Cevaplar 36

Filtrele:Sırala:

Perfetti Van Melle Career Kitchen Programı nedir? (4 Cevap)

Career Kitchen Programı; genç yeteneklere gelişim mutfağı içerisinde Perfetti Van Melle kültürünü benimseterek; Endüstriyel Operasyon, Üretim, İK, Pazarlama gibi çeşitli departmanlarda bir kariyer fırsatı sunuyor. Ayrıca yeni mezunlar ne yapmak istediklerini henüz bilmiyorlarsa, bu gibi programlarla daha verimli ve aktif bir kariyer yolculuğuna ilk adımlarını atmış oluyorlar.

Career Kitchen Programı'na katılan kişilerin ortak özellikleri nelerdir? (1 Cevap)

Hepimiz arkadaş canlısı ve samimi insanlarız. Barselona’daki oryantasyon programında da bu ekip profilini çok güzel yakaladık. Bunun dışında hepimiz şu an sevdiğimiz ve ilgilendiğimiz departmanlarda çalışıyoruz çünkü çalıştığımız departmana meraklı olmamız bu program için çok önemli. Burada çalışanlar arasında gerçekten samimi bir ilişki var. Ben işe yeni başladığım için bilmediğim birçok şey vardı. Her şeyi sorarak öğrenmeye çalışıyordum ve kimse beni başından savmıyordu. Yardımcı olmaya çalışarak ellerinden geldiğince bir şeyler öğretmeye çalıştılar. Dolayısıyla böyle bir sıcak ortam olduğu için burada çalışan insanların da bu ortama uygun insanlar olması bekleniyor.

Neden Career Kitchen Programı'na başvurmayı tercih ettiniz? (5 Cevap)

Öncelikle mezuniyet yaklaştıkça her öğrenci gibi bir arayışa giriyorsunuz. Ben bu süreçte Perfetti Van Melle’nin ilanına rastladım ve ilanda vaat edilen şeyler benim beklentilerimle örtüştüğünü gördüm. FMCG sektöründe uluslararası bir firmada çalışmanın verdiği deneyimin ve tecrübelerin bana çok şey katacağını düşündüm. Ayrıca programın vaat ettiği yurtdışı gibi olanaklar dikkatimi çekti. Bunun üzerine başvurdum ve sürecim bu şekilde ilerledi.

Career Kitchen Programı başvuru ve işe alım süreci nasıl ilerliyor? (5 Cevap)

Öncelikle online olarak site üzerinden başvuru gerçekleştiriyorsunuz. Sonrasında İnsan Kaynakları tarafından olumlu olarak seçilen adaylar arasındaysanız size online bir araçtan video mülakatı gönderiliyor ve bu mülakatta 5-6 tane soru cevaplamanız isteniyor. Kimi sorular sizin yeteneklerinizle ilgiliyken, kimi sorular da tamamen hobileriniz ya da hayatta güncel olarak yaptığınız şeylerle ilgili oluyor. Bu mülakatta da başarılı olursanız 2 hafta içerisinde bir Case Study çalışmasına davet ediliyorsunuz. Burada sizi gruplara bölerek bir vaka veriyorlar ve bu vakayı çözmeniz bekleniyor. İnsan Kaynakları’nın sizde dikkat ettiği şey; vakayı doğru ya da yanlış çözdüğünüz değil, olaylara nasıl yaklaştığınız ve nasıl çözdüğünüz oluyor. Vaka çalışmasında da başarılı olursanız teklif sürecine geliyorsunuz ve teklif her iki taraf için olumlu olursa staja başlıyorsunuz.

Career Kitchen İnsan Kaynakları Stajyeri olarak görev ve sorumluluklarınız neler? (1 Cevap)

Her gün aynı işi yapmıyorum çünkü ekip içerisinde birçok fonksiyonda görev alıyorum. Bir gün işe alım süreçlerine dahil olarak CV taraması, adaylarla mülakat sürecinin yürütülmesi, teklif aşamasında adaylarla iletişime geçilmesi gibi görevler alırken; ertesi gün eğitim yönetimi, çalışanlardan gelen eğitim taleplerinin değerlendirilmesi ve kayıtların oluşturularak kişilere bilgi verilmesi gibi alanlarda rol alabiliyorum. Bu da benim açımdan çok olumlu oluyor çünkü pek çok yerde böyle fırsatlar yok. İnsan Kaynakları’nın tüm birimlerini aynı anda deneyimleyemiyorsunuz. Ben burada bunu çok rahat yapabiliyorum. Stajım başladığından beri de tüm ekiplere destek oluyorum. Bu da benim kariyer beklentimde olmak istediğim yer açısından önemli bir adım oluyor.