Gençler için perakende sektöründe ne gibi fırsatlar var? (1 Cevap)

Perakende sektöründe özellikle üniversite okuyan ve üniversite mezunu olan arkadaşlar için çok fazla fırsat var. Çok yaygın bir sektörüz ve birçok iş imkanı var. Büyük şehirlerde alışveriş merkezlerinin fazlalığı, cadde mağazalarındaki yaygınlıklar ve bütün personellerimizle birlikte bu işi geliştirmemiz onlar için bir fırsat diyebilirim. Bu fırsatı kariyer planı olarak değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyorum çünkü sektörlerin daraldığı noktada birçok arkadaşımız o sektörlerden gelip bizimle birlikte çalışma şansı yakalayabiliyor.

Perakende sektörüyle ilgili yanlış bilinen şeyler nelerdir? (1 Cevap)

Benim annem de babam da öğretmen ve onlar ben okuduktan sonra kendi bölümümle ilgili şeyler yapmamı istediler. Ben de bir gün onlara X firmasında part-time olarak işe başlayıp tezgahtarlık yapacağımı söyledim. Onlar da tezgahtar olmak için mi üniversite okuduğumu sordular ve pek istemediler. Ben haklı olduklarını hiçbir zaman düşünmedim çünkü işin içinde ne olduğunu ben biliyordum. Bu işi sevdiğimi, başarabileceğimi ve geliştirebileceğimi düşündüm. Sonrasında Bölge Yöneticisi olduğum dönemde annem bana hak verdiğini, bu işin sadece tezgahtarlık olmadığını söyledi. Bu meslek bir Satış Danışmanlığı’dır, bir iş koludur. Bunu iyi anlatıp yanlışlıkları düzeltmemiz gerekiyor. Bunu düzeltebilmek için de firmaların bu mesleği iyi anlatabilmesi gerekiyor. Bu yüzden bize ve mağazalara çok iş düşüyor. Özellikle bizde çalışmak isteyen arkadaşların bizdeki mutluluğu, onlara hizmet eden bir nokta olacaktır diye düşünüyorum.

Mağazacılık alanında çalışmak isteyen öğrenci ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Arkadaşlarımızın maddi anlamdan çok yaptığı işi sevmeleri lazım. Yaptıkları işi seviyorlarsa bazı işleri daha kolay gider. Başarı ve huzur çok daha kolay gelir. Zaten başarı ve huzur geldikten sonra maddiyat da bir şekilde geliyor. Bu yüzden işlerine tutkuyla bağlı olsunlar.

Koton Tünel Mağaza Ekibini anlatır mısınız? Nasıl bir kültürünüz var? (1 Cevap)

Biz çok keyifli bir mağazayız, kalabalık olduğumuz için birçok işi başarıyla gerçekleştirebiliyoruz. Tünel Ekibi çok heyecanlı, hedef gerçekleştirmeyi seven, şikayet etmeyen ve şikayet almayan, hizmeti en iyi seviyede tutmaya çalışan, sağlam ve dinamik bir ekiptir. Mağazamızın metrekaresi büyük olduğu için lansman ve toplantı gibi şirket içi organizasyonlara ev sahipliği yapabiliyoruz. Bu da bizim perakende alanının ne kadar keyifli olduğunu anlayabilmemizi sağlıyor.Bunun dışında çok kültürlü olmaktan bahsetmiştim. Çok kültürlü olmak, farklı coğrafyalardan gelen arkadaşlarımızla birlikte çalışmamızı sağlıyor. Bunun yanı sıra yine turistlerin uğrak noktasında, İstanbul’un çok güzel bir merkezindeyiz. Farklı milletlerden gelen müşterilerimiz, içeride inanılmaz bir kültür döngüsü yaratıyor. Biz de tüm bu kültürlere saygıyla ve değerle yaklaşarak hizmeti en iyi şekilde vermeye çalışıyoruz. Bu çok kültürlü lokasyon kendimizi geliştirmemizi ve diri tutmamızı sağlıyor. Bu sayede mağazada eğlenerek çalışıyoruz.

Perakende ve Moda sektöründe çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Bu mesleği gerçekten isteyip istemediklerini iyi bilmeleri lazım. Bugün Y ve Z kuşağının en önemli özelliği; mutlu olmak istedikleri alanlarda çalışabilmeleridir. Dolayısıyla gerçekten bu işi yapmak istediklerinden eminlerse bu sektöre girebilirler. Moda'da devam etmek istiyorlarsa; Türkiye'deki ve yurtdışındaki gelişimleri çok doğru takip edebilmeleri lazım. Günümüzde bilgi, çok kolay ulaşılabilen bir araç olduğu için bu bilgiye her kanalda ulaşmanın yollarını bulmaları lazım. Perakende'de yani Satış ve Görsel Düzenleme gibi alanlarda kariyer yapmak istiyorlarsa; sektördeki iyi oyuncuların neler yaptıklarını ve best practice denilen uygulamaları inceleyip gelişmeleri yakından takip etmeleri çok önemli. Yaptıkları iş ne olursa olsun inovatif olmaları, yaptıklar işe katma değer yaratmaları, standart ve alışılagelmiş uygulamaların ötesine geçmeleri ve farklılaşabilmeleri lazım. Bunları yapabildikleri noktada benzerlerinden ayrışacaklardır.

Perakende ve Hızlı Moda sektöründe tekstil ve moda tasarımı bölümü mezunu iş imkanları nelerdir? (1 Cevap)

Hazır giyim markaları ve Tasarım departmanlarında, tekstil alanına yönelik ihracat yapan firmaların Ar-Ge departmanlarında Ar-Ge Uzmanı olarak ya da Tasarımcı olarak çalışabilirler. Eğer imkanları varsa Freelancer olarak da çalışabilirler.

Perakende sektöründe çalışmanın zor yanları nelerdir? (3 Cevap)

Perakende sektörü çok dinamik bir sektör ve siyaset, döviz kuru, hava durumu gibi birçok faktörden etkilenebiliyor. Kışın hava soğuk olduğunda içecek satışları düşebiliyor, yazın artabiliyor. Elinizde olmayan pek çok faktörden dolayı sektörde gelişmeler olabiliyor. Bunun yanında müşteriler yenilik isteyen ve farkındalığı yüksek müşterilerden oluşuyor. Dolayısıyla müşteriye bu yeniliği verebilmek için kendinizi sürekli olarak geliştirmeniz, bazı şeylerin farkına varabilmeniz, olaylara tüketici gözünden bakabilmeniz gerekiyor. Bu yönden perakende sektöründe pek çok zorluk var.

Perakende ve Hızlı Moda sektöründe çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (7 Cevap)

Piyasa çok hızlı olduğu için çok hızlı ve pratik olmak, yenilikleri takip etmekgerekiyor çünkü piyasada her zaman en kolay olan ve en çok satan tercih edilir. Bizim Tasarımcı olarak görevimiz; hem en çok satanı hem en iyiyi hem de uygun fiyatlı sunmaktır. Dolayısıyla perakende de yeniyi yaratma ve tasarlama aşkını hiç kaybetmemeniz gerekiyor.

Migros'un Perakende sektörüne kazandırdığı yeniliklere örnek verebilir misiniz? (2 Cevap)

Migros; Türkiye’de perakendenin lokomotifidir. Uzun yıllardır bu sektörde başı çekiyor ve sektöre çok fazla yenilik getirdi. Aklıma ilk olarak Jet Kasa’lar, İyi Tarım Uygulamaları geliyor. Yanlış hatırlamıyorsam Migros; Sanal Market’i Türkiye’de ilk kuran ve devam ettiren bir firma. Hatta şu an bu uygulamayla telefonumuza ürünün barkodunu okutarak sipariş verebiliyoruz. Dolayısıyla Sanal Market ve Mobil Market çok ilerledi.

Bir Migros Macro Format Mağazası'nın organizasyonunu ve ekip yapısını anlatır mısınız? (1 Cevap)

Mağaza büyüklüğüne göre farklılık gösterir. 50-70 ya da 15-16 çalışanı olan mağazalarımız var. Örnek vermek gerekirse şu an Brandium mağazasındayız.  Brandium mağazasında 27-28 arkadaşımız var. 1 Mağaza Müdürü, 2 tane Mağaza Müdür Yardımcısı, bu kişilerin altlarında Takım Lideri, onların altında da satış yapan Kasap, Şarküteri, Kasiyer, Meyve Sebze Satış Elemanları arkadaşlarımız var. Bunun dışında bu 28 kişiye dahil olmayan Güvenlik Görevlisi ve Temizlik Görevlisi arkadaşlarımız var. Bu şekilde belki 35-40’lara kadar çıkabiliyor.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle