Perfetti Van Melle

Perfetti Van Melle

13 kişi 152 cevap verdi.
Career Kitchen Programı, Perfetti Van Melle’nin genç yetenek programıdır. Farklı departmanlara yerleştirilecek adaylar belli bir sürecin ardından; genç mezunlar, yeni mezunlar ve üniversite öğrencileri arasından seçiliyor ve böylece Career Kitchen Programı’yla kariyerinize olan ilk adımı atmış oluyorsunuz. Her departmandan birkaç kişi alındığı için o departmanla ilgili detaylı bilgiye sahip olarak projeler yürütüyorsunuz. Böylece kariyerinize güzel bir başlangıç yapmış oluyorsunuz.
Career Kitchen, diğer programlara göre çok yoğun bir program. Normalde çoğu firmanın staj mülakatlarında bir yetenek testiyle karşı karşıya kalıyorsunuz fakat Career Kitchen bu şekilde ilerlemiyor. Kariyer.net üzerinden başvuru yaptıktan sonra bu aşamadaki bütün adaylarla bir mülakat gerçekleşiyor ve İnsan Kaynakları bu mülakatların hepsini izliyor. Bu da Perfetti Van Melle’nin kişilerin yeteneklerinden önce kişisel özelliklerini tanımaya özen gösterdiğini gösteriyor. Ben de özellikle bu yüzden Career Kitchen’a başvurmak istedim. Diğer taraftan da Perfetti Van Melle’nin stajyerlerine verdiği değeri Career Kitchen Programı’nın detaylarında görebiliyorsunuz. Staja başlamanızla beraber İstanbul’da gerçekleşen 3 günlük oryantasyon eğitimi sayesinde şirketin bütün departmanlarını tanıyorsunuz. Sonrasında Barselona’daki üretim tesislerini ziyarete gidiyorsunuz ve orada da 5 günlük bir eğitim alıyorsunuz. Bu sayede firmayı tanıyorsunuz, eğitiminizi alıyorsunuz ve çalışmaya başlıyorsunuz.
Bu görevdeki bir kişinin ana sorumluluğu; buraya gelen kişileri, buraya nasıl geldiyse aynı şekilde evine gönderebilmek. Bizim kendi çalışanımız olsun ya da olmasın, fabrika sınırlarımız içerisine kim girerse girsin biz o sorumluluğu direkt alıyoruz. Bunun dışında da kişilik bazlı bazı sorumluluklar olabilir. Ben şöyle özetliyorum bunu; buraya gelen kişilerin bedensel olarak aynı şekilde geri dönmesi bizim amacımız. Ama sürekli eğitimler ve geliştirme süreçleriyle mantalitel ya da düşünce yapısı olarak da biraz daha gelişmiş olarak göndermek de amacımız. İnsanları geliştirip, burada öğrendiklerini evde de uygulayabiliyor olabilmeleri benim en büyük sorumluluklarımdan bir tanesi. Çevre açısından da öyle. Biliyorsunuz küresel ısınma denilen bir tehdit var şu anda dünyada ve bütün ülkeler de bunun üzerine çalışıyor. Biz Perfetti Van Melle olarak da bunun başlıca liderlerinden bir tanesiyiz. Bir Çevre Mühendisi olarak söyleyebilirim ki Perfetti Van Melle, daha az doğal kaynak tüketiminin sağlanması ve çevreye daha fazla duyarlı olabilmek adına da böyle bir sorumluluk aşılıyor. Sağlık Emniyet Çevre Müdürü olarak da bu sorumluluğu bire bir hissediyoruz. Arıtma tesisimizden enerji kazanımları, güneş enerji panellerimiz, yenilenebilir enerji kaynaklarının içeride üretilebilmesi, içerideki processlerden enerji verimliliği kazanılabilmesi gibi sorumluluklarımız var. Saymakla bitmez aslında. Siz ne kadar fazla alabilirseniz, o kadar fazla götürebilirsiniz.
Öncelikle Kariyer.net üzerinden bir başvuruda bulunuyorsunuz. Bu aşamayı geçerseniz size dijital bir mülakat aşaması geliyor. İnternet üzerinden gelen mülakat için videonuzu kaydederek şirkete yolluyorsunuz. Burada geçmişinize ve sizi tanımaya yönelik sorular soruluyor. Bu aşama da tamamlandıktan sonra grup mülakatı olarak adlandırabileceğimiz bir yetenek çalışması oluyor ve bir vaka çalışması üzerinden gerçekleşiyor. Bu vaka çalışmasında hem şirket yetkilileri hem de konu uzmanları sizi gözlemliyor ve ardından bir seçim gerçekleşiyor. Bu çalışma öncesinde size hem şirketle ilgili bir sunum yapılıyor hem de farklı uzmanlık dallarındaki kişiler tarafından kariyer planlamanızı nasıl yapacağınızla ilgili konuşmalar yapılıyor. Dolayısıyla seçilmeden önce veya seçilmeyecek olsanız dahi eğitim içerisinde yer alma şansı elde ediyorsunuz. Bu aşamayı da geçtikten sonra İnsan Kaynakları ve ilgili departmanınızla bir görüşme gerçekleşiyor. Örneğin; ben bu görüşmeye sınavlarımdan dolayı gidememiştim ve bana Skype mülakatı şeklinde bir esneklik sağlanmıştı. Bu görüşmenin ardından departmanla görüşmem gerekiyordu. Ben Satış Stajyeri olarak başvuruda bulundum ve benimle direkt olarak Satış Direktörü görüştü. Bu fırsatı çoğu firmada yakalayamazsınız. Müdür seviyesindeki kişilerle görüşebilirsiniz ancak direktörle görüşemezsiniz. Dolayısıyla direktörün sizinle görüşmeye gelmesi, size verilen değeri de göstermiş oluyor ve bu görüşmeden sonra da işe alım süreci tamamlanmış oluyor.
Arkadaşlarla birlikte geliyoruz, 3 vardiya çalışan fabrikamız olduğu için gece vardiyası ya da diğer vardiyalarda olan, bir önceki günden gelen gelişmeleri takip ediyoruz. Maillerle geçiyor. Bazen global boyutta gelen maillerin ya da projelerin cevaplanması gereken soruları olabiliyor, onlar üzerinde çalışıyoruz. Daha sonra ufak bir saha turu yapıp herhangi bir aksilik ve sorunun olup olmadığına bakıp, sürecin tamamen düzgün gidip gitmediğini kontrol ediyoruz. Bunları kontrol ettikten sonra rutin yapılan projelerin takibini yaparak, o an üzerinde çalıştığımız projede sıkıntıların olup olmadığını kontrol ediyoruz. Arada sırada arıtma tesisine gidiyorum. Yasal süreçlerle ilgilendiğimiz için yasal farklılıkların olup olmadığıyla ilgili resmi gazeteler kontrol ediliyor. Rutin bir şekilde başlayan gün mutlaka dinamik bir şekilde devam ediyor. Farklı lokasyonlarda bazı sıkıntılar olabiliyor ya da farklı projeler olabiliyor. Bazen Hadımköy’e geçebiliyorum, bazen diğer lokasyona geçebiliyorum. Bizim 7 tane satış ofislerimiz var. Onları da kontrol ediyorum. Bazen onlarla alakalı konular olabiliyor. Kendimi bazen İSTOÇ’ta ya da Kadıköy’de bulabiliyorum.
Perfetti Van Melle’nin Career Kitchen Programı, herhangi bir staj programından farklı olarak farklı projeler üzerinden yürüyor. Ben buraya geldiğimde ilk 1 hafta içerisinde şirketi ve Satış Departmanı’nı tanıma gibi süreçler geçirdikten sonra bana bir proje atandı. Bu proje bir zincirli mağazanın pazarlama aktivitelerinin satışa yansımasını ve bunun etkilerini inceleme üzerineydi. Uzun süreli bir projeydi bu sayede iki farklı departmanda tecrübe kazanma şansı elde ettim. Dataları sistem üzerinden toplayarak analiz edip Pazarlama ve Satış ekibiyle projede nasıl ilerleyeceğimize karar verdik.
Perfetti Van Melle Endüstriyel Operasyonlar Departmanı olarak kocaman, Sürekli İyileştirme isimli bir departmanımız var. Bu departman bizim için olmazsa olmaz. Perfetti Van Melle Endüstriyel Operasyonlar’da çalışacak herkesin kişiliğine, özüne, ruhuna benimsiyor olması lazım. Bu nasıl? Bir işlemi yaparken anlık çözümlerle değil, kök-neden analizleriyle gerçekten var olan o problemi çözebilmek adına çalışıyoruz burada. Bunları çözerken de nasıl fayda sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. “Evet, bizim burada bir problemimiz var. Onu çözüyoruz. Hadi bakalım, yenisine geçelim.” değil, tamamen onu çözene kadar orada çalışmamız lazım. Bunu çözmemiz de yeterli değil. Biz bunu çözerken ya da çözdükten sonra diğer birimlere ya da çevrede olan herhangi bir kişiye, makineye nasıl katkı sağlayabileceğimizi, nasıl besleyebileceğimizi, onları da yanımıza daha kaliteli nasıl getirebileceğimizi düşünüyoruz. Ayrıca Perfetti Van Melle’nin çevre açısından şöyle bir misyonu var: biz gelişirken, güzel ürün üretirken, müşterilerimize güzel talepler sunarken aynı zamanda doğayı da korumalıyız. Sadece üretim boyutunda da kalmayan güzel izler bırakmalıyız ve o şekilde ilerlemeliyiz. Biz yukarı doğru giderken, yanımızdakiler de bizimle birlikte yukarı doğru gelmeli. Dönüp arkamıza baktığımızda çok güzel bir yoldan geldiğimizi, hiç zarar vermediğimizi hatta zararın yanında çok da güzel şeyler bıraktığımızı görmek istiyoruz. Yani arkamızdaki ayak izlerinin güzel olmasını istiyoruz aslında.
Satış Stajı yapmanın iki zor tarafı var. Şirket içi tarafta sahada aldığınız herhangi bir aksiyonun satışlara yansımasının Pazarlama’dan gelen davranışlardan oluşması ve aldığınız aksiyonların sonucunun Finans’ı etkilemesidir. Satış Departmanı’nda çalışan biri olarak Finans ve Pazarlama departmanlarıyla sürekli iletişim halindesiniz. Bu yüzden herhangi bir karar alırken ya da kararınızın etkisini incelerken diğer iki departmandan geri dönüş almanız gerekiyor. Sürekli iletişim halinde olmanız zorluyor ama bir taraftan da çok yönlü bir bakış açısına sahip oluyorsunuz. Şirket dışı tarafta ise; sahada gerçekleşen herhangi bir aktivite sizin satışınızı etkileyebiliyor ve bu etki Satış Departmanı’na soruluyor. Bu yüzden sahada gerçekleşen herhangi bir olaya dönüş yapma sürenizin çok kısa olması ve olayın gerçekleştiği sırada bir anda farklı bir konuya geçmeniz gerekiyor. Bu yüzden hem güncel olmanız hem de konudan başka bir konuya hızlı bir şekilde fikir değiştirmeden geçebilmeniz gerektiriyor.
Endüstriyel Operasyonlar olarak çalıştığımız çok fazla projemiz var. Bizim bağlı olduğumuz rektörlük, Metin Erkaya, o kadar yenilikçi ve o kadar proje odaklı bir yapıya sahip ki, durmaz bilmiyoruz açıkçası. Globalden, İtalya’dan gelen ve yurt dışı fabrikalarımızın istediği bazı projelerimiz olabiliyor. Buradaki asıl amacımız şu: Üretimi yaparken; daha hızlı üretim, daha kaliteli üretim ve daha güvenli üretim yapalım. Aynı zamanda çevreye de zarar vermeyelim. Bunun için bütün projeleri deniyoruz aslında. İçerideki processte bir sürecimiz varsa, yarım saat sürüyorsa ve iş gücünü çok fazla kullanıyorsak buradaki processi ne kadar daha az zamanda yapabiliriz, ne kadar daha iş gücü kullanabiliriz ki çalışanlarımız fiziksel olarak da çok fazla yorulmasın, yaratıcılıklarını daha fazla kullanabilsinler. Daha kaliteli ürünler çıkarabilelim ve müşterilerimize daha iyi hizmet verelim. Bunu amaçlayan bütün projeleri yapıyoruz.
Perfetti Van Melle çok anlayışlı bir şirket. Ben staja Temmuz ayında tam zamanlı olarak başladım ve okulun başlamasıyla beraber programımı ona göre ayarlayıp haftanın 3 günü okula gittim, kalan 2 gün de şirkette staja devam ettim. Göztepe’de ikamet ediyordum ve Ataşehir’deki Perfetti Van Melle şirketinde daha fazla verimli olabileceğimi düşündüm. Yazın genel merkezde Satış ofisinde çalışıyordum. Genel merkezdeyken tam olarak Satış Departmanı’nı gözlemleme fırsatım oluyordu ve ofise geçtiğim zaman sahayı da gözlemleyebiliyordum. Bu da işin avantajı oluyordu çünkü Satış Departmanı sadece ofisten oluşmuyordu; sahayı görmeden ve koklamadan ilerleyemiyordunuz. Dolayısıyla okula devam ederken sahada yer alabiliyorsunuz ve 2 günlük çalışma içerisinde iki tarafla da iletişim halinde kalarak konuyu ilerletebiliyorsunuz.