Marka stratejisi oluşturmayı, üzerinde çalıştığınız bir projeden örnekler vererek anlatır mısınız? (2 Cevap)

Doritos Mix projesini daha yeni hayata geçirdik ve Doritos Mix isimli bir ürün çıkardık. Bu ürün bol baharatlı ve içerisinde 3 farklı tatta ve şekilde ürün var. Bununla beraber hem televizyon reklamımı hem de dijital kampanyasını hayata geçirdik. Marka stratejisi gereği gençleri hedeflediğimiz için onların medya alışkanlıklarını çok yakından takip ederek medya stratejimizi buna göre belirledik. Mix projesinde hedef kitlemiz çok dijital odaklı ve hepimiz sürekli internetle iç içeyiz. Bu yüzden tüketicilere bu markanın ve ürünün mesajını anlatmak adına dijitalde bir proje gerçekleştirdik. “3 farklı tat ve şekil aynı pakette” ürün mesajını, 3 farklı tarzda sanatçıyı bir araya getirip Mix bir klip çekerek verdik. Pop dünyasından Ediz, Indie tarzında olan Yasemin Mori ve Rap söyleyen Tankurt Manas’ı bir araya getirdik. Tankurt Manas markamızla ilgili çok güzel sözler de yazdı ve bundan Mix bir klip yaptık. Sadece ünlü yönetimi kısmında değil, aynı zamanda bu projeyi beraber geliştererek ajanslarla çalıştık. Böylece klibin ortaya çıkışı çok keyifli oldu ve proje çok başarıya ulaştı. Önümüzdeki dönemde Dijital Ekibimizle beraber çok daha keyifli işler yapacağız. Şimdiden ipucu vermeyeceğim ama dijitalde Doritos’un çok daha farklı alanlarda çok daha büyük işler yaptığını göreceksiniz.

FMCG sektöründe ve PepsiCo'da çalışmayı düşünen kişilere tavsiyeleriniz neler olur? (1 Cevap)

PepsiCo’da çalışmak istediğinizi söyleyip bir şey yapmamakla olmuyor, o hedefe yakınlaşmanız ve staj imkanlarını araştırmanız gerekiyor. Örneğin, bizim Go Programı adını verdiğimiz program bunun için çok güzel bir imkan sağlıyor. Bu konuda çabalayıp bize başvurarak süreci takip etmelisiniz. Bunu gerçekten isteyip arzulayan bir kişi olmanız gerekiyor çünkü PepsiCo’da çalışmak isteyip burada ne yapmak istediğini bilmeyen biriyle nasıl bir iletişim kuracağımızı biz bilemeyiz. Bu yüzden bizi tanımalısınız. İşe başvuran aday gerçekten bizi tanıyorsa ve biliyorsa bu bizim için önemli bir şeydir çünkü bizimle ilgilendiği anlamına gelir. PepsiCo’nun ismine veya büyüsüne kapılıp değil de bizi gerçekten özümseyip beraber olmak isteyen adayların bizimle görüşmesi lazım. Bunun dışında adayın kendisini farklı alanlarda geliştirmesi lazım çünkü biz çalışanlarımızda tek bir şey aramıyoruz, birkaç şey arıyoruz. Bu yüzden aday kişisel ve karakter özelliklerin yanı sıra; değişime, hıza ve dinamizme uyum sağlayan biri olmalı. Olan olaylara verdiği tepki, karşılaştığı sorunlara sunabileceği çözümler ve bunları ekip ruhuyla yapabilmesi bizim için çok önemli. Bu yüzden kaç projede çalıştığı, hangi projelerde ne gibi katkılarda bulunduğu, gelecek konusunda kendine ne gibi plan çizmek istediğine hazırlanarak gelmeli. Bunları da ancak bize yakın olursa anlayabilir. Bunun için bizlere ulaşabilir çünkü programlarımız bunu çok destekliyor. İşe Alım Departmanımız dışarıya çok açık ve dışarıdaki tepkileri bize çok güzel bir şekilde aktarıyorlar. Bu yüzden ilk önce bize yakın olup bizi anlasınlar. Böylece biz de onların peşinden gidebiliriz.

Hayalinizdeki stajyeri anlatır mısınız? Nasıl özelliklere sahip olmalı? (4 Cevap)

Belli başlı sorumluluklarla teorik bilgileri pratiğe dönüştürme kısmında projeyi yapabilecek, neden-sonuç ilişkisi kurabilecek, analitik bilgisi yüksek ve iletişim yönü kuvvetli bir aday arıyoruz.

PepsiCo'da nasıl sosyal sorumluluk projeleri üzerine çalışıyorsunuz? (1 Cevap)

PepsiCo’da 2007’den beri farklı projelerde yer aldım. 4 sene Young Guru Academy (YGA) ile “Oku, Düşün, Paylaş” yaptık. Hatta o proje dahilinde Çanakkale’de 3 ay kadar gönüllü öğretmenlik yaptım. Çok güzel bir programdı ve bunu şirketim de destekledi. Bunun üstüne yaklaşık 4 yıldan beri Özel Sektör Gönüllüleri Derneği ile Meslek Lisesi Koçluk Programı yapıyoruz. İçeride koçlarımız var ve bu koçlarla beraber meslek liselerine gidip oradaki öğrencileri buraya stajyer olarak alıyoruz. Kızlarımızın okuması için Mentorlük yapıyoruz ve bursiyer ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Özellikle doğuda dezavantajlı bölgelerde gelişim merkezleri var ve buralarda okul sonrası eğitimi destekliyoruz. Oraya giden öğrencilerimiz de kendilerini sosyal ve ders alanlarında geliştiriyorlar. Bunların haricinde bazı departmanlarımızın yaptığı Pay it Forward adında aktivitelerimiz var. Barınaklara gidip hayvanları besliyoruz veya çevreye yönelik aktiviteler yapıyoruz ama en büyük projeler Koşu Projesi, Kızlarımız Okuyor Projesi ve Cheetos Çocuk Gelişim Merkezleri’dir.

FMCG sektöründe çalışmayı düşünen kişiler kendilerini nasıl geliştirebilir? (1 Cevap)

Dahil olabildiği kadar fazla konuya dahil olması gerekiyor ve sürecin bir parçasından tutması kendisini geliştirmesi için yapabileceği en iyi şeydir. Çok kolay bir şekilde kitaplardan okuyarak veya eğitimlere giderek bunu destekleyebilir ama kariyerinde bir adım ileriye gitmek istiyorsa oraya odaklanarak, şirketlerin yapılarına ve çalışma şekillerine bakarak, mümkün olduğu kadar fazla farklı alanlarda bakış açısını genişletecek şekilde çalışarak, en sağlıklı gelişimi elde eder.

Fabrikada çalışmak ile ofiste çalışmak arasında nasıl farklar var? (1 Cevap)

Fabrikanın dinamikleri ve şartları günlük olarak değişebiliyor. Örneğin; fabrikadayken fabrikatör telefon edip sorun olduğunu söylediğinde acil bir şekilde oraya müdahale olmanız gerekebiliyor. Ayrıca bizim fabrikalarımızda yaklaşık 200 kişilik bir ekip var. Dolayısıyla buradaki ön cephenin motivasyonu ve işe odaklanmanın sağlanması çok daha önemli fakat genel merkezde sadece işi takip edip daha çok insanlarla mutabakat sağlamaya çalışıyorsunuz. Birinde daha çok sistem ve iş yönetimi, diğerinde de insan yönetimi var.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle