Kadın bir mühendis olmayı ve üretim sahasındaki tecrübelerinizi anlatır mısınız? (1 Cevap)

Her şeyden önce ben özellikle bayan mühendislerimizin çok daha fazla motive ve istekli olmalarını bekliyorum. Çünkü BSH çapında söylemem gerekirse, BSH inanılmaz toleranslı ve yol gösterici, eğitici anlamda destekliyor bayan mühendisleri. Ben kulak koruyucularımla, üzerimde önlüğümle ön üretim sahasında bin tonluk bir pressin yanına gittiğimde, bu bütün mavi yakalardan takdir topluyor. Ve inanın size çok daha fazla yardım ediyorlar. Bunun amacı sizin çok daha fazla yardıma ihtiyacınız olması değil. Sizin kendinizi o ortamda güvenli hissetmeniz. BSH, o ortamda güvenilir ve kendinizden emin olmanız için bütün koşulları sağlıyor. Bunu tüm fabrikalarımız için söyleyebilirim. Mavi yakalılar çok fazla yardım ediyor, destek oluyor. Aynı zamanda kendinizi özel, önemli ve ayrıcalıklı hissediyorsunuz. Bu ayrıcalık sizin duygusal zekanızı daha güzel kullanmanızdan geliyor. İnsanları yanınıza çok daha kolay alabiliyorsunuz. Yardım isterken diğer beyefendiler biraz daha zorlanırken bayanlar duygusal zekalarını kullanıp, doğru noktalardan, insanları doğru yerlerinden yakalayıp amaca yönlendirme konusunda daha başarılı oluyorlar. Hassaslığıyla çalışması ve motivasyonuna verdiği önemle kesinlikle fark yaratıyorlar. Çünkü biliyorsunuz bayan üretkendir. Sadece iş yerinde değil, ailesinde, evinde üretkendir, daima yenilikler yaratır. İş yerinde de ciddi bir fark yaratıyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Kendi mesleklerini yapsınlar genç bayan mühendisler. Ve BSH, bunu yapmak için en uygun yer.

Mühendislik Fakültesi mezunları Satış alanında çalışmaya uygun mudur? (3 Cevap)

Kesinlikle çalışabilir. Mühendis demek, aslında birçok konuya çok daha çabuk çözüm bulabilen insan demek. Analitik düşünebilen, farklı perspektiflerden bakıp çözüm üretebilen insan demek. Eğer ki bu insanlar bir şekilde insan ilişkisinden hoşlanıyorlarsa, sahada olmayı seviyorlarsa, inatçılarsa, dikkatlilerse, bu dikkatlerini müşteri tarafına harcayabiliyorlarsa, müşterinin dertlerini kendi dertleri gibi üzerlerine alabileceklerse bence her mühendislik öğrencisi satış yapabilir. Hatta bildiğim kadarıyla galiba bizim satış ekibindeki arkadaşlarımızın hepsi mühendislik kökenli insanlar. Hepsinin de çok uzun yıllardır işlerinde çok başarılı olduklarını düşünüyorum.

BSH'de Teknik Planlama Ekibinin görevleri nelerdir? (1 Cevap)

Biz teknik planlama 1 ve 2 olarak yaklaşık 10 kişilik bir ekibiz. Ekip arkadaşlarımla birlikte önce fabrikanın yatırım bütçesini planlıyoruz ve yönetiyoruz. Fabrikanın kapasite hesaplarını yönetiyoruz. Sorumlusu olduğumuz teknolojiler var, yani bütün teknolojilerden biz sorumluyuz. O teknolojilere makine ekipman alımı ve kurulumunu yönetiyoruz. Fabrikayla birlikte koordine ediyoruz. Yine bunlara ilaveten iyileştirme çalışmalarına destek veriyoruz. Ürünler üzerinde sorumluluğumuz var. Ürünlerin, bizim şirket içi tabiri olarak, “release”i dediğimiz tam belki karşılamıyor ama onaylarının alınmasında sorumluluğumuz var. Bir de fabrikanın sabit kıymetleri var. Sabit kıymetlerle ilgili de bir takip ve raporlama sorumluluğumuz var. Bunları tabi çok genel hatlarıyla anlatıyorum. Bizim aslında şu anda olduğu gibi proje dönemimiz var. Proje döneminde en çok yaptığımız iş makine ekipmanı almak, kurmak ve tabi ki bunları kapasitelere uygun bir şekilde yapmak. Bunları yönetiyoruz. Mesela bir ürün üretmemiz gerekiyor, buzdolabını oluşturan parçalardan bir teknoloji döküm tesisi örneğin. Döküm tesisinin bir alım ve kurulum süreci var, onu yönetiyoruz. Makine ekipmanını kabaca 36 fazda, 36 değişik adımda alıyoruz. Bunları planlıyoruz ve her aşamanın da takibi ve sorumluluğu bizim üzerimizde oluyor. Sonunda da makineyi alıp, getirip, kurduktan sonra; onun hem teknik, hem iş güvenliği, hem de ürettiği ürünün onay süreçleri var. Onları yönetip, işi bitirip, teslim edip sonra da takibini yapıyoruz.

İmalat Mühendisliği Ekibi olarak BSH'de yürüttüğünüz projeleri anlatır mısınız? (1 Cevap)

Burada bizim özellikle üniversitelerle birlikte yaptığımız çalışmalar var. Temelde bunlar ham maddedeki arayışlarımız. Daha uygun maliyetli ama dayanıklı olan malzeme arayışlarımız var. Aynı zamanda üniversitelerle yaptığımız ürün geliştirme projeleri var. Sürekli müşteri için daha iyi hijyen sağlayan, enerji verimliliği daha yüksek olan ve, günümüzün öncelikleri zaman biliyorsunuz hepimiz zamanla yarışıyoruz, daha hızlı, daha kaliteli yıkama sonuçları alabileceğimiz ürünler üzerinde kafa yoruyoruz. Bununla ilgili geliştirme bölümümüz var. Bizler de bunun hayata geçmesi için neler gerekli onlara çalışıyoruz.

İmalat Mühendisliği ekibinizi kurarken hangi bölüm mezunlarını tercih ediyorsunuz? (1 Cevap)

Farklı disiplinlerin bir araya gelmesini sağlamak çok işimize geliyor. Yani Elektrik Elektronik’in teorik alt yapısı ve o dizaynla birleşen kısmıyla, Makine’nin biraz daha konstrüksiyon tarafından az daha ağır işleyen ama orada da ince mantığı götüren bakış açısını birleştirmek. Bir de Endüstri Mühendisleri’mizin bütüne yönelik fikirlerini almak. Onlar biraz daha bizim önümüzü açıyor, görüş açımızı genişletiyorlar. Almak hepimizin çok işine geliyor. Dolayısıyla İmalat Mühendislği’nde hem Elektrik Elektronik Mühendisleri’ne, hem Makine Mühendisleri’ne hem de Endüstri Mühendisleri’nin bakış açılarına yoğunlukla ihtiyacımız var.

Teknik Planlama kime göre bir iştir? Nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? (1 Cevap)

Teknik kısmı, sahada, yani üretimin olduğu yerde; planlama kısmını da masa başı olarak düşünebiliriz. Yani bu işi, güncel durumun gerektirdiğine göre, vaktimin kabaca yüzde 50’sini sahada ve üretimin olduğu yerde, yarısını da masa başında geçirdiğim bir iş olarak düşünebiliriz. Seyahat etmenin ve iletişimin de çok fazla olduğunu düşünürsek; seyahat etmeyi, aksiyonu ve bu şekilde çalışmayı seven; durağandan, statikten daha çok, aktif bir şekilde çalışmak isteyen, yenilikleri öğrenmeye açık, değişik kültür bilincine sahip ve o şekilde ilerlemeyi seven arkadaşlara rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir iş.

Kadın bir Makine Mühendisi olmanın herhangi bir avantajı veya dezavantajı var mı? (1 Cevap)

Bence kadın mühendis olmanın avantajı veya dezavantajı olmamalı. Özellikle beyin gücüyle değer ürettiğiniz bir ortamda cinsiyetin bir avantaj ya da dezavantaj yaratmaması gerektiğini düşünüyorum. Erkek ve kadın farklı ama bu farklılığın eşitsizlik doğurduğu anlamına gelmemesi lazım. Bu yüzden kadın ve erkek mühendisin eşit olması gerektiğine inanıyorum. Arçelik Ar-Ge’de çalışmak bu açıdan iyi bir fırsat çünkü topluluk şirketleri ve özellikle Arçelik cinsiyet eşitliğine çok önem veriyor. Ar-Ge’de yarattığım değer üzerinden konumlandığımı hissedebildiğim için bir avantaj ya da dezavantaj olduğunu düşünmüyorum.

Mühendislik Fakültesi mezunları Satış alanında çalışmaya uygun mudur? (3 Cevap)

Yapan bir sürü mezun var.Hatta satış alanında kendini çok geliştirmiş çok iyi yerlerde olan mühendislik mezunları var.Sonuçta mühendislik eğitimi analitik düşünme becerisi katıyor ve bu beceriyle satış alanında da güzel başarılar kazanılabiliniyor.

Plastiğin tarihinden, çevreye olan etkilerinden ve bu konuda yapılan çalışmalardan bahseder misiniz? (1 Cevap)

İlk plastik hayatımıza 1800’lü yılların sonunda girmiş. Bilardo topları o zaman fildişlerinden yapılıyor. Bir bilardo üreticisi 10.000$ ödüllü bir yarışma düzenliyor. Bu fildişi toplara alternatif bulunmasını istiyor. Bir bilim adamı da sentetik bir polimer üreterek, buna alternatif üretiyor ve o zaman bu bütün dünyanın ilgisini çekiyor. Sentetik polimerler hayatımızda yaygınlaşıyor. O günden bugüne de gelen en büyük tartışma çevreye olan atıklar. Zaman içerisinde, 60’lı 70’li yıllarda Amerika’da okyanuslarda bulunan büyük plastik kitleleri, plastik pet şişeler sağlıklı mı değil mi tartışmaları, medikal ürünlerde %90-95 plastiğe geçildi artık öyle ki bunlar sürekli vücutla temas içerisinde ve bunların güvenirliği sürekli tartışılıyor. Ülkemizde de çok sık meydana gelen polikarbonat damacana tartışmaları, cam damacana kullanılmasını teşvik eden reklamlar. Plastik her ne kadar güvenli olsa da, bilim adamları bunu daha güvenli ve sürdürülebilir hale gelmesi için hala çalışıyor. Neler yapılıyor? Doğada çözünür plastikler üretilmeye çalışılıyor. Bunun yanında biyolojik atık malzemelerinden plastik üretilmeye çalışılıyor. Diğer bir kesim ise geri dönüşümünü hızlandırmaya ve daha verimli hale getirmeye çalışıyor. Bazı Avrupa ülkeleri bu geri dönüşüm processinde çok yaptırıma sahip. Mesela Norveç’in geçtiğimiz sene ülkede çöpü bitti ve İsveç’ten plastik çöp satın aldılar. Bizim ülkemizde de yavaş yavaş bazı gümrük kuralları uygulanmaya başladı. Ülkemizde de geri dönüşüm processi önümüzdeki senelerde çok revaşta olacaktır.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle

İş İlanları (1)