Staj

811 soruya 921 cevap verildi.

Cevaplar 921

Yükleniyor...
15,598 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir aday şirketin kendisine uygun olup olmadığını ciddi bir araştırma yaparak anlayabilir, adayların buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum çünkü hayatımızın çok ciddi bir kısmını çalıştığımız kurumda geçiriyoruz. Dolayısıyla adayın çalıştığı firmayla değerlerinin ölçüşmesi, bu sektörde veya bu iş kolunda olmaktan zevk aldığına dair bir fikir edinmesi lazım. Bizim de mülakatlarda en çok baktığımız şeylerden birisi bu. Bir aday İnsan Kaynakları’yla ilgili bir pozisyona başvurduğunda İnsan Kaynakları’nın ne yaptığını bilmesi, ne istediğinin farkında olması gerekiyor.

Artık yeni mezunlar karşımıza iş tecrübesiyle geliyor. Hepsi donanımlı bir şekilde stajlarını yapıp nerede daha etkili ve başarılı olabileceklerini önceden test ediyorlar. Bunu herkese tavsiye ediyorum çünkü çok kıymetli bir şey. Bu tecrübeyle hangi şirkette devam edeceklerine emin olamıyorlarsa mutlaka orada çalışan insanlara sormalarını tavsiye ederim çünkü bir işveren hakkında en iyi bilgiyi orada çalışan kişiler verebilir. Eğer network’leri varsa orada çalışan kişilerden kurum ve kurumda çalışmanın deneyimi hakkında çokça bilgi alabilirler.

Mülakattaki görüşmeler çift yönlü olduğu için ben soru soran adayı çok seviyorum çünkü o etkileşim çok kıymetli ve adayın sorduğu sorulardan biz de çokça bilgi alabiliriz. Dolayısıyla onlar da aday oldukları pozisyon hakkında bilmeleri gereken ama başka yerden edinemeyecekleri konuları orada sormalarını tavsiye ediyorum.

14,295 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mercedes-Benz’in web sitesinde ilan açılıyor ve siz orada bir form dolduruyorsunuz. O formda kendinizle ilgili bilgiler yazmanız isteniyor ve o form CV’ye benzer bir hale geliyor. Verdiğiniz bilgiler uygun görülürse size görüşme için mail atılıyor. Görüşmeye kabul edildiğinizde ilgili departmana veya lokasyona gidiyorsunuz. Benim ilk görüşmem otobüs ve kamyon üretiminin ve yönetiminin yapıldığı, Planlama ve Rollout kısmında bulunanHoşdere fabrikasında oldu.

İlk görüşmeye gittiğiniz zaman size sayısal, sözel, genel yetenek gibi belirli testler veriliyor, çeviri yapmanız isteniyor ve Excel testi veriliyor. Bu testlerden geçtikten sonra İK’dan birisi sizinle görüşmeye geliyor ve yaklaşık 10-15 dakika süren sohbet havasında bir konuşma yapıyorsunuz. Bu konuşmanın sonucundakabul edildiyseniz yaklaşık 3-4 hafta sonra işlerin asıl başladığı ikinci görüşme oluyor. Ben ilk görüşmeden sonra ikinci görüşmede anlaşmaya oturacağımızı düşünmüştüm. Benim ikinci görüşmem İstanbul’un büyük otellerinden birinde yapıldı ve oldukça zordu.

Bu assessment aşamasında ekip içi ve tek çalışma, sunum, hitap ve sayısal yeteneğinizin olması gerekiyor. Bunların hepsini belirli bir sürede yapıyorsunuz. Ekip çalışmasında tüm ekibin problemi çözüp sunması yaklaşık 40 dakikalık bir süreç içinde gerçekleşiyor, bize verilen vaka da çok kolay bir vaka değildi. Bu ekip çalışmasına ara verildikten sonra tekli çalışmaya geçiyorsunuz ve ilk vaka analizinin devamı olan bir vaka çözüyorsunuz. Bu yüzden ilk vakayı pek unutmamanız gerekiyor. Tüm bu sürecin ardından tekli yaptığınız vakanın çözümünü yüksek kademeli ilgililerin karşısına sunuyorsunuz. Ben 7 kişiye sunmuştum ve bu aşama çok heyecanlıydı çünkü burada sunum yeteneğinize vekendinizi nasıl ifade ettiğinize bakılıyor. Ne olursa olsun psikolojik baskı altında oluyorsunuz çünkü tanımadığınız önemli insanlar karşınızda duruyor ve bunları belirli bir sürede yapmanız gerekiyor. Bu aşamaları geçtikten sonra bahsettiğim kişilerle sohbet ediyorsunuz ve sonucu bekliyorsunuz. Yaklaşık 2-3 hafta sonra da bununla ilgili bir cevap geliyor.

Ben uzun dönem staja kabul edilenlerdenim. İkinci görüşmeye kabul edilen kişiler aynı zamanda yaz stajına da kabul ediliyorlar. Ben yaz stajımı Mercedes-Benz Türk’te yapamadım, Almanya’da yaptım ve oradan döndükten sonra uzun dönem stajıma başladım, şu anda ona devam ediyorum.

 

14,154 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Zaman zaman bizim bölümümüzde de stajyer ya da part time alımı oluyor. Bu tür arkadaşlardan beklediğimiz aslında bir iki konu var. Birincisi her şirkette olduğu gibi biz de Microsoft’ta çok çalışıyoruz. Çünkü; ürünümüzü seviyoruz, sahip olduğumuz işi seviyoruz ve buna yönelik kanalda ve pazarda çalışmalar gerçekleştirebiliyoruz. Bu arkadaşların bir zeminde işimize katkı sağladığı anlarda onlardan da bizim gibi işi sahiplenmesini bekliyoruz. Elbette onların deneyimleri az. Bizim de o zamanlar deneyimlerimiz azdı. Fakat istekli olmak, işe bağlılığını göstermek, bir şeyler yapmak istediğini göstermek çok önemli. İkincisi, Microsoft teknolojiyi takip eden bir şirket. Dolayısıyla beraber çalışan stajyer arkadaşım da teknolojiyi takip edebiliyor olmalı. Belki her zaman kendini güncel tutamaz ama o motivasyonun olması bizler için önemli.

12,110 görüntülenme
·
Transkripti Göster

P&G’de 10 senedir kadın Satışçı olarak çalışıyorum. P&G’de çalışırken kendimi iyi ve güvende hissediyorum. Biz üniversite öğrencilerine de destek veriyoruz ve bunun için Future Female Leaders adında bir projemiz var. 40 başarılı kız öğrenciyi firmaya alarak 2 günlük yoğun ve özel programda onlara satış dünyasında bir kadının neler yaptığını, kariyer fırsatlarının ne olduğunu anlatarak güzel eğitimler veriyoruz. Buradaki liderlik takımıyla tanışma ve sohbet etme fırsatı yaratıyoruz. Başvurularımız 27 Kasım’da, etkinliğimiz de 25-26 Ocak’ta başlıyor. Hepinizi bekliyoruz.