Koton

Koton

44 kişi, 587 cevap verdi.

Cevaplar 587

Filtrele:Sırala:

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (10 Cevap)

Özellikle iş imkanları kısmını kamu ve özel sektör olarak ikiye ayırmakta fayda var. Kamu sektöründe 4 yıl boyunca aldığımız sosyal politikaya veya iş hukukuna ilişkin yoğun disiplinler sayesinde Kamu İktisadi Teşebbüsleri, Aile ve Sosyal Politikalar Güvenliği, Sosyal Güvenlik Kurumu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gibi kurumlarda Müfettiş veya Denetçi olarak görev alabiliyoruz.

Özel sektörde özellikle İnsan Kaynakları alanında ciddi bir iş imkanı var çünkü 4 sene boyunca buna ilişkin eğitimler alıyoruz. Eğitim, geliştirme, organizasyonel gelişim, bordro ve özlük gibi bütün alanlarda eğitim alıyoruz. Bunun yanında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri gibi özel sektörde çeşitli alanlarda çalışabiliyoruz.

Matematik Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (16 Cevap)

Matematik bölümü mezunlarının iş alanlarının oldukça geniş olduğunu söyleyebilirim. Kariyerinizle ilgili ne yapmak istediğinize karar verip o doğrultuda kendinizi eğitmeniz gerekiyor. Burada formasyon alıp öğretmenlik yapabiliyorsunuz. 4 yıllık üniversitelerin bazıları şu anda eğitim sırasında da formasyon veriyor ya da sonrasında kendiniz de alabiliyorsunuz. Bunun dışında yüksek lisans, doktora yapabiliyorsunuz ve profesörlüğe kadar yükselerek kendinize akademik bir kariyer çizebiliyorsunuz. Ticarete atılmak isterseniz kendi işinizi yapabilirsiniz. Banka ve özel kuruluşlarda çalışabilir, Finans alanına yönelebilirsiniz. Bunun dışında moda ve perakende sektöründe Analist olarak çalışabilir veya Ürün Planlama Departmanı’nda planlama üzerine kariyerinizi geliştirebilirsiniz. Satış tarafına geçebilir veya satın alma yapabilirsiniz. Dolayısıyla çok fazla alan var ve burada önemli olan ne istediğinizi bilmenizdir.Ben üniversiteden mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmaya başladım ve üniversitede aldığım eğitim esnasında da birçok şirkette staj yapma imkanı buldum. Esas yapmak istediğim öğretmenlik değildi ve bir taraftan iş arıyordum. Sonrasında CNN Türk’te Yaprak Özer’in sunduğu İş Görüşmesi programına katılmam için bir teklif geldi. Bu program, televizyonda gösterilen bir mülakat süreciydi ve benim için çok heyecanlıydı. Programda 3 adayın karşısında iş görüşmesi yaptığınız şirketin CEO’su ve programın sunucusu Yaprak Özer vardı. Ben de bu 3 kişi arasına katılma şansı kazandım ve 3 kişi arasından da kazanan kişi olarak perakende sektöründe çalışmaya başladım, 9 yıldır da bu sektörde severek çalışıyorum.

Kamu Yönetimi Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (24 Cevap)

Kamu Yönetimi mezunları genelde kaymakam olarak mezun olur. Bunun dışında bürokrat olabilirsiniz ya da özel sektörde, bankalarda, telekomünikasyonda görev alabilirsiniz. En önemlisi en az bir yabancı dil sahibi olmanız gerekiyor çünkü çok global bir sektörde dünyanın her yeriyle yazışıyorsunuz. Muhakkak üniversiteden mezun olacak arkadaşların en az bir yabancı dile sahip olmaları gerekiyor.