (Örn: Yale ya da MIT gibi) dersin takibini mümkün kılıyor. “Music Appreciation” “Introduction to Filmography” “Humanity” “Sculpture” gibi insanın ilgi alanına öre yönelebileceği dersler sunması da ayrı bir güzel. He bir de, baya parti filan yapıyor bu okul, benim ilgimi çekmez ama hoş şeyler yapıyor. Bir de spring break’te herkes magic break adı altında Antalya’ya filan gidiyor. Sosyal bir okul kısaca.
Bu üniversiteyi seçerken sadece adına ve ününe bakıp seçmedim. Benim eksiklerimi düşünüp daha sosyal bir ortamda olmam gerektiğine karar verdim ve Boğaziçi Üniversitesi en iyi seçenek olarak göründü. Bunun dışında, herhalde Boğaziçinin eğitim kalitesinden ve Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olduğundan bahsetmeme gerek yok :)
Boğaziçi'nin vizyonuna ve burada kendimi geliştireceğime inandığım için. Zeki, entelektüel ve farklı düşünceden çok fazla insanla bir arada bulunma şansı sunduğu için. Tamamen İngilizce eğitim vermesi, mezunlarının alanlarında en iyi yerlerde olmaları, öğrenci kulüpleriyle dolu bir sosyal hayat sunması, ve tabi ki muhteşem kampüsü, manzarası...
Samimi olmak gerekirse kampüsle başlamak lazım. İnsan ilk bakınca ne kadar güzel ‘ooo boğaz manzarası var ya’ şeklinde düşünüyor. Evet var ama bir süre sonra deniz manzarasından daha öte bir şeyler de var.

Akademik hayata dair de, donanımlı ve farklı bakış açıları getiren aynı zamanda farklı karakterdeki(gerçekten de hepsi birbirinden ilginç) hocalardan görme şansına erişiyoruz.

Çok farklı sosyal etkinliklerin parçası olabilmek de ayrı bir artı. Her insana hitap edecek bir şeyler var diyebilirim.

Yurtdışı bağlantılarını da söylemeden geçmemek lazım. Erasmus, exchange gibi olanakları çok fazla. Bu da öğrencilerin farklı ülkelerde kısa süreli de olsa eğitim alarak farklı bir vizyona sahip olmasını sağlıyor.
Sanırım temel neden çevrem. Komşumuzun bir oğlu okumuştu Boğaziçi’nde ben de ondan çok feyz alırdım o yüzden tercih ettim. Ama şimdi olsa tekrar tercih edebilirim. Çünkü, Boğaziçi’nin köklü ekolünden kaynaklanan, ayrı bir havası var. Son derece liberal bir ortam, kaliteli insanlar… Bunun yanında galiba bir de kampüsün güzelliğinden çok etkilendim. Şehre (Taksime) oldukça yakın, müthiş bir kampüs okulu. Mezun olduktan sonra daha net anlayabildiğim üzere hocalarının kalitesi falan da oldukca etkili olmaliymis tercihimde. Boğaziçi’nde gerçekten de efsanevi hocalar var. Yani temel faktör: insanlar. Hem birlikte okuduğumuz insanlar hem de sizi okutanlar oldukça nitekli.

Şirketler

Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili şirketler.

Anlatsın

7 çalışan 53 cevap verdi.

KEŞFET

Lego

Şirket

KEŞFET

Anbean

5 çalışan 12 cevap verdi.

KEŞFET

Kraft Heinz

8 çalışan 113 cevap verdi.

KEŞFET

Nokta

14 çalışan 70 cevap verdi.

KEŞFET

Siemens

27 çalışan 220 cevap verdi.

KEŞFET

Microsoft

12 çalışan 101 cevap verdi.

KEŞFET

Mercedes-Benz Türk

6 çalışan 71 cevap verdi.

KEŞFET

Unilever

15 çalışan 122 cevap verdi.

KEŞFET

Vodafone

9 çalışan 136 cevap verdi.

KEŞFET

Garanti Bankası

6 çalışan 55 cevap verdi.

KEŞFET

Abdi İbrahim

25 çalışan 289 cevap verdi.

KEŞFET

Bain & Company

6 çalışan 44 cevap verdi.

KEŞFET

Philip Morris / Sabancı

18 çalışan 204 cevap verdi.

KEŞFET

Türk Telekom

11 çalışan 156 cevap verdi.

KEŞFET

METRO Cash & Carry Türkiye

10 çalışan 121 cevap verdi.

KEŞFET

EY Türkiye

11 çalışan 172 cevap verdi.

KEŞFET

Nestlé

9 çalışan 112 cevap verdi.

KEŞFET

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

14 çalışan 201 cevap verdi.

KEŞFET

HSBC

Şirket

KEŞFET

BSH

21 çalışan 233 cevap verdi.

KEŞFET

British American Tobacco

8 çalışan 111 cevap verdi.

KEŞFET

Colgate-Palmolive

9 çalışan 105 cevap verdi.

KEŞFET

Procter & Gamble

12 çalışan 145 cevap verdi.

KEŞFET

Avon

7 çalışan 40 cevap verdi.

KEŞFET

Zingat.com

16 çalışan 213 cevap verdi.

KEŞFET

Solvoyo

9 çalışan 55 cevap verdi.

KEŞFET

L'Oréal

19 çalışan 52 cevap verdi.

KEŞFET

ProBro Akademi

5 çalışan 43 cevap verdi.

KEŞFET

Garanti Teknoloji

6 çalışan 91 cevap verdi.

KEŞFET

Bölümler

Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili bölümler.

Öğrenci Kulüpleri

Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili kulüpler.

Kişiler

Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili kişiler.

Emre Vural

Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Direktörü, Abdi İbrahim

Profile Git

Buğçe Demirkol

Digital Marketing Intern, Anlatsın

Profile Git

Meltem Özgan

Erişim Şebeke Servis Performans Yönetimi Grup Müdürü, Türk Telekom

Profile Git

Tolga Kılıç

Türkiye Ticari Pazarlama ve Satış Direktörü, British American Tobacco

Profile Git

Damla Aksu

Kalite Yönetimi Birim Müdürü, Garanti Teknoloji

Profile Git

Sezin Mızraklı

Kurumsal Segment Pazarlama Direktörü, Türk Telekom

Profile Git

Servet Ünal

İktisat Bölümü, Boğaziçi Üniversitesi

Profile Git

Tuğçe Köroğlu

Tedarik Operasyonları Zinciri Müdür Yardımcısı, Procter & Gamble

Profile Git

Bilgehan Ergenekon

Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü, Procter & Gamble

Profile Git

İrem Ayken Uslu

İnsan Kaynakları Müdürü, BSH

Profile Git

Salih Öztürk

Gillette Türkiye ve Kafkaslar Marka Müdürü, Procter & Gamble

Profile Git

Sarper Evren

Finans Direktörü, Zingat.com

Profile Git

Haluk Kaya

BSH Bölgesel İcra Kurulu Üyesi , BSH

Profile Git

Güliz Dalaman

Yetenek Yönetimi Bölüm Müdürü , British American Tobacco

Profile Git