İşe Alım

İşe Alım

121 soruya 144 cevap verildi.

Cevaplar 144

Filtrele:Sırala:

Adaylar mülakatlara nasıl hazırlanmalı? Adayları mülakatlarda nasıl sorular bekliyor? (6 Cevap)

Ben genç arkadaşlarımın yerinde olsam ilk önce nereye gittiğimi ve gittiğim yerin nasıl bir yer olduğunu araştırıp tanımaya çalışırım. Bu yüzden gittiğiniz organizasyonu tanıyın. “Gittiğiniz organizasyon neden sizi işe almalı?” sorusunun cevabını hazırlayın çünkü gittiğiniz yerler sizi almak zorunda değil. Bu yüzden sizin onları ikna etmeniz gerekiyor. Organizasyonu tanırsanız, kendi güçlü yönlerinizin farkında olursanız, o organizasyona nasıl katkı sağlayacağınızı karşı tarafa anlatabilirseniz başarılı olmamanız pek mümkün değil.

Mütevazi, açık ve sade olmanın, sade bir iletişim kurmanın, konuşmaları kompleks bir hale getirmemenin önemli olduğunu düşünüyorum. “Hangi departmanlarda çalışmak istiyorsunuz?” sorusuna, “Bilmiyorum, sizde hangi departmanlar var?” diye cevap vermeyin. İstediğiniz departmanı nedeniyle birlikte söyleyin. Dürüst ve net olun. Karşı taraf sizin o işi gerçekten istediğinizi görsün.


Turkcell GNÇYTNK Programı nedir? (3 Cevap)

Turkcell GNÇYTNK Programı diğer MT programlarına nazaran daha kapsamlı çünkü buraya başladığınız zaman tam zamanlı çalışanlarımızdan hiçbir farkınız olmuyor, üstelik daha fazla eğitimler alıyorsunuz. Dizayn ettiğimiz eğitim programına göre hangisine gitmeniz gerekiyorsa sizi bütün bunlara gönderiyoruz.


Yeni jenerasyonun neleri sevdiğini, nelerden hoşlandığını belirledik ve çok aceleci bir gençlik olduğunu gördük. Bundan dolayı başvuruları Chatbot’la daha kısa yapmak istedik. Chatbot dünyada bir ilk olarak yapıldı ve Avrupa’dan ödül kazandı. Chatbot’la 30 saniyeden az bir zamanla adaylarımızın başvurularını aldık. Geçen sene bir rekor kırarak 82 bin başvuruya ulaştık. Aday deneyimi bizim için çok önemli çünkü iyi bir aday deneyimi günün sonunda iyi bir çalışan deneyimine dönüşüyor. İyi bir çalışan deneyimi de müşteri memnuniyetine yansıyor. Biz Türkiye’nin yarısından fazlasına hitap ediyoruz. 32 milyondan fazla müşterimiz var. Bizim amacımız; insanları hayata bağlamak, bunu da iletişimle yapmaktır.