Cevaplar 157

Yükleniyor...
566 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bizi hizmet sektöründen ayıran en önemli özellik, bizde yatayda kalma diye bir şeyin söz konusu olmamasıdır. Bulunduğun pozisyonu 1 sene sonra bir üste çıkarmak zorundasın çünkü çok dinamik bir yapı var. İşe Asistan olarak başlıyorsun, biz buna Asistan 1 diyoruz. Başarılı olup Asistan 2 pozisyonuna gelmek zorundasın. Firmada ömür boyunca Asistan 1 olarak çalışma modeli yok. Asistan 2 olduktan sonra Senior dediğimiz bir üst seviyeye gelmek zorundasın. Belki 1 sene boyunca Asistan 2 veya Asistan 3 yapıyoruz ama çalışma metodolojimize göre 2 sene sonra Senior olmak gerekiyor. Senior 3’ten sonra Müdür olman lazım, Müdür olmazsan gene olmuyor. Dolayısıyla hiçbir zaman yatayda kalma gibi bir model yok çünkü seninle beraber giren arkadaşlarınla sürekli yukarı çıkmak zorundasın. O arkadaşın sana talimat verecek, seni yönlendirecek, performansını ölçecek. Bunu insan pek kolay kabul etmiyor. Bu yüzden hep kişinin yukarı doğru çıkmasını istiyoruz. Başarısız olan da gider, bu kadar net!

5 sene sonra Manager oldun. Performansına göre Kıdemli Müdür pozisyonuna, daha sonra Yardımcı Partner pozisyonuna terfi ediyorsun. Bunları bitirdikten sonra bir Partner’da olması gereken beklentilerin hepsi sende varsa, Partner’lara yeni şeyler kazandıracağını düşünüyorsan Partner oluyorsun, eğer yoksa o Yardımcı Partner pozisyonunda kalıyorsun.

Bizim firmanın zorunlu emeklilik yaşı 62’dir. Üniversiteden 22 yaşında mezun olduğunu düşünürsek 40 sene boyunca çalışmak insana yetiyor çünkü yoğun bir çalışma ortamı var ve yoruluyorsun. Bir daha dünyaya gelmeyeceksin, o yüzden biraz da gezmek, hayatında yapmak isteyip de yapamadığın hobilere zaman ayırmak gerekiyor.

Biz bu kariyer yolunda herkese destek oluyoruz. Herkes yarışa aynı çizgiden başlıyor, bayrağı alan devam ederek turu tamamlıyor.


19,392 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Hukuk bölümü mezunları birçok iş yapar. Hakimlik, savcılık, milletvekili, diplomat gibi birçok iş yapılabilir. Bir hukukçu için olanaklar dahilinde birçok meslek alanı var ve avukatlık sizi daha çok rutinin dışına çıkaran bir iş. Her davada yeni bir şey öğrenip yeni bir müvekkille veya yeni bir müşteriyle iletişime geçiyorsunuz. Bu yüzden rutin değil, oldukça renkli bir iş olduğunu söyleyebilirim.

6,361 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koç Üniversitesi İşletme bölümü bana çok esneklik kattı çünkü zorunlu derslerin yanında çok farklı seçmeli dersler de seçebiliyorduk. Benim için en çok motivasyon sağlayan şey de oydu. Ben Edebiyat’a çok ilgi duyduğum için Edebiyat’tan 3-4 tane ders seçmiştim. Genel olarak üniversitede soft-skill’lerin biraz daha önemli olduğunu düşünüyorum çünkü iş hayatına girdiğinizde ancak işi öğrenebiliyorsunuz. Altyapı çok önemli ama oradaki zorunlu dersler gerekli olan altyapıyı zaten sağlıyor. Örneğin, bir tane sosyal sorumluluk projesine katılmıştım. Bu proje için ortaokul öğrencilerini okulumuza çağırıp onlara yaz okulu yaparak üniversite hayatının ne kadar eğlenceli ve güzel olduğunu anlatmıştık. Ben de 3 hafta boyunca düzenlenen bu projede kendimi faydalı bir birey olarak hissetmiştim. Koç Üniversitesi’nde sosyal aktivitelerin çok olması ve seçmeli derslerin çeşitli olması benim ev sevdiğim taraflarıydı.

6,270 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Özgeçmiş, kişilerin iş arama sürecinde çok önemlidir. Her şeyden önce adayın firmayla buluşmadan önceki ilk temasıdır. İnsan Kaynakları çalışanı ya da herhangi bir yöneticinin ilk intibası olduğu için de oldukça özet, doğru, net olması ve kişiyi tanımlaması çok önemlidir. Öncelikle yeni mezun bir kişinin özgeçmişinin en fazla 1 sayfa olması beklenen düzeyde bir uzunluktur. Dolayısıyla kişilerin eğitim bilgisinin, iş ve staj tecrübelerinin, üniversite aktivitelerinin, sertifika programlarının, başarılarının, burslarının, benzeri kursların ya da kendini geliştirdiği faaliyetlerin yer alması beklenir. Yeni mezunlar için referans pek kritik değildir, “gerektiğinde paylaşılacaktır” da denebilir. Ancak akademik tarafta kendisini çok iyi tanıdığını düşündüğü bir tanıdığı varsa, bu kişiyi ya da maksimum 2 kişiyi belirtebilir. Dolayısıyla biz, bir yeni mezunun özgeçmişinde öncelikli olarak eğitim bilgisine, ardından da staj bilgisine bakıyoruz.