Cevaplar 318

Filtrele:Sırala:

Data Yönetimi alanında çalışmanın tatmin eden ve zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Zor yanı; sistemin karmaşık bir yapıda olmasıdır. Yaklaşık 3000’e yakın tedarikçiyle çalışıyoruz ve 35 mağazamız var. Haliyle her mağazanın, her tedarikçinin beklentileri ticari anlamda veya başka anlamlarda farklı olabiliyor. Sizin bu aradaki dengeyi sağlayabilmek için çok daha fazla konsantre olmanızgerekiyor çünkü Master Data’da yapacağınız herhangi bir dokunuş rafa direkt yansıdığı için çok önemli bir noktadasınız ve aslında bu, sizin görev tanımınızı çok daha önemli hale getiriyor.

Güzel yanları; bu kadar kompleks bir yapıda, karmaşık bir yapıda her insana, her departmana dokunabiliyorsunuz. Haliyle her departmanın bakış açısına da, bir mağazanın bakış açısına da, bir tedarikçinin bakış açısına da sahipsiniz. Satın Alma’nın bambaşka kaygıları var, bütün noktaları görebiliyorsunuz.

Türkiye'de kadın bir Yönetici olmanın herhangi bir avantajı veya dezavantajı var mı? (2 Cevap)

Üst düzey kadın yönetici olmanın bir avantajı veya dezavantajı olduğunu düşünmüyorum. Bunu böyle sınıflandırmayı çok doğru bulmuyorum. Bence avantajı olay şey; özellikle üst düzey yönetim kadrolarında dengeli bir dağılım olmasıdır. Ne kadar doğrulara veya araştırmalara dayalı bilmiyorum ama kadın veya erkek yöneticilerin yönetim tarzları farklılık gösterebiliyor. İnsan olduğunuz için her insanın yönetim tarzı da farklılık gösterebiliyor. Dolayısıyla üst yönetim ve üst yönetim kadrosu için en önemli şey; orada belli bir dengeyi yakalayabilmektir.


Özellikle yönetim kurulu seviyesinde konuşacak olursam; ne kadar dengeli bir yapıya sahip olursanız, o kadar sağlıklı kararlar alabiliyorsunuz. Buradaki dengeli yapıdan kastım; uyumlu olmak, birilerini kırmamak için her denilene evet demekten ziyade, yetilerin, düşünce tarzlarının birbirini tamamlayıcı olmasıdır çünkü takıma farklı kişilikler koyarsanız, ne kadar renkli bir takım kurarsınız, o kadar farklı fikirler ve faydalı tartışmalar üretebiliyorsunuz. Bunları yaptığınız noktada da daha doğru kararlar alabiliyorsunuz, daha iyi irdelemiş oluyorsunuz, ayakları daha yere basan kararlar alabiliyorsunuz ve yola çıktığınızda, o kararları uygulamaya başladığınızda kendinize daha fazla güven duyarak daha emin adımlarla ilerleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla birbirine güvenen, birbirini tamamlayan, farklı yetileri olan dengeli bir yönetim kadrosu bence en önemlisidir. Bu dengenin kadın-erkek dengesiyle mi sağlandığı yoksa farklı kişiliklerle mi sağlandığı bence çok önemli değil.


Kadınların iş hayatına katılımındaki dezavantaj; ülkemizde sosyal hakların ve imkanların çok gelişmemiş olmasıdır. Mesela çalışanlarımız çocuk sahibi olduklarında o çocuğun bakımı için hala anne ve babalarına güvenmek zorunda kalıyorlar çünkü kreş imkanları veya izin sureleri gibi imkanlar hala çok ilerlemiş değil. Bunları ne kadar ilerletirseniz, kadının iş hayatına katılımı o derece artacaktır. O dengeyi sağlamak için de yönetim kadrolarında veya ekiplerde daha fazla seçeneğiniz olacaktır. Bu illa üst yönetim kadrosu için geçerli bir şey değil, herhangi seviyedeki ekipler için de geçerli. Ekiplerdeki dengeyi sağlamak için de daha fazla seçeneğiniz olacak çünkü seçtiğiniz havuzdaki kişi sayısı artacak.


Kadın olmanın en büyük dezavantajı; hayatın sizi bir noktada aile ve iş hayatı arasında seçim yapmaya zorlaması olabilir çünkü her ne kadar ikisinin bir arada yürüyeceğini düşünseniz de yürütmek istemeyen kişiler olabilir çünkü inanılmaz bir iş yükü var. Bu yüzden ikisini aynı anda yürütmeye çalışmak inanılmaz bir iş yükü getirebiliyor. Dolayısıyla bu noktada farklı seçimler söz konusu olabiliyor. Tek dezavantaj olarak ben bunu görüyorum ama “Kadınların iş hayatına katılması avantaj mıdır?” dediğinizde seçeneğin arttırması anlamında bir avantajdır ama en önemlisi; takımlar hangi seviyede olursa olsun bunu dengeli bir şekilde bir araya getirebilmektir.


METRO Cash & Carry'de global kariyer imkanı var mı? (1 Cevap)

METRO’da benim zamanındaki programlarla şu anki programlar çok farklı. Şu anda daha fazla global kariyer yapma imkanı var çünkü METRO’da işe ilk başladığınızda direkt olarak ya da farklı ülkelerde tecrübe edebileceğiniz METRO Potentials gibi bir programlara katılabiliyorsunuz. Eğer bu program dahilinde geldiyseniz zaten programın başında global kariyer yapacağınız belli oluyor.


Arkadaşlarımız bu programa nasıl girebilirler? Dediğim gibi, programlarımız bugün daha farklı. Öncelikle bunu istemeleri ve dillendirmeleri bence çok önemli çünkü bazen insanlar çekinebiliyorlar veya söylemek istemeyebiliyorlar. Bu yüzden dillendirmek çok önemli.


Bizim farklı farklı ülkelerimiz var. Yurtdışına gitmek, global bir tecrübe için ilk adım atmak her zaman için bir terfi anlamına gelmez. Aynı pozisyonda dahi olsanız önemli olan; farklı kültürlerde çalışmayı tecrübe etme şansı yakalamak, farklı bir ülkede yaşayıp adaptasyon yetileri geliştirmek, farklı kültürleri tecrübe edip bu kültürlerden farklı yönetim stilleri uygulamayı öğrenmektir. Bunların hepsi size kattıklarıdır. Dolayısıyla ilk adım; böyle bir ilginizin olduğunu dillendiriyor olmanızdır.


Bunun dışında hem yapılandırılmış programlarımız hem tanımlı programlarımız var hem de bu iş formal bir şekilde yürüyebiliyor çünkü dediğim gibi genelde METRO dünyası içerisindeki networklar güçlü oluyor. Rotasyon yapan, farklı departmanları veya farklı ülkeleri rotate eden çok fazla yöneticimiz var. Dolayısıyla ülkeler arasında da güçlü bir network var. Bu, planlı programlı bir insan kaynakları programı çerçevesinde olabileceği gibi, tamamen informal bir şekilde de olabilir. Başka ülkedeki bir CFO veya Controlling Müdürü ani bir şekilde ayrıldığında onların“6 ay bana destek olabilecek var mı?” mesajına bile bakabilir çünkü bu gibi durumlarda yetiştirmek istediğimiz, buna ilgi duyan veya kendini geliştirmeye açık arkadaşlarımıza uluslararası tecrübe kazandırmak adına biz de biraz feragat edip, buradaki arkadaşların iş yükünü arttırarak bunları gönderebiliyoruz. Dolayısıyla hem insan kaynakları programları yoluyla hem de daha informal networking yoluyla bu işler olabiliyor.Kategori Ekibinde hangi bölüm mezunları çalışabilir? (2 Cevap)

Ben Gıda Mühendisliği mezunuyum. Kategori Ekibi’nde; Matematik, Ekonomi mezunu, Kimya Mühendisi, İşletme Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Kimyagerlik mezunu gibi farklı alanlardan insanlar var. Kategori işini yapmak için biraz analitik, stratejik düşünmek, müzakereyi sevmek ve insan ilişkileri iyi birisi olmak yeterli oluyor. Daha sonra iş hayatının her alanında olduğu gibi insanın okuduğu okuldan ziyade, kendini o alanda nasıl geliştirebildiğiyle alakalı oluyor.

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü size neler kattı? (7 Cevap)

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bana kaliteli iş yapmayı öğretti. Hocaların beklentisi çok yüksekti. Son senemizde sanayide büyük çaplı bir şirkette farklı projelerde çalışıyordunuz. Bu proje size kurumsal hayatı önceden gösterip fikir edinmenize yardımcı oluyordu.