Cevaplar 14

Filtrele:Sırala:

METRO Potentials Uluslararası Yönetici Yetiştirme Programı nedir? (2 Cevap)

METRO Potentials Uluslararası Yönetici Yetiştirme Programı, globalle eş zamanlı başlattığımız ve tüm Metro ülkelerinde işe alım süreçlerinden işe başlama sürecine kadar gelişim programının tamamıyla devam ettiği bir yönetici yetiştirme programıdır. Benzer şekilde pek çok güzel program var, hepsi birbirinden değerli fakat bizim ayrışan noktamız nedir?

Bizim ayrışan noktamız; hedef olarak kendimize bu Yönetici Yetiştirme Programı’nın ardından yetiştireceğimiz profilleri bir noktada Üst Düzey Yönetici, Grup Müdürü veya Direktör olabilecek seviyeye çekme arzumuzdur. Bunu Avrupa ülkeleri içerisinde, Metro’nun operasyon yürüttüğü diğer ülkeler içerisinde mobil olabilecek şekilde kurgulamaya çalışmamızdır.

Bu program iki yıl boyunca sürüyor, beş farklı etaptan oluşuyor. Öncelikle işin mutfağı dediğimiz mağazalarımızla başlıyoruz. Yönetici adaylarımız mağazalarımızda 6 aylık bir projeden sorumlu oluyor. Ardından da merkezde benzer şekilde 6 aylık bir başka programla devam ediyor. Bu sefer Yönetici adayları lokalde birden fazla mağazanın nasıl yönetildiğine dair bilgiler elde etmeye çalışıyor. Daha sonra, belki de en güzel taraflarından bir tanesi olarak yurtdışı deneyimi geliyor. Yönetici adayımız Metro’nun operasyonlarının sürdüğü ülkelere 6 ay boyunca atanıyor. Takip eden 3 ay içerisindeyse global genel müdürlüğümüz olan Düsseldorf’ta bir projeden sorumlu oluyor, son 3 ayında tekrar Türkiye’ye dönüyor. Bu sefer yönettiği bir ekip, yönettiği bir işle son 3 aylık projesini yapıyor. 2 ayın ardından da normalde Metro dünyasında 6-7 yılda gelebileceği bir pozisyonu şayet tüm projelerde başarılı olursa kendisine teklif ediyoruz.

Sadece projeler değil, en önemli noktalarından biri de; programda, tüm bu 2 yıllık süre zarfında Yönetim Kurulu Üyelerimizden bir tanesi Yönetici adayımıza destek oluyor, Mentor olarak destek veriyor. Her programın ayrı ayrı Koç’ları oluyor ve bu Koç’larımız Mağaza Müdürleri veya Grup Müdürleri seviyesinde oluyor. Yine İnsan Kaynakları Ekipleri hem global hem de lokal ekipler METRO Potentials’ın yanında oluyorlar. Son olarak da arkadaşlarımız belirli süre zarflarında toplam beşer kere 14 gün yurtdışı eğitimlerinde dönem arkadaşı gibi bir araya geliyorlar.

Baybars Umur sordu.

Neden METRO Potentials Uluslararası Yönetici Yetiştirme Programı'na başvurdunuz? (1 Cevap)

Ben iş hayatıma METRO’yla başladım. METRO’da Tedarik Zinciri’nde Ürün Yaşam Döngüsü Stok Bulunurluğu Uzmanı olarak çalışmaya başladım. Çalıştığım sürede de METRO Potentials isimli bir program olduğunu öğrendim ve bu programı incelediğimde METRO Potentials Programı’nın benim kariyer hedeflerimle birebir örtüştüğünü fark ettim. Ardından da programa başvurmaya karar verdim. 

Programa başvurmamdaki birkaç sebebi söyleyecek olursam, ilk sebebi bunun bir uluslararası deneyim katması çünkü METRO Potentials; 3 farklı ülkede hem o uluslararası deneyimi yaşama hem farklı kültürler görme hem de proje yönetme imkanı sunuyor. Bunun dışında METRO’nun üst düzey yöneticileri ve yönetim kurulu üyelerinin hem Mentorlük hem de Koçluk desteğiyle birlikteçalışma, bilgi ve birikimlerinden faydalanma olanağı sunması beni bu programa başvurmaya iten diğer bir sebep oldu. Bunun dışında çalışırken sürekli öğrenme prensibi ve bu öğrenmenin eğitimlerle, Koçluk ve Mentorlük sistemiyle desteklenmesinin de benim kariyerim için gerçekten bulunmaz bir fırsat olacağını düşündüm. Son olarak da yönetici olmaya giden bu uzun yolda hızlandırılmış bir şekilde kariyerimin başındayken çok kısa bir süre tamamlanması, bana bu bilgileri ilişkilendirip 2 sene içinde sunması da bu programa başvurma sebeplerimden bir tanesiydi.

METRO Potentials Uluslararası Yönetici Yetiştirme Programı için nasıl adaylar arıyorsunuz? (1 Cevap)

METRO Potentials çok yoğun ve çok yatırım yaptığımız bir program. Dolayısıyla adaylardan beklentimiz öncelikle kendilerine yatırım yapmalarıdır. Demek istediğim; global ülkeler ve Türkiye olarak tercihen Master derecesine sahip adaylarla ilerlemeyi arzu ediyoruz. Adayların Master derecesinin yanı sıra yurtdışı tecrübesi olmasını istiyoruz çünkü son derece uluslararası deneyime açık bir program. Dolayısıyla farklı kültürlerle yaşamanın , farklı kültürleri keşfetmenin değerini daha önceden anlamış ve tekrar tadını çıkarmak isteyen adaylarla yollarımızın kesişmesini tercih ediyoruz.

Elbette yine farklı ülkelerden kişilerle iletişim kurulması gerektiği için İngilizcenin akıcı olması gerekiyor. Mümkünse farklı bir yabancı dilinin de olmasını istiyoruz. Bununla beraber en önemli şeylerden bir tanesi; bu program için tutkulu adaylar istiyoruz. Bizimle beraber işi değiştirecek, işi büyütecek, bunu sadece Türkiye için değil, dünya için yapabilecek ve sürdürülebilir bir başarıya dönüştürebilecek kişilerle yollarımızın kesişmesi en büyük dileğimizdir.