Cevaplar 320

Yükleniyor...
917 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Benim hikayem biraz karışık çünkü çok fazla rotasyonlu bir MT süreci geçirdim. Ben Finans’ta başladım, yaklaşık 6-7 ay Üretim Finans’ı yaptıktan sonra Ticari Alacaklar bölümünde 1 buçuk sene çalıştım. Ardından da Muhasebe’ye geçtim. Ticari Alacaklar döneminde Pazarlama’ya ilgim olduğunu fark ettim. Pfizer de böyle şeylere çok açık olduğu için çok kısa bir süre Muhasebe yaptıktan sonra Marketing tarafına geçtim ve orada çeşitli işler yaptım. Başladığım iş Strateji ve İş Geliştirme’ydi ve bunu 1 buçuk seneye yakın yaptım. Sonra da 3 sene boyunca Satış ve Pazarlama Etkinlikleri, İç Analitiği ve İç Görü departmanlarında bulundum. Akabinde tekrar Finans’a döndüm ve MT’lik dönemim bitmiş oldu.

MT’lik döneminde işin mutfağında oluyorsunuz ve size ciddi sorumluluklar veriliyor. 3-5 aylık bir MT olsanız da çok eski çalışanlarla aynı masada oturuyorsunuz ve sizin fikirleriniz de onlarınki kadar değerli oluyor. Sizin geçtiğiniz yoldan onlar da geçtiği için sizin verdiğiniz emeğin ne kadar kıymetli olduğunu biliyorlar. Bu yüzden harika bir tecrübeydi.

903 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pfizer kariyer fırsatları açısından çok zengin bir şirket. Biz arkadaşlarımızın potansiyeline bakarak işe alım yapıyoruz ve onlara şirketteki kariyerleri boyunca gelişmeleri için rotasyonla, eğitimlerle, coaching’le destek veriyoruz. İş fırsatları açısından da çok zengin çünkü 150 ülkede operasyonu ve 100 binden fazla çalışanı var. Her ülkede açılan pozisyonlar yayınlanıyor ve istenen ön koşulları karşılayabiliyorsanız o pozisyona başvurabiliyorsunuz.

Biz hem işe alım politikamızda önemli potansiyelleri şirkete alıp geliştiriyoruz hem de kendisini geliştirmek ve fırsatları kovalamak isteyen insanlar şirketimizde bulunuyor. Bugün uluslararası arenada çok fazla üst, orta ve giriş seviyesinde Türk var ve hepsi de çok başarılı bir şekilde hayatlarına devam ediyor. Burada illa yurtdışına gitmek için Senior bir pozisyona gelmek gerekmiyor. Kariyerinizin her noktasında gidip gelebilirsiniz, orada kalabilirsiniz veya bekleyip geliştikten sonra gidebilirsiniz. Dolayısıyla zengin yelpazede kariyer fırsatları var.

41,980 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Okurken Gümrük isimli bir dersim vardı ve bir gün gümrüğe gittik, ben de böyle yerlerde çalışacağımızı düşündüm ama çoğu arkadaşım benim gibi ilaç ve bankacılık sektörüne yöneldi. Dolayısıyla okuduğunuz bölümle ilgili çalışmanız gerektiği kısım eskide kaldı çünkü şu anda birçok arkadaşım okuduğu bölümden farklı yerlerde çalışıyor. Bu tamamen kişisel olarak nereye yönelmek istediğinize ve ilgi alanınıza bağlı. Pfizer’de rotasyon olduğu için bunun gibi değişiklikler yapabilmeniz mümkün.

25,434 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunlarının hayali diplomat olmaktır ama gerçekten çok az bir kısmı diplomat olarak devam eder, genellikle akademisyen olurlar. Bunun dışında da HR veya Medya alanlarında çalışabilirler. Benim dönemimden mezun olan kişilerde her işi yapabilen bir profil vardı. Finansçı, bankacı, pazarlamacı, girişimci olanlar da vardı. Ben de Siyaset mezunuyum ama Finans yapıyorum. Üniversiteye pek meslek gözüyle de bakmamak lazım çünkü çok az mezun eğitimini aldığı işi yapıyor. Bence buradaki kritik olan şey; hevesli ve istekli olmak, istediğiniz işi yapmaktır çünkü istekli olduktan sonra her işi yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

13,464 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Türkiye’de gerçekten kaçımız mezun olduğumuz bölümün işini yapıyoruz? Bundan çok emin değilim. Dolayısıyla bir bölümde okurken öncelikli olan şey; o bölümden, çevreden ve kişinin o dönemde yaptığı işlerden edindiği yetkinlikler ve becerilerdir. Pfizer Türkiye olarak farklı fonksiyonlarımızdaki çalışan profilimizde neredeyse her bölümden çalışanımız var çünkü bizim için kıymetli olan, çalışanlarımızın o bölümde okurken edindiği yetkinlikler ve becerilerdir. Biz de bunu ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okuyan öğrencilere de başvurularını yaparken kendilerini sınırlamamalarını öneririm çünkü yaşamlara dokunmak için burada sınır yok.