Cevaplar 318

Yükleniyor...
240 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Metro’nun satış kanalının bir tarafında müşteri diğer tarafında FMCG sektöründeki tedarikçilerimiz var. Çok ciddi anlamda müşteri datamız ve bu müşteri datasını yorumlayabilecek kabiliyetlerimiz var. Bu yüzden burada yeni mezunlar, müşteri tarafındaki alışveriş davranışlarını çok iyi bir şekilde öğrenebilirler. Diğer taraftan da büyük bir sektör olan FMCG sektöründe çok fazla tedarikçiyle çalışıyoruz. Burada da tedarikçilerin dinamiğini anlamaları açısından çok faydası oluyor. Metro, bulunduğu Perakende sektörü itibari ile olabildiğince dinamik, enerjik ve eğlenceli bir şirket. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda yeni mezun arkadaşlar için Metro, işe başlamak için çok ideal bir yer.

184 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Metro genelde tüm sektörde ticaret okulu olarak bilinir. Özellikle küçük işletme sahipleri buraya çocuklarını gönderip ticareti öğrenmelerini ve burada işe başlamalarını isterler. Metro size hem birçok sektörü aynı çatı altında gösterirken hem de yurtiçi ve yurtdışı eğitim ve çalışma olanaklarıyla sürekli yatırım yaparak hikayeleriyle tüm sektöre ilham veriyor. Yerel tohumlara ve yerel üreticiye verdiği değerle gerçekten fark yaratmaya çalışıyor. Yıllardır bizim yerel ürünlerimizin global ürünlere karşı pek de umut ışığı olmadığı zamanda verdiği savaşta Metro bir umut ışığı yakıyor. Son dönemlerde reklamlarımızda da anlattığımız gibi Finike portakalı ve Taşköprü sarımsağıyla hem Türkiye’de hem globalde ticari bir değer yaratmaya çalışması için bu ürünlere çok büyük bir katkı sağlıyor. Örneğin; Taşköprü sarımsağı ve Finike portakalına kattığı değerlerin yanında; Kars kaşarına parmesandan öğrendiği global tecrübeyle yatırım yapması, globalde gerçekten bu ürünlere ve Anadolu Gastronomisi’ne çok büyük bir değer katıyor. Bu da bana oldukça ilham veriyor.

201 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz Alman şirketiyiz ve Alman şirketinin vermiş olduğu bir kültür gereği çok sistematik bir yapının içerisindeyiz. Birçok sistemimiz var ve bu sistem ilk başlarda yeni mezun arkadaşlarımızı korkutsa da, aslında onlara konfor alanı yaratan bir durum çünkü her şeyin bir sistemi var. İnsanlar üzerine çok fazla kurulu olmayan sistemsel bir yapı olduğu için sistematik ama insanı hep ön planda tutan bir ekip var. Ekibimiz çok dinamik ve enerjik olduğu için sürekli olarak kendi içimizde organizasyonlar yaparak bu enerjiyi yükseltmeye çalışıyoruz. Ayrıca ben iş hayatına başlamadan önce duyduğum acımasız hikayelerle burada karşılaşmadım. Birçok arkadaşım da böyle şeylerle karşılaşmadığı için bunun da Metro’da bir tesadüf olmadığını söyleyebilirim. Burada daha az hiyerarşik bir yapı var. Örneğin; siz yeni mezunsunuz veya birkaç aydır çalışıyorsunuz. Bizim yöneticilerimiz her hafta Cuma günleri yeni mezunlarımızla ve yeni işe başlayan arkadaşlarla bir kahvaltı seansı düzenliyor. Dolayısıyla yöneticilerimizle de herhangi bir hiyerarşik yapı olmadan çok açık bir iletişimle konuşma şansını da bulabiliyorsunuz. Bu da aslında ne kadar açık bir iletişimimizin olduğunu gösteriyor.

37,442 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ekonomi Bölümü mezunu ne isterse onu yapar. Evet, bir doktor olamaz, bir avukat da olamaz çünkü bunlar fazla spesifik şeyler fakat bunun dışında istediği sektörde çalışma şansına sahip bir bölümden bahsediyoruz. Ben Ekonomi okudum, Turizmci oldum ve şu anda Gastronometro’da çalışıyorum. Ben bu cümleyi burada da bitirsem herkes kendisine bir şey çıkarabilir diye düşünüyorum.

Aynı gün kep fırlattığım, diplomamı aldığım arkadaşlarımdan şu an bir deterjan firmasında üretim kısmında çalışan da var, o deterjanı alıp marketin rafında satan da var. Ben de varım. Benim çalıştığım şirketin danışmanlık firmasında çalışan da var. Dolayısıyla “Ekonomi okudum, ben artık bankacı olmalıyım ya da bir denetim firmasına girmeliyim. Aman Tanrım! Acayip sıkıcı, her tarafım rakam olacak!” diye düşünmeyin çünkü istediğiniz şeyi yapabilirsiniz. Yalnızca geniş düşünün ve dediğim gibi Boğaziçi Üniversitesi’nde ya da başka bir üniversitede size bir insan olarak hayatınıza katılan şeyleri alın. Evet, size bölümünüzde de bir şeyler öğretmişlerdir ama vizyonunuzu açık tutun, gözlerinizi her tarafa doğru çevirin ve yapmak istiyorsanız onu yapın çünkü unutmayın ki okul bittikten sonra muhtemelen ortalama bir 20 yıl kadar bu işi yapacaksınız, seçtiğiniz işlerde çalışacaksınız. Dolayısıyla geniş düşünün. “Ekonomi okudum, bunu yapmak zorundayım. Başka bir şey okudum, akla gelecek ilk şeyi yapmak zorundayım.” diye düşünmeyin. Ben pişman değilim, çok mutluyum çünkü ne yaparsanız yapın kendinize çok güzel şeyler katacaksınız.