Cevaplar 316

Yükleniyor...
26,173 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Okurken Gümrük isimli bir dersim vardı ve bir gün gümrüğe gittik, ben de böyle yerlerde çalışacağımızı düşündüm ama çoğu arkadaşım benim gibi ilaç ve bankacılık sektörüne yöneldi. Dolayısıyla okuduğunuz bölümle ilgili çalışmanız gerektiği kısım eskide kaldı çünkü şu anda birçok arkadaşım okuduğu bölümden farklı yerlerde çalışıyor. Bu tamamen kişisel olarak nereye yönelmek istediğinize ve ilgi alanınıza bağlı. Pfizer’de rotasyon olduğu için bunun gibi değişiklikler yapabilmeniz mümkün.

1
8,619 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Türkiye’de gerçekten kaçımız mezun olduğumuz bölümün işini yapıyoruz? Bundan çok emin değilim. Dolayısıyla bir bölümde okurken öncelikli olan şey; o bölümden, çevreden ve kişinin o dönemde yaptığı işlerden edindiği yetkinlikler ve becerilerdir. Pfizer Türkiye olarak farklı fonksiyonlarımızdaki çalışan profilimizde neredeyse her bölümden çalışanımız var çünkü bizim için kıymetli olan, çalışanlarımızın o bölümde okurken edindiği yetkinlikler ve becerilerdir. Biz de bunu ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okuyan öğrencilere de başvurularını yaparken kendilerini sınırlamamalarını öneririm çünkü yaşamlara dokunmak için burada sınır yok.

6,540 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunlarının hayali diplomat olmaktır ama gerçekten çok az bir kısmı diplomat olarak devam eder, genellikle akademisyen olurlar. Bunun dışında da HR veya Medya alanlarında çalışabilirler. Benim dönemimden mezun olan kişilerde her işi yapabilen bir profil vardı. Finansçı, bankacı, pazarlamacı, girişimci olanlar da vardı. Ben de Siyaset mezunuyum ama Finans yapıyorum. Üniversiteye pek meslek gözüyle de bakmamak lazım çünkü çok az mezun eğitimini aldığı işi yapıyor. Bence buradaki kritik olan şey; hevesli ve istekli olmak, istediğiniz işi yapmaktır çünkü istekli olduktan sonra her işi yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

1
5,044 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu arkadaşlarımızın az çok ne iş yaptığını biliyorum ama istatistiksel olarak bir cevap vermem zor çünkü böyle bir araştırma yapmadım. Çoğunlukla mühendisliğe devam ederek Savunma Sanayii’nde, araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında veya üretim tesislerinde çalışıyorlar.

Bunun yanında benim gibi örnekler de çok. Elektrik Elektronik Mühendisliği’nden mezun olduğu sırada hayatta başka şeyler yapmak istediğini fark ederek başka sektörlere gitmek isteyen birçok arkadaşım oldu. Finans, FMCG, Pazarlama, Satış, Danışmanlık gibi birçok farklı alanda çalışan kişiler var. Ben de bir Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu olarak İlaç sektöründe Pfizer’de Satış ve Pazarlama’da kariyer yaptım. Dolayısıyla bir mezunun çok da kendini kısıtlamasının bir anlamı yok ama Elektrik Elektronik Mühendisliği’ni seviyorsanız, orada öğrendiklerinizi hayatta kullanmak tabii ki bir avantaj sağlayacaktır ama sevmiyorsanız bunu yapmak zorunda hissetmemeniz lazım.

4,639 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Benim bu düşüncem tıp fakültesinde okurken başladı. Biz tıp fakültesinde okurken 4. sınıftan itibaren kliniğe geçiyoruz ve klinik stajlar yapıyoruz. Klinik stajlarda ya doğru insan vardı ama doğru aletler yoktu ya da doğru alet edevatın olduğu yerde doğru insanlar yoktu. Dolayısıyla yönetsel bir sıkıntı vardı. Bu yüzden ben tıp fakültesinde okurken yönetimle ilgili bir şeyler okumaya, idare bilimiyle ilgilenmeye karar vermiştim. Tıp fakültesini bitirdikten sonra TUS sınavına hazırlanırken Farmakoloji istediğime karar verdim. Farmakoloji ihtisası yaparken de yönetimle ilgili bir şeyler yapmak istediğim için Pazarlama yüksek lisansı yaptım. Uzmanlığımı almaya yakın da sektörde başvurulara başladım. Görüştüğüm ilk şirket Pfizer’di ve burada çalışmaya başladım.