Koton'da Mağazalarda nasıl kariyer fırsatları var? (2 Cevap)

Koton; kariyer hedefi olan ve mağazacılığı düşünen kişiler için bir okul diyebilirim. Koton’da istekli, çalışkan, dürüst ve iş ahlakına sahip olan kişiler kendilerini gösterip iyi bir kariyere sahip olabilirler.
954

Koton'da çalışan bağlılığını artırmak için neler yapıyorsunuz? (1 Cevap)

Çalışan bağlılığını arttırmak için yaptığımız en kuvvetli uygulamalar ödül programlarımızdır çünkü kazanan bir kültür yaratmaya çalışıyoruz. Kültürümüzü değiştirirken Kotonluların kazanması ve onlar için bir faydası olması da önemli. Genel müdürlükte, globalde, mağazalarda, lojistik ve depoda uyguladığımız ve yeni hayata geçirdiğimiz çok ciddi ödül programları var. Çalışanlarımız da bu programları çok sevdi.Çalışanlarımızın gönüllü olduğu sosyal etkinliklerimiz var ve kendi içinde 4 oluşuma ayrılıyor. Bütçelerin ve uygulamaların hepsini Koton çalışanları yapıyor. Benim de en çok sevdiğim kulüplerden bir tanesi; Gezi Yemek Kulübümüz çünkü gezmeyi ve yemeyi çok seviyorum.Bunun dışında Koton Gastro Fest, yemekhanede farklı etkinlikler, hafta sonu gezileri gibi birçok cezbedici farklı aktivite yapılıyor. Koton Etkinlik Kulübü, Koton Spor Kulübü ve Sosyal Sorumluluk Komitemiz var. Çalışanlarımızın yaptığı gönüllü işler İnsan Kaynakları’nın ya da farklı birimlerin yaptığı işlerden daha keyifli ve zevkli olduğu için katılım da daha çok oluyor. Dışarıda kendi hobisine uygun etkinliklere katılmak veya bir takım aktiviteler yapmak isteyen çalışanları bir şirket ortamında yakalayabiliyorsak onlar da çok mutlu oluyor. Dolayısıyla Koton Sosyal, çalışan bağlılığına katkı sağlayan en önemli oluşumlardan bir tanesi. Bir İK Yöneticisi olarak çalışanlardan gelen bir oluşum olmasının özellikle altını çizmek istiyorum.İçeride yaşattığımız Koton anları da var. Çalışanlarımıza hiç beklemedikleri anlarında bir takım sürprizler yaşatıyoruz. Çalışan bağlılığını arttıracak en önemli etkinlikler kişilerin kariyer gelişimlerine hitap eden etkinliklerdir.Bu yıl içerisinde Koton Akademi Online’ı hayata geçirdik. Tüm Türkiye’de yaklaşık 8000 kişilik bir grupla online bir öğrenme platformu kurduk. İçinde TEDx videoları, kitap özetleri, makaleler, katalog, gelişim ve hobi eğitimleri var. Oldukça büyük bir organizasyon olduğu için sadece sınıf içi eğitimlerle dokunamayız. Bu yüzden online, mobil, 7/24 ulaşabileceğiniz güzel ve keyifli eğitimler veriyoruz. Bunun dışında sınıf içi eğitimler, Koton ve liderlik gelişim programları, fark yaratan çalışan programları çalışan bağlılığını arttıran önemli unsurlardır.
377

Koton Buying Ekibi olarak nasıl adaylar arıyorsunuz? (1 Cevap)

Buying’in birçok yönü olduğu için farklı özellikler gerekiyor. Sayısal ve analitik tarafın biraz kuvvetli olması elbette gerekiyor çünkü bir bütçeden sorumlusunuz. Kreatif tarafın kuvvetli olması gerekiyor çünkü koleksiyondan sorumlusunuz. Yoğun bir iş olduğu için enerji seviyenizin yüksek olması gerekiyor çünkü sürekli hareket halindesiniz. Biraz çok fonksiyonel bir iş çünkü farklı departmanlarla farklı işler yapmaya çalışıyorsunuz.Biz enerjisi yüksek, rakamlardan anlayabilen, analitik düşünce yapısına sahipkreatif insanlar arıyoruz. Asıl aradığımız şey; kendisini geliştirmek ve bununla ilgili bir şeyler yapmak isteyen, elini taşın altına koyabilen insanlardır. Bunun için de çaba sarf eden, inisiyatif almaktan korkmayan adaylar arıyoruz. Eğer adaylar bu özelliklere sahipse Koton onların kariyerlerinde çok önemli bir yer alabilir. 
427

Koton'da bir koleksiyon döneminde neler yaptığınızı anlatır mısınız? (2 Cevap)

Koleksiyon sürecinin başlangıcında ilgili fuarlara giderek dünyanın bütün ülkelerini gezmeye çalışıyoruz. Uzak Doğu’dan Avrupa’ya kadar dünya markalarını gezerek veriler topluyoruz ve döndüğümüzde bunların üzerinde kritikler yaparak koleksiyonun ana hatlarını oluşturuyoruz. Koleksiyonun ana şeması çıktıktan sonra detaylara inerek ürün bazında neler yapmamız gerektiğini düşünüyoruz ve mutlaka trendleri göz önünde bulundurarak koleksiyonu oluşturuyoruz.
431

Koton'da sizi ne motive ediyor? (12 Cevap)

Koton’da beni heyecan motive ediyor. Müthiş bir aşk ve tutkuyla işimizi yapıyoruz. Yaptığımız ürünleri keyifle giyen insanları görmek mutlu ediyor çünkü insanlara dokunabildiğimiz bir işin parçası olduğumu hissediyorum. Doğru ürünü yapmak, o mutluluğu ve başarıyı yaşamak beni motive ediyor.
365

Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler bölümü size neler kattı? (1 Cevap)

Ben çok tembel bir öğrenciydim ve sanırım üniversiteden 5 buçuk yılda mezun oldum. Devam mecburiyeti olmadığı için pek gitmezdim ve hep bir şey bilmediğim için iş bulamayacağımı düşünürdüm. İş hayatına girdikten sonra okulda öğrendiğim bilgilerin yavaş yavaş aklıma geldiğini fark ettim. Gazi Üniversitesi'nin bana kattığı en önemli şey; dünyaya yönelik çok doğru bilgileri vermesi ve bu bilgilerin teoride kalmamasıdır. İş hukuku eğitimi gibi ağır kanunların arasında boğulduğumu düşünürken, o pratik bilgiler bilinçaltıma çok doğru bir şekilde yerleşmişti. Bu da benim mesleki anlamda kat ettiğim yolu çok daha kısalttı diyebilirim.
2,064

Koton'da hikayeniz nasıl başladı? Koton'daki 15 yıllık Satış kariyerinizi anlatır mısınız? (1 Cevap)

Kariyerime 2001 yılında Koton Mağaza Müdür Yardımcısı olarak başladım. Daha sonraki süreçte Profilo Alışveriş Merkezi’nde 2 buçuk yıl kadar Mağaza Müdürü olarak çalışmaya devam ettim. Sonrasında yine Satış tarafında 4 sene kadar Bölge Yöneticisi olarak görev aldım. Bu süreçten sonraki gelişimim Direktör Yardımcısı pozisyonuna dönüştü. Ben de o adaylardan biri olarak Yurtiçi Satış tarafında Direktör Yardımcısı olarak çalışmaya devam ettim. Yaklaşık 7 senelik bir kariyer planından sonra şu anda bulunduğum Satış Direktörlüğü pozisyonunda çalışmaya devam ediyorum.
1,691

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

İş İlanları (3)