Solvoyo

9 kişi 92 cevap verdi.

- Optimizasyonun temel mantığını anlamak gerekiyor bence. Aksiyonlara bağlı olarak sonucun nasıl etkileneceğini tahmin ediyor olmalısınız.
- SQL konusunda hevesli ve gelişime açık olmalısınız.
- Excel ve Access’i de iyi öğrenmelisiniz, basit trickler size çok zaman kazandırmakta.
- Bilgisayar başında zaman geçirmekten kaçınmamalısınız. Günün 9 saati çalıştığınızı varsayarsak bunun 7-8 saati bilgisayar başında geçmekte.
- Tedarik zinciri alanında hevesli olup gelişime açıksanız, modellerde yaratıcı ve basit çözümler üretebilirsiniz.

Ayrıca okul döneminde tedarik zinciri alanında temel bilgi sahibi olmak işinizi kolaylaştıracaktır. Optimizasyon konusunda da en azından önsezilerinizin kuvvetli olması, sizi farklı kılacaktır.
Bilkent Üniversitesi gerek akademik eğitimi, gerekse sosyal imkanları sayesinde çok güçlü bir okul. İş ve staj başvuruları sırasında bu farkı hissedebiliyorsunuz. Örneğin, kendi adıma hiçbir başvurumun ilk aşamada elenmediğini söyleyebilirim. Bilkent’in bir diğer önemli avantajı ise bir kalite standardını öğrencilerine aşılaması. Ödev ve proje teslimlerindeki deneyimleriniz sayesinde, herhangi bir işinizi belli bir standart dahilinde yürütmeyi öğreniyorsunuz.

Kendi gözlemlerim olarak endüstri mühendislerinin temel avantajlarını, analiz, adaptasyon ve öğrenme yeteneklerinin fazlalığı olarak özetleyebilirim. Bu durum kendinizi sürekli geliştirebilmenizi sağlıyor. Ayrıca, iş sahalarının geniş olması da bir diğer avantaj.
Uygulama Danışmanının temel aracı Solvoyo Elevation Platformu'dur. Bu platform, bir tedarik zinciri planlama çözümüdür ve müşterilerin tedarik zincirlerini daha yetkin hale getirmemize yardımcı olur.
Uygulama Danışmanı, şirket müşterileri için Solvoyo Elevation Platformu’nun uygulanmasından ve gerekirse onlara destek sağlanmasından sorumludur. Ayrıca, müşteri ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için Solvoyo platformunun işlevselliğini artırmalıdır. Farklı sektörlerde, farklı müşteriler için bu misyonların başarılmasında da Senior Uygulama Danışmanlarına yardım eder.

Solvoyo’da oldukça yeniyim; ama şu ana kadarki deneyimlerimden rutin işler yapmadığımızı söyleyebilirim. Gerçekten de her müşterinin ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bu ihtiyaçları tamamen anlamak ve en iyi çözümü bulmak gerekir. Aynı anda farklı projeler üzerinde çalışırken, her gün yeni bir şey öğreniyoruz.

Çalışmaların çoğunu bilgisayarda gerçekleştiriyoruz ve farklı araçlar (Excel, Access, SQL ...) ile büyük miktarda veri işliyoruz; ama aynı zamanda da müşterilerle yüz yüze görüşüyoruz.
IE öğrencileri mezun olduklarında pek çok farklı sektörde ve farklı alanlarda çalışabiliyorlar. IE müfredatı oldukça geniş kapsamlı olup, bireysel tercihlere göre şekillendirilmeye açıktır. Bu sebepten, IE öğrencilerinin kariyer planlamasını üniversitenin ilk yıllarından itibaren yapmaya başlamalarını tavsiye ediyorum. Seçmeli dersler ve stajlar ilgi alanlarının belirlenmesi için kullanılabileceği gibi alanını belirlemiş öğrenciler için bilgi ve tecrübe kazanmak, sektörü tanımak için de kullanılabilir. Ayrıca, bitirme projesi konusunu seçerken ilgi alanlarını ve çalışmak istedikleri sektörü göz önünde bulundurmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu söylediklerim sadece IE öğrencileri için değil, tüm üniversite öğrencileri için geçerlidir. Kariyer planlarını mümkün olduğunca erken ve doğru yapabilmek için seçmeli dersler, stajlar ve bitirme projeleri bilinçli tercihlerle şekillendirilmelidir.

Son olarak şunu söyleyebilirim ki üniversite sadece eğitim aldığımız bir kurumdan ibaret değildir. Sosyal faaliyetler, öğrenci kulüpleri ve öğrenci değişim programları da üniversite hayatının bir parçası olmalıdır. Bu sayede öğrenciler kendilerini her alanda geliştirerek kendi geleceklerine değerli yatırımlar yapmaktadırlar.

Kişiler

Solvoyo ile ilgili kişiler.

Emre Haliloğlu

Deneyimli Uygulama Danışmanı, Solvoyo

Profile Git

Emre Darıcı

Müşteri Çözümleri Direktörü, Solvoyo

Profile Git

Ömer Bakkalbaşı

Chief Innovation Officer, Solvoyo

Profile Git

Nilüfer Durak

Chief Operating Officer, Solvoyo

Profile Git

Laurence Robert

Uygulama Danışmanı, Solvoyo

Profile Git

Özge Özel

Uygulama Danışmanı, Solvoyo

Profile Git

Ahmet Çınar

Optimizasyon Mühendisi, Solvoyo

Profile Git