Migros’ta uzun dönemli stajla geleceğine katkı sağlamaya hazır mısın?

Hayat bir alışveriş bizim için, mutluluk alıp mutluluk verdiğimiz... Raflarımız ödül ve başarılarla, zihinlerimiz geleceğe renk katacak yepyeni fikirlerle dolu...

Liderliğimizi ve büyüklüğümüzü rakamlarla anlatmayı uzun süre önce bıraktık. Biz Türkiye’nin, Migros’uyuz. Bu motivasyonla çalışanlarımıza en uygun çalışma ortamını sağlıyor ve ülkemizin kaynaklarını verimli şekilde kullanmak için önderlik ediyoruz. Şimdi ise “Smart” uzun dönemli staj programıyla kapılarımızı akıl küpü genç yeteneklere açıyoruz.

"Smart" nedir?

Üniversitelerin İİBF ve mühendislik fakültelerinde 3. veya 4. sınıf öğrencisi genç yeteneklere Migros’un başlattığı uzun dönemli staj programıdır.

“Smart” uzun dönemli staj programı kapsamında Pazarlama, İnsan Kaynakları, Bilgi Teknolojileri, E-Ticaret, Tedarik Zinciri, Mali İşler, CRM, Kurumsal İletişim, Satış, İş Geliştirme, İnşaat departmanlarımızdan birinde haftanın en az 3 günü olacak şekilde staj yapabilir, iş hayatını yaşayarak deneyimleyebilirsin.

"Smart" uzun dönemli staj programına neden katılmalısın?

Smart staj programında daha iyi bir gelecek için fikirlerini uygulamaya geçirmeye olanak sağlayacak bir iş ortamında, mezun olmadan iş hayatına dair gerçek bir deneyim kazanır, mezun olduktan sonra iş hayatına hızlı bir giriş fırsatı yakalarsın.

"Smart" uzun dönemli staj programına kimler katılmalı?

En büyük keyif öğrenmek, en büyük mutluluk öğrendiklerinle başarmaksa hazır ol. Araştırmaktan keyif alan, sürekli öğrenen ve gelişenlerdensen bu program tam sana göre!

Sen de aradığımız akıl küpü genç yeteneklerdensen biriysen, geleceğini aklına takma; kariyerin Migros’ta!

Üst düzey bir yönetici olarak zaman yönetimi için tavsiyeleriniz nelerdir? (2 Cevap)

Bence en temel şey sevdiğiniz işi yapmanızdır çünkü o zaman iş yapıyor gibi olmuyorsunuz, bir hobinizden keyifle para kazanıyor gibi oluyorsunuz ama herkes bu şekilde şanslı olmayabilir. Bu yüzden ben üniversite zamanındaki gençlere sevdikleri işleri keşfetmeye çalışmalarını söylüyorum. Stajlar bu yüzden çok önemli ve farklı firmaları denemek gerekiyor. Ben ilk olarak bankada çalışmıştım ve banka ortamı benim pek hoşuma gitmemişti ama gıda perakendecileriyle sonsuz çalışırdım. Gerçekten de sevdiğim bir işe girdim ve 20 yıldır da hep o şevkle devam ettim. İş-hayat dengesi de gittikçe zorlaşıyor çünkü cep telefonları sürekli hayatımızda.Bazen kendinizi çok bunalmış ve sıkılmış hissediyorsunuz ama böyle devam ediyorsunuz. Böyle devam ettiğinizde hiçbir zaman insanlar size durup bir nefes almanız gerektiğini söylemiyor. Sizin kendi otokontrolünüzü sağlamanız lazım. Bunalıp sıkıldıysanız ara vermeniz gerektiğinizi söylemeniz gerekiyor. Bu bir izin, işten birkaç saat erken çıkmak veya yöneticinizden zaman istemek olabilir. O vakti kendinize sağlamak zorundasınız. Bununla ilgili çok enteresan araştırmalar var. İşin sonunda isyan bayrağını çekip ayrılan insanlarıngeçmişlerinde izin almadıkları, olan izinlerini kullanmadıkları bile görülüyor. Dolayısıyla insanın kendisine biraz otokontrolü göstermesi gerekiyor.Bunun dışında sevdiğiniz bir hobinizin olması lazım. İşe ilk başlayanlarda bu şeyler olmuyor. Ne yazık ki bu insanların aklına 30’lu yaşlarından sonra geliyor ama özellikle evlenene, hatta çocuk sahibi olana kadar bir hobiyi kendi hayatınızın bir parçası haline getirip, o hobiyle her gün veya haftada birkaç saat ilgilenmenizin ruhunuza iyi geleceğini düşünüyorum.

Veri madenciliği nedir? (2 Cevap)

Veri madenciliği, çeşitli yazılım dilleri kullanıp büyük verinin içinde sorgulamalar yaparak anlamlı bilgiler türetmeye çalışmaktır. Bunu daha sonra bir analize, modele, fizibiliteye, içgörüye çevirmek mümkündür. Önemli olan aksiyona geçirebilecek şeyler üretmektir.

Mağazacılık alanında çalışmak isteyen öğrenci ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Arkadaşlarımızın maddi anlamdan çok yaptığı işi sevmeleri lazım. Yaptıkları işi seviyorlarsa bazı işleri daha kolay gider. Başarı ve huzur çok daha kolay gelir. Zaten başarı ve huzur geldikten sonra maddiyat da bir şekilde geliyor. Bu yüzden işlerine tutkuyla bağlı olsunlar.

Migros'ta Ürün Güvenliği Ekibinde nasıl kariyer fırsatları var? (1 Cevap)

Migros'ta Ürün Güvenliği Ekibinde yeni mezun arkadaşlarımız için çok güzel kariyer fırsatları var. Bizim Migros olarak taze beyinlere çok ihtiyacımız var. Bu yüzden Ürün Güvenliği Departmanı’nda önceliğimiz; üniversiteden yeni mezun olmuş, iş hayatına ilk adımını bizde atmasını istediğimiz kişiler yönündedir. Kendi ekibimden örnek vermek istiyorum: Benim şu an birlikte çalıştığım arkadaşlarımın tamamının ilk iş deneyimleri bizimle birlikte başladı. Dolayısıyla işe yeni başlayan arkadaşlarımız için hem Migros’ta hem de Ürün Güvenliği Departmanı’nda kariyer fırsatları var. 

Migros'un çalışanlarına sunduğu eğitim ve gelişim fırsatları nelerdir? (2 Cevap)

Migros’ta herkes için ciddi yapılanmış eğitim ve gelişim fırsatları var. Biz çalışanlarımız için objektif bir değerlendirme ortamını çok önemsiyoruz. Migros’ta her çalışana, her yıl mutlaka performans değerlendirmesi ve yetkinlik bazlı değerlendirmeler içeren bir yetkinlik değerlendirme süreci yapılıyor. Bunu hem 360 derece gözleme dayalı olarak hem de objektif değerlendirme araçları kullanarak yapıyoruz. Tüm çalışanlarımızın performanslarına, yetkinliklerine, gelişim ve güçlü alanlarına, başarı oldukları veya zayıf oldukları konuların hepsine çok detaylı bir şekilde hakimiz. Onlara bütün bu değerlendirme süreçlerine tamamen entegre bir şekilde eğitim ve gelişim fırsatlarımızı açıyoruz. Kişi yeter ki kendini geliştirmek istesin. Kişinin güçlü yanları, gelişim alanları, önümüzdeki dönemde ne yapmak istediği ve neye odaklanacağı gibi tüm süreçlere gelişim anlaşması diyoruz. Anlaşma; tarafları olan bir şey olduğu için bu taraflardan birisinin o olduğunu ve bunu planlamasını gerektiğini söylüyoruz. Sonrasında çalışan bu talepleri oluşturuyor ve yöneticisiyle bir anlaşma yapıyor. Biz İnsan Kaynakları ve Eğitim Departmanları olarak biraz sağlayıcı konumundayız. Neye ihtiyaç varsa onları organize ederek sunuyoruz. Yetişkinlerde gelişim ve eğitim kişinin kendi sorumluluğunda olan bir süreç olduğu için bu sorumluluğu çalışanlarımıza bırakıyoruz. Hem mesleki becerilerini yaşayarak ve uygulayarak öğrenme fırsatı hem de o mesleki beceriler kazandıracak eğitimler sağlıyoruz. Migros’un uluslararası alanlarda 36 tane ödülü var. Bunlar dünyanın en seçkin organizasyonları tarafından verilen ödüller olduğu için gerçekten çok gurur veriyor. Bu hem Migros çalışanları hem de ülkemiz adına çok kıymetli bir şey ve Migros’un eğitime ve gelişime verdiği önemin bir kanıtı. Biz bu eğitimleri ve sunduğumuz fırsatları kendimiz tasarlıyoruz. İçeride verdiğimiz mesleki eğitimlerin %95’ini Migros kendisi geliştiriyor. Bu yüzden perakende okulu olmayı hak ediyor. Migros’taki herkes bu eğitimlerde ortalama 19 gün eğitim alıyor. Bu da eğitim dünyasında çok önemli bir seviye olarak tanımlanabiliyor. Dolayısıyla eğitim ve gelişim fırsatının çok olduğu bir ortamdan bahsedebiliriz.

Bir aday şirketin kendisine uygun olup olmadığını nasıl anlayabilir? (2 Cevap)

Bir aday şirketin kendisine uygun olup olmadığını ciddi bir araştırma yaparak anlayabilir, adayların buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum çünkü hayatımızın çok ciddi bir kısmını çalıştığımız kurumda geçiriyoruz. Dolayısıyla adayın çalıştığı firmayla değerlerinin ölçüşmesi, bu sektörde veya bu iş kolunda olmaktan zevk aldığına dair bir fikir edinmesi lazım. Bizim de mülakatlarda en çok baktığımız şeylerden birisi bu. Bir aday İnsan Kaynakları’yla ilgili bir pozisyona başvurduğunda İnsan Kaynakları’nın ne yaptığını bilmesi, ne istediğinin farkında olması gerekiyor. Artık yeni mezunlar karşımıza iş tecrübesiyle geliyor. Hepsi donanımlı bir şekilde stajlarını yapıp nerede daha etkili ve başarılı olabileceklerini önceden test ediyorlar. Bunu herkese tavsiye ediyorum çünkü çok kıymetli bir şey. Bu tecrübeyle hangi şirkette devam edeceklerine emin olamıyorlarsa mutlaka orada çalışan insanlara sormalarını tavsiye ederim çünkü bir işveren hakkında en iyi bilgiyi orada çalışan kişiler verebilir. Eğer network’leri varsa orada çalışan kişilerden kurum ve kurumda çalışmanın deneyimi hakkında çokça bilgi alabilirler. Mülakattaki görüşmeler çift yönlü olduğu için ben soru soran adayı çok seviyorum çünkü o etkileşim çok kıymetli ve adayın sorduğu sorulardan biz de çokça bilgi alabiliriz. Dolayısıyla onlar da aday oldukları pozisyon hakkında bilmeleri gereken ama başka yerden edinemeyecekleri konuları orada sormalarını tavsiye ediyorum.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle