Teknoloji sektöründe çalışmayı düşünen kişilere tavsiyeleriniz nelerdir? (2 Cevap)

Yabancı dillerini geliştirmelerini öneririm. Bütün sektör İngilizce üzerinden yürüyor. Öncelikle çok iyi İngilizce konuşmalarını öneririm. Sonrasında, sürekli okumalarını tavsiye ederim. Sürekli gelişmelerden kendilerini haberdar tutmaları çok önemli. Sonuçta sosyal mecrada bütün bu bilgiler akıyor. İlgi duydukları alana karşı kendilerini yönlendirmelerini, o konuda kendilerini geliştirmelerini tavsiye ederim. Bilgi teknolojileri sektörü oldukça yeniliğe önem veren bir sektör. Burada şöyle bir yanılgıya düşmeyin; belli bir noktaya geldikten sonra artık öğrenecek bir şey yok, bu işin kaymağını yiyeceğim gibi bir şey olmuyor. Sürekli kendinizi yenilikçi tutmanız lazım. Bu işin sınırları da yok. Sınırlarını şu an koyabilen bir kimse de yok. Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza, çalışmanıza ve bir şeyi gerçekten istemenize bağlı. Dolayısyla oldukça dinamik bir sektör. Bu sektörde başarının sınırları daha çizilmedi. Ben bunu seçerken, bu noktalar beni heyecanlandırdı. Bunları da genç arkadaşlarımın bilmesini isterim.

Teknoloji sektöründe çalışmayı düşünen öğrenci ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Teknoloji sektörünü özel kılan temel şeylerden bir tanesi sürekli güncelleniyor olması. Sürekli yeni ürünler, yeni çözümler çıkıyor, teknoloji ciddi anlamda değişiyor. Eğer bu sektöre girmek istiyorlarsa bunlara da bir miktar yakın olmak önemli. Dolayısıyla söyleyebileceğim en temel şeylerden bir tanesi günceli takip etmek ve araştırmaya, kendini geliştirmeye sürekli devam etmek. Bu kitap okumak olur, internetten blogları takip etmek olur, YouTube'dan video seyretmek olur. YouTube mesela bunun için çok iyi bir kanal. Yani kitap okumak veya blog okumak sizi yoruyor olabilir. Teknoloji sektörü çok yoğun bilgi bombardımanına maruz kaldığınız bir sektör olduğu için ve teknoloji sektöründe çalışan insanlar da genelde bilgisayar başında vakit geçirmeyi seven insanlar olduğu için burada genç arkadaşların özel bir dengeye dikkat etmesini istiyorum. Verimli çalışma belli bir yerden sonra çok kritik hale geliyor. Çünkü insan kapasitesi her gelen şeyi istediğiniz üretkenlikte çıkarmanıza imkan vermiyor. İş dünyasında bir müddet sonra öyle yoğun bir bombardıman oluyor ki, balataları yakmak tabiri ile ifade edebileceğimiz bir noktaya geliyorsunuz. Ne kadar zeki olursanız olun, bu bir kapasite meselesi. Her insanın belli bir kapasitesi var. Dolayısıyla benim genç arkadaşlara söyleyeceğim şey; bir zaman planlaması. Verimli çalışmalarında neyin öncelikli ve acil olduğu konusunda hep bir farkındalıklarının olmasını özellikle tavsiye ederim. Bunu da özellikle bizim gibi yoğun çalışan şirketlerde dengeleyebilmek için, farklı bir hobinin muhakkak olmasını öneriyorum. Bu biraz sosyal tarafı yani belki kişisel bir öneri olacak ama bu bir spor olabilir bir müzik olabilir ya da farklı sanatsal bir şey olabilir. Ben örneğin uzun koşu yapmayı seviyorum. Zaman zaman gitar çalıyorum. Bu sizi gerçekten iş dünyasını verdiği yoğun tempodan bir miktar alıp kafanızı boşaltmanızı sağlıyor. Tekrar işe döndüğünüzde ise daha verimli çalışmanıza ve daha üretken olmanıza imkan sağlıyor. İkinci söyleyeceğim şey de eğer teknoloji sektörüne giriyorsanız; İngilizce, İngilizce, İngilizce. Yani bu olmazsa olmaz bir konu. Günümüzde bu alanda kariyer yapmak istiyorum diyorsanız İngilizce konusunu çözüyor olmak çok önemli. Kaynakların büyük bir çoğunluğu İngilizce geliyor. Türkçe’ye çevrilen kaynaklar çok az. Çünkü o kadar sürekli değişen ve yenilenen bir sektörden bahsediyoruz ki, hem ürünler hem çözümler dolayısıyla bunları sürekli Türkçe'ye çevirmek maliyetli oluyor ve kimse bununla uğraşmıyor. Bir kez yapıyorsun, eskide kalmış oluyor. Dolayısıyla bir bilgiyi, en hızlı şekilde ilk çıktığı zaman elde edebiliyor olmak fark yaratan bir şey olduğu için, dil konusu çok çok önemli. Bunu bütün genç arkadaşlara söylüyorum; ne yapın ne edin, İngilizce’yi muhakkak öğrenin.

Teknoloji sektöründe çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Sektör çok havalı, sunduğu imkanlar çok iyi, geleceği çok parlak diye mi burada olmak istiyorlar yoksa gerçekten gönüllerinde teknolojiye olan bir istek veya arzu mu var, bunun ayrımına varmaları gerekiyor. Üniversitedeyken bir kariyer yolu çizip kendilerini tanımaları da çok önemli. Bunları da part-time çalışmalarla, gerçek stajlarla, stajlarda yarattığı networklerle, gönüllülük ve sosyal aktivitelerle, kulüp çalışmalarıyla, katıldığı seminerlerle gerçekleştirebilirler. Şu anda teknoloji sektöründe veya diğer sektörlerde iyi bir şirkette işe başlamanız için birbirine benzer onbinlerce kişi arasından sıyrılmanız gerekiyor. Bu yüzden de farklılığınızı ortaya koymak zorundasınız. Bugün bu şirketlerin staj programlarına bile sayısız başvuru geliyor. Bu bağlamda öğrenciyken bir an evvel harekete geçip sürekli yanınızdakinden farklı olarak ne yapabileceğinizi, ne konuşabileceğinizi, ne öğrenebileceğinizi bilmeniz başarıyı getirir diye düşünüyorum. İnsan öğrenciyken onu harekete teşvik eden, ferah bölgesinden çıkartıp zorlayıcı yerlere götüren tavsiyelere karşı biraz daha korumacı oluyor. Ben de o dönemlerden henüz yeni çıktığım için akranlarıma verebileceğim en büyük tavsiye; bir an evvel farklılık yaratıp kendilerini en iyi şekilde geliştirerek belirledikleri yolda hareket etmeleridir çünkü hiçbir şirket, her öğrenciyi mezun olduktan hemen sonra iyi yerlere yerleştirmeye çalışmıyor. İşe geldiği zaman kısa sürede şirkete katkı sağlayabilecek kişiler arıyorlar. Bu anlamda öğrenciliği çok doğru geçirmek, sadece okula bağlı kalmamak çok önemli. Bunun yanında bu tür stresli süreçlerde kendi sağlıklarını koruyup hayatının en güzel dönemlerini güzel geçirmelerini ironik bir şekilde tavsiye ediyorum.

Teknoloji sektöründe çalışmanın zor yanları nelerdir? (2 Cevap)

Teknoloji sektörü hala erkek egemen bir sektör. Biz bayanlar olarak bu sektöre daha yeni yeni girmeye başlıyoruz. Fakat Microsoft’a baktığımız zaman bu tam tersi bir şekilde. Çünkü; Microsoft gerçekten bayan çalışanları destekliyor, bu motivasyonu bize sağlıyor. Zor yanları var ama benim için çok motive edici ve çok zevkli. Çünkü; kendimi güncel tutabiliyorum. Teknoloji artık o kadar hızlı gelişiyor ki son 10 yılda katettiği yollar akılalmaz. Bunları öğrenmek bunlarla kendini güncel tutmak ve müşteriye bu teknolojiyle beraber onlara nasıl katkı sağlayacağımızı anlatmak çok hoşuma gidiyor ve beni gerçekten ayakta tutuyor. Dolayısıyla ben bunları zor olarak görmüyorum. Kendime bir motivasyon aracı olarak görüyorum.

Teknoloji sektöründe çalışmanın zor yanları nelerdir? (2 Cevap)

Bilgi Teknolojileri sektörünün aslında en çok tatmin eden yanı sürekli değişen bir sektör olması. Sürekli kendinizi dinamik tutmak durumundasınız. Bu sektör gelenekçiliğe değil, yenilikçi olana değer veren bir sektör. Sürekli yeni fikirlerle kendinizi güncel tutmanız lazım. Yeni şeyler öğrenmeniz lazım. Bu da sizi zorlayan bir durum. Aslında bundan zevk aldığım için bu sektör içerisindeyim. Microsoft da bu sektörün kalbinde olduğu için, bu sektördeki bütün gelişmeleri en yakın ve en birinci elden takip ettiğiniz bir şirket. Türkiye’de kendi alanında isim yapmış en üst sıraya oynayan kurumlarla çalışıyoruz. Dolayısıyla onlar da kendi ekiplerine çok ciddi yatırım yapıyorlar. Onlara rehberlik yapmanız için kendinizin de en son bilgilerle donatılmış olmanız lazım. Bu sadece size gelen veya katıldığınız eğitimlerle olmuyor. Sizin de kendinizi sürekli yeniliyor olmanız gerekiyor. Bazen stresli zamanlarda sakinliğinizi korumanız gerekiyor. Process yaklaşımını uygulamanız gerekiyor. Sonuçta operasyonları da yönetiyorsunuz. Planlı ve sistemli çalışmanız gerekiyor.

Teknoloji sektöründe çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? (1 Cevap)

Aslında ben yeni mezun olduktan sonra işe başladığımda, teknoloji sektöründe çalışmak istediğimi biliyordum. Fakat benim de endişelerim ve çekincelerim vardı. Teknoloji sektöründe çalışmak için fazla donanımlı bir teknoloji bilgisine ihtiyaç duyar mıyım diye düşünüyordum ve bu konuda endişeliydim. Fakat işe girdiğiniz zaman eğer bunu gerçekten yapmak istiyorsanız bir şekilde kendinizi ortama adapte ediyorsunuz. Teknolojiyi daha çok konuşan, daha çok bilgi sahibi olan insanlarla iletişim kurmaya başlıyorsunuz. Kendinizi sürekli güncel tutmak için bu konudaki makaleleri okumaya başlıyorsunuz. Burada en önemli olan şey, çalışanın kendisini bu sektöre yakın hissetmesi. Dolayısıyla teknoloji sektöründe çalışmak isteyen biri varsa mutlaka kendisinin bu teknolojiye ayak uydurabileceğine inandığı ve çevresinde bunları okuyup öğrenebileceği, kendisini sürekli güncel tutabileceği bir ortamı sağlanması gerektiğini düşünüyorum.

Teknoloji alanında çalışmayı düşünen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Hepimiz üniversitedeyken sunumlar hazırladık belirli makaleler yazdık ve bunların hepsini bildiğimiz ve tanıdığımız Office araçları ile yaptık. Artık üniversite öğrencileriyle beraber de Office 365’in kullanabilindiğini sunduk ve yaklaşık 13 yıldır Office 365’i Türkiye pazarında satmaya devam ediyoruz. Şu anda geldiğimiz rakam 6 milyon öğrenci. Şu an birçok üniversite aslında öğrencilerine Office 365 hizmeti sunuyor. Öğrenciler burada e-posta hesabına sahip oluyor. Herhangi bir okula bir iletişim sağlandığında ya da notlar duyurulduğunda bunlar hep Office 365 üzerinden sağlanan e-posta hizmeti ile geliyor oluyor bu iletişim. Ya da sunduğumuz belirli ağaçlar var. Bunlar web üzerinden sağlanan Office uygulamaları. Birçoğumuz biliyoruzdur; eğer bir kişinin Office uygulamaları yoksa web üzerinden örneğin PowerPoint'in online versiyonuna ulaşabilecek durumdalar. Bunu da biz Outlook üzerinden sağlıyoruz. Dolayısıyla herhangi bir yerde; yolda, okulda, kampüste bilgisayarınızı açıp ya da bir cep telefonundan bile mobil uygulamalarından hemen çalışmaya başlayabiliyorsunuz, sunum hazırlayabiliyorsunuz. Bunlar öğrencinin yanında en sevdiği araçları olarak bulunmaya devam edecek.

Kozmetik sektöründen teknoloji sektörüne geçmenizin sebepleri nelerdir? (1 Cevap)

Bence kişilerin farklı sektörler görmesi kişisel gelişim için çok önemli. Ben çok şanslıydım. Kozmetikte de çalışırken farklı kategorilerden sorumluydum. Büyük bir şirkette çalışıyordum. Birkaç şirket değiştirmişcesine rollerim oldu. Ülkeler arası rollerim oldu. Öyle olunca da hakikaten o dinamizmi koruyabildim. Şimdi neden teknoloji sektörü? Çünkü; şu anda aslında hepinizin hayatını domine eden şey teknoloji. Şu an hayatımızın çok büyük bir parçası. Son 5 senedir hayatımızın resmen içine girip, ellerinin içine aldı. Ben de bunun bir parçası olmak istedim. Bunun dışında şu an geleceğe baktığımda da her şey teknoloji ile ilintili olarak gidiyor. Bunun bir parçası olmak çok güzel. Mesela “HoloLens” diye bir ürün üzerinde çalışıyorlar. Bu ürünü gördüğünüzde hakikaten tüyleriniz diken diken oluyor ve “Vaov!” diyebiliyorsunuz. Benim çalıştığım şirket böyle bir ürün yaratıyor, böyle bir vizyona sahip ve bunun bir parçası olmak istiyorsunuz.

Teknoloji sektöründe çalışmayı düşünen kişilere tavsiyeleriniz nelerdir? (2 Cevap)

Teknoloji çok güzel bir şey ama günümüzde teknolojiyi yalnızca bilmek yeterli olmuyor. Önemli olan büyük resmi görebilmek, katma değer sunabilmek, fark yaratabilmek, iş problemlerini anlayabilmek ve bu iş problemlerini çözmede teknolojiyi kullanmak. Bunu yaparken de insan faktörünü çok güzel şekilde yönetmek, bunun için gerekli yeteneklere sahip olmak. Sadece teknoloji bilmek başarılı bir danışman olmak için, Microsoft’ta başarılı olmak için yetmeyebilir. Onlara tavsiyem çok çalışmaları, teknolojiyi sevmeleri ve bunun yanında da büyük resme odaklanmaları.

Huawei'de nasıl projeler üzerinde çalışıyorsunuz? (1 Cevap)

Burada yazılım, yapay zeka, bilgi işleme, büyük data gibi konular üzerinde çalışılıyor. Technology Introduction Departmanı’nda daha çok iç müşteriyle çalışıyoruz. Çin’deki ana merkezle iletişimimiz var ve onlardan gelen veya bizim verdiğimiz projeler oluyor. Takımlar olarak toplanıyoruz ve bunları konuşup değerlendiriyoruz. Ayrıca takım ve ekip liderleri de toplantı yapıyor. Ardından mantıklı bulduğumuz projeleri hayata geçirmeye başlıyoruz. Genel olarak departmanımızda son üründen ziyade prototip ve fikir geliştirme kısımları ön plana çıkıyor. Ürün hazırlanıp satışı yapılıyor ama son kullanıcıya hitap eden ürünlerden ziyade yenilikçi çözümlerin altyapılarını oluşturuyoruz.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle