Yüksek Lisans

Yüksek Lisans

28 soruya 31 cevap verildi.

Cevaplar 31

Filtrele:Sırala:

Üniversite biter bitmez mi iş tecrübesi sonrasında mı yüksek lisans yapmak sizce daha mantıklı? (7 Cevap)

Üniversitenin var olma sebebinin insanları iş hayatına hazırlaması ve üniversite bitmeden çalışmaya kolaylık sağlaması olduğunu düşünüyorum. Üniversite bitince birkaç sene çalıştıktan sonra hayatınızın geri kalanında tam olarak ne yapmak istediğinize karar veriyorsunuz. Bu kararı önceden vermek pek kolay değil çünkü henüz herhangi bir ofisi, bir şirketi veya sektörü görmediğiniz için ne yapmak istediğinizi bilmiyorsunuz. Bu çok normal bir şey ve üniversiteyi bitirip birkaç sene çalıştıktan sonra belirlediğiniz konuda hayatınızın sonuna kadar çalışabileceğiniz yıllar başlıyor ve bunu yakaladığınız anda bir Master yaparsanız pratikte kazandığınız şeylere bir de akademik şeyler ekleyerek çok bütünleşik bir eğitim almış oluyorsunuz. Bu yüzden birkaç sene iş tecrübesinin Master öncesinde çok faydalı olduğuna inanıyorum.

Rotterdam School of Management Uluslararası Yönetim Yüksek Lisansı size neler kattı? (1 Cevap)

Aslında ben Rotterdam School of Management ve Koç Üniversitesi’nin ortak bir programıyla yurtdışında yüksek lisans yaptım. Bunun öncesinde iş hayatıyla ilgili pek bilgim yoktu. Ben Kimya Mühendisliği mezunuyum ama orada dersler ve terimlerden ziyade farklı kültürden insanlarla bir arada projeler yaptım. Aslında farklı kültürden insanlarla çalışmanın o kadar da kolay olmadığını gördüm. İnsanlara çeşitlilik kavramı çok güzel geliyor ama bir araya gelerek bir proje yaparken bir sonuç çıkması gerektiği zaman ne kadar farklı sıkıntılar çıktığını ve o krizin nasıl aşılması gerektiğini görmüş oldum. Bana kattığı en büyük değer kriz anlarında sorunlarla nasıl başa çıkabileceğimi göstermesiydi.

Universitat Autonoma de Barcelona Pazarlama Yönetimi Yüksek Lisansı size neler kattı? (1 Cevap)

Barselona’da çok uluslu bir yüksek lisans yaptım. Çok farklı ülkelerden çok farklı insanlar tanıdım. Benimle birlikte 20 Çinli, 20 Latin Amerikalı, 2 İspanyol, 1 Rus vardı.Yurtdışında yaşamak insana çok farklı bir deneyim kazandırıyor. İnsanların alışkanlıklarını değiştirmeyi ve esnetmeyi öğretiyor. Masterın İspanyolca olması İspanyolcamı geliştirerek ileri düzeylere taşıdı. Bunun dışında o pazarı oradaki üst düzey yöneticilerden öğrenmek vizyonumu genişletti. Bu yüzden çok güzel bir deneyimdi. Özellikle öğrenciyken herkese yurtdışı deneyimini tavsiye ediyorum.

Kişilerin Çalıştığı Şirketler

Koton

250 soru, 609 cevap.

Migros

192 soru, 354 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

156 soru, 318 cevap.

Anlatsın

40 soru, 271 cevap.

DenizBank

121 soru, 223 cevap.

Tümünü Gör (88)

Kişilerin Üniversiteleri

Boğaziçi Üniversitesi

86 soru, 304 cevap.

Marmara Üniversitesi

39 soru, 256 cevap.

Tümünü Gör (102)

Kişilerin Bölümleri

İşletme Bölümü

61 soru, 310 cevap.

MBA

43 soru, 57 cevap.

Tümünü Gör (132)