Cevaplar 14

Filtrele:Sırala:

METRO Potentials Programı nedir? METRO Potentials Programı'nın içeriğinde neler var? (1 Cevap)

Metro Potentials Programı, Metro’nun global olarak verdiği bir inisiyatif. Amacımız; Metro Cash & Carry’nin dünya geleceğini yaratmak. Aslında bu bir MT programı gibi düşünebilir ama daha farklı çünkü çok zor adımlarla seçiliyor ve katılım kurallarının biraz daha sert oluyor. Bu kadar seçici olan ve gelişen bu program; 10 yıl içerisinde genç profesyonelleri bir Yönetim Kurulu masasında oturmaya veya bir departmanı yöneten üst düzey yönetici konumuna hazırlıyor. Bu yüzden birçok anlamda standart MT programlarından farklılaşıyor. MT programlarının global vaatleri vardır ama bizim programımız zaten çok global bir program. Hem 2 yıl boyunca farklı bir Metro ülkesinde hem de merkez ofiste çalışma imkanı veriyor. Böylece farklı bir ülke tecrübesi kişiye ayrı bir şey katıyor ve Düsseldorf’ta 6 ay boyunca çalışmak inovasyon sağlıyor. Programa katılanlar bu sayede bütün Metro Cash & Carry’nin işleyişinin nasıl olduğunu ve bütün ülkelere nasıl yön verildiğini görebiliyor. Dolayısıyla kişinin farklı öğrenimler kazandığı, sürekli gözlemleyip üreterek proje sunduğu bir ortam var. Eğitimler ve aldığı koçluk çok değerli çünkü koçları ülkenin Yönetim Kurulu Üyeleri’nden biri oluyor. Aynı zamanda global Yönetim Kurulu’nda da insanların ona koçluk verdiği ve belirli fırsatlarda bir araya gelip birlikte çalışmalar yaptığı bir ortam var. Dolayısıyla bizden çok fazla kişiyi bu programa katmak istiyoruz. Programın son seçim kararı Almanya’da oluyor ve adayları Almanya’ya gönderiyoruz. Orada üst düzey yöneticiler adayları değerlendiriyor ve dikkat ettikleri çok önemli şeyler var. Çok parlak, çok zeki, çok analitik ve her şeyin farkında olan insanlar peşinde değiliz. Adayın insana ne kadar değer verdiği, yaptığımız işle ilgili farkındalığı, müşteriyi anlaması bizim için daha önemli. Metro’da insan boyutu, iş boyutunun daha ötesinde. Eğer çok üst düzeyde bir yerlere geliyorsanız sadece şahane bir iş yapıyorsunuz diye değil, sonrasında ekiplerinize nasıl liderlik ettiğiniz ve insan boyutunu iş boyutuna nasıl yansıttığınız önemli oluyor.Geçen yıl ilk kez dünyaya Türkiye olarak bir Metro Potentials kazandırmayı başardık. Bundan sonrasında daha farklı adaylarla bu misyona hizmet edeceğiz.

METRO Potentials Uluslararası Yönetici Yetiştirme Programı nedir? (2 Cevap)

METRO Potentials Uluslararası Yönetici Yetiştirme Programı, globalle eş zamanlı başlattığımız ve tüm Metro ülkelerinde işe alım süreçlerinden işe başlama sürecine kadar gelişim programının tamamıyla devam ettiği bir yönetici yetiştirme programıdır. Benzer şekilde pek çok güzel program var, hepsi birbirinden değerli fakat bizim ayrışan noktamız nedir? Bizim ayrışan noktamız; hedef olarak kendimize bu Yönetici Yetiştirme Programı’nın ardından yetiştireceğimiz profilleri bir noktada Üst Düzey Yönetici, Grup Müdürü veya Direktör olabilecek seviyeye çekme arzumuzdur. Bunu Avrupa ülkeleri içerisinde, Metro’nun operasyon yürüttüğü diğer ülkeler içerisinde mobil olabilecek şekilde kurgulamaya çalışmamızdır. Bu program iki yıl boyunca sürüyor, beş farklı etaptan oluşuyor. Öncelikle işin mutfağı dediğimiz mağazalarımızla başlıyoruz. Yönetici adaylarımız mağazalarımızda 6 aylık bir projeden sorumlu oluyor. Ardından da merkezde benzer şekilde 6 aylık bir başka programla devam ediyor. Bu sefer Yönetici adayları lokalde birden fazla mağazanın nasıl yönetildiğine dair bilgiler elde etmeye çalışıyor. Daha sonra, belki de en güzel taraflarından bir tanesi olarak yurtdışı deneyimi geliyor. Yönetici adayımız Metro’nun operasyonlarının sürdüğü ülkelere 6 ay boyunca atanıyor. Takip eden 3 ay içerisindeyse global genel müdürlüğümüz olan Düsseldorf’ta bir projeden sorumlu oluyor, son 3 ayında tekrar Türkiye’ye dönüyor. Bu sefer yönettiği bir ekip, yönettiği bir işle son 3 aylık projesini yapıyor. 2 ayın ardından da normalde Metro dünyasında 6-7 yılda gelebileceği bir pozisyonu şayet tüm projelerde başarılı olursa kendisine teklif ediyoruz. Sadece projeler değil, en önemli noktalarından biri de; programda, tüm bu 2 yıllık süre zarfında Yönetim Kurulu Üyelerimizden bir tanesi Yönetici adayımıza destek oluyor, Mentor olarak destek veriyor. Her programın ayrı ayrı Koç’ları oluyor ve bu Koç’larımız Mağaza Müdürleri veya Grup Müdürleri seviyesinde oluyor. Yine İnsan Kaynakları Ekipleri hem global hem de lokal ekipler METRO Potentials’ın yanında oluyorlar. Son olarak da arkadaşlarımız belirli süre zarflarında toplam beşer kere 14 gün yurtdışı eğitimlerinde dönem arkadaşı gibi bir araya geliyorlar.

METRO Potentials Uluslararası Yönetici Yetiştirme Programı başvuru süreci nasıl ilerliyor? (2 Cevap)

METRO Potentials; global işe alım takvimine uyduğumuz bir program. Tüm Metro ülkeleri işe alım süreçlerini eş zamanlı olarak yürütüyor. Programla ilgilenen adaylarımızın sosyal medya üzerinden bizi takip etmesini öneriyorum çünkü ilana çıkacağı zamana ve nasıl başvurulacağına ilişkin detaylar sosyal medya kanallarımızın tamamında oluyor. Mart itibari ile iletişime başlıyoruz. METRO Potentials’ın özel bir sitesi var, başvuruları oradan alıyoruz. Ardından telefon mülakatları gerçekleştiriyoruz. Takip eden zamanda video mülakatlarımız ve yüz yüze mülakatlar oluyor. Sonucunda da lokal değerlendirme merkezi uygulamalarıyla Türkiye adaylarını belirliyor. Bu ne demek? Son karar Türkiye’de olmuyor. Türkiye gibi her ülke adaylarını belirledikten sonra globalde gerçekleşecek bir değerlendirme merkezi uygulaması için aday numune ediyor. Adayların hepsi farklı ülkelerden gelen, üst düzey yöneticilerden oluşan bir değerlendirme kurulunun karşısında aynı gün performans sergiliyor. Mart’ta başlayan süreç Ağustos’un sonuna doğru netleşiyor. Ağustos sonunda hangi adayların başarılı olduğu ortaya çıkıyor. Her yılın Ekim ayı başında da METRO Potentials yeni dönemiyle, yeni Yönetici adaylarıyla programına başlıyor.