Tıp Fakültesi mezunu olarak İlaç sektöründe çalışmaya nasıl karar verdiniz? (2 Cevap)

Benim bu düşüncem tıp fakültesinde okurken başladı. Biz tıp fakültesinde okurken 4. sınıftan itibaren kliniğe geçiyoruz ve klinik stajlar yapıyoruz. Klinik stajlarda ya doğru insan vardı ama doğru aletler yoktu ya da doğru alet edevatın olduğu yerde doğru insanlar yoktu. Dolayısıyla yönetsel bir sıkıntı vardı. Bu yüzden ben tıp fakültesinde okurken yönetimle ilgili bir şeyler okumaya, idare bilimiyle ilgilenmeye karar vermiştim. Tıp fakültesini bitirdikten sonra TUS sınavına hazırlanırken Farmakoloji istediğime karar verdim. Farmakoloji ihtisası yaparken de yönetimle ilgili bir şeyler yapmak istediğim için Pazarlama yüksek lisansı yaptım. Uzmanlığımı almaya yakın da sektörde başvurulara başladım. Görüştüğüm ilk şirket Pfizer’di ve burada çalışmaya başladım.

İlaç sektöründe çalışmayı düşünen öğrenci ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (2 Cevap)

Benim bakış açıma göre çalışma hayatı sektörlere göre değişmiyor. Daha çok aldığınız spesifik role, çalıştığınız şirketin kültürüne ve yöneticinize göre değişiyor. Bu yüzden sadece ilaç sektörüne katılmak isteyenlere tavsiye vermem çok doğru olmaz ama genel olarak herhangi bir sektörde iş hayatına katılmak isteyen gençlere birkaç öneride bulunabilirim.Özellikle günümüzün çalışma hayatında, herkesin benzer işler yaptığı bir dünyada sizin daha farklısını ve iyisini yapmanız gerekiyor. Bunun için de birkaç gereksinim var. İlk olarak öğrenmeyi ve kişisel gelişimi hiçbir zaman bırakmamanız lazım. Sürekli merak edip araştırmanız ve yeni şeyler keşfetmeniz lazım çünkü merak duygusu olmayan insanların farklı bir şey yaratmasını beklemek zor oluyor. Artık her şirkette bir İnovasyondepartmanı var ama aslında inovasyon kişinin kendisinde bitiyor. Dolayısıyla üniversitelerde kazandığınız merak duygusunu iş hayatında yaşatmanızı tavsiye ederim.Bunun yanında çok önemsenmeyen veya dillendirilmeyen eski moda iş disiplini kavramı var. Özellikle farklı iletişim kanallarına maruz kalıp bir konuya odaklanmakta zorlandığımız bir çağda, disiplinli ve sabırlı bir şekilde bir şeyle uğraşma kabiliyeti şu anda fark yaratıyor çünkü insanlar ya hemen pes ediyor ya da sıkılıyor. Aslında büyük başarılar genelde pes etme ve sıkılma hevesini atlayıp sabır göstererek bir şeyler çıkarmaya uğraşanlardan geliyor. Dolayısıyla bu konuda da kendilerini biraz disipline etmelerinin faydalı olacağını düşünüyorum.

Bir Tıp Fakültesi mezunu olarak İlaç sektöründe çalışmak nasıl bir deneyim? (1 Cevap)

Bir tıp fakültesi mezunu olarak ilaç şirketinde çalışmak çok boyutlu, çok öğretici ve çok zor bir şey. Kendinizi her gün alışmadığınız başka bir ortamda buluyorsunuz ve alışmadığınız zorluklarla karşılaşıyorsunuz. Kurumsal hayat, tıp fakültesinden çok ve zor farklı olsa da, Pfizer’de olmak çok keyifli, öğretici ve geliştirici oluyor.

İlaç sektöründe çalışmanın sizi tatmin eden ve zorlayan yanları nelerdir? (3 Cevap)

İlaç sektöründe çalışmak benim için çok keyifli bir deneyim ve bu insanın özelliklerinin yaptığı işe uyumuyla alakalı bir şey. Ben burada çalıştığım için gerçekten çok keyif alıyorum. İşe gelirken bir gün bile ayaklarım geri geri gitmiyor. Ben bir hekimim ve bütün hekimler gibi hastaları tedavi edip onlara umut olabilmek beni motive ediyor. Şu anda yaptığım işte, bir poliklinikte dokunabileceğim insandan daha çok hastaya dokunuyorum ve gerekli olan tüm motivasyonu buradan alıyorum.Çok dinamik bir sektör olması çok güzel ama bir taraftan da çok okumanız, kendinizi geliştirmeniz ve farklı ilgi alanlarını aynı anda takip edebilmeniz lazım. En büyük zorluğu bu.

İlaç sektörünü yakın gelecekte nerede görüyorsunuz? (4 Cevap)

İlaç sektörü diğer sektörlere göre IT teknolojileriyle beraber Ar-Ge yoğunluğu açısından çok önde geliyor. Kazanılan ve Ar-Ge’ye yatırılan parayı birbirine oranladığınızda Ar-Ge yoğunluğunu buluyorsunuz. Bu ikisinin çok da birbirinden ayrılmadığını düşünüyorum çünkü teknolojik gelişmeler sağlık alanında da çok önemli bir kapıyı aralayacak. İleride de sağlık sektörü muhtemelen vazgeçilemez sektörlerden bir tanesi olacak çünkü insanların hayatını daha uzun, verimli ve keyifli yaşayabilmesi için sağlık olmazsa olmaz olarak gündemin ortasında oturuyor. Bunu geliştirip desteklemek için çalışacak olan insanların dijital çağda da işlerinin olacağını düşünüyorum.

Tıp Fakültesi mezunu olarak İlaç sektöründe çalışmaya nasıl karar verdiniz? (2 Cevap)

Ben tıp fakültesini bitirip TUS’a girdiğimde uzmanlığa karar vermeye çalışırken doktorluğu istemediğimi fark ettim. Kurumsal hayatta daha farklı bakış açıları kazanabileceğimi, kendimi çok daha farklı alanlarda geliştirebileceğimi düşünerek ilk adımımı Pfizer’le attım ve 2 buçuk yıldır buradayım. Burası hem zor hem de keyifli. Her gün yeni şeyler öğreniyorsunuz ve doktorluktan çok farklı olarak başka zorlukları ve keyifleri var. Ben bunun karakter yapıma daha uygun olduğunu düşünerek bu tercihimi Pfizer’de kurumsal hayattan yana kullandım, pişman da değilim.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle