Microsoft'ta stajyer öğrenciler ile çalışıyor musunuz? Stajyerlerinizden beklentileriniz neler? (1 Cevap)

Zaman zaman bizim bölümümüzde de stajyer ya da part time alımı oluyor. Bu tür arkadaşlardan beklediğimiz aslında bir iki konu var. Birincisi her şirkette olduğu gibi biz de Microsoft’ta çok çalışıyoruz. Çünkü; ürünümüzü seviyoruz, sahip olduğumuz işi seviyoruz ve buna yönelik kanalda ve pazarda çalışmalar gerçekleştirebiliyoruz. Bu arkadaşların bir zeminde işimize katkı sağladığı anlarda onlardan da bizim gibi işi sahiplenmesini bekliyoruz. Elbette onların deneyimleri az. Bizim de o zamanlar deneyimlerimiz azdı. Fakat istekli olmak, işe bağlılığını göstermek, bir şeyler yapmak istediğini göstermek çok önemli. İkincisi, Microsoft teknolojiyi takip eden bir şirket. Dolayısıyla beraber çalışan stajyer arkadaşım da teknolojiyi takip edebiliyor olmalı. Belki her zaman kendini güncel tutamaz ama o motivasyonun olması bizler için önemli.

Xbox üzerine hangi profilde stajyer öğrencilerle çalışıyorsunuz ve beklentileriniz neler? (1 Cevap)

İki farklı profile sahip kişi ile beraber çalışıyorum şu anda. Bir tanesi bizim gamer dediğimiz bir profil. İşimizin bir anlamda teknik bir yönü de var. Xbox’ın gerçekten fanatiği olan ve çok uzun senelerdir Xbox’ı ve oyunlarını çok uzun saatler boyunca oynayan profiller arıyoruz. Bunlar genelde zaten Xbox’ın Youtuber’ları veya Xbox üzerinde şimdiye kadar farklı farklı oyun kategorisinde işler yapan arkadaşlar oluyor. Onları bünyemize alıyoruz. Onların hem know-how’ından, hem de teknik bilgilerinden faydalanıyoruz. Bir yandan da bizim ürünümüze olan algıyı onların içinden birini de kendi aramızda dahil ederek daha iyi anlayabileceğimizi düşünüyoruz. Bir diğeri de pazarlama stajyeri. Dediğim gibi kategorinin altında çok fazla rol yok ama stajyerler bizim için çok değerli. O yüzden de pazarlama alanında üniversiteden yeni mezun veya son sınıf öğrencisi profillerle de çalışıyoruz. Burada pazarlama anlamında aklınıza gelebilecek her şeyden sorumlu oluyorlar. Yani bir kampanyanın düzenlenmesi, ajanslarla olan iletişimler, sosyal medya yönetimi, web sitesi yönetimi gibi sorumluluklar veriyoruz .

Hayalinizdeki stajyeri anlatır mısınız? Nasıl özelliklere sahip olmalı? (4 Cevap)

Belli başlı sorumluluklarla teorik bilgileri pratiğe dönüştürme kısmında projeyi yapabilecek, neden-sonuç ilişkisi kurabilecek, analitik bilgisi yüksek ve iletişim yönü kuvvetli bir aday arıyoruz.

Migros’ta uzun dönemli stajla geleceğine katkı sağlamaya hazır mısın?

Hayat bir alışveriş bizim için, mutluluk alıp mutluluk verdiğimiz... Raflarımız ödül ve başarılarla, zihinlerimiz geleceğe renk katacak yepyeni fikirlerle dolu...

Liderliğimizi ve büyüklüğümüzü rakamlarla anlatmayı uzun süre önce bıraktık. Biz Türkiye’nin, Migros’uyuz. Bu motivasyonla çalışanlarımıza en uygun çalışma ortamını sağlıyor ve ülkemizin kaynaklarını verimli şekilde kullanmak için önderlik ediyoruz. Şimdi ise “Smart” uzun dönemli staj programıyla kapılarımızı akıl küpü genç yeteneklere açıyoruz.

METRO Cash & Carry'de stajyer alım sürecini anlatır mısınız? Adaylardan beklentileriniz neler? (1 Cevap)

Stajyer başvurularında bizim için önemli olan şey; elbette ki stajyerin neyi arzu ettiğidir ama şu çok normal bir şey; henüz üniversitenin belli sınıfına gelmiş bir kişinin kendisiyle ilgili net bir kararı olmayabilir, bunu anlayışla karşılıyoruz. Organizasyonlar günümüzde sürekli değiştiği için beklentimiz organizasyonumuzu tamamıyla tanıyıp net bir fikirle karşımıza gelen arkadaşlarımızın olması değildir. Olursa memnun oluyoruz ama olmaması bizim için negatif bir şey olmuyor. Bütün görüşmelerdeki yaklaşımımız ve amacımız: “Biz ne yapıyoruz, siz ne yapmak istiyorsunuz ve biz buluşursak maksimum faydayı nerede sağlayabiliriz?” diye tartışabilmektir. Dolayısıyla buradaki beklentimiz; herkesin Satın Alma’da veya Operasyon’da olması gibi bir şey değil. Önemli olan, adayların kendilerini nerede geliştirmek isteyeceklerine ve nerede mutlu olacaklarına karar vermeleridir. Mülakatlarda bunlar zaten ortaya çıkıyor ama tüm bunların ötesinde en çok önemsediğimiz konulardan bir tanesi de kültür ve değerler uyumudur. Metro, insan odağı çok gelişmiş bir şirket. İnsan odağı dediğimiz zaman sadece insan kaynağı yaratan insandan bahsetmiyoruz. Dokunduğumuz herkesle ilgili değer yaratma arzumuz var. Dolayısıyla tedarikçiden müşteriye, kamuda bugün bizimle yolu kesişebilecek herhangi birine kadar insanın değerli olduğu hissini paylaşan adayların bizimle beraber olması en büyük dileğimizdir.

Perfetti Van Melle Career Kitchen Programı nedir? (4 Cevap)

Career Kitchen Programı; genç yeteneklere gelişim mutfağı içerisinde Perfetti Van Melle kültürünü benimseterek; Endüstriyel Operasyon, Üretim, İK, Pazarlama gibi çeşitli departmanlarda bir kariyer fırsatı sunuyor. Ayrıca yeni mezunlar ne yapmak istediklerini henüz bilmiyorlarsa, bu gibi programlarla daha verimli ve aktif bir kariyer yolculuğuna ilk adımlarını atmış oluyorlar.

Akbank MT Programı'nın içeriğinde nasıl eğitimler var? (2 Cevap)

Ekonomiyle ve Finans’la alakalı çok fazla eğitim alıyoruz çünkü hiç bilmeyen öğrenciler de bu eğitime başlayabiliyor. Dolayısıyla aynı temelde olmamız açısından bu eğitimler yapılıyor. Bunun dışında öğrenirken keyif aldığım, belki de hiç bilmediğim bankacılık hukukunu ve işlerin bankacılık kapsamında nasıl işlendiğini görme açısından eğitimlere de katıldım. Bunun yanı sıra bankada nasıl giyinilir, nasıl davranılır, bir iş yemeğine nasıl gidilir gibi durumları öğrendiğimiz imaj eğitimlerinde de yer aldım.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle

İş İlanları (9)