Otomotiv sektöründe başarılı olmak isteyen yeni mezun ve öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Öğrenci arkadaşlarımızın öncelikle çok iyi bir teknik donanıma sahip olmaları lazım. Çok iyi bir yabancı dile, özellikle İngilizce’ye sahip olmaları lazım. Bunların üzerine başka yetkinlikleri geliştirmeleri de gerekiyor. Teknik yetkinliklerinin dışında, davranışsal yetkinlikler kazanmaları gerekiyor. Bunun bir kısmı tecrübe ile edinecekler ama bir kısmını da kişisel gelişim yöntemleri ile elde etmeliler. Mutlaka ve mutlaka kendilerine bir kişisel vizyon belirlemeliler. İleride nereye gelmek istediklerini öğrenciyken şekillendirmeye başlamaları gerekir ve o vizyonun peşinde koşmalılar. Genellikle bizim üniversiteden mezun olan arkadaşlarımız bir şirkette Genel Müdür Yardımcısı olmak , Direktör olmak gibi basite indirgiyor. Bu değil istenen. Kişisel vizyon, hayatta ne iz bırakmak istediğinizdir. Bu dünyaya geliş amacınızdır. Bu dünyada ne yapmak istediğinizdir. Bunları belirlemek için kafa yorsunlar. Bunlar için bazı destekler alabilirler. böyle büyük ana sanayilerde çalışmadan önce daha küçük işletmelerde belli bir tecrübe edinmiş olmaları da çok büyük bir artı. Bunu da küçümsememek gerekir. Orada çalışabilirler ve daha sonra bu şirketlere geçiş yapabilirler. Akademik kariyerin endüstriyel hayatta mutlaka faydaları olabilir ama endüstriyel hayatın onlara öğreteceği o pratik bilgileri, saha bilgilerini okullarda almaları çok çok zor. Bu yüzden bir yol ayrımına gelip, akademik kariyer istiyorlarsa oraya, endüstriyel hayatta profesyonel çalışmak istiyorlarsa oraya, araştırma istiyorlarsa oraya gitmeliler.

TOFAŞ'ta sizi ne motive ediyor? 13 yıldır sizi burada tutan şey nedir? (1 Cevap)

Otomotiv sektörünün oldukça fazla katkısı var ve bu sektörü seviyorum. Çok yoğun bir rekabet ve çok fazla rakip var. Dolayısıyla oyunu iyi oynayıp, iyi kurgulamak gerekiyor. TOFAŞ’a da bu sektörün lider şirketlerinden diyebiliriz. Öncü, yenilikçi ve kendini geliştiren bir şirket. Her zaman önüne sağlam hedefler koyar ve azla yetinmez. Bu hedeflere ulaşmak için de yoğun bir çalışma içerisine girer. Bu da beni oldukça motive ediyor. Bunun dışında çalışma ortamı da çok önemli. Bu kadar uzun süre şirkette çalışıyorsanız ortamın da huzur verici olması gerekir. Bir yandan da ekip ruhu var ve herkes hedeflere ulaşabilmek için bir uyum içerisinde çalışıyor. Kendi sorumluluklarının bilincindeler ve o sorumlulukları yerine getiriyorlar. Hep birlikte bir sinerji içerisinde en iyi sonuçları elde etmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla o ekip ruhu ve şirketin gücü beni oldukça motive ettiği için 13 yıldır bu şirkette çalışmaya devam ediyorum.

TOFAŞ'ta nasıl yurt dışı kariyer fırsatları var? Kendi deneyiminizi anlatır mısınız? (1 Cevap)

Tofaş Fiat’la beraber çalıştığı için, biz daima İtalyan arkadaşlarla iç içeyiz. Günümüzün yarısı onlarla konuşarak, projenin bir kısmını tartışarak geçiyor. Aynı zamanda yoğun proje dönemlerinde biz İtalya’ya uzun dönemli olarak gidiyoruz. Örneğin, ben Türkiye’ye 6 ay önce döndüm. 2 yıl kadar İtalya’da fiil bir motor projesi üzerine çalışıyordum. Doblo aracımızın emisyon seviyelerini yukarı çıkarmak için bir motor projesinde, Powertrainer Sorumlusu olarak İtalya’da görev aldım. Dolayısıyla siz orada çalışırken hem yabancı bir kültürle nasıl çalışılabilir hem yabancı insanlardan nasıl istenir hem de yabancı insanlar nasıl çalıştırılır gibi durumları öğrenme şansınız oluyor. Amerika’ya gidiyorsanız Doblo Amerika projesinde, Amerikalılarla ortak iş yapma fırsatına erişiyorsunuz. Bu çok kıymetli bir deneyim. Dolayısıyla bunu Tofaş Ar-Ge’de çok rahat bulabiliyorsunuz. Biz sadece Türkiye’de araç üretmiyoruz. İtalya’ya ve Amerika’ya gönderiyoruz. Diğer paydaşlarımızda hem Ar-Ge hem de üretim tesislerinde bir fiil çalışma fırsatları elde ediyoruz.

TOFAŞ'ta IT alanında nasıl kariyer fırsatları ve iş olanakları var? (1 Cevap)

Tofaş'ta çok kalabalık bir IT organizasyonu yok fakat iş çeşitliliğine baktığımızda gerçekten farklı iş tanımları görüyoruz. Farklı kariyer fırsatları var. İş Analisti, Yazılım Mühendisliği, Yazılım Uzmanlığı, Network Uzmanlığı, Ağ Uzmanlığı ve Veri Tabanı Uzmanlığı, Sistem İşletmeciliği gibi farklı bölümler var. Ayrıca Kalite Metod dediğimiz yani IT‘nin denetimini yapan ayrı bir ekip var. Tofaş’ta eminim ki ilerde farklı iş tanımları da doğacaktır. O yüzden gençlere Tofaş'a başvuru yapmalarını öneriyoruz.

TOFAŞ'ta sizi ne motive ediyor? (3 Cevap)

Aslında TOFAŞ'ta çalışmak benim üniversiteden beri istediğim bir hayaldi. O yüzden şuan TOFAŞ'ta çalışıyor olmak, arkadaş ortamlarımda ben artık TOFAŞ'ta çalışıyorum dediğimde bir gurur kaynağı oluyor benim için ve bu da beni çok motive ediyor. TOFAŞ gibi bir kurumun bir ferdi olmak da çok gurur verici. Aynı zamanda TOFAŞ yalnızca iş hayatı değil insan odaklı bir firma, o yüzden burada çalışırken kendimi mutlu hissediyorum, bana değer verilmiş olarak hissediyorum. O yüzden bunların hepsi benim için motive edici. Aynı zamanda iş hayatının dışında kültür, sanat, spor alanlarında insanları rahatlatacak kulüpler de çok fazla.

TOFAŞ Kurumsal İletişim Departmanı olarak üzerinde çalıştığınız projelerden örnekler verir misiniz? (1 Cevap)

Son 2 yıldır en fazla yoğunlaştığımız projemiz FIAT Egea, yeni modelimiz. İlk başta Sedan lansmanıyla başladık, daha sonra Hatchback ve Station Vagon ile devam ettik. Tabii bunun bütün lansmanlarının hepsi Kurumsal İletişim Yönetimi’nde olduğu için oldukça yoğun bir 2 yıl geçirdik ve halen de devam ediyor. Bunun dışında Hayat Yenilenmektir başlığı ile sosyal medyada kurum filmimizi yayınladık. Bu film yaklaşık 8 milyon kişiye erişti. Bundan çok memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca TOFAŞ Spor Kulübümüzün iletişim çalışmalarını yürütüyoruz. 8-12 yaş aralığındaki çocuklara basketbol eğitimi verdiğimiz “Yeni Nesil Tofaş” adında bir projemiz var. Ayrıca Bursa’da Anadolu Arabaları müzemiz var. Burada da yeni bir sergimiz açılacak Eylül ayında, adı Kantarlar. Şu anda bunun çok yoğun çalışmaları devam ediyor. Bir de 2018 yılında 50. yılımız olacak bunun için de yapacağımız etkinlikler olacak. Bunun planlamasına da başladık.

TOFAŞ'ta Üretim alanında nasıl kariyer fırsatları ve iş olanakları var? (1 Cevap)

Bana göre Üretim alanı, kariyer fırsatları açısından en yoğun yerdir çünkü bizler Üretim’de Satın Alma, Ar-Ge, Kalite, Lojistik, IT, İnsan Kaynakları gibi birçok birimle iç içe çalışıyoruz ve bu sayede yaptığımız işin sorumluluğunu, önemli kritik noktalarını daha iyi öğrenmiş oluyoruz. Örneğin; Ar-Ge’de yeni bir ürün tasarlayıp devreye alıyoruz. Üretim’de belirli bir başarılı elde ettiğimizde ya da belli süreçlerde kendimizi geliştirdiğimiz zaman ürünü daha iyi tanıyoruz. Bu sayede ürüne değiyoruz. Ürüne dokunduğumuzda, bu dokunmanın avantajıyla, ürünün kritik noktalarını ve risklerini, çalışan açısından ergonomik kolaylıklarını ve birçok noktasını daha iyi anlayabiliyoruz.Bir sonraki projede yeni bir ürün tasarladığımızda ya da yeni ürün devreye aldığımızda Üretim’de kazanmış olduğumuz tecrübelerimizi çok daha kolay bir biçimde yeni ürüne uygulayabiliyoruz. Üretim’den Ar-Ge’ye geçen arkadaşlarımızla görüştüğümüzde ve onlardan aldığımız geri bildirimlere baktığımızda, direkt olarak Ar-Ge’de başlamış arkadaşlarımızla aralarında gerçekten bir tecrübe farkı olması ve üretime dokunmaları, onları kariyerlerinde bir adım daha öne taşıyor.

TOFAŞ'ta yurt dışı çalışma deneyiminizi anlatır mısınız? Deneyiminiz size neler kattı? (1 Cevap)

Yurtdışında görev aldığım dönemde iki yıl boyunca Brezilya’da yaşadım. Tabii ki farklı bir ülkede yaşıyorsunuz, farklı kültürleri görüyorsunuz, çalışma ekibinde farklı milletlerden insanlar oluyor. Bu durum size yeni yetkinlikler kazandırıyor. Davranışsal yetkinliklerin yanı sıra teknik olarak da çok fazla yeni bilgiler ve yeni kazanımlar elde ettim. Örneğin; benim gitmiş olduğum fabrika, yeşil alan dediğimiz Greenfield’da yeni kurulan bir fabrikaydı. İlk olarak görüşmeye gittiğimde ve projeyi bana anlattıklarında, bölgede çalıştığım alanı sadece bir şeker pancarı tarlası olarak gördüm. Bir yıl inşaatların yapılması, robotların kurulması ve hatların devreye alınması sürdü. Bir yılda da seri üretime geçti. Bu gözle baktığımızda, Greenfield’da yeşil alandan seri üretime gelme aşamasına kadar tüm safalarında, bütün teknik bölümlerinde ve o tüm süreçlerde çalışma imkanım oldu. Bu sayede teknik, davranışsal ve sosyal olarak her anlamda farklı kazanımlar elde ettim.

TOFAŞ'ta hangi departmanlar için stajyer alımı yapılıyor? (1 Cevap)

Çoğunlukla teknik branşlarda yapılıyor. Üretim ve üretimin hemen yanı başındaki estek birimleri olan Kalite Tedarik Zinciri'nin yanı sıra Ar-Ge'nin içerisinde de birçok departmanlar var. Bunun yanı sıra Satış Pazarlama'da fırsatlarımız oluyor. Sosyal Birimler ve İşletme İdari ile ilgili bölüm öğrencileri için Kurumsal İletişim, İnsan Kaynakları, Mali Grup bünyesindeki görevler; Bilişim okuyan arkadaşlar için Bilgi İşlem departmanımız uygundur. Dolayısıyla Tofaş'ın bütün departmanlarında stajyer uygulamamız var.

Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (25 Cevap)

Uluslararası İlişkiler mezunu özünde Dış İlişkiler’e girer. Orada da bir diplomat olur. Fakat günümüz şartlarında bu durum da biraz evrildi. Şu an ülkede özel şirketler çok güçlü durumda ve küreselleşme var. Çok uluslu şirketlerin varlığı söz konusu olduğu için Uluslararası İlişkiler öğrencileri de bu alana doğru bir şekilde yönelebiliyorlar. Orada gördükleri tarih dersleri, edindikleri vizyon ve genel kültürle çok uluslu şirketlerde de çok rahat bir şekilde çalışma imkanı kazanıyorlar. Örneğin; ben de şu an Fiat ve Koç ortaklığında kurulmuş, çok uluslu bir şirket olan TOFAŞ’ta çalışıyorum. Benimle beraber okuyan öğrencilere baktığımda da, onlar da bu şekilde global şirketlerde, genellikle Pazarlama alanında çalışıyorlar. Dış Ticaret alanında da kariyer yapmış kişiler var, bu alanlara da yönelebilirler. Okurken staj yapmak ve staj yaparken de ne istediklerini bulmaları önemli. Bunu bulabilirlerse okulda okurken seçmeli derslerle kendilerini farklı alanlarda besleyebilirler. Ben böyle yaptım. Uluslararası İlişkiler okurken, bir şirkette Pazarlama alanında çalışmayı kafama koymuştum. O yüzden de Pazarlama, Finans, Muhasebe gibi dersler alarak o alanlarda da kendimi geliştirdim. Dolayısıyla en başa dönersek, Uluslararası İlişkiler diplomat yetiştirir. Ama günümüzde artık bu böyle değil. Özel şirketlerde Satış, Pazarlama veya Dış Ticaret alanlarında kariyer yapmayı sağlayan bir bölümdür.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle