Cevaplar 318

Yükleniyor...
37,442 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ekonomi Bölümü mezunu ne isterse onu yapar. Evet, bir doktor olamaz, bir avukat da olamaz çünkü bunlar fazla spesifik şeyler fakat bunun dışında istediği sektörde çalışma şansına sahip bir bölümden bahsediyoruz. Ben Ekonomi okudum, Turizmci oldum ve şu anda Gastronometro’da çalışıyorum. Ben bu cümleyi burada da bitirsem herkes kendisine bir şey çıkarabilir diye düşünüyorum.

Aynı gün kep fırlattığım, diplomamı aldığım arkadaşlarımdan şu an bir deterjan firmasında üretim kısmında çalışan da var, o deterjanı alıp marketin rafında satan da var. Ben de varım. Benim çalıştığım şirketin danışmanlık firmasında çalışan da var. Dolayısıyla “Ekonomi okudum, ben artık bankacı olmalıyım ya da bir denetim firmasına girmeliyim. Aman Tanrım! Acayip sıkıcı, her tarafım rakam olacak!” diye düşünmeyin çünkü istediğiniz şeyi yapabilirsiniz. Yalnızca geniş düşünün ve dediğim gibi Boğaziçi Üniversitesi’nde ya da başka bir üniversitede size bir insan olarak hayatınıza katılan şeyleri alın. Evet, size bölümünüzde de bir şeyler öğretmişlerdir ama vizyonunuzu açık tutun, gözlerinizi her tarafa doğru çevirin ve yapmak istiyorsanız onu yapın çünkü unutmayın ki okul bittikten sonra muhtemelen ortalama bir 20 yıl kadar bu işi yapacaksınız, seçtiğiniz işlerde çalışacaksınız. Dolayısıyla geniş düşünün. “Ekonomi okudum, bunu yapmak zorundayım. Başka bir şey okudum, akla gelecek ilk şeyi yapmak zorundayım.” diye düşünmeyin. Ben pişman değilim, çok mutluyum çünkü ne yaparsanız yapın kendinize çok güzel şeyler katacaksınız.

25,599 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Gıda Mühendisliği mezunu, özellikle gıdayla ilgili kuruluşlarda Üretim Mühendisi, Kalite Kontrol Mühendisi olabilir, Ar-Ge veya yönetim birimlerinde çalışabilir. Gıda Mühendisliği öğrencileri için gerek özel sektörde gerekse kamu kuruluşlarında çalışma imkanı var.

19,825 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Gıda Mühendisliği’nde çok spesifik olarak yapılabilecek çok farklı işler var. İşimiz hem mühendislik hem de gıda olduğu için çok geniş bir sektörden bahsediyoruz. Kalite Kontrol, Denetim, Üretim, Satın Alma, Marka, Pazarlama gibi birimlerde çalışmak mümkün. Bir Gıda Mühendisi, gıda üzerine çalışan tüm şirketlerde bu işlerin hepsini yapabilir. Ben Kategori Yönetimi’nde çalışıyorum ve gıda ile iç içeyim. Gıdanın kalitesini, sektördeki fiyatını ve ticaretini bilip; müşteriye güvenli olarak ulaşılmasından emin olmam lazım. Gıda Mühendisliği sadece bununla da sınırlı değil. Bir gıdanın Marka Müdürü veya Üretim Müdürü olabilirsiniz. Ambalaj tasarımında da çalışabilirsiniz. Ben üniversiteye daha spesifik düşünerek girdim. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okurken daha çok mikrobiyolojik analizler yapıp üretim kısmında çalışacağımız konusunda söylentiler vardı. İş hayatına atıldığımızda bu durumun çok farklı olduğunu ve insan kendini ne yönde geliştirmek isterse o yönde geliştirebileceğini gördük. Mühendislik kısmı bize stratejik ve analitik bir bakış açısı kazandırdı. Gerisi de sadece kendimizi geliştirmemizle alakalıydı.

16,111 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Genel olarak İşletme bölümü, insanlara bir yandan konunun ticari finansal yapısını gösterirken bir yandan da trendleri takip etme tarafına o kültürü aşılayabildiği için çok kapsayıcı bir bölüm. Bu yüzden çok spesifik bir sektör olmadığı sürece her sektörde çalışabileceklerine inanıyorum. Metro’da da her sektörden çalışanımız mevcut.

8,303 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Endüstri Mühendisliği’nin alımı oldukça geniş ve her alanda çalışan mevcut. Ben kendi arkadaşlarıma baktığımda da birçok farklı alanda çalıştıklarını görüyorum. Endüstri Mühendisliği size bir şans veriyor, siz de o şansı istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.