Cevaplar 14

Yükleniyor...
1,018 görüntülenme
·
Transkripti Göster

METRO Potentials Uluslararası Yönetici Yetiştirme Programı, globalle eş zamanlı başlattığımız ve tüm Metro ülkelerinde işe alım süreçlerinden işe başlama sürecine kadar gelişim programının tamamıyla devam ettiği bir yönetici yetiştirme programıdır. Benzer şekilde pek çok güzel program var, hepsi birbirinden değerli fakat bizim ayrışan noktamız nedir?

Bizim ayrışan noktamız; hedef olarak kendimize bu Yönetici Yetiştirme Programı’nın ardından yetiştireceğimiz profilleri bir noktada Üst Düzey Yönetici, Grup Müdürü veya Direktör olabilecek seviyeye çekme arzumuzdur. Bunu Avrupa ülkeleri içerisinde, Metro’nun operasyon yürüttüğü diğer ülkeler içerisinde mobil olabilecek şekilde kurgulamaya çalışmamızdır.

Bu program iki yıl boyunca sürüyor, beş farklı etaptan oluşuyor. Öncelikle işin mutfağı dediğimiz mağazalarımızla başlıyoruz. Yönetici adaylarımız mağazalarımızda 6 aylık bir projeden sorumlu oluyor. Ardından da merkezde benzer şekilde 6 aylık bir başka programla devam ediyor. Bu sefer Yönetici adayları lokalde birden fazla mağazanın nasıl yönetildiğine dair bilgiler elde etmeye çalışıyor. Daha sonra, belki de en güzel taraflarından bir tanesi olarak yurtdışı deneyimi geliyor. Yönetici adayımız Metro’nun operasyonlarının sürdüğü ülkelere 6 ay boyunca atanıyor. Takip eden 3 ay içerisindeyse global genel müdürlüğümüz olan Düsseldorf’ta bir projeden sorumlu oluyor, son 3 ayında tekrar Türkiye’ye dönüyor. Bu sefer yönettiği bir ekip, yönettiği bir işle son 3 aylık projesini yapıyor. 2 ayın ardından da normalde Metro dünyasında 6-7 yılda gelebileceği bir pozisyonu şayet tüm projelerde başarılı olursa kendisine teklif ediyoruz.

Sadece projeler değil, en önemli noktalarından biri de; programda, tüm bu 2 yıllık süre zarfında Yönetim Kurulu Üyelerimizden bir tanesi Yönetici adayımıza destek oluyor, Mentor olarak destek veriyor. Her programın ayrı ayrı Koç’ları oluyor ve bu Koç’larımız Mağaza Müdürleri veya Grup Müdürleri seviyesinde oluyor. Yine İnsan Kaynakları Ekipleri hem global hem de lokal ekipler METRO Potentials’ın yanında oluyorlar. Son olarak da arkadaşlarımız belirli süre zarflarında toplam beşer kere 14 gün yurtdışı eğitimlerinde dönem arkadaşı gibi bir araya geliyorlar.

508 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Programın ikinci 1 yıllık sürecinde yurtdışında çalışmaya başlayacağım. Orada bir projeden sorumlu olacağım ve Çek Cumhuriyeti’ne gideceğim. Çek Cumhuriyeti’nde 6 ay çalışıp bir proje yöneteceğim. Orada uluslararası bir deneyim kazanmayı amaçlıyorum. Ardından 3 ay boyunca Almanya’da diğer METRO Potentials adaylarıyla birlikte genel merkezimiz Düsseldorf’tabuluşacağız. Orada biraz daha kurumsal bir gözle projenin nasıl yönetileceğini görmüş olacağız ve bunu bizzat uygulama fırsatımız olacak. Son 3 aylık süreçte de kendi ülkeme yani Türkiye’ye dönüp bir ekiple beraber bana verilen projeyi hayata geçirmek üzerine çalışmaya başlayacağım. Programın 2. senesinin sonunda da yöneticilik kariyerime başlamış olacağım.

472 görüntülenme
·
Transkripti Göster

METRO Potentials; global işe alım takvimine uyduğumuz bir program. Tüm Metro ülkeleri işe alım süreçlerini eş zamanlı olarak yürütüyor. Programla ilgilenen adaylarımızın sosyal medya üzerinden bizi takip etmesini öneriyorum çünkü ilana çıkacağı zamana ve nasıl başvurulacağına ilişkin detaylar sosyal medya kanallarımızın tamamında oluyor.

Mart itibari ile iletişime başlıyoruz. METRO Potentials’ın özel bir sitesi var, başvuruları oradan alıyoruz. Ardından telefon mülakatları gerçekleştiriyoruz. Takip eden zamanda video mülakatlarımız ve yüz yüze mülakatlar oluyor. Sonucunda da lokal değerlendirme merkezi uygulamalarıyla Türkiye adaylarını belirliyor. Bu ne demek? Son karar Türkiye’de olmuyor. Türkiye gibi her ülke adaylarını belirledikten sonra globalde gerçekleşecek bir değerlendirme merkezi uygulaması için aday numune ediyor. Adayların hepsi farklı ülkelerden gelen, üst düzey yöneticilerden oluşan bir değerlendirme kurulunun karşısında aynı gün performans sergiliyor. Mart’ta başlayan süreç Ağustos’un sonuna doğru netleşiyor. Ağustos sonunda hangi adayların başarılı olduğu ortaya çıkıyor. Her yılın Ekim ayı başında da METRO Potentials yeni dönemiyle, yeni Yönetici adaylarıyla programına başlıyor.