Finans alanında çalışmak isteyen yeni mezun ve öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (5 Cevap)

Şu an okumakta olan ya da yeni mezun arkadaşlara verebileceğim tavsiye teknik bilgilerinin güçlü olması. Yine az önce de bahsettiğim gibi özellikle şirketlerin mali işler departmanlarında çalışmak istiyorlarsa, muhasebe bilgisi çok önemli. İstediğiniz kadar güçlü analitik becerileriniz olsun, teknik bilgi eksik olduğu zaman bazı şeyler olmuyor. O yüzden muhasebeye önem vermelerini tavsiye edebilirim. Yine mezun olduktan sonra kariyerlerine devam ederken birtakım sertifika programlarına katılabilirler. Kişilerin teknik gelişimini sağlayabileceği, Serbest Muhasebeci, Mali Müşavirlik sertifikaları olabilir. Uluslararası bazı sertifikalar olabilir. Bunlar ilk aklıma gelenler. Bu sertifika programlarıyla teknik gelişimlerini sağlayabilirler, sürekli gelişim arz edebilirler. Tekniğin de yanı sıra kariyerlerinin başında olan finansçı arkadaşlarıma söyleyeceğim şey; soru sormaktan çekinmemeleri. Çünkü finans, sorular ve sorulara aldığı cevaplarla beslenen bir fonksiyon. Sorduğumuz sorularla karşımıza gelen olayın arkasını daha çok görebiliyoruz. Neden-sonuç analizi yapabiliyoruz. Daha önce kimsenin aklıma gelmemiş bir fikri ortaya koyabiliyoruz ya da bir risk varsa onu tanımlayabiliyoruz. O yüzden bu bilinçle çalışmalarını, bu disiplini edilmelerini tavsiye edebilirim.

Philip Morris / Sabancı'da Finans alanında nasıl kariyer fırsatları var? (1 Cevap)

Finance Trainee pozisyonu şirketimizde Finans alanında başlamak için güzel bir pozisyon ve şirketin çeşitli Finans departmanlarında 3-4 departmanı görecek şekilde çalışıyorsunuz ve yaklaşık 2 yıl süren sürüyor. Bu programın sonunda belli bir departmanda Analist olarak çalışmaya devam edebiliyorsunuz veya ihtiyaca göre dışarıdan Analist alımlarımız da oluyor. Bunun dışında şirkete bir kez girdikten sonra kariyer ve gelişim çok önemli. Biz yeteneğe ve insanların gelişimindeki isteğine bağlı olarak insanları departmanlar arası oynatmayı, geliştirmeyi ve farklı bakış açılarını gözeterek geleceğin liderlerini yetiştirmeyi isteyen bir şirketiz ve tüm bunlar Türkiye'yle sınırlı değil çünkü Philip Morris Türkiye'deki diğer şirketlere göre uluslararası kariyer düşünenler için bir numaralı tercih olmaya aday. Örneğin; şu anda Lozan Genel Müdürlüğü’müzde 50'ye yakın Türk çalışıyor. Bu bakımdan kariyer düşünen arkadaşlara Philip Morris'te çalışmanın çok doğru bir yer olduğunu söyleyebilirim.

L'Oréal'de Finans alanında nasıl staj ve iş olanakları var? (1 Cevap)

L'Oréal Finans’ta yeni mezun ve deneyimli arkadaşlar için birçok iş ve staj olanağı mevcut. Benim çalıştığım Tüketici Ürünleri bölümünde yeni mezun ve deneyimli arkadaşlar Marketing Controlling tarafından Marketing Ekiplerinin bütçelerinin hazırlanması ve bu bütçelerin takip edilmesi gibi işlerde çalışabilir. Satış Ekipleriyle birlikte bütçelerin ve forecastlerin oluşturulması, yeni iş alanları, yeni iş ürünleri ve müşteriler için fizibilitelerin oluşturulması gibi işlerde veya L'Oréal içerisinde işin mutfağı diyebileceğimiz Vergi ve Muhasebe Ekiplerinde çalışabilirler. Ayrıca L'Oréal’in şu andaki mevcut fabrikasında Üretim Finans alanında deneyim sahibi olabilirler. Bunlardan öte L'Oréal içerisinde bu pozisyonların belirli süreleri bulunmuyor. Genellikle işinde başarılı olan arkadaşlar belirli bir süreyi doldurduktan sonra bir üst pozisyona terfi edebiliyorlar. Bunların yanında yurtdışı olanakları da mevcut. Şu anda L'Oréal içerisinde birçok arkadaşımız Finans sektöründe Denetim tarafında uluslararası kariyerlerine devam ediyor.

Finans alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (6 Cevap)

Finans; global olarak bir transformasyondan geçiyor. Eski Finansçılar muhasebe, kolluklarla defter tutma, Excel ve dosyaların içinde boğulmuş durumdaydı. Bugün bunların yerine sistemler, teknolojiler geldi ve işler merkezileştirilerek yurtdışında bazı yerlerde yapılmaya başlandı. Bugün; Finans’tan bir iş ortaklığı bekleniyor. Kendi gözlüğünüzle şirketin gittiği yönü görerek, kendi analizlerinizi yaparak şirketin gidişatına yön veriyorsunuz veya kararların alınmasında katkıda bulunuyorsunuz. Bu şirkette bir karar merciinde olmak, söylediklerimin ciddiye alınıp aksiyona dönüştüğünü görmek beni motive ediyor. Ben kendi adıma en çok iş tatminini bu masanın çevresinde oturmaktan alıyorum.

Finans alanında çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? (10 Cevap)

Öncelikle Unilever için de çok önemli olan birkaç özelliğin mutlaka olmasını biz de arıyoruz ve daha sonra da yan üç dört tane farklı özellik arıyoruz. Bence ilki integrity dediğimiz aslında etik değerlerinin olması, bu tabii ki Unilever için aradığımız ortak bir özellik. Onun dışında analitik becerilerinin çok kuvvetli olmasını bekliyoruz çünkü gerçekten çok kompleks datayla uğraşıyoruz ve bu kompleks datadan bu kadar dinamik bir sektörde çok kısa zamanda anlamlı sonuçlar çıkarmasını bekliyoruz. O yüzden uzun saatler excel karşısında geçirdiğimiz zamanlar da oluyor ama aynı zamanda bir gün 8 saat toplantılarda geçirdiğin zamanlar da oluyor. O yüzden analitik beceri gerçekten aradığımız top özelliklerden biri diyebilirim. Analitik beceri dışında finans oryantasyonu, finans motivasyonu olması gerçekten çok önemli. Ne istediğini iyi bilen insanların aslında finansı seçmesini istiyoruz, daha sonra hayal kırıklığı olmaması açısından. Onun dışında çok dinamik olması lazım, değişime açık olması lazım çünkü FMCG sektörü gerçekten çok dinamik. Bir hafta sonu rakip tamamen farklı bir promosyona dönebiliyor, sizin aslında bir aydır yaptığınız stratejiyi bu hafta sonu gelişen olaylara göre ya da rakibin yaptığı bir zamma göre hemen değiştirebiliyor ve kendinizi adapte edebiliyor olmanız lazım. Bu analizleri çok hızlı yapıp hemen yönetime destek oluyor olmanız lazım. O yüzden dinamik ortama ayak uydurabilmek, değişime açık olmak da çok önemli. Onun dışında tabiki ekip çalışmasına yatkınlık, dediğim gibi çok farklı departmanla çalışıyoruz: tedarik zinciri, satış, pazarlama, satın alma, CMA, AR-GE. Bütün departmanlarla mutlaka gün içinde bir rölasyonumuz oluyor o yüzden de ekip çalışması gerçekten çok önemli, ona çok önem veriyor olmak lazım. Ayrıca proaktiflik; yani dediğim gibi daha önceden makroekonomik trendler, müşteri trendleri, tüketici trendlerini gözlemleyip bunun şirkete ve kategoriye nasıl riskler ve fırsatlar doğurabileceğini materyalize edebilmek, bunu önden görüp de sinyali verip insanları o doğrultuda yönlendirebilmek aslında aradığımız özellikler arasında.

Proje Finansmanı nedir? Proje Finansmanı Birimi nasıl özellikler gerektirir? (1 Cevap)

Proje Finansmanı Türkiye'deki büyük projelerin finanse edildiği, farklı bir finansman yapısına sahip olan ve katma değeri yüksek bir birimdir. Bu birim aslında 15 senelik bir birim ve Türkiye'de yeni yeni gelişmeye başlıyor. Ben bu birimde neden varım çünkü bu birimde var olabilmek için belli analitik yeteneklere sahip olabilmeniz gerekiyor. Yapılan iş gerçekten analiz ve belli yorumlamalara dayanıyor ve çok yüksek montanlı işlemler gerçekleştiği için analitik zekanın yüksek olması gerekiyor. Ben kendimde bu analitikliği ve problem çözme, takımla çalışabilme gibi yetkinliklerim olduğunu düşündüğüm için bu birimi tercih ettim.

Avon Finans Ekibi'nin yapısını anlatır mısınız? (1 Cevap)

Avon Finans Ekibi 33 kişilik bir ekip. Bazı şirketlerle kıyaslayınca baya kalabalığız. Finans Direktörü’müze bağlı dört ayrı müdürlük mevcut. Finans Direktörü’müz ise şu an Türkiye ve NAME’den (Kuzey Afrika ve Ortadoğu) sorumlu. Biz Türkiye bacağında ise dört ayrı müdürlükten oluşuyoruz. Genel Muhasebe, Satış Muhasebesi, Bütçe Planlama, Raporlama ve İç Kontrol olarak 4’e ayrılıyor. Genel Muhasebe işimizin mutfağı. Her türlü işlemin, muhasebesel kayıtların tutulduğu yer. Faturaların muhasebe sistemine girilmesi, ödemelerin takibi, banka transferleri gibi her türlü şey muhasebe ekibinin elinin altından geçiyor. Satış Muhasebesi daha çok saha temsilci bakiyelerinin takibi, alacak kontrolü, kredi takibi, şüpheli alacakların minimalize edilmesi gibi sorumlulukları var. Komisyon ve bonus ödemelerini de yine bu ekip takip ediyor. Bütçe Planlama Bölümü yıllık bütçenin yapılması, aylık öngörülerin revizyonu, şirkette yapılacak herhangi bir stratejik yatırımın karlılığının analiz edilmesi ve gerektiği noktada onay mekanizması olarak çalışıyor. Kritik rolleri olan yoğun bir departman. Finansal Raporlama ve İç Denetim de az önce bahsettiğim gibi ay sonlarında gerçekleşen rakamların standartlara uygun bir şekilde raporlanıp, bölgesel ekiplerle paylaşılmasından ve bunu da belirli deadlinelar dahilinde yapmaktan sorumlu. Aynı zamanda da iç kontrol süreçlerinde Avon'un politikalarının market düzeyinde doğru ve etkili bir şekilde anlaşılır, yine etkin bir şekilde uygulanıyor olmasından sorumlu. Bu dört departman da farklı olmakla beraber aslında çok sıkı bir işbirliği içerisinde birbirleriyle çalışıyorlar.

Finance Business Partner ne yapar? Unilever'de görevleriniz neler? (1 Cevap)

2014 Temmuz ayında başladım, 9 aydır Unilever’de Finance Business Partner olarak kişisel bakımda deodorant ve skinden sorumlu olarak çalışıyorum. Burada satışa, marketinge, supply chaine; onların datalarını, onların brandlerini nasıl daha iyi analiz edebileceklerine yardım ediyorum. Ben de şuan kişisel bakımdan sorumluyum. Bizim biraz açıkçası finansta satışları da takip ettiğimizden dolayı ve aylık result dönemimiz olduğundan dolayı, hem globale hem kendi içimizde planımızı yapabilmek için bir forecast sürecimiz var. Bütün yılda ne yapabileceğimizi önceden tahmin edip buna göre aksiyonlarımızı, risklerimizi, fırsatlarımızı çıkarıyoruz. Bu sebepten de ayda 2 kez bir forecast sürecimiz oluyor. Sonrasında diğer geri kalan zamanda, data analiz, innovasyonlarımız ne durumda, benim brandlerim ne durumda tarzında analizlerle ekiplere destek veriyoruz aslında.

Unilever'de finans alanında çalışmanın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Unilever Finans olarak biz globale de raporlamalar yapıyoruz ve Türkiye’ye de raporlamalar yapıyoruz, bu her ay oluyor ve belirli deadlinelarımız var. Bu deadlinelara rapor yetiştirmek bazen, resultımızın çıkmasıyla mesai saatlerimiz uzatabiliyor. Hatta mesai saatleri olmaktan çıkıp mesai günlerine dönüşüyor. Bu sebepten bazı zorlukları var ama önemli olan yine de bunun karşılığını alıyor olabilmek bence. Evet tamam, sabahladım bugün ama ertesi gün bana kimse burda olmak zorundasın ya da Ekin bunu neden yapmadın değil, tam tersi bir teşekkürle geldiğinden dolayı açıkçası bu da motive ediyor. Çünkü ben yeni girdim diye özellikle bu kadar çalıştırılıyorum algısı hiçbir zaman Unilever’de yok, yanımda müdürüm de var direktörüm de var. Hep birlikte çalışıyoruz, takım olmak böyle bir şey olduğundan dolayı zorlukları bir nebze takım olarak da yenebiliyorsun Unilever’de. Sadece bunu söyleyebilirim açıkçası Finansta. Çünkü gerçekten çok rekabetçi bir ortam Unilever, dışarıya karşı rekabet çok fazla var. Bir rekabetin içerisindeyiz ve FMCG’de sürekli rekabetler değişebiliyor o yüzden stresli zamanlarımız oluyor evet, ama bunu bir takım olarak aşabildiğimizden dolayı da bence bu yüzden başarılıyız.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle

İş İlanları (1)