Sabancı Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi

35 soruya 101 cevap verildi.

Cevaplar 101

Filtrele:Sırala:

Sabancı Üniversitesi MBA Programı size neler kattı? (2 Cevap)

Sabancı Üniversitesi MBA Programı; Mühendislik eğitimi almış bir insanın çok daha farklı bakış açılarına sahip olmasını sağlayan bir programdır. Bir Mühendislik öğrencisi olarak eğitim esnasında birçok eğitim kolundan mahrum kalıyorsunuz ama MBA Programı’yla iş hayatının farklı kollarına dokunabiliyorsunuz. Bu noktada ben de birçok iş kolunu görebildim. Orada simülasyonlarda ve vakalarla neler yapıldığını görme fırsatı buldum. Belki de bunun sonucunda bir start-up’a geçme kararı aldım. Bu program şirketlerle ve çalışanlarla ilgili daha doğru yargıya varabilmenizi, vakalara çok daha iyi bir bakış açısıyla yaklaşabilmenizi sağlayabiliyor çünkü çok fazla örnek yapıyorsunuz. Böyle örnekler gerçek yaşamda ne kadar sorun yaşandığı, bu sorunların nasıl çözüldüğü ve nasıl uygulandığı noktasında bana çok destek oldu.

Sabancı Üniversitesi'nde aldığınız Endüstri Mühendisliği eğitimi size neler kattı? (1 Cevap)

Bana kattığı en önemli şeylerden bir tanesi analitik düşünme yapısıydı. Biz Endüstri Mühendisliğinin temel dersleri dışında finans dersleri de aldık, zaten özellikle Sabancı’yı seçme sebeplerimden bir tanesi de buydu. Sadece mühendislik eğitimi değil bunun dışında farklı dallardan da ders alabiliyordum: ekonomi, management, marketing olsun çok farklı dallardan dersler aldım. Orada Endüstri Mühendisliği yapısında aldığım Financial Engineering dersi özellikle bana Unilever’deki işimde çok yardımcı oldu. Çünkü her ay güncellenen finansallarımızı aldığım dersler sayesinde çok daha rahat okuyabiliyorum, çok daha rahat şekilde analitik sonuçlar çıkartabiliyorum. Gerçekten Endüstri Mühendisliği okuduğum için çok mutluyum, bir daha olsa bir daha okurum.

Sabancı Üniversitesi Ekonomi bölümü size neler kattı? (3 Cevap)

Hazine’de çalışmak biraz hareketli bir iş olduğu için diğer bölümlere göre sabahları biraz daha erken geliyoruz. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra saat 09.00 itibariyle müşterilerimizden ve firmalarımızdan gelen fiyatlama taleplerini karşılıyoruz. Bütün ekonomik haber akışını takip ederek müşterilerimizi bu konularda bilgilendiriyoruz.

Neden Sabancı Üniversitesi? Neden Bilgisayar Mühendisliği? (2 Cevap)

Aslında tercihlerimi yaparken Sabancı Üniversitesi’ni istemiyordum fakat ağabeyimin de baskılarıyla Sabancı Üniversitesi’ni araştırma fırsatı edindim ve Sabancı Üniversitesi’nin bölüm seçmeme özgürlüğünü fark ettim. Kafamda birçok soru vardı. Fen Lisesi okuyup mühendis eğilimli olan herkes Elektrik Elektronik Mühendisliği ister. Ben de herkes gibi o tercihi yapıyordum fakat bu mesleğin bana göre olup olmamasıyla ilgili kafamda hep bir soru işareti vardı. Sonrasında ağabeyimin de baskılarıyla Sabancı Üniversitesi’ni kabul ettim. Okula geldiğimde çok doğru bir tercih yaptığımı anladım çünkü mesleklerle ilgili pek bir şey bilmediğimi fark ettim. Oradaki akademik danışmanlar mesleklerin ne yaptığını anlatıyordu. Daha fazla mezun insanları çağırıp günlük hayatta ne yaptıklarını soruyorlardı. Onlar da anlatınca kafamdaki meslek tanımı çok daha netleşti. 2. sınıfın ortalarında, bölüm seçme zamanında belli bölümlerden belli dersler almaya başladık. Örneğin; ben Elektronik Fakültesi, Ekonomi Fakültesi, Endüstri Fakültesi’ni denedim ve bu fakülteler arasında en mutlu olduğum fakülte Bilgisayar Mühendisliği oldu. Deneyerek buldum ama tercihimden çok memnunum.

Sabancı Üniversitesi'nin yurt imkanları nasıl? (5 Cevap)

Üniversitenin en efsane yanlarından biri diyebilirim. Öncelikle hangi üniversiteye giderseniz gidin yurt hayatını denemekte fayda var diye düşünüyorum. Bizim yurtlarımızı diğer üniversitelerin yurtlarından farklı kılan şeyler ise yurda giriş-çıkış saatinin olmaması, yurtların en fazla 3-4 katlı olması ve odaların kalitesidir (eşyalar, oda temizliği vs.). Lisans öğrencileri için 2 ve 4 kişilik yurtlarımız var. Yurt ücretleri ise diğer özel yurtların ücretleriyle karşılaştırıldığında büyük bir fark olduğunu sanmıyorum.