Koton'un en sevdiğiniz uluslararası mağazası hangisi? (1 Cevap)

En sevdiğim Koton mağazası Fas Marakeş mağazası çünkü hem konumu hem de personellerinin özellikleri itibariyle benim için ayrı bir önem taşıyor. Bir de ilk görev aldığım mağaza olduğu için geçmişten günümüze gelişimini görmek güzeldi. Bu yüzden orayı hiç unutmuyorum.

Koton'da Mağazalarda nasıl kariyer fırsatları var? (3 Cevap)

Koton; kariyer hedefi olan ve mağazacılığı düşünen kişiler için bir okul diyebilirim. Koton’da istekli, çalışkan, dürüst ve iş ahlakına sahip olan kişiler kendilerini gösterip iyi bir kariyere sahip olabilirler.

Koton Görsel Sunum Departmanı'nda nasıl kariyer fırsatları var? (1 Cevap)

Görsel Sunum Departmanı, Marka, Proje, Yurtdışı, Türkiye Saha, Vitrin gibi birkaç bölümden oluşuyor ve hepsinin ayrı bir sistemi var. Siz vitrine daha yakınsanız, vitrin tasarlamak istiyorsanız bu alanı seçebilirsiniz ama hepsinin içinde kendinizi yönetici pozisyonlarına kadar geliştirebileceğiniz birçok alan var. Yeni mezunlar ve deneyimlilerin hepsi ekibimizde yer alabiliyor.

Koton'da çalışan bağlılığını artırmak için neler yapıyorsunuz? (1 Cevap)

Çalışan bağlılığını arttırmak için yaptığımız en kuvvetli uygulamalar ödül programlarımızdır çünkü kazanan bir kültür yaratmaya çalışıyoruz. Kültürümüzü değiştirirken Kotonluların kazanması ve onlar için bir faydası olması da önemli. Genel müdürlükte, globalde, mağazalarda, lojistik ve depoda uyguladığımız ve yeni hayata geçirdiğimiz çok ciddi ödül programları var. Çalışanlarımız da bu programları çok sevdi.Çalışanlarımızın gönüllü olduğu sosyal etkinliklerimiz var ve kendi içinde 4 oluşuma ayrılıyor. Bütçelerin ve uygulamaların hepsini Koton çalışanları yapıyor. Benim de en çok sevdiğim kulüplerden bir tanesi; Gezi Yemek Kulübümüz çünkü gezmeyi ve yemeyi çok seviyorum.Bunun dışında Koton Gastro Fest, yemekhanede farklı etkinlikler, hafta sonu gezileri gibi birçok cezbedici farklı aktivite yapılıyor. Koton Etkinlik Kulübü, Koton Spor Kulübü ve Sosyal Sorumluluk Komitemiz var. Çalışanlarımızın yaptığı gönüllü işler İnsan Kaynakları’nın ya da farklı birimlerin yaptığı işlerden daha keyifli ve zevkli olduğu için katılım da daha çok oluyor. Dışarıda kendi hobisine uygun etkinliklere katılmak veya bir takım aktiviteler yapmak isteyen çalışanları bir şirket ortamında yakalayabiliyorsak onlar da çok mutlu oluyor. Dolayısıyla Koton Sosyal, çalışan bağlılığına katkı sağlayan en önemli oluşumlardan bir tanesi. Bir İK Yöneticisi olarak çalışanlardan gelen bir oluşum olmasının özellikle altını çizmek istiyorum.İçeride yaşattığımız Koton anları da var. Çalışanlarımıza hiç beklemedikleri anlarında bir takım sürprizler yaşatıyoruz. Çalışan bağlılığını arttıracak en önemli etkinlikler kişilerin kariyer gelişimlerine hitap eden etkinliklerdir.Bu yıl içerisinde Koton Akademi Online’ı hayata geçirdik. Tüm Türkiye’de yaklaşık 8000 kişilik bir grupla online bir öğrenme platformu kurduk. İçinde TEDx videoları, kitap özetleri, makaleler, katalog, gelişim ve hobi eğitimleri var. Oldukça büyük bir organizasyon olduğu için sadece sınıf içi eğitimlerle dokunamayız. Bu yüzden online, mobil, 7/24 ulaşabileceğiniz güzel ve keyifli eğitimler veriyoruz. Bunun dışında sınıf içi eğitimler, Koton ve liderlik gelişim programları, fark yaratan çalışan programları çalışan bağlılığını arttıran önemli unsurlardır.

Koton'da katıldığınız mülakatlarda adaylara neler soruyorsunuz? (1 Cevap)

Öncelikle teknikten çok kişiyi tanımaya yönelik sorular soruyorum. Geçmişinde ne yaptığına örnek vermesini istiyorum, çok teorik işleri sevmiyorum çünkü çok teorik olunca herkesin kendine göre düşünebileceği bir dünya çıkıyor. Çok spesifik örneklerle liderlik gösterdiği alanları, takım çalışmasına ne kadar açık olduğu, yaratıcı olarak şimdiye kadar neler yaptığı, risk almayı sevip sevmediği, nasıl risk aldığı ve o riski alırken kendini nasıl değerlendirdiği, önündeki adımları nasıl hesaba kattığı, hata yapıp yapmadığı, o hatalarından neleri öğrendiği gibi şeyleri anlamaya çalışıyorum. Bunlarla beraber daha klasik olarak güçlü ve zayıf yönlerini sorabiliyorum. Daha teknik alanlarda ve özellikle üst düzey yöneticilerde yaptıkları işlere ne kadar hakim olduklarını, o işin özünü nasıl anladıklarını, sistematiğini nasıl içselleştirdiklerini soruyorum. Bazen de gidişata göre teorik bir oyun sorusu da çıkartabiliyorum.

Koton Buying Ekibi olarak nasıl adaylar arıyorsunuz? (1 Cevap)

Buying’in birçok yönü olduğu için farklı özellikler gerekiyor. Sayısal ve analitik tarafın biraz kuvvetli olması elbette gerekiyor çünkü bir bütçeden sorumlusunuz. Kreatif tarafın kuvvetli olması gerekiyor çünkü koleksiyondan sorumlusunuz. Yoğun bir iş olduğu için enerji seviyenizin yüksek olması gerekiyor çünkü sürekli hareket halindesiniz. Biraz çok fonksiyonel bir iş çünkü farklı departmanlarla farklı işler yapmaya çalışıyorsunuz.Biz enerjisi yüksek, rakamlardan anlayabilen, analitik düşünce yapısına sahipkreatif insanlar arıyoruz. Asıl aradığımız şey; kendisini geliştirmek ve bununla ilgili bir şeyler yapmak isteyen, elini taşın altına koyabilen insanlardır. Bunun için de çaba sarf eden, inisiyatif almaktan korkmayan adaylar arıyoruz. Eğer adaylar bu özelliklere sahipse Koton onların kariyerlerinde çok önemli bir yer alabilir. 

Koton'da bir koleksiyon döneminde neler yaptığınızı anlatır mısınız? (2 Cevap)

Koleksiyon sürecinin başlangıcında ilgili fuarlara giderek dünyanın bütün ülkelerini gezmeye çalışıyoruz. Uzak Doğu’dan Avrupa’ya kadar dünya markalarını gezerek veriler topluyoruz ve döndüğümüzde bunların üzerinde kritikler yaparak koleksiyonun ana hatlarını oluşturuyoruz. Koleksiyonun ana şeması çıktıktan sonra detaylara inerek ürün bazında neler yapmamız gerektiğini düşünüyoruz ve mutlaka trendleri göz önünde bulundurarak koleksiyonu oluşturuyoruz.

Koton'da hikayeniz nasıl başladı? Koton'daki 15 yıllık Satış kariyerinizi anlatır mısınız? (1 Cevap)

Kariyerime 2001 yılında Koton Mağaza Müdür Yardımcısı olarak başladım. Daha sonraki süreçte Profilo Alışveriş Merkezi’nde 2 buçuk yıl kadar Mağaza Müdürü olarak çalışmaya devam ettim. Sonrasında yine Satış tarafında 4 sene kadar Bölge Yöneticisi olarak görev aldım. Bu süreçten sonraki gelişimim Direktör Yardımcısı pozisyonuna dönüştü. Ben de o adaylardan biri olarak Yurtiçi Satış tarafında Direktör Yardımcısı olarak çalışmaya devam ettim. Yaklaşık 7 senelik bir kariyer planından sonra şu anda bulunduğum Satış Direktörlüğü pozisyonunda çalışmaya devam ediyorum.

Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler bölümü size neler kattı? (1 Cevap)

Ben çok tembel bir öğrenciydim ve sanırım üniversiteden 5 buçuk yılda mezun oldum. Devam mecburiyeti olmadığı için pek gitmezdim ve hep bir şey bilmediğim için iş bulamayacağımı düşünürdüm. İş hayatına girdikten sonra okulda öğrendiğim bilgilerin yavaş yavaş aklıma geldiğini fark ettim. Gazi Üniversitesi'nin bana kattığı en önemli şey; dünyaya yönelik çok doğru bilgileri vermesi ve bu bilgilerin teoride kalmamasıdır. İş hukuku eğitimi gibi ağır kanunların arasında boğulduğumu düşünürken, o pratik bilgiler bilinçaltıma çok doğru bir şekilde yerleşmişti. Bu da benim mesleki anlamda kat ettiğim yolu çok daha kısalttı diyebilirim.

Mağazacılıkta nasıl kariyer fırsatları var? (2 Cevap)

Ben İstatistik mezunuyum ve kariyerime Broker olarak devam etmek istedim ama Satış beni bir anda içine çekti. Öyle bir noktada kanıma girdi ki; sahadaki uygulamaların gelişim sürecinde kariyer planlarının oluşabileceğini gördüm. Dolayısıyla siz iletişim noktasında başarılı ve güçlüyseniz saha veya satış tarafında çok büyük imkanların olduğunu göreceksiniz. Türkiye’de özellikle son zamanlarda bu meslek, genç arkadaşlar tarafından çok tercih edilmeye başlandı. Oysa ki ben ilk iş hayatına başladığım dönemlerde bu iş; askere gidene kadar veya evlenene kadar olan süreçleri kapsıyordu. Son dönemlerde artık bu geçerliliği olan bir meslek haline geldi. Koton bünyesi altında merkez, bankalar, Ürün Planlama, İş Geliştirme ve Lojistik tarafında çalışılabilecek veya kariyer planı yapılabilecek birçok iş imkanı var. Belki bizim bu imkanları biraz daha ortaya çıkarmamız, sunmamız ve özellikle yeni mezun olan arkadaşlara bu sektörün tanıtılması gerekebilir. Bunun için de Koton’un liderliği çok önemli çünkü biz çok yaygınız. 56 ildeyiz ve bu yaygınlığı üniversitede okuyan ve yeni mezun olan arkadaşlara sunmak, bu sektöre de iş gücü anlamında da çok fayda sağlayacaktır.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle