Cevaplar 214

Yükleniyor...
4,903 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Hemen hemen bütün şirketlerde stajyerler getir götür işlerinde kullanılır. Bir şirkete gelirler, ellerinde bir tane defter vardır. O defterlerini doldurmaya çalışırlar. Öğrendiklerini kaydetmeye çalışırlar. Ama tabii oradaki öğrenme süreci biraz ağırdır, çok efektif değildir. Biz öyle bakmıyoruz. Bir kere stajyerlerden beklentimiz onların kendilerini geliştirmesidir. Uzun süreli stajyerlerimiz ve proje stajyerlerimiz var. Bu proje stajyerlerimize 6 aylık ya da 1 yıllık süre içerisinde staj yaptırıyoruz ve bu arkadaşlara gerçekten projelerde görev veriyoruz. Hem bu onları fazlasıyla motive ediyor, hem de onlardan biz yararlanmış oluyoruz. En sonunda elde etmeye çalıştığımız şey stajyerlerin endüstriyel hayatı tanımaları oluyor. Öğrenci olan arkadaşlarımızın endüstriyel hayatı tanımaları, teorik bilgi ile pratiğin nasıl eşleştiğini görmeleri, okulda öğrendiklerinin ne kadarını endüstriyel hayatta kullanabildiklerinin ve daha fazla nelere ihtiyaç duyduklarının farkına varmaları gibi bir beklenti içerisindeyiz. Çok başarılı staj örneklerimiz var. Örneğin; şu anda çok geniş kapsamlı ölçüm sistemleri ile ilgili bir yazılım projemizde 2 üniversiteli uzun vadeli stajyer arkadaşımız var. Efektif bir biçimde çalışıyorlar. O projeyle ilgili her şeyi öğreniyorlar. Onlar da bize bir sürü şey katıyor. Biz de onları bir çalışanımız olarak görüyoruz. Biraz tecrübeleri az olan, yetkinlikleri eksik olan ama yine de iş üretebilen çalışanlarımız olarak görüyoruz. Bizim stajyerlere bakış açımız bu.

1,114 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Otomotiv sektörünün oldukça fazla katkısı var ve bu sektörü seviyorum. Çok yoğun bir rekabet ve çok fazla rakip var. Dolayısıyla oyunu iyi oynayıp, iyi kurgulamak gerekiyor. TOFAŞ’a da bu sektörün lider şirketlerinden diyebiliriz. Öncü, yenilikçi ve kendini geliştiren bir şirket. Her zaman önüne sağlam hedefler koyar ve azla yetinmez. Bu hedeflere ulaşmak için de yoğun bir çalışma içerisine girer. Bu da beni oldukça motive ediyor. Bunun dışında çalışma ortamı da çok önemli. Bu kadar uzun süre şirkette çalışıyorsanız ortamın da huzur verici olması gerekir. Bir yandan da ekip ruhu var ve herkes hedeflere ulaşabilmek için bir uyum içerisinde çalışıyor. Kendi sorumluluklarının bilincindeler ve o sorumlulukları yerine getiriyorlar. Hep birlikte bir sinerji içerisinde en iyi sonuçları elde etmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla o ekip ruhu ve şirketin gücü beni oldukça motive ettiği için 13 yıldır bu şirkette çalışmaya devam ediyorum.

561 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ar-Ge’de bulununca işin bir nevi mutfağında oluyorsunuz ve o yemeğe bir miktar tuz katıyorsunuz. Caddelerde arabaları gördüğünüzde, o arabanın bir noktadan bir noktaya nasıl gittiğini siz biliyorsunuz ya da orada çalışmış olduğunuz bir komponent hatırlıyorsunuz. Bu Ar-Ge’de çalışan biri için mutluluk verici tatmin edici bir şeydir. Çünkü sizin yaptığınız çalışma sadece tasarımda, sadece bilgisayarda, sadece kağıt üzerinde kalmıyor. Siz bunu görüyorsunuz ve insanlar bunu kullanıyor. Sizin tasarımında, testinde, geliştirilmesinde katkıda bulunduğunuz bir ekipman insanları mutlu ediyor, insanları bir yerden bir yere götürüyor. Dolayısıyla bu çok büyük bir tatmin kaynağı diye düşünüyorum.

603 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çok bilindik bir organizasyonumuz var. Nisan ayında tekrar eden bir yenileme yaptık. Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazarlama Müdürlüklerini ayırdık. Biraz daha matriks bir yapıya geçtik. Yapı oldukça dinamik ve katman katman değil. Tofaş‘ta daha yalın bir yönetim sistemimiz var. Hiyerarşik olarak net ayırt edilebilir ama çalışma biçimi daha çok takım çalışmasına yönelik olduğu için hangi pozisyondan başlarsanız başlayın, tecrübeli çalışan veya yeni mezun için birçok fırsat var. Yapı sabit duran bir yapı değil, kendi içinde kişilerin rotasyonuna ve o dönemki ihtiyaçlara göre organizasyon değişikliği yapıyoruz. Ben son 24 sene içerisinde kaç tane organizasyon değişikliğinde bulundum, hatırlamıyorum bile. Sadece Satış Pazarlama diye düşünmemek lazım. Satış tarafında da 12 bölgeye ayrılmış bir Satış Teşkilatımız var. Özel Satışlar Müdürlüğümüz, Satış Planlama Ekiplerimiz var. Farklı kültürlerden de geliyorlar. Bu yüzden büyük bir zenginlik yaratıyor. Bir satış toplantısında hem bölgesel anlamda hem de kendi background‘larını işin içine katarak çok değişik bakabiliyorlar. Koordinasyonda hiç zorlanmadık bu zamana kadar. Zenginlikten hep faydalanmaya çalıştık. Bir yerde başladığınız zaman sadece orada takılı kalmazsınız. Biz zaten özellikle Tofaş’ta işe başlayacak kişilerin sadece bir bölüm için değil bu şirket için değer yaratacak kişiler olmasına gayret ediyoruz. Kişisel ve mesleki gelişimlerine çok önem veriyoruz. Bir yandan da çok yönlü olmalarını istiyoruz. Farklı disiplinlerde çok büyük bir camiayız. Yurtdışında global anlamda da birçok iş fırsatları var. Yeni mezunlar için de operatif bir görevde başlamak gerekebilir. Üretim, Satış, Lojistik gibi birimler olabilir. Çünkü müşteriye dokunan yerlerde başlamak gerekiyor. Bu da daha hızlı şirkete adapte olmayı sağlıyor. Bizde bu fırsatlar da var. Tofaş‘ta Destek Birimi‘nde de başlayabilirsiniz. Geriye dönük kariyer fırsatları da yaratabiliyoruz. Sene başında 10 bin kişiye yaklaştık. Mavi yaka çalışanlarımızın bile 10 bin kişiye yakın bir çalışan kadrosu var. 1500 kişinin üzerinde de beyaz yaka diyebileceğimiz geniş bir iş olanağı fırsatı var. Satış Pazarlama‘da çok dinamik bir ortam var. 1 ayı devirdikten sonra hedeflerinize ulaşırsınız, yeni ay başlar. Nefes alacak vaktiniz olmaz, çok yoğun geçer. Rekabeti ve pazarı yakından takip etmeniz ve ürünlerinizi çok iyi tanımanız lazım.

3,153 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Hali hazırda bir açık pozisyonumuz vardı. Öncelikle tekrardan bir mülakat yaptılar, kişilik envanteri uyguladılar. Sonrasında İngilizce sınavı yaptılar ve tam zamanlı olarak çalışmaya başladım. Tabi ki bu işe alım sürecinde müdürümün ve mentorümün beni desteklemesi benim için çok önemliydi.