Koç Üniversitesi

37 soruya 50 cevap verildi.

Cevaplar 50

Yükleniyor...
6,595 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koç Üniversitesi hem Öğretim Görevlileri hem de öğrencilere sunduğu sosyal, kültürel ve sportif imkanları açısından çok güzel olan bir üniversite. Dolayısıyla orada güzel bir ortamda okuyarak güzel ve değerli arkadaşlıklar edindim. Bu durum profesyonel anlamda da önemlidir. Çünkü oradan mezun olan insanlar iş hayatında önemli yerlere geliyorlar. Uluslararası İlişkiler bölümü de çok keyifle okunan bir bölüm ve bu bölüm genel kültür ve vizyon kazanmama neden oldu. Derslerde ülkelerin ilişkilerini öğreniyoruz ama öğrenirken de geriye dönüp işin siyasi felsefesini ve tarihi yönünü okuyarak çok ciddi bir altyapı kazanmış oluyoruz. Bana en çok kattığı şey, genel kültür ve bakış açımı değiştirerek vizyon katması diyebilirim.

6,361 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koç Üniversitesi İşletme bölümü bana çok esneklik kattı çünkü zorunlu derslerin yanında çok farklı seçmeli dersler de seçebiliyorduk. Benim için en çok motivasyon sağlayan şey de oydu. Ben Edebiyat’a çok ilgi duyduğum için Edebiyat’tan 3-4 tane ders seçmiştim. Genel olarak üniversitede soft-skill’lerin biraz daha önemli olduğunu düşünüyorum çünkü iş hayatına girdiğinizde ancak işi öğrenebiliyorsunuz. Altyapı çok önemli ama oradaki zorunlu dersler gerekli olan altyapıyı zaten sağlıyor. Örneğin, bir tane sosyal sorumluluk projesine katılmıştım. Bu proje için ortaokul öğrencilerini okulumuza çağırıp onlara yaz okulu yaparak üniversite hayatının ne kadar eğlenceli ve güzel olduğunu anlatmıştık. Ben de 3 hafta boyunca düzenlenen bu projede kendimi faydalı bir birey olarak hissetmiştim. Koç Üniversitesi’nde sosyal aktivitelerin çok olması ve seçmeli derslerin çeşitli olması benim ev sevdiğim taraflarıydı.

Bu soruya gerçekten verilebilecek cevap sayısı yüzlerce farklı şekilde türetilebilir.Ama şunu söylemek gerekiyor ki, neden koç üniversitesi sorusu her öğrencinin kendine ait bir cevap bulabileceği bir soru olarak karşımıza çıkıyor denilebilir. Kendi adıma neden Koç Üniversitesi diye sorduğum zaman cevabım basit ama bir o kadar da derin bir şekilde oluyor.Koç üniversitesi çünkü ben burada kendimi bulabilir, ilgilerimi ve becerilerimi fark edebilir,mutlu olabilirim. Kısacası koç üniversitesinde ben ben olabilirim. Ben olmak istediğim her şey olabilirim. Bunun verdiği bir güven duygusu ile buradayım da diyebilirim.Spesifik olarak sebeplere inince ise mükemmelin ötesinde bir sosyal hayat ve imkanlar ile dünya ile paralel ilerleyen bir eğitim denilebilir.Aynı zamanda Türkiye standartlarının çok üstünde bir kampüse sahip olması ve özlemini duyduğumuz izole, doğal hayatı eğitimimiz için ideal bir hale getirmesi denilebilir. Koç üniversitesinin 25 hektar alan üzerine kurulmuş eşsiz kampüsünde ben derslerimden arta kalan zamanda kendimi geliştirebilecek aktivitelere ( sosyal sorumluluk projeleri , dans , tiyatro , komiteler vb.) katılabilir , kültürel açıdan kendimi tamamlayabilir,tam donanımlı ve geleceğe hazır bir hayat yaratabilirim.

Bunun yanı sıra okulun rahat çift anadal ve yatay geçiş kuralları öğrenciye tercih hatası veya ilgi ve şevk kırılması durumlarında okumak istemedikleri bölümü okumama özgürlüğü veriyor.3.00 ortalama yapmak çift anadal yapmak için yeterli.Tek yapmanız gereken hangi bölümle çift anadal yapmak istediğiniz.Burslu iseniz bursunuz bir sene daha uzarken, bölümünüzün verdiği seçmeli ders imkanları çift anadalı o ek bir seneye ihtiyaç duymadan normal eğitim sürenizde bitirmenizi sağlayabiliyor.Aynı şey yatay geçiş için de geçerli. Aldığınız bir çok ortak ders ile yatay geçiş ile sene kaybetmiyor aksine daha donanımlı bir şekilde bölüm değiştirebilme imkanına sahip oluyorsunuz.

Okulun beni sınırlamayan ve sıkmayan politikası ile burada yapabileceklerim sonucunda 20-30 yıl sonra geriye döndüğümde en güzel 5 yılım Koç’taki zamanımdı diyebilmek için Koç üniversitesi..

Bu gördüğüm rahatlıklar ve kendimi geliştirebilme olanakları yanı sıra, sınırsız bir sosyal hayata ve dinamiklere sahip okula gidebilme hayalimi koç üniversitesinde tam bulabildiğim için ve beklentilerimin de üstünde bir hayat yaşama fırsatını gördüğüm için Koç Üniversitesi.

4,907 görüntülenme