Nestle çalışanlarına nasıl kariyer fırsatları sunuyor? Yurt dışı imkanları neler? (1 Cevap)

Nestlé yine çok uluslu bir şirket olmasından ötürü insanlar arasındaki sinerjilerden de, marketler arasındaki farklı öğretilerin paylaşılmasında da gücünü alan bir şirket. Bunu sağlamak adına çeşitli fırsatlar sunuyor. İlla kariyerinizde çok uzun seneler geçirmiş olmak zorunda değilsiniz. Örneğin şu anda dijitalle ilgileniyor ve kendinizi bu yönde geliştirmek istiyorsanız, şirketteki ikinci seneniz de olsa Nestlé İsviçre’de “Digital Acceleration Team” diye bizim bir insiyatifimiz var. Burada kişileri dijitalin bütün gelişimleriyle donatıyorlar ve sonra pazarlarına geri gönderiyorlar. Yaklaşık 8 ayı burada geçiriyorsunuz ve tamamen donanımlı bir şekilde ülkenize geri dönüp, orada oluşturduğunuz networkü de kullanmaya devam ederek, şirketinize katkı sağlamaya devam ediyorsunuz. Örneğin; ben Çikolata’da yaklaşık 8 sene Marka Müdürlüğü, Pazarlama Müdürlüğü seviyelerinde çalıştıktan sonra Çikolata’nın stratejisinin oluşturulduğu merkezimizdeki Stratejik İş Birimi’ne gitme fırsatım oldu. Orada yaptığım iş beni çok etkileyen bir iş oldu. Çünkü çikolata dünyada herkese ulaşamıyor. Herkes bizim kadar şanslı olamıyor. Ya iklim koşulları çok sıcak ya da gerçekten insanlar çok fakir. Nestlé genel vizyonu çerçevesinde onlara da çikolata ulaştırabilmek adına bir insiyatif başlatmıştı ve ben o insiyatifi hızlandırmak üzere doğru ürünün geliştirilmesi, o sıcaklıklarda ürünün yaşayabilmesi için ürün geliştirme merkezleriyle birlikte ortak çalışmalar yaparak Hindistan’da, Pakistan’da, Endonezya’da ürün lansmanları yapma fırsatına sahip oldum. Bu hem insanlara katkı sağlamak adına, hem onlara değer yaratmak adına, hem de aslında kendi yetkinliğimi geliştirmek, çevremi geliştirmek adına büyük bir fırsat oldu Nestlé bunları veriyor. Kariyerin en ileri basamaklarında da bir Genel Müdür olduktan sonra artık burada kariyerim bitti diye görmüyor insan. Çünkü aslında Nestlé’nin bütün ülkelerinde çok farklı zorlukları yönetme tecrübesini kazanmak mümkün; Afrika’da, Amerika’da, Endonezya’da. Nestlé Türkiye’den de yurt dışında olan çok insan var bu anlamda.
3,257

Dijital pazarlama kime göre bir iştir? Nasıl özellikler gerektirir? (1 Cevap)

Öncelikle her türlü yeniliğe açık olmanız gerekiyor. Bu çok önemli. Çünkü eğer statükoda kalmak istiyorsanız bu iş size göre değil. Hakikaten her gün yeni bir şey öğreneceğiniz ve daha dün öğrendiğiniz şeyin ertesi gün yanlış olabileceği bir platform bu. Dolayısıyla dün karar verdiğiniz şey için ertesi gün “Hayır, yanlış olmuş baştan yapıyoruz.” diyebileceğiniz bir alan. Dolayısıyla çok dinamik, 24 saat çalışabilen bir kişiye ihtiyaç var. Çünkü tüketiciler dijital olarak 24 saat varlar. Siz uyurken iyi ya da kötü bir şeyler oluyor olabilir. Kötü ise anında müdahale etmeniz gerekir. Dolayısıyla sistemleri de kurmanız gerekir. Siz uyurken sizin yerinize ya cevap verecek ya da size bir şekilde haber verecek olan bir sistem yapmanız gerekiyor. Bütün bunlara sahip, her türlü yeniliğe de açık bir profile ihtiyaç var.
2,405

Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (25 Cevap)

Kendilerini iyi tanısınlar. Mümkünse okul dönemleri boyunca stajlar yaparak, farklı fonksiyonlarda görevler alarak kendi yetkinliklerini belirlesinler, kendilerinin başarılı olabilecekleri alanları belirlesinler ve bu alanlarda çalışmaya özen göstersinler. Bir nevi kendilerine ayna tutmaya çalışsınlar diyebilirim. Çünkü, insan ancak kendi yeteneğinin olduğu ve ancak mutlu olabileceği bir ortamda daha verimli çalışabilir. Bu, hem şirketler için çok daha avantajlı, hem de kişinin kendisi için çok daha fazla avantajlı olacaktır.
777

Nescafe'nin sosyal medya hesaplarını yönetirken yaşadığınız komik bir anınızı anlatır mısınız? (1 Cevap)

Ben İsviçre'deyken orada aynı zamanda Nescafe’nin global Facebook ve Twitter sayfalarını da yönetiyordum. Belli bir saatten sonra Türkiye'den çok mesaj almaya başlıyorduk. Tabi onlar Türkçe ya da İngilizce yazıyorlar ama Türkiye'den olduğunu anladığım için ben Türkçe cevap vermeye başlıyordum. Olay şuydu aslında; insanlar Nescafe’yi bir arkadaş olarak görüyordu ve belli ki uykusu kaçmış ya da canı sıkılmış kimle konuşacağını bilmiyor, direk “Merhaba Nescafe, nasılsın?” diye muhabbet açıyordu. Benden öncekiler Türkçe bilmediği için ya İngilizce cevap veriyor ya da Türkiye yönlendiriyorlardı. Ben Türkçe cevap vermeye başladıktan sonra bu iş büyümeye başladı. Belli ki o arkadaş başka birisine “Ben konuştum, çok güzel”, “15 dakika Nescafe ile konuştum, çok komik” falan diye söylemiş herhalde. Baktım her akşam mesajlar gelmeye başladı. Belli bir yerden sonra kesmek zorunda kaldım, çünkü ben bu sefer uykusuz kalmaya başlamıştım. Böyle bir anım var yani. Aslında bu bir yandan da markanın insanın hayatına ne kadar girdiğini göstermiş oluyor.
1,241

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümü size neler kattı? (5 Cevap)

İşletme Mühendisliği bölümünü çok severek okudum. Benim okuduğum yıllarda bu bölüm sadece İTÜ’de vardı. Bildiğim kadarıyla sonrasında başka yerlerde açıldı. İyi ki bu bölümü okumuşum diyorum çünkü tüm temel Mühendislik derslerini aldık ve bunun üstüne İşletme ve Yönetim derslerini de ekledik. Bu sayede çok güzel bir kombinasyon oldu ve Pazarlama ile ilgili anlatmaya çalıştığım formasyonu almış oldum. Temel Mühendislik dersleri sayesinde işin sayısal ve analitik tarafını çok güzel almışken, üstüne çok kıymetli hocalar vasıtasıyla Pazarlama ve Ekonomi gibi dersleri ekleyerek, İşletme’ye yönelik dersleri tamamlamış oldum. Böylece bir işletmedeki tüm fonksiyonları anlayıp öğrenmiş oldum. Okurken Pazarlama yolunda yürüyeceğime çok kararlıydım ve iyi ki de öyle yapmışım. Böylece bu ikisini birleştirebileceğim bir alan buldum. Bunun dışında bir fabrikaya gittiğimde Üretim Hatları’na bakıp temel Mühendislik derslerimin imkan verdiği ölçüde orayı ve orada çalışan insanların teknik dilini anlamak, takip edebilmek bana çok büyük avantajlar sağladı. Dolayısıyla bu bölümü bitirdiğim için çok mutluyum.

Kadın Yönetici olmanın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Kadın yönetici olmanın zorluklarını kariyerimin başlarında çok hissediyordum ama şu an böyle bir zorluk ya da dezavantaj olduğunu düşünmüyorum. Biz kadın yöneticiler; özellikle kariyerimizin başlarında, erkeklerin egemen olduğu düşünülen bir dünyada onlar gibi yaşamaya başlıyoruz. Bu yüzden de ardı arkası gelmeyen problemlerle baş etmek zorunda kalıyoruz. Özellikle son 3-5 yıldan beri kadın bir yönetici olmanın avantajlarını, feminen özelliklerin ve kadınların sahip olduğu değerlerin iş hayatında ne kadar büyük bir fark yarattığının bilincinde olan bir yönetici olarak çok zorlanmadığıma inanıyorum.

Bir yeni mezun çalışacağı ilk şirketi seçerken nelere dikkat etmeli? (1 Cevap)

Türkiye’deki ekonomik durum sayesinde yeni mezun arkadaşlarımız bazen ne iş olursa olsun o işte çalışmak gibi bir düşünceye sahipler. Maddi getiriyi bir kenara bırakarak, kısa vadede bir çözüm gibi gözükse de, orta vadede istedikleri sektörde çalışabilmeleri çok önemli. Oradaki ikinci bir kriter de, şirket kültürünü çok iyi anlamalarıdır. Bunu anlamaları için de çalışanlarla konuşabilirler veya şirkete sorabilirler. Şirketler okul gibi olduğu için belli bir kültürü, iş yapış ve iletişim şekli, çalışanlarda belli bir yaklaşımı var. Dolayısıyla mutlu oldukları ve kendi beklentileriyle örtüşen bir şirket buldukları zaman, bu onlara uzun vadeli bir mutluluk ve huzur getirecektir.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle