Cevaplar 372

Yükleniyor...
2,082 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Müşteri gözünden baktığımda güveni, keyifli ve mutlu alışverişi ifade ediyor. Kendi açımdan bakarsam burası ikinci evim gibi, hatta birinci evimden daha fazla vakit ayırıyorum.

50,531 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Felsefe mezunu olan kişilerin pek çok alanda çalışma imkanı var. Genel olarak akla ilk akademik kariyer yapmak geliyor. Felsefe'ye devam etmek istiyorsanız akademik kariyer çok doğru bir tercih ve farklı alanlarda çalışmak için de güzel bir zemin oluşturuyor. Bütün bilim dallarının çıkış noktası Felsefe olduğu için özellikle yüksek lisansla birlikte başka yönlere kaymanız çok kolay. Mesela ben lisede Türkçe-Matematik bölümünden mezun oldum. Doğrudan İletişimci olmak istememe rağmen İletişim seçemiyordum. O zamanki hocalarımın yönlendirmesi üzerine Felsefe ve Sosyoloji gibi bölümlerden rahatlıkla İletişim'e geçiş yapabileceğimi fark ettim.

Arkadaşlarımın arasında akademik kariyer yapanlar da, Pazarlama, İnsan Kaynakları veya İletişim alanında çalışanlar da var. Dolayısıyla Felsefe okuyan kişilerin sosyal bölümlere geçerek hayatına oradan devam etmesi çok zor değil. Bunun kendi hayatımda da olduğunu gördüm.

15,598 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir aday şirketin kendisine uygun olup olmadığını ciddi bir araştırma yaparak anlayabilir, adayların buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum çünkü hayatımızın çok ciddi bir kısmını çalıştığımız kurumda geçiriyoruz. Dolayısıyla adayın çalıştığı firmayla değerlerinin ölçüşmesi, bu sektörde veya bu iş kolunda olmaktan zevk aldığına dair bir fikir edinmesi lazım. Bizim de mülakatlarda en çok baktığımız şeylerden birisi bu. Bir aday İnsan Kaynakları’yla ilgili bir pozisyona başvurduğunda İnsan Kaynakları’nın ne yaptığını bilmesi, ne istediğinin farkında olması gerekiyor.

Artık yeni mezunlar karşımıza iş tecrübesiyle geliyor. Hepsi donanımlı bir şekilde stajlarını yapıp nerede daha etkili ve başarılı olabileceklerini önceden test ediyorlar. Bunu herkese tavsiye ediyorum çünkü çok kıymetli bir şey. Bu tecrübeyle hangi şirkette devam edeceklerine emin olamıyorlarsa mutlaka orada çalışan insanlara sormalarını tavsiye ederim çünkü bir işveren hakkında en iyi bilgiyi orada çalışan kişiler verebilir. Eğer network’leri varsa orada çalışan kişilerden kurum ve kurumda çalışmanın deneyimi hakkında çokça bilgi alabilirler.

Mülakattaki görüşmeler çift yönlü olduğu için ben soru soran adayı çok seviyorum çünkü o etkileşim çok kıymetli ve adayın sorduğu sorulardan biz de çokça bilgi alabiliriz. Dolayısıyla onlar da aday oldukları pozisyon hakkında bilmeleri gereken ama başka yerden edinemeyecekleri konuları orada sormalarını tavsiye ediyorum.

15,417 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz hem yeni işe alım hem de turnover kaynaklı olarak merkez kadrolarımızın seçme ve yerleştirme süreçlerini gerçekleştiriyoruz. Bir pozisyon oluştuğunda ilk olarak departman yöneticisiyle karşılıklı iletişim sonucunda ilan taslağı çıkıyor ve bunu kariyer siteleri, kendi kariyer sitemiz, Linkedin ve Facebook gibi sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıyoruz. Buraya yapılan başvuruların sonrasında ön değerlendirme sürecinin ardından kişileri telefonla kurumumuza davet ederek onlarla birebir mülakat gerçekleştiriyoruz. Bunu objektif kriterlere göre değerlendirmek ana esasımız olduğu için çeşitli ölçümlemelere tabi tutuyoruz. Bunlar genel yetenek testleri, kişilik envanteri, Değerlendirme  Merkezi süreçleri olabiliyor. Tüm bu verileri değerlendirdikten sonra bir üst basamağa çıkacak olan adaylarımızı ilgili departmanın yöneticisiyle tanıştırıyoruz. Onların da onayı sonrasında kişilerin referans kontrollerini gerçekleştirip teklifimizi yapıyoruz.

9,997 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Uluslararası İlişkiler Bölümü mezununun asıl işi diplomat olmaktır. Ya Dış İşleri’nin sınavına girip diplomat olursunuz ya da benim gibi İşletme ve Ekonomi gibi dersler alıp özel sektörde çalışırsınız. Seçme şansı olduğu için bir yandan iyi, ne iş olsa yapacağınız düşüncesi olduğu için de bir yandan kötü ama ben memnunum, iyi ki seçmişim diyorum.