Bir üniversite öğrencisi sizce Metro Cash&Carry'de çalışmayı neden hayallerinin arasına katmalı? (1 Cevap)

Metro’nun en önemli özelliklerinden birisi çok güzel bir hikayesi olmasıdır. Biz burada Türk mutfağını, Türk şeflerini ve Türkiye’nin ürünlerini ileriye götürmeye çalışıyoruz. Bu sebeple Kars kaşarına, Finike portakalına ya da Taşköprü sarımsağına destek veriyoruz. İleride lüfer olabilsinler diye Balık reyonunda çinekop satmıyoruz. GastronoMetro’da kendi şeflerimize ve müşterilerimizin şeflerine eğitimler veriyoruz. Sadece sektörde lider olmak için değil, sektörü ve Türk mutfağını daha ileriye taşımak için çalışıyoruz. Bu hikayenin bir parçası olmak bana 2007 senesinde çok cazip gelmişti ve hala da bu durum devam ediyor. Bence bunlar, bir üniversite öğrencisinin Metro’da çalışmayı hayal etmesi için çok geçerli sebeplerdir.

METRO Cash & Carry'de stajyer alım sürecini anlatır mısınız? Adaylardan beklentileriniz neler? (1 Cevap)

Stajyer başvurularında bizim için önemli olan şey; elbette ki stajyerin neyi arzu ettiğidir ama şu çok normal bir şey; henüz üniversitenin belli sınıfına gelmiş bir kişinin kendisiyle ilgili net bir kararı olmayabilir, bunu anlayışla karşılıyoruz. Organizasyonlar günümüzde sürekli değiştiği için beklentimiz organizasyonumuzu tamamıyla tanıyıp net bir fikirle karşımıza gelen arkadaşlarımızın olması değildir. Olursa memnun oluyoruz ama olmaması bizim için negatif bir şey olmuyor. Bütün görüşmelerdeki yaklaşımımız ve amacımız: “Biz ne yapıyoruz, siz ne yapmak istiyorsunuz ve biz buluşursak maksimum faydayı nerede sağlayabiliriz?” diye tartışabilmektir. Dolayısıyla buradaki beklentimiz; herkesin Satın Alma’da veya Operasyon’da olması gibi bir şey değil. Önemli olan, adayların kendilerini nerede geliştirmek isteyeceklerine ve nerede mutlu olacaklarına karar vermeleridir. Mülakatlarda bunlar zaten ortaya çıkıyor ama tüm bunların ötesinde en çok önemsediğimiz konulardan bir tanesi de kültür ve değerler uyumudur. Metro, insan odağı çok gelişmiş bir şirket. İnsan odağı dediğimiz zaman sadece insan kaynağı yaratan insandan bahsetmiyoruz. Dokunduğumuz herkesle ilgili değer yaratma arzumuz var. Dolayısıyla tedarikçiden müşteriye, kamuda bugün bizimle yolu kesişebilecek herhangi birine kadar insanın değerli olduğu hissini paylaşan adayların bizimle beraber olması en büyük dileğimizdir.

METRO Cash & Carry mağazalarında nasıl kariyer fırsatları var? (1 Cevap)

METRO Cash & Carry Türkiye’de gerek mağazamızda gerek merkez ofisimizde kariyer imkanları limitsizdir. 12 yıllık hikayeme baktığım zaman gerçekten o kadar güzel kariyer hikayelerine şahit oldum ki, şu an firma elemanı olarak başlayıp, part-time eleman olarak başlayıp, çırak olarak başlayıp İşletme Müdürlüğü yapan müdürlerimiz var. Departman Müdür Yardımcısı olarak başlayıp Grup Müdürlüğü yapan müdürlerimiz var ya da Satın Alma tarafında Uzman olarak başlayıp şu an Genel Müdürlük veya üst seviyelerde çalışan müdürlerimiz var. Metro’nun özellikle en takdir ettiğim yönlerinden bir tanesi; kariyer yolunun sadece dikey değil, yatayda da mümkün olmasıdır. Operasyon dışında onlarca farklı bölüm var. Kişinin kalifikasyonuna ve eforuna göre oralarda değerlendirilme imkanı var.Ek olarak kariyer imkanları sadece Türkiye’yle de sınırlı değil. Yurtdışında şu an 30 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Gerçekten perakendecilik konusunda Türkiye Metro olarak bence çok iyi yerlerdeyiz ve bu sebepten dolayı da yurtdışındaki Metro’lara gerçekten çok değerli müdürler ihraç edebiliyoruz. Mağaza özelinde nasıl kariyer imkanlarının olduğuna değinecek olursam; İşletme Müdürlüğü, İşletme Müdür Yardımcılığı, Departman Müdürlüğü, Departman Müdür Yardımcılığı, Kategori İdari Müdürlük, Kategori Satış Müdürlüğü gibi pozisyonlar mağazamızdaki kariyer imkanlarındandır.

Ekonomi Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (15 Cevap)

Ekonomi Bölümü mezunu ne isterse onu yapar. Evet, bir doktor olamaz, bir avukat da olamaz çünkü bunlar fazla spesifik şeyler fakat bunun dışında istediği sektörde çalışma şansına sahip bir bölümden bahsediyoruz. Ben Ekonomi okudum, Turizmci oldum ve şu anda Gastronometro’da çalışıyorum. Ben bu cümleyi burada da bitirsem herkes kendisine bir şey çıkarabilir diye düşünüyorum. Aynı gün kep fırlattığım, diplomamı aldığım arkadaşlarımdan şu an bir deterjan firmasında üretim kısmında çalışan da var, o deterjanı alıp marketin rafında satan da var. Ben de varım. Benim çalıştığım şirketin danışmanlık firmasında çalışan da var. Dolayısıyla “Ekonomi okudum, ben artık bankacı olmalıyım ya da bir denetim firmasına girmeliyim. Aman Tanrım! Acayip sıkıcı, her tarafım rakam olacak!” diye düşünmeyin çünkü istediğiniz şeyi yapabilirsiniz. Yalnızca geniş düşünün ve dediğim gibi Boğaziçi Üniversitesi’nde ya da başka bir üniversitede size bir insan olarak hayatınıza katılan şeyleri alın. Evet, size bölümünüzde de bir şeyler öğretmişlerdir ama vizyonunuzu açık tutun, gözlerinizi her tarafa doğru çevirin ve yapmak istiyorsanız onu yapın çünkü unutmayın ki okul bittikten sonra muhtemelen ortalama bir 20 yıl kadar bu işi yapacaksınız, seçtiğiniz işlerde çalışacaksınız. Dolayısıyla geniş düşünün. “Ekonomi okudum, bunu yapmak zorundayım. Başka bir şey okudum, akla gelecek ilk şeyi yapmak zorundayım.” diye düşünmeyin. Ben pişman değilim, çok mutluyum çünkü ne yaparsanız yapın kendinize çok güzel şeyler katacaksınız.

Gastronometro nedir? Neden kuruldu? (1 Cevap)

Gastronometro; METRO Türkiye tarafından 2015 senesinde, 700 metrekarelik devasa bir alan üzerinde Türk Şeflerinin ve Türk yerel ürünlerinin potansiyelini ortaya çıkarmak için kurulmuş bir platformdur. Biz bu platformda bayağı bir şey yapıyoruz çünkü dışarıdan bakıldığında yalnızca mutfak dersleri veriyormuşuz gibi gözüküyor ama her şeyden önce biz profesyoneller için buradayız. Horeca dünyasının profesyonelleri için çalışıyoruz.  Gastronometro’da Şefler çalışıyor. METRO gibi bir toptan perakende devinde Şeflerin çalışması oldukça devrim niteliğinde bir şey. Şeflerle kendi ekiplerimize eğitimler veriyoruz. Sektörde eğitime ihtiyaç duyan bütün paydaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bunun dışında burada yeni reçete geliştirmeleri yapıyoruz. Yerel ürünleri, yerel tatları uluslararası standartlarda tabaklara koyuyoruz. Geliştirdiğimiz reçeteleri videolarla kayıt altına alıyoruz ve bütün Türkiye’ye, mümkünse dünyaya yaymaya çalışıyoruz. Ardından kendi geliştirdiğimiz ürünlerin raflarda yer almasını sağlıyoruz. Hedefimiz; Gastronometro’nun tam ortada olduğu bir ekosistem oluşturmaya çalışmaktır. Sektörde akademisyen, öğrenci, köşe yazarı, otel sahibi, satın almacı, şef gibi kim varsa bildiği her şeyi buraya getirsin, biz de onlara bildiklerimizi katalım ve dünyaya Türk mutfağını kanıtlayalım istiyoruz.

METRO Cash & Carry'de nasıl bir şirket kültürü var? (3 Cevap)

METRO ürettiğiniz şeylere değer veren bir şirket kültürüne sahip. Sizi yaptığınız projelerde, yaptığınız çalışmalarda özgür kılıyor, bu da size geniş bir hareket alanı sağlıyor. Gözlemlediğim en büyük şeylerden birisi de; inisiyatifalabilme özgürlüğüdür. Tecrübeniz ne olursa olsun, fikirleriniz ne olursa olsun dinlenebiliyorsunuz ve fikirleriniz değerlendirilebiliyor. Satır aralarında verdiğiniz fikrin tekrarlandığını duyunca dinlendiğinizi hissediyorsunuz. Yapılan işler değişken ve tüketici davranışlarına yönelik olduğu için sürekli bir dinamiklik var ve bu da sizi heyecanlandırıyor. Her gün METRO’ya gelmek bir angarya olmaktan çıkıyor, yaptığınız işleri zevkle yapıyorsunuz ve ayaklarınız geri geri gitmiyor. Bu da performansınızı ve ikili ilişkilerinizi etkiliyor.

METRO Cash & Carry'de global kariyer imkanı var mı? (1 Cevap)

METRO’da benim zamanındaki programlarla şu anki programlar çok farklı. Şu anda daha fazla global kariyer yapma imkanı var çünkü METRO’da işe ilk başladığınızda direkt olarak ya da farklı ülkelerde tecrübe edebileceğiniz METRO Potentials gibi bir programlara katılabiliyorsunuz. Eğer bu program dahilinde geldiyseniz zaten programın başında global kariyer yapacağınız belli oluyor. Arkadaşlarımız bu programa nasıl girebilirler? Dediğim gibi, programlarımız bugün daha farklı. Öncelikle bunu istemeleri ve dillendirmeleri bence çok önemli çünkü bazen insanlar çekinebiliyorlar veya söylemek istemeyebiliyorlar. Bu yüzden dillendirmek çok önemli. Bizim farklı farklı ülkelerimiz var. Yurtdışına gitmek, global bir tecrübe için ilk adım atmak her zaman için bir terfi anlamına gelmez. Aynı pozisyonda dahi olsanız önemli olan; farklı kültürlerde çalışmayı tecrübe etme şansı yakalamak, farklı bir ülkede yaşayıp adaptasyon yetileri geliştirmek, farklı kültürleri tecrübe edip bu kültürlerden farklı yönetim stilleri uygulamayı öğrenmektir. Bunların hepsi size kattıklarıdır. Dolayısıyla ilk adım; böyle bir ilginizin olduğunu dillendiriyor olmanızdır. Bunun dışında hem yapılandırılmış programlarımız hem tanımlı programlarımız var hem de bu iş formal bir şekilde yürüyebiliyor çünkü dediğim gibi genelde METRO dünyası içerisindeki networklar güçlü oluyor. Rotasyon yapan, farklı departmanları veya farklı ülkeleri rotate eden çok fazla yöneticimiz var. Dolayısıyla ülkeler arasında da güçlü bir network var. Bu, planlı programlı bir insan kaynakları programı çerçevesinde olabileceği gibi, tamamen informal bir şekilde de olabilir. Başka ülkedeki bir CFO veya Controlling Müdürü ani bir şekilde ayrıldığında onların“6 ay bana destek olabilecek var mı?” mesajına bile bakabilir çünkü bu gibi durumlarda yetiştirmek istediğimiz, buna ilgi duyan veya kendini geliştirmeye açık arkadaşlarımıza uluslararası tecrübe kazandırmak adına biz de biraz feragat edip, buradaki arkadaşların iş yükünü arttırarak bunları gönderebiliyoruz. Dolayısıyla hem insan kaynakları programları yoluyla hem de daha informal networking yoluyla bu işler olabiliyor.

Metro Cash&Carry'de öğrenciler için nasıl staj ve part-time çalışma olanakları var? (2 Cevap)

Metro Cash & Carry Türkiye olarak gençlere çok inanıyoruz ve gençleri iş hayatına kazandırmada sorumlu olduğumuzu düşünüyoruz. Bu yüzden genç arkadaşlara elimizdeki tüm fırsatları sunmak istiyoruz. Onlara hem öğretiyoruz hem de onlardan öğreniyoruz. Bu yüzden de staj programlarından oldukça faydalanıyoruz. Staj programları birkaç çeşitten oluşuyor. Staj zorunluluğu olan meslek lisesi ve üniversite öğrencisi arkadaşlarımıza muhakkak destek veriyoruz. Onların ihtiyacına yönelik işleri onlara sağlıyoruz. Bunun dışında Proje Stajyerliği dediğimiz bir kısım var. Stajyer deyince çay servisi, toplantı ayarlama gibi klişeler vardır ama bizde böyle şeyler yok çünkü bunları hepimiz yapıyoruz. Arkadaşlarımıza sadece böyle işleri vermek adına bir lüksümüz yok. Proje Stajyerliği’ne, geleceğin çalışanlarını yaratmak adına proaktif bakıyoruz. Bu yüzden de Proje Stajyeri isteyen her ekibimize Proje Stajyeri vermiyoruz çünkü stajyeri neden istediğini, hangi projeye vereceğini, nasıl takip edeceğini, stajyerle hangi yöneticinin çalışacağını soruyoruz. Proje Stajyeri dediğimiz kişi; genç, potansiyeli yüksek, hedeflerine koşmaya çalışan ve deneyime ihtiyacı olan kişidir. Bizim onları mutlu etmemiz, onlardan faydalanmamız ve karşılıklı olarak mutluysak birlikte devam etmemiz gerekiyor. Bu arkadaşları geleceğe kazandırmak istediğimiz için de çok seçiciyiz. Projelere tek tek bakıyoruz çünkü o projenin muhakkak kişinin kendi alanında olması, sahip olduğu yetkinlikleri kullanabilmesi, farklı arkadaşlarla ve yöneticilerle çalışarak o projeyi yürütebilmesi, farklı şeyler öğrenebilmesi gerekiyor. Bu yüzden davranışlarını, uyumunu ve performansını izleyebileceğimiz bir ortam yaratıyoruz. Bu ortam her departmandan olabilir çünkü herkesin belli bir hedefi var. Dolayısıyla bu ortam İnsan Kaynakları’nda, Controlling’te, CRM’de olabilir. Daha çok ticari departmanlardan daha farklı projeler gelmesini istiyoruz çünkü böylece arkadaşlara ticareti anlatabiliyoruz. Projeleri tamamladıktan sonra bu projelere uygun arkadaşları seçiyoruz ve onlar da yaz dönemi boyunca bu projeleri gerçekleştiriyorlar. Bu sırada çeşitli eğitimler alıyorlar ve kariyerlerinin tadına varıp varamadıklarını gözlemliyorlar. Sonrasında karşılıklı değerlendirme sürecinde birbirimizden memnun olduğumuza karar verirsek bizimle çalışmasını istiyoruz. Öğrenci olsa bile ne kadar gelse iyi çünkü o ilişkiyi sürdürebilmek çok önemli. 1 veya 2 gün bile boş olsa biz onlara o fırsatı vererek aramızda kalmalarını sağlıyoruz. Sonrasında Junior pozisyonlarımız açıldığında da memnuniyetle o pozisyonlara yerleştiriyoruz. Bu, İnsan Kaynakları adına çok güzel bir şey çünkü çok proaktif davranmış oluyoruz. Zaten tanıdığımız ve aileden birisini kadromuza katmış oluyoruz.

METRO Cash & Carry Career Mix Yetenek Programı'nda staj yapmak nasıl bir duygu? (3 Cevap)

METRO’da staj yapmak beni mutlu ediyor çünkü hem global bir firma hem de kime METRO’da staj yaptığımı söylesem her şeyi öğrenebileceğim bir okul olduğunu söylüyorlar. Bu da beni daha da çok motive ediyor. Gelenekselci ama bir yandan da modern sistemi yakalamaya çalışan, tüm perakende ve toptan piyasasında diğer rakiplerin takip ettiği bir yer olarak görüyorum. Bu yüzden ekibimdeki arkadaşlarımın da beni destekleyişi ve bana yardımcı oluşuyla motive ve mutlu oluyorum.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle