Cevaplar 353

Filtrele:Sırala:

Felsefe Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (15 Cevap)

Felsefe mezunu olan kişilerin pek çok alanda çalışma imkanı var. Genel olarak akla ilk akademik kariyer yapmak geliyor. Felsefe'ye devam etmek istiyorsanız akademik kariyer çok doğru bir tercih ve farklı alanlarda çalışmak için de güzel bir zemin oluşturuyor. Bütün bilim dallarının çıkış noktası Felsefe olduğu için özellikle yüksek lisansla birlikte başka yönlere kaymanız çok kolay. Mesela ben lisede Türkçe-Matematik bölümünden mezun oldum. Doğrudan İletişimci olmak istememe rağmen İletişim seçemiyordum. O zamanki hocalarımın yönlendirmesi üzerine Felsefe ve Sosyoloji gibi bölümlerden rahatlıkla İletişim'e geçiş yapabileceğimi fark ettim.


Arkadaşlarımın arasında akademik kariyer yapanlar da, Pazarlama, İnsan Kaynakları veya İletişim alanında çalışanlar da var. Dolayısıyla Felsefe okuyan kişilerin sosyal bölümlere geçerek hayatına oradan devam etmesi çok zor değil. Bunun kendi hayatımda da olduğunu gördüm.

Bir aday şirketin kendisine uygun olup olmadığını nasıl anlayabilir? (2 Cevap)

Bir aday şirketin kendisine uygun olup olmadığını ciddi bir araştırma yaparak anlayabilir, adayların buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum çünkü hayatımızın çok ciddi bir kısmını çalıştığımız kurumda geçiriyoruz. Dolayısıyla adayın çalıştığı firmayla değerlerinin ölçüşmesi, bu sektörde veya bu iş kolunda olmaktan zevk aldığına dair bir fikir edinmesi lazım. Bizim de mülakatlarda en çok baktığımız şeylerden birisi bu. Bir aday İnsan Kaynakları’yla ilgili bir pozisyona başvurduğunda İnsan Kaynakları’nın ne yaptığını bilmesi, ne istediğinin farkında olması gerekiyor.


Artık yeni mezunlar karşımıza iş tecrübesiyle geliyor. Hepsi donanımlı bir şekilde stajlarını yapıp nerede daha etkili ve başarılı olabileceklerini önceden test ediyorlar. Bunu herkese tavsiye ediyorum çünkü çok kıymetli bir şey. Bu tecrübeyle hangi şirkette devam edeceklerine emin olamıyorlarsa mutlaka orada çalışan insanlara sormalarını tavsiye ederim çünkü bir işveren hakkında en iyi bilgiyi orada çalışan kişiler verebilir. Eğer network’leri varsa orada çalışan kişilerden kurum ve kurumda çalışmanın deneyimi hakkında çokça bilgi alabilirler.


Mülakattaki görüşmeler çift yönlü olduğu için ben soru soran adayı çok seviyorum çünkü o etkileşim çok kıymetli ve adayın sorduğu sorulardan biz de çokça bilgi alabiliriz. Dolayısıyla onlar da aday oldukları pozisyon hakkında bilmeleri gereken ama başka yerden edinemeyecekleri konuları orada sormalarını tavsiye ediyorum.

Migros’ta uzun dönemli stajla geleceğine katkı sağlamaya hazır mısın? (1 Cevap)

Hayat bir alışveriş bizim için, mutluluk alıp mutluluk verdiğimiz... Raflarımız ödül ve başarılarla, zihinlerimiz geleceğe renk katacak yepyeni fikirlerle dolu...

Liderliğimizi ve büyüklüğümüzü rakamlarla anlatmayı uzun süre önce bıraktık. Biz Türkiye’nin, Migros’uyuz. Bu motivasyonla çalışanlarımıza en uygun çalışma ortamını sağlıyor ve ülkemizin kaynaklarını verimli şekilde kullanmak için önderlik ediyoruz. Şimdi ise “Smart” uzun dönemli staj programıyla kapılarımızı akıl küpü genç yeteneklere açıyoruz.

Migros işe alımlarında başvuru ve mülakat süreci nasıl ilerliyor? (1 Cevap)

Biz hem yeni işe alım hem de turnover kaynaklı olarak merkez kadrolarımızın seçme ve yerleştirme süreçlerini gerçekleştiriyoruz. Bir pozisyon oluştuğunda ilk olarak departman yöneticisiyle karşılıklı iletişim sonucunda ilan taslağı çıkıyor ve bunu kariyer siteleri, kendi kariyer sitemiz, Linkedin ve Facebook gibi sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıyoruz. Buraya yapılan başvuruların sonrasında ön değerlendirme sürecinin ardından kişileri telefonla kurumumuza davet ederek onlarla birebir mülakat gerçekleştiriyoruz. Bunu objektif kriterlere göre değerlendirmek ana esasımız olduğu için çeşitli ölçümlemelere tabi tutuyoruz. Bunlar genel yetenek testleri, kişilik envanteri, Değerlendirme  Merkezi süreçleri olabiliyor. Tüm bu verileri değerlendirdikten sonra bir üst basamağa çıkacak olan adaylarımızı ilgili departmanın yöneticisiyle tanıştırıyoruz. Onların da onayı sonrasında kişilerin referans kontrollerini gerçekleştirip teklifimizi yapıyoruz.

Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (82 Cevap)

Endüstri Mühendisliği bölümü mezunları çok farklı alanlarda çalışabiliyor. Benim fabrikada tesis planlayan, bankada yazılım geliştiren, Pazarlama’da çalışan arkadaşlarım var. Dolayısıyla iş bulma süreci de kolay oluyor ama genel itibariyle mühendislik dalları gibi belli bir bakış açına sahip olmanız gerekiyor. Analitik bakı açısıyla pek çok mesleği yapabiliyorsunuz.