Migros'un Perakende sektörüne kazandırdığı yeniliklere örnek verebilir misiniz? (2 Cevap)

Ben 1993 yılında işe başladığımda Migros’ta bütün ürünlerin üstüne fiyat basılıyordu ve Türkiye’de barkod sistemi henüz hayata geçmemişti. Dolayısıyla Migros; perakende sektörüne barkod sistemini getiren ilk firmalardan bir tanesidir. Perakende sektöründe marketlerde katalog sistemi yoktu. Bu da Migros’ta Migroskop ile başladı. Şu anda birçok mağazada gördüğümüz kasiyersiz Jet Kasa hizmeti Migros sayesinde hayatımıza girdi. Ayrıca şu anda kullandığımız sanal marketler Migros’la hayatımıza dahil oldu. Mağazalarda kullanılan mobil etiket makinesinden mobil alışveriş cihazlarına kadar birçok mobiliteyi perakende sektöründe Migros hayatımıza soktu. Dolayısıyla otomasyon yönümüz çok güçlü ve kuvvetli.
132

Gençler için perakende sektöründe ne gibi fırsatlar var? (1 Cevap)

Perakende sektöründe özellikle üniversite okuyan ve üniversite mezunu olan arkadaşlar için çok fazla fırsat var. Çok yaygın bir sektörüz ve birçok iş imkanı var. Büyük şehirlerde alışveriş merkezlerinin fazlalığı, cadde mağazalarındaki yaygınlıklar ve bütün personellerimizle birlikte bu işi geliştirmemiz onlar için bir fırsat diyebilirim. Bu fırsatı kariyer planı olarak değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyorum çünkü sektörlerin daraldığı noktada birçok arkadaşımız o sektörlerden gelip bizimle birlikte çalışma şansı yakalayabiliyor.
737

Perakende sektörüyle ilgili yanlış bilinen şeyler nelerdir? (1 Cevap)

Benim annem de babam da öğretmen ve onlar ben okuduktan sonra kendi bölümümle ilgili şeyler yapmamı istediler. Ben de bir gün onlara X firmasında part-time olarak işe başlayıp tezgahtarlık yapacağımı söyledim. Onlar da tezgahtar olmak için mi üniversite okuduğumu sordular ve pek istemediler. Ben haklı olduklarını hiçbir zaman düşünmedim çünkü işin içinde ne olduğunu ben biliyordum. Bu işi sevdiğimi, başarabileceğimi ve geliştirebileceğimi düşündüm. Sonrasında Bölge Yöneticisi olduğum dönemde annem bana hak verdiğini, bu işin sadece tezgahtarlık olmadığını söyledi. Bu meslek bir Satış Danışmanlığı’dır, bir iş koludur. Bunu iyi anlatıp yanlışlıkları düzeltmemiz gerekiyor. Bunu düzeltebilmek için de firmaların bu mesleği iyi anlatabilmesi gerekiyor. Bu yüzden bize ve mağazalara çok iş düşüyor. Özellikle bizde çalışmak isteyen arkadaşların bizdeki mutluluğu, onlara hizmet eden bir nokta olacaktır diye düşünüyorum.
704

Mağazacılık alanında çalışmak isteyen öğrenci ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Arkadaşlarımızın maddi anlamdan çok yaptığı işi sevmeleri lazım. Yaptıkları işi seviyorlarsa bazı işleri daha kolay gider. Başarı ve huzur çok daha kolay gelir. Zaten başarı ve huzur geldikten sonra maddiyat da bir şekilde geliyor. Bu yüzden işlerine tutkuyla bağlı olsunlar.
299

Perakende ve Moda sektöründe çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Bu mesleği gerçekten isteyip istemediklerini iyi bilmeleri lazım. Bugün Y ve Z kuşağının en önemli özelliği; mutlu olmak istedikleri alanlarda çalışabilmeleridir. Dolayısıyla gerçekten bu işi yapmak istediklerinden eminlerse bu sektöre girebilirler. Moda'da devam etmek istiyorlarsa; Türkiye'deki ve yurtdışındaki gelişimleri çok doğru takip edebilmeleri lazım. Günümüzde bilgi, çok kolay ulaşılabilen bir araç olduğu için bu bilgiye her kanalda ulaşmanın yollarını bulmaları lazım. Perakende'de yani Satış ve Görsel Düzenleme gibi alanlarda kariyer yapmak istiyorlarsa; sektördeki iyi oyuncuların neler yaptıklarını ve best practice denilen uygulamaları inceleyip gelişmeleri yakından takip etmeleri çok önemli. Yaptıkları iş ne olursa olsun inovatif olmaları, yaptıklar işe katma değer yaratmaları, standart ve alışılagelmiş uygulamaların ötesine geçmeleri ve farklılaşabilmeleri lazım. Bunları yapabildikleri noktada benzerlerinden ayrışacaklardır.
945

Perakende ve Hızlı Moda sektöründe çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (8 Cevap)

Bulmak istedikleri sektörü daha önce araştırmaları, sektörün önemli başrol oyuncularını takip etmeleri, mümkünse bulabildikleri kadarıyla onlara ait vakalar, söyleşiler ve videolar izlemeleri, yapabilirlerse yerinde staj yapıp gözlemlemeye çalışmalarını tavsiye ederim. Çünkü geleceklerini inşa edecekleri için onu öncesinde görmeleri, hayal ettikleri şeyi biraz daha öne çekmelerini sağlayacaktır.
339

Perakende ve Hızlı Moda sektöründe çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (8 Cevap)

Piyasa çok hızlı olduğu için çok hızlı ve pratik olmak, yenilikleri takip etmekgerekiyor çünkü piyasada her zaman en kolay olan ve en çok satan tercih edilir. Bizim Tasarımcı olarak görevimiz; hem en çok satanı hem en iyiyi hem de uygun fiyatlı sunmaktır. Dolayısıyla perakende de yeniyi yaratma ve tasarlama aşkını hiç kaybetmemeniz gerekiyor.
374

Migros'un Perakende sektörüne kazandırdığı yeniliklere örnek verebilir misiniz? (2 Cevap)

Migros; Türkiye’de perakendenin lokomotifidir. Uzun yıllardır bu sektörde başı çekiyor ve sektöre çok fazla yenilik getirdi. Aklıma ilk olarak Jet Kasa’lar, İyi Tarım Uygulamaları geliyor. Yanlış hatırlamıyorsam Migros; Sanal Market’i Türkiye’de ilk kuran ve devam ettiren bir firma. Hatta şu an bu uygulamayla telefonumuza ürünün barkodunu okutarak sipariş verebiliyoruz. Dolayısıyla Sanal Market ve Mobil Market çok ilerledi.
144

Bir Migros Macro Format Mağazası'nın organizasyonunu ve ekip yapısını anlatır mısınız? (1 Cevap)

Mağaza büyüklüğüne göre farklılık gösterir. 50-70 ya da 15-16 çalışanı olan mağazalarımız var. Örnek vermek gerekirse şu an Brandium mağazasındayız.  Brandium mağazasında 27-28 arkadaşımız var. 1 Mağaza Müdürü, 2 tane Mağaza Müdür Yardımcısı, bu kişilerin altlarında Takım Lideri, onların altında da satış yapan Kasap, Şarküteri, Kasiyer, Meyve Sebze Satış Elemanları arkadaşlarımız var. Bunun dışında bu 28 kişiye dahil olmayan Güvenlik Görevlisi ve Temizlik Görevlisi arkadaşlarımız var. Bu şekilde belki 35-40’lara kadar çıkabiliyor.
189

Gelecekte Perakende sektörü fiziksel mağazalar yerine online satış üzerinden ilerleyebilir mi? (1 Cevap)

Bence mağazaların önemi hala devam ediyor. Amazon’un Whole Foods firmasını satın almasından da bunu anlayabiliyoruz. Sadece online kanalda yer aldığı halde fiziksel mağaza satın almasıyla beraber çok kanallı bir iş modeli denediğini görüyoruz. Buradaki amacının da müşteriye her noktada dokunmak odluğunu düşünüyoruz.
90

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

İş İlanları (4)