Moda

62 soruya 64 cevap verildi.

Cevaplar 64

Yükleniyor...
1,103 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koleksiyonun oluşumu mega trendlerin analizinden başlıyor. Sezonun daha 1 - 1 buçuk sene öncesinden dünya trendlerini inceleyerek bu trendlerin nereye gittiğini anlamaya başlıyoruz. Bu trendler doğrultusunda koleksiyonlarımızı şekillendiriyoruz.

Koleksiyon oluşumundaki ilk aşama kumaş seçimidir. Kumaşları, siluetleri ve temaları belirliyoruz. Bu temaları belirlerken öncelikle mega trendlerden yola çıkıyoruz. Daha sonra catwalk analizlerinden, modanın dünyadaki gidişatından ortaya çıkan bir takım trendlerle bu temaları oluşturuyoruz. Temaların içerisine kumaş ve siluet seçimi yaparak ürünleri dikiyoruz. Koleksiyonun numunelerini oluşturuyoruz ve fit ediyoruz. Bunlardan yeni bir şeyler yaratmaya çalışarak bütünlüğüne bakıyoruz. Kapsül olarak nasıl durduğunu anlamaya çalışıyoruz. Bunları mağazada ne zaman ve ne kadar bulundurmamız gerektiğine karar veriyoruz. Koleksiyonun aşaması birden fazla oluyor. Tasarım ve yapılan çalışmanın bütçesi gibi ayrı aşamalar var. Buying bu ikisini beraber yapıyor, tasarımı ticarete dönüştürüyor.

764 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Genellikle Moda Tasarımı’nı okumaya karar vermiyorsunuz, birçok arkadaşımda da öyle oldu. Her şey sanata ve resme olan yatkınlıkla başlıyor. Ben hep bir sanat okulunda okumak istedim, hep resim ağırlıklı ilgi alanlarım oldu ve resim yapmayı hep sevdim. Bu beni sadece tekstil bağlantılı gözlem yapıp oraya yönelmemi sağladı.