Pfizer'ın çalışma amacı nedir? (3 Cevap)

Pfizer'ın çalışma amacı; yaşamlara yıl, yıllara yaşam katmaktır. Bu cümlenin sloganımız olmasından gurur duyuyoruz. Biraz açmak gerekirse; biz sağlıklı kalabilmek ve sağlığını kaybetmiş insanları sağlıklarına tekrar kavuşturabilmek için çalışıyoruz.Pfizer, 1800’lü yıllarda Amerika’da kurulmuş inovatif Ar-Ge yapan bir ilaç firması. Amacı; bir taraftan nadir görülen hastalıklara ve herhangi bir tedavi umudu olmayan kişilere tedaviler geliştirerek yardım etmek, bir taraftan da hipertansiyon ve diyabet gibi son derece yaygın görülen halk sağlığı problemlerine çözümler geliştirerek çok geniş kitlelere sağlık verebilmektir. Bunun dışında aşılar, koruyucu hekimliğin temel taşıdır. Sağlığı korumak, muhtemelen geleceğin konseptlerinden bir tanesi olacaktır çünkü maliyeti çok daha etkin ve sürdürülebilir, bireylerin de aktif katılımıyla çok daha başarılabilir bir amaç olacaktır.

Tıp Fakültesi mezunu olarak İlaç sektöründe çalışmaya nasıl karar verdiniz? (2 Cevap)

Benim bu düşüncem tıp fakültesinde okurken başladı. Biz tıp fakültesinde okurken 4. sınıftan itibaren kliniğe geçiyoruz ve klinik stajlar yapıyoruz. Klinik stajlarda ya doğru insan vardı ama doğru aletler yoktu ya da doğru alet edevatın olduğu yerde doğru insanlar yoktu. Dolayısıyla yönetsel bir sıkıntı vardı. Bu yüzden ben tıp fakültesinde okurken yönetimle ilgili bir şeyler okumaya, idare bilimiyle ilgilenmeye karar vermiştim. Tıp fakültesini bitirdikten sonra TUS sınavına hazırlanırken Farmakoloji istediğime karar verdim. Farmakoloji ihtisası yaparken de yönetimle ilgili bir şeyler yapmak istediğim için Pazarlama yüksek lisansı yaptım. Uzmanlığımı almaya yakın da sektörde başvurulara başladım. Görüştüğüm ilk şirket Pfizer’di ve burada çalışmaya başladım.

Pfizer'de nasıl bir çalışma ortamı var? (7 Cevap)

Üniversitede bazen sınav öncesinde kütüphanelerde toplanılırdı veya oda tutulurdu. Oralarda sıkılınca eğlenilirdi ve birkaç saat ara verildikten sonra tekrar çalışmaya devam edilirdi. Yoğun bir çalışma temposu olurdu ama o arkadaş ortamında vakit geçirmenin keyfi çıkarılırdı. Ben de Pfizer’in çalışma ortamını buna benzetiyorum. Pfizer’deki çalışma ortamında insanlar birbirine çok denk olduğu için herkes birbiriyle arkadaş olmuş durumda. Zaten Pfizer kendi içinden genç yöneticiler yetiştirdiği için güzel bir arkadaş ortamı ve eğlence var. Çok fazla çalışıp mesaiye kaldığımız zamanlarda geç saatlerde çıkıp beraber eğlenmeye gidebiliyoruz. Dolayısıyla arkadaşlık bakımından çok pozitif ve doğal bir ortam var. Pfizer çalışanlarının gelişebilmesi için çok fazla sorumluluk veriyor. Dolayısıyla iş anlamında yoğun ama çalışma ortamı anlamında çok pozitif bir yer.

Pfizer'de sizi ne motive ediyor? (12 Cevap)

Genel olarak Pfizer’in kültürü diyebilirim. Pfizer’e kapıdan girdiğinizden itibaren sorumluluk alıyorsunuz, gelişiyorsunuz ve sınırsız fırsatlarınız oluyor. Siz 3 aylık bir Pfizerli de olsanız, oturduğunuz masada karşınızda 20 senelik bir direktör de olsa fikriniz her zaman değerli oluyor. Siz o masaya fikriniz değerli olduğu için oturuyorsunuz, bu da işinizi çok hevesle yapmanıza neden oluyor. Böylece verdiğiniz emeği çok daha içinize sinerek yapıyorsunuz ve daha özenli çalışıyorsunuz. Aynı zamanda çevreniz çok donanımlı ve yetkin kişiler tarafından sarılı olduğu için onlarla çalışmak sizi yukarıya çekiyor. Siz de onlara yetişmek için kendinizi hep yukarıya çekmeye çalışıyorsunuz.Burada çalışmanın sınırsız fırsatı var. Burada 25-26 yaşında müdür veya yönetici olanlar var ve bence bu çok değerli bir şey. Gelecekte karşınıza bir fırsat çıktığında yöneticinizin de sizin kadar heyecanlanacağını biliyorsunuz. Olası yokluğunuzun risklerinden çok, fırsatın faydaları üzerinden konuşuluyor çünkü burada çok büyük bir yetenek havuzu var ve yokluğunuz muhakkak birisi tarafından dolduruluyor. Bunun dışında burada çalışmanın çok ulvi bir motivasyonu var. Biz bir ilaç firmasıyız ve ilaç üretiyoruz. Yaptığımız işle direkt veya indirekt olarak insanların hayatına dokunduğumuzu bilmek de bana eşsiz bir tatmin veriyor.

Pfizer'de nasıl bir çalışma ortamı var? (7 Cevap)

Pfizer Türkiye’nin merkez ofisinin Ortaköy’de olması hepimiz için bir mutluluk ve motivasyon kaynağı çünkü burada bir toplantıdan bunaldığımızda şirketten çıkıp Ortaköy’de deniz havası alıp geri gelebiliyoruz. Pfizer Türkiye 60 yıldır Ortaköy’de bulunuyor ve bu bina Pfizer’in binası. Dolayısıyla burada hem bir yaşanmışlık var hem de çalışanları iyi hissettiriyor.Bunun dışında yukarıda deniz manzaralı güzel bir terasımız var. Yazın orada kahve eşliğinde keyifli sohbetler yapılıyor. Çok genç bir çalışan kitlesinin olması, koridorlarda gülüşmeler ve sohbetler yaratıyor. Bu yüzden çok iyi bir arkadaş ortamı var. Ben buradaki arkadaşlarımla tatile gidiyorum ve dışarı da görüşüyorum. Hatta birçok insan da görüşüyor. Bu da o aidiyet duygusunu ve Pfizer’de mutlu olmayı getiriyor.Pfizer’de bazı esnek uygulamalarımız var. Çarşamba günleri home office olarak çalışıyoruz, bu da rahatlama faktörü getiriyor. Ayrıca rahat giyiniyoruz. Önemli ve resmi toplantılar dışında iş kıyafeti giyme gibi bir zorunluluğumuz yok. Dolayısıyla rahat, eğlenceli bir çalışma ortamımız var.

Pfizer MT Universe Kariyer Programı size neler kattı? (1 Cevap)

Pfizer Universe MT Programı, bana başarılı bir birey olmanın bedelinin sorumluluk olduğunu gösterdi. Kariyerine çok genç yaşta adım atmış bir birey olarak söyleyebilirim ki; burada çok farklı departmanlarda ve farklı rollerde görev alma şansına sahibiz. Bu bizim hem kariyer hem de bireysel anlamda gelişmemize destek oluyor. Bizimle aynı yaştaki insanlarla birlikte öğrenerek bir şeyleri başarmak çok güzel bir duygu. Bunun dışında yöneticilerin bize olan desteği, bu destek neticesinde kendimizi rahat ifade edebilmemiz ve düşüncelerimizi rahat söyleyebilmemiz MT programı sayesinde oluyor. 

Pfizer'de nasıl uluslararası kariyer fırsatları var? (6 Cevap)

Pfizer'deki kariyer fırsatlarını uluslararası olarak sınırlamakistemiyorum.Pfizer'de kariyer fırsatı çok çünkü kariyerinizi kendiniz inşa ediyorsunuz. Ben kariyerimde 3-4 büyük dönüş yaptım ve bunların hepsine o zamanki yöneticilerim ve mentorlerimle karar verdim. Şu anda geldiğim yerden çok mutluyum ve bu da ileriki kariyer rotamın bir parçası. Şu anda uluslararası bir rolde çalıştığım için uluslararası bir duraktayım.Uluslararası kariyer yapmak isteyenler için Pfizer çok uygun bir şirket çünkü kariyerinizi yöneticilerinizle beraber şekillendiriyorsunuz, büyük bir rotasyon kültürü var ve herkesin öğrenme potansiyeline çok ciddi önem veriliyor. Dolayısıyla bambaşka rollere atanıp öğrenmenizi ve eski birikimlerinizi yansıtmanızı bekliyorlar.Bunun dışında burada yıllardan beri oluşmuş bir kültürle beraber çok yetenekli Türk çalışanlarvar. Buradan uluslararası görevlere gidenler de çok iyi sonuçlar elde ettiği için Pfizer Global’de çok pozitif bir Türk algısı var. Dolayısıyla Türkiye’den biri olarak yurtdışında mülakata girdiğinizde artı puanla başlıyorsunuz. Bu büyüklerimizin bize çok güzel bir mirası, biz de bunu devam ettirmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla Pfizer Türkiye’ye katıldıktan sonra uluslararası fırsatları takip etmek isteyenler için burada her şey hazır diyebilirim.

Pfizer'de sizi ne motive ediyor? (12 Cevap)

23 yıldır Pfizer’de çalışıyorum ve bu kadar uzun süre kalmak için illa bir şeyin motive etmesi lazım. İlk başta şirketin kültüründen bahsedebilirim çünkü burada insanlar birbirinin ayağını kaydırmak için hiçbir şey yapmaz, buradaki insanlar birbirini yüceltmek ve bir üst pozisyona yollayabilmek için çaba sarf eder. Dolayısıyla herkes kendini ve şirketi bir adım öteye götürebilmek için çalışır. Burada önemli bir arkadaşlık ortamı var. 1957’den beri Pfizer bu binada çalışıyor. Bina çok yeni değil ama biz bu halini de seviyoruz ve koridorlar çok canlı oluyor çünkü sürekli ses, sohbet ve kahkaha duyuyoruz. Bunun da nedeni, insanların birbirleriyle olan uyumu ve arkadaşlığından, beraber zaman geçirmekten keyif almalarından kaynaklanıyor.İkinci olarak gelişim fırsatlarının çok fazla olması motive ediyor. Bir şirkette o kadar uzun çalıştığınız zaman bir noktadan sonra kendinizi tekrarlamaya başladığınızı ve artık gelişmediğinizi düşünebilirsiniz ama ben 23 yıl boyunca hiçbir işi 2 seneden uzun yapmadım ve hep yapacağım, öğreneceğim ve benden beklenen şeyler vardı. Bu yüzden de gelişme fırsatım fazlaydı.Üçüncü olarak şirketimizin çalışma amacından çok gurur duyuyorum. Hangi şirkete giderken, “Bugün dünyada yaşayan insanlar için iyi bir şey yapacağım. O insanların daha uzun ve sağlıklı yaşamaları için bir katkım olacak.” diyebilirsiniz? Şirketimizin bu amacı benim için arkadan itici bir güç şeklinde ve şirkette çalışan herkesin de bunu hissettiğini biliyorum. Sağlık, insanların vazgeçemeyeceği tek şey çünkü sağlığınız olduğu zaman her şeyi yapabilme gücünüz var ama sağlık olmadığı zaman bir sürü şey daha zor oluyor. Bu yüzden sağlık ve toplumuzun daha sağlıklı olması için çalışmak beni içsel olarak tamamlıyor.

Pfizer çalışanları için nasıl eğitim ve gelişim fırsatları sunuyor? (1 Cevap)

Pfizer işe alımlarda çok seçici davranıyor. Burada çok uzun mülakat süreçleri oluyor, çeşitli sınavlardan geçiliyor, İngilizce sınavlarının ardından yoğun görüşme süreçleri ve vaka çalışmaları oluyor. Bunun amacı da başvuran kişilerden en iyisini alabilmektir. En iyiyi aldıktan sonra o kişiyi geliştirmek borcumuz oluyor çünkü öğrenime açıklığını gördüğümüz kişileri şirkete alıyoruz. Sonrasında bu kişiler sektörü ve şirketi öğrenebilecekleri çeşitli departmanlarda başlıyorlar. Oralarda ilk dönemlerde yöneticileriyle çok yakın çalışıyorlar ve on boarding rotasyonlar oluyor.Örneğin bir MT’nin başlangıçtan itibaren hangi eğitimleri hangi dönemde alacağına bellidir ve bunun için Marketing Leaders Development Program adında bir programımız var. O arkadaşlarımızın bu eğitimlere katılmasını sağlayarak hem gelişmelerini hem de bir sonraki pozisyona hazırlanmalarını bekliyoruz. Bunun dışında burada yoğun bir rotasyon var. Kişinin bir işte belli bir seviyeye geldikten sonra aynı işte kendini tekrarlayarak devam etmesi yerine, yeni bir zorluğa başlayarak kendisini geliştirmek için bir adım daha atmasını hedefliyoruz. Bu şirket için zor bir şey çünkü şirketlerin, işinde verimliliğe ulaşmış bir insanın o pozisyonda kalmasını tercih etmesi lazım ama biz Pfizer’de kişinin gelişmesine daha öncelik veriyoruz çünkü yönetim ekibimize çok güveniyoruz. Belli bir seviyede o işi yönetebilecek, doğru kararları alarak o işi götürebilecek kişiler olduğuna ikna olduğumuz için aşağıdan gelen arkadaşlarımızı yetiştirip geliştirmek için rotasyonu çok yoğun bir şekilde uyguluyoruz.Bunun dışında mentorluk sistemimiz var. Kişi kendi yöneticisinden aldığı coaching dışında şirket içerisinde istediği birisinden mentorluk de alabiliyor. Kendisine rol model olarak belirlediği kişiyle yurtdışında olsa dahi mentorlukilişkisi içine girebiliyor. Mentorluk programımız sayesinde kişi gelişmek istediği alanlarda mentorluk vermek isteyen kişilerle telefon veya Webex üzerinden ayda bir veya belirleyeceği sıklıkta görüşerek gelişim planını takip edebiliyor. Dolayısıyla Pfizer’de gelişmek isteyen birisi için çok fazla fırsat var. Önemli olan kişinin gelişmeyi istemesi ve talep etmesidir çünkü biz bu istekleri karşılamak için hazır ve nazır onları bekliyoruz.

İTÜ EMK ile nasıl tanıştınız? (5 Cevap)

Üniversite yerleştirmeleri açıklandıktan bir süre sonra evime gelen bir kargo ile başlar bu güzel kulüpe tanışma hikayem. Kargo, İTÜ Endüstri Mühendisliği Kulübü tarafından gönderilmişti. İçerisinde kulüp başkanı tarafından yazılan bir mektup, kulübün dergisi olan Optimum'un son sayısı, kulübe özel yapılmış kitap ayracı gibi şeyler vardı. Henüz okula başlamamışken böyle bir sürprizle karşılaşmak beni çok sevindirmişti ve o gün İTÜ EMK'nın farkını, güzelliğini ve enerjisi anlamıştım.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle