Migros'u birkaç kelime ile anlatabilir misiniz? (1 Cevap)

Migros benim için her zaman heyecan verici oldu. Migros’un bulunduğu sektör çok dinamik ve her gün tüketiciyle birebir buluştuğunuz ana bir sektör olduğu için tüketici davranışını, değişen tüketici trendlerini ve teknolojiyi bir anda bulabiliyorsunuz. Migros da bunun en iyi uygulayıcılarından biri olduğu için dünyadaki gelişmeleri önce siz öğreniyorsunuz. Yapay zekayı ilk deneyen arkadaşlar bizim ekiplerde oluyor. Benim 20 yıl önceki ilk projem elektronik etiketti, dünyada bunu deneyen bir tek biz ve Amerika’da başka bir şirketti. Şimdi sanal gerçekliği Türkiye’de ilk deneyenlerden, ilk online alışverişi başlatanlardan birisiyiz. Dolayısıyla dünyadaki trenleri ilk olarak deneyen Migros olduğu için hem öğrenime çok açık hem de çok heyecanlı. Bu yüzden de Migros’un okul gibi olduğu söylenir.Burada ben 20 yıl boyunca kaldım çünkü bir nevi girişimcisiniz. Yeni şeyleri denediğiniz için Migros’un güven verdiği ortamda statik kalmanıza imkan yok. Bu yüzden Migros benim için heyecanı ve güveni ifade ediyor. Güven kritik bir kelime ama Migros gerçekten kurumsal bir şirket. Bu kurumsallık da büyük bir fayda sağlıyor. Migros sizi gerçekten adım adım iş hayatınızda yönlendiriyor, geliştiriyor ve daha iyi bir gelecek için sizi ve ailenizi hazırlamaya çalışıyor. Dolayısıyla bu ortamda hem çalışmaktan keyif alıyorsunuz hem de yeni bir şeyler öğreniyorsunuz.

Migros'ta sizi ne motive ediyor? (3 Cevap)

Beni en çok motive eden Migros’tan alışveriş yapan müşterilerin yorumlarıdır çünkü perakendede çalışmak zor bir iş ve herkesin eleştirecek bir konusu var. Müşteri Migros’taki temizliği, ürün çeşitliliğini, şeffaflığı ve kaliteyi görünce arkadaki ekibin gücünün farkına varıyor. Bu sadece IT açısından değil, Migros’un lojistiği, çalışanları, mağazası, merkezdeki ekipleri açısından da gerçekten çok önemli. Müşteri bir süre sonra bunu fark ediyor, bu da beni çok mutlu ediyor. Çalışan arkadaşların da geliştiğini görüyorum. Migros’ta çalışan bir kişi iş dışında çok fazla bir şey tartışmayı düşünmez çünkü birçok konu birçok departman tarafından çözülür. Hem çalışan hem de şirket kalitesi açısından çok önemli olduğu için çok mutlu hissediyorum.

Migros sizin için ne ifade ediyor? (11 Cevap)

Müşteri gözünden baktığımda güveni, keyifli ve mutlu alışverişi ifade ediyor. Kendi açımdan bakarsam burası ikinci evim gibi, hatta birinci evimden daha fazla vakit ayırıyorum.

Migros müşterilerine nasıl artılar sunuyor? (1 Cevap)

2017’nin Türkiye’sinde ve dünyasında farklı beklentiler, tüketim şekilleri, markalar ve ürünler var. İnsanlar kişiselleşmiş dünyalarını sürdürmek istiyorlar. Başkası tarafından dayatılan hayatları değil, kendi şekillendirdikleri ve seçtikleri hayatları yaşamak istiyorlar. Dolayısıyla kendi sınırlarını çizdiklerini hayatları yaşamak için Migros’ta herkese yetecek kadar çeşit, kalite, uygun fiyat, iyi bir ortam ve iyi bir hizmet var.
777

Migros'un Perakende sektörüne kazandırdığı yeniliklere örnek verebilir misiniz? (2 Cevap)

Ben 1993 yılında işe başladığımda Migros’ta bütün ürünlerin üstüne fiyat basılıyordu ve Türkiye’de barkod sistemi henüz hayata geçmemişti. Dolayısıyla Migros; perakende sektörüne barkod sistemini getiren ilk firmalardan bir tanesidir. Perakende sektöründe marketlerde katalog sistemi yoktu. Bu da Migros’ta Migroskop ile başladı. Şu anda birçok mağazada gördüğümüz kasiyersiz Jet Kasa hizmeti Migros sayesinde hayatımıza girdi. Ayrıca şu anda kullandığımız sanal marketler Migros’la hayatımıza dahil oldu. Mağazalarda kullanılan mobil etiket makinesinden mobil alışveriş cihazlarına kadar birçok mobiliteyi perakende sektöründe Migros hayatımıza soktu. Dolayısıyla otomasyon yönümüz çok güçlü ve kuvvetli.
785

Migros'u birkaç kelime ile anlatır mısınız? (3 Cevap)

Migros benim ikinci ailemdir. Migros bana dürüstlüğü, değişimi ve karizmayıifade ediyor.
685

Üst düzey bir yönetici olarak zaman yönetimi için tavsiyeleriniz nelerdir? (2 Cevap)

Bence en temel şey sevdiğiniz işi yapmanızdır çünkü o zaman iş yapıyor gibi olmuyorsunuz, bir hobinizden keyifle para kazanıyor gibi oluyorsunuz ama herkes bu şekilde şanslı olmayabilir. Bu yüzden ben üniversite zamanındaki gençlere sevdikleri işleri keşfetmeye çalışmalarını söylüyorum. Stajlar bu yüzden çok önemli ve farklı firmaları denemek gerekiyor. Ben ilk olarak bankada çalışmıştım ve banka ortamı benim pek hoşuma gitmemişti ama gıda perakendecileriyle sonsuz çalışırdım. Gerçekten de sevdiğim bir işe girdim ve 20 yıldır da hep o şevkle devam ettim. İş-hayat dengesi de gittikçe zorlaşıyor çünkü cep telefonları sürekli hayatımızda.Bazen kendinizi çok bunalmış ve sıkılmış hissediyorsunuz ama böyle devam ediyorsunuz. Böyle devam ettiğinizde hiçbir zaman insanlar size durup bir nefes almanız gerektiğini söylemiyor. Sizin kendi otokontrolünüzü sağlamanız lazım. Bunalıp sıkıldıysanız ara vermeniz gerektiğinizi söylemeniz gerekiyor. Bu bir izin, işten birkaç saat erken çıkmak veya yöneticinizden zaman istemek olabilir. O vakti kendinize sağlamak zorundasınız. Bununla ilgili çok enteresan araştırmalar var. İşin sonunda isyan bayrağını çekip ayrılan insanlarıngeçmişlerinde izin almadıkları, olan izinlerini kullanmadıkları bile görülüyor. Dolayısıyla insanın kendisine biraz otokontrolü göstermesi gerekiyor.Bunun dışında sevdiğiniz bir hobinizin olması lazım. İşe ilk başlayanlarda bu şeyler olmuyor. Ne yazık ki bu insanların aklına 30’lu yaşlarından sonra geliyor ama özellikle evlenene, hatta çocuk sahibi olana kadar bir hobiyi kendi hayatınızın bir parçası haline getirip, o hobiyle her gün veya haftada birkaç saat ilgilenmenizin ruhunuza iyi geleceğini düşünüyorum.
1,174

Mağazacılık alanında çalışmak isteyen öğrenci ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Arkadaşlarımızın maddi anlamdan çok yaptığı işi sevmeleri lazım. Yaptıkları işi seviyorlarsa bazı işleri daha kolay gider. Başarı ve huzur çok daha kolay gelir. Zaten başarı ve huzur geldikten sonra maddiyat da bir şekilde geliyor. Bu yüzden işlerine tutkuyla bağlı olsunlar.
823

Migros'un çalışanlarına sunduğu eğitim ve gelişim fırsatları nelerdir? (2 Cevap)

Migros’ta herkes için ciddi yapılanmış eğitim ve gelişim fırsatları var. Biz çalışanlarımız için objektif bir değerlendirme ortamını çok önemsiyoruz. Migros’ta her çalışana, her yıl mutlaka performans değerlendirmesi ve yetkinlik bazlı değerlendirmeler içeren bir yetkinlik değerlendirme süreci yapılıyor. Bunu hem 360 derece gözleme dayalı olarak hem de objektif değerlendirme araçları kullanarak yapıyoruz. Tüm çalışanlarımızın performanslarına, yetkinliklerine, gelişim ve güçlü alanlarına, başarı oldukları veya zayıf oldukları konuların hepsine çok detaylı bir şekilde hakimiz. Onlara bütün bu değerlendirme süreçlerine tamamen entegre bir şekilde eğitim ve gelişim fırsatlarımızı açıyoruz. Kişi yeter ki kendini geliştirmek istesin. Kişinin güçlü yanları, gelişim alanları, önümüzdeki dönemde ne yapmak istediği ve neye odaklanacağı gibi tüm süreçlere gelişim anlaşması diyoruz. Anlaşma; tarafları olan bir şey olduğu için bu taraflardan birisinin o olduğunu ve bunu planlamasını gerektiğini söylüyoruz. Sonrasında çalışan bu talepleri oluşturuyor ve yöneticisiyle bir anlaşma yapıyor. Biz İnsan Kaynakları ve Eğitim Departmanları olarak biraz sağlayıcı konumundayız. Neye ihtiyaç varsa onları organize ederek sunuyoruz. Yetişkinlerde gelişim ve eğitim kişinin kendi sorumluluğunda olan bir süreç olduğu için bu sorumluluğu çalışanlarımıza bırakıyoruz. Hem mesleki becerilerini yaşayarak ve uygulayarak öğrenme fırsatı hem de o mesleki beceriler kazandıracak eğitimler sağlıyoruz. Migros’un uluslararası alanlarda 36 tane ödülü var. Bunlar dünyanın en seçkin organizasyonları tarafından verilen ödüller olduğu için gerçekten çok gurur veriyor. Bu hem Migros çalışanları hem de ülkemiz adına çok kıymetli bir şey ve Migros’un eğitime ve gelişime verdiği önemin bir kanıtı. Biz bu eğitimleri ve sunduğumuz fırsatları kendimiz tasarlıyoruz. İçeride verdiğimiz mesleki eğitimlerin %95’ini Migros kendisi geliştiriyor. Bu yüzden perakende okulu olmayı hak ediyor. Migros’taki herkes bu eğitimlerde ortalama 19 gün eğitim alıyor. Bu da eğitim dünyasında çok önemli bir seviye olarak tanımlanabiliyor. Dolayısıyla eğitim ve gelişim fırsatının çok olduğu bir ortamdan bahsedebiliriz.
889

Bir aday şirketin kendisine uygun olup olmadığını nasıl anlayabilir? (2 Cevap)

Bir aday şirketin kendisine uygun olup olmadığını ciddi bir araştırma yaparak anlayabilir, adayların buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum çünkü hayatımızın çok ciddi bir kısmını çalıştığımız kurumda geçiriyoruz. Dolayısıyla adayın çalıştığı firmayla değerlerinin ölçüşmesi, bu sektörde veya bu iş kolunda olmaktan zevk aldığına dair bir fikir edinmesi lazım. Bizim de mülakatlarda en çok baktığımız şeylerden birisi bu. Bir aday İnsan Kaynakları’yla ilgili bir pozisyona başvurduğunda İnsan Kaynakları’nın ne yaptığını bilmesi, ne istediğinin farkında olması gerekiyor. Artık yeni mezunlar karşımıza iş tecrübesiyle geliyor. Hepsi donanımlı bir şekilde stajlarını yapıp nerede daha etkili ve başarılı olabileceklerini önceden test ediyorlar. Bunu herkese tavsiye ediyorum çünkü çok kıymetli bir şey. Bu tecrübeyle hangi şirkette devam edeceklerine emin olamıyorlarsa mutlaka orada çalışan insanlara sormalarını tavsiye ederim çünkü bir işveren hakkında en iyi bilgiyi orada çalışan kişiler verebilir. Eğer network’leri varsa orada çalışan kişilerden kurum ve kurumda çalışmanın deneyimi hakkında çokça bilgi alabilirler. Mülakattaki görüşmeler çift yönlü olduğu için ben soru soran adayı çok seviyorum çünkü o etkileşim çok kıymetli ve adayın sorduğu sorulardan biz de çokça bilgi alabiliriz. Dolayısıyla onlar da aday oldukları pozisyon hakkında bilmeleri gereken ama başka yerden edinemeyecekleri konuları orada sormalarını tavsiye ediyorum.
4,944

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle