Cevaplar 215

Filtrele:Sırala:

İTÜ EMK ile nasıl tanıştınız? (5 Cevap)

Üniversite yerleştirmeleri açıklandıktan bir süre sonra evime gelen bir kargo ile başlar bu güzel kulüpe tanışma hikayem. Kargo, İTÜ Endüstri Mühendisliği Kulübü tarafından gönderilmişti. İçerisinde kulüp başkanı tarafından yazılan bir mektup, kulübün dergisi olan Optimum'un son sayısı, kulübe özel yapılmış kitap ayracı gibi şeyler vardı. Henüz okula başlamamışken böyle bir sürprizle karşılaşmak beni çok sevindirmişti ve o gün İTÜ EMK'nın farkını, güzelliğini ve enerjisi anlamıştım.

İTÜ EMÖS'ü diğer sempozyumlardan ayıran özellik nedir? (2 Cevap)

İTÜ EMÖS'ü diğer sempozyumlardan ayıran pek çok özellik vardır. Bir kere 25 yıllık bir tarihi vardır EMÖS'ün. Bu da etkinliğe 25 yıl boyunca gelişme, farklılaşma, özgün bir etkinlik olma imkanı sağlamıştır. Aynı zamanda İTÜ EMÖS 5 gün süren en uzun soluklu öğrenci etkinliği olmanın yanı sıra 1000'in üzerinde katılımcısıyla en kalabalık öğrenci etkinliğidir. En güncel iş trendleri en büyük şirketlerin üst düzey yöneticileri, alanında en uzman kişiler tarafından aktarılır. Tahmin edilenin aksine EMÖS sadece sempozyumlardan oluşmaz. Oturumlara paralel olarak gerçekleşen Kariyer Atölyeleri ile katılımcılar, istedikleri şirketlerle direkt etkileşime geçip çeşitli vakalar çözme, eğitimler alma, birbirinden eğlenceli ve eğitici workshoplara katılma imkanı yakalarlar. Kariyer odaklı bu aktivitelerin yanında eğlencesi de EMÖS'ü diğer sempozyumlardan ayırır. 5 günlük bir etkinlik olduğu için otelde konaklama imkanı sunulur bu da insaları kolayla kaynaştırır. EMÖS'ün ilk günü BaşArı Ödülleri adı verilen, internetten üzerinden oylama ile belirlenen yılın en başarılı sanatçılarının ödül aldığı büyük bir törenle başlar. İkinci, üçüncü ve dördüncü günü oturumlar ve atölyelerden sonra konaklamalı katılımcılarımızın eğlenip kaynaşma ortamı sağlayabileceği aktiviteler yapılır. Son günde ise yine konaklamalı katılımcılara sürpriz bir aktivite düzenlenir ve tatlı bir şekilde etkinlik sonlandırılır. Bu dinamik yapısı ve kalitesi EMÖS'ü diğer sempozyumlardan ayırır.

Çalışma hayatında üst düzey bir kadın yönetici olmak nasıl bir deneyim? (1 Cevap)

Pfizer’de kadın-erkek ayrımı yok. Birisi bana bakarken beni kadın olarak görmüyor veya ben birisine bakarken onu erkek olarak görmüyorum. Burada insanların potansiyeline bakıyoruz ve ben de Pfizer’deki kariyerim boyunca bunun dışında hiçbir şey hissetmedim.

Direktörlük pozisyonuna gelirken hamileydim ve hamileyken yeni bir pozisyona atanmak çok tuhaf geldi ama hiçbir sıkıntı olmadı ve yöneticim bana çok daha uzun bir kariyer teklifinde bulunacağını anlattı. Hamileliğin problem olmadığını, çocuğumu büyütüp geri geleceğimi söyledi ve gerçekten de öyle oldu. Ben Pfizer’deyken evlendim, iki çocuğum oldu ve bütün kariyerimi Pfizer’deçalışırken geliştirdim. Bu yüzden evdeki düzenin sağlıklı ve iyi bir noktada olmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Sizi destekleyen bir eşinizin ve evde çocuklarınıza yardım edebilecek birilerinin olması, kafanızın evde ve evdeki ihtiyaçlarda kalmaması çok önemli ve bunu sağlamak kadına düşüyor. Benmultifocus’un kadının genetiğinde olduğunu, zaman yönetimi becerisine sahip olmanın, neyin ne zaman yapacağını bilmenin ve öncelikleri belirlemeninönemli bir şey olduğunu düşünüyorum.

Pfizerde birçok kadın yönetici var, hepsi de çok başarılı ve kariyerlerinde çok anlamlı ilerleme kaydediyor. Dolayısıyla benim durumum da bir istisna değil. Ben profesyonel hayata baktığım zaman benim gibi birçok kadın görüyorum. Bu yüzden de okumuş kadınlarımızın kariyerlerinde ilerleyebileceklerine inanıyorum.

Bence bizim problemlerimiz; kişinin kendisini limitlemesidir. Evlenip çocuk sahibi olduktan sonra iyi bir anne olup olmadığınızı sorgulamamak ve ilerlemeye niyetli olmak çok önemli. Ayrıca kadınların eğitimde daha da ilerlemesi ve okuması gerekiyor çünkü üniversiteyi bitiren kadınlarımızınkariyerinin hep ilerlediğini görüyoruz. Önemli olan kadınlarımızın o ilk aşamaları aşması ve özgüvenlerini, finansal bağımsızlıklarını ellerinde tutmalarıdır. Bunu yıkıcı olmak amacıyla değil, yapıcı olma amacıyla söylüyorum çünkü artık ailelerde kadının ve erkeğin çalışması çok gerekli. Türkiye ekonomisinde çocuk sahibi olduğunuz zaman mutlaka hem annenin hem de babanın çalışması gerekiyor. Dolayısıyla kadının kendini geliştirmesi ve iş dünyasında kendine bir yer bulabilmesi önemli bir unsur.

Bunun dışında kadının eğitim seviyesinin yüksek olması Türkiye’nin gelecek nesilleri için de çok önemli diye düşünüyorum. Bu yüzden tüm kızlarımızın okumasını ve kararlı bir şekilde son noktaya kadar devam etmesini istiyorum ve hepsini buna teşvik ediyorum çünkü o kızlarımızın hepsinin profesyonel hayatta yeri olduğuna inanıyorum.

Pfizer çalışanları için nasıl eğitim ve gelişim fırsatları sunuyor? (1 Cevap)

Pfizer işe alımlarda çok seçici davranıyor. Burada çok uzun mülakat süreçleri oluyor, çeşitli sınavlardan geçiliyor, İngilizce sınavlarının ardından yoğun görüşme süreçleri ve vaka çalışmaları oluyor. Bunun amacı da başvuran kişilerden en iyisini alabilmektir. En iyiyi aldıktan sonra o kişiyi geliştirmek borcumuz oluyor çünkü öğrenime açıklığı gördüğümüz kişileri şirkete alıyoruz. Sonrasında bu kişiler sektörü ve şirketi öğrenebilecekleri çeşitli departmanlarda başlıyorlar. Oralarda ilk dönemlerde yöneticileriyle çok yakın çalışıyorlar ve on boarding rotasyonlar oluyor.

Örneğin bir MT’nin başlangıçtan itibaren hangi eğitimleri hangi dönemde alacağına bellidir ve bunun için Marketing Leaders Development Program adında bir programımız var. O arkadaşlarımızın bu eğitimlere katılmasını sağlayarak hem gelişmelerini hem de bir sonraki pozisyona hazırlanmalarını bekliyoruz

Bunun dışında burada yoğun bir rotasyon var. Kişinin bir işte belli bir seviyeye geldikten sonra aynı işte kendini tekrarlayarak devam etmesi yerine, yeni bir zorluğa başlayarak kendisini geliştirmek için bir adım daha atmasını hedefliyoruz. Bu şirket için zor bir şey çünkü şirketlerin, işinde verimliliğe ulaşmış bir insanın o pozisyonda kalmasını tercih etmesi lazım ama biz Pfizer’de kişinin gelişmesine daha öncelik veriyoruz çünkü yönetim ekibimize çok güveniyoruz. Belli bir seviyede o işi yönetebilecek, doğru kararları alarak o işi götürebilecek kişiler olduğuna ikna olduğumuz için aşağıdan gelen arkadaşlarımızı yetiştirip geliştirmek için rotasyonu çok yoğun bir şekilde uyguluyoruz.

Bunun dışında mentorluk sistemimiz var. Kişi kendi yöneticisinden aldığı coaching dışında şirket içerisinde istediği birisinden mentorluk de alabiliyor. Kendisine rol model olarak belirlediği kişiyle yurtdışında olsa dahi mentorlukilişkisi içine girebiliyor. Mentorluk programımız sayesinde kişi gelişmek istediği alanlarda mentorluk vermek isteyen kişilerle telefon veya Webex üzerinden ayda bir veya belirleyeceği sıklıkta görüşerek gelişim planını takip edebiliyor. 

Dolayısıyla Pfizer’de gelişmek isteyen birisi için çok fazla fırsat var. Önemli olan kişinin gelişmeyi istemesi ve talep etmesidir çünkü biz bu istekleri karşılamak için hazır ve nazır onları bekliyoruz.

Pfizer'de yeni mezunları nasıl bir kariyer yolu bekliyor? (1 Cevap)

Pfizer'de yeni mezunları hiçbir kariyer yolu beklemiyor çünkü Pfizer'egirdikten sonra kariyer yollarını kendi isteklerine, yeteneklerine ve yapmak istediklerine göre tasarlıyorlar.

Ben bu şirkete Pazarlama Yöneticisi olarak girdim. Bir noktada satışla ilgili biraz daha tecrübem olması gerektiğini düşündüğüm için Satış tarafında Bölge Müdürlüğü yaptım. Daha sonra Ticari İlişkiler departmanında bir fırsat gördüm. Bu departman Finans’la yakın çalıştığı için burada bir şeyler öğrenebileceğimi düşündüm ve Ticari İlişkiler departmanına geçtim. Daha sonra Satış ve Pazarlama birikimlerimin sonucu olarak o zamanlar çok istediğim Satış ve Pazarlama Müdürlüğü rolüne geçtim. Uluslararası bir kariyerde yabancı bir takımla çalışmanın veya bölgesel rollerde olmanın faydalı olacağını düşünerek de şu anda bulunduğum rollere geçtim.

Şu anda sadece bulunduğum rolü yapmaya odaklıyım çünkü daha yeni başladım. Bundan sonra öğrenmek istediğim şeylere ve çizeceğim yola göre yeni roller kovalayacağım. Şirkete ilk girdiğimde bana 10 sene sonra Doğu Avrupa bölgesinin Ticari Lideri olacağımı söyleselerdi bu pozisyonun ne olduğunu sorardım. Dolayısıyla öyle uzun vadeli planlamalara inanmıyorum. Daha çok kişisel gelişime, bir şeyler üretmeye, fark yaratmaya inanıyorum.