Otomotiv

76 soruya 92 cevap verildi.

Cevaplar 92

Yükleniyor...
38,867 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öğrenci arkadaşlarımızın öncelikle çok iyi bir teknik donanıma sahip olmaları lazım. Çok iyi bir yabancı dile, özellikle İngilizce’ye sahip olmaları lazım. Bunların üzerine başka yetkinlikleri geliştirmeleri de gerekiyor. Teknik yetkinliklerinin dışında, davranışsal yetkinlikler kazanmaları gerekiyor. Bunun bir kısmı tecrübe ile edinecekler ama bir kısmını da kişisel gelişim yöntemleri ile elde etmeliler. Mutlaka ve mutlaka kendilerine bir kişisel vizyon belirlemeliler. İleride nereye gelmek istediklerini öğrenciyken şekillendirmeye başlamaları gerekir ve o vizyonun peşinde koşmalılar. Genellikle bizim üniversiteden mezun olan arkadaşlarımız bir şirkette Genel Müdür Yardımcısı olmak , Direktör olmak gibi basite indirgiyor. Bu değil istenen. Kişisel vizyon, hayatta ne iz bırakmak istediğinizdir. Bu dünyaya geliş amacınızdır. Bu dünyada ne yapmak istediğinizdir. Bunları belirlemek için kafa yorsunlar. Bunlar için bazı destekler alabilirler. böyle büyük ana sanayilerde çalışmadan önce daha küçük işletmelerde belli bir tecrübe edinmiş olmaları da çok büyük bir artı. Bunu da küçümsememek gerekir. Orada çalışabilirler ve daha sonra bu şirketlere geçiş yapabilirler. Akademik kariyerin endüstriyel hayatta mutlaka faydaları olabilir ama endüstriyel hayatın onlara öğreteceği o pratik bilgileri, saha bilgilerini okullarda almaları çok çok zor. Bu yüzden bir yol ayrımına gelip, akademik kariyer istiyorlarsa oraya, endüstriyel hayatta profesyonel çalışmak istiyorlarsa oraya, araştırma istiyorlarsa oraya gitmeliler.

2,561 görüntülenme
·
Transkripti Göster

PEP (Professional Experience) Programı birçok farklı üniversiteden 4. sınıf öğrencilerinin 11 ay boyunca Mercedes-Benz’in Aksaray ve İstanbul’daki fabrikalarında veya genel müdürlüklerinde çalışabilecekleri, bu şirketteki çalışan insanlardan deneyim kazanabilecekleri, ileride çalışmak isteyecekleri departmanları tanıyarak tecrübe edinebilecekleri bir program. Ben de Mercedes-Benz Türk’e 2018 yılında PEP stajyeri olarak katıldım. Şu anda Tedarik Zinciri departmanında uzun dönem stajyer olarak çalışıyorum.

2,530 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mercedes-Benz otobüslerinin üretildiği tek fabrika Türkiye fabrikası değil. Türkiye fabrikası bunların içinde en entegre fabrika çünkü boru halinde gelen hammadde buradan otobüs olarak çıkıyor. Kaloriferinden, boyahanesine, montaj ve koltuk üretimine kadar her şey burada yapılıyor. Bunun dışında Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Fransa’da Mercedes-Benz’in fabrikaları var. Dolayısıyla biz paralel yoldan bu üretimi gerçekleştiriyoruz. Aynı tip otobüs üretsek de farklı otobüsler de üretiyoruz ama tabii ki birbirimizle bilgi alışverişi yapmamız gerekiyor. Birimizin karşılaştığı probleme yeni bir çözüm üretmektense karşı tarafa danışıp hali hazırda uygulanmış olan ve efektif olan bir çözümü oradan buraya taşımak her zaman daha kolay. Bir problem yaşadığımız zaman tabii ki karşı tarafa danışıyoruz ve onların fikrini alıyoruz.