Koton'da Mağazalarda nasıl kariyer fırsatları var? (3 Cevap)

Koton; kariyer hedefi olan ve mağazacılığı düşünen kişiler için bir okul diyebilirim. Koton’da istekli, çalışkan, dürüst ve iş ahlakına sahip olan kişiler kendilerini gösterip iyi bir kariyere sahip olabilirler.
2,334

Koton Buying Ekibi olarak nasıl adaylar arıyorsunuz? (1 Cevap)

Buying’in birçok yönü olduğu için farklı özellikler gerekiyor. Sayısal ve analitik tarafın biraz kuvvetli olması elbette gerekiyor çünkü bir bütçeden sorumlusunuz. Kreatif tarafın kuvvetli olması gerekiyor çünkü koleksiyondan sorumlusunuz. Yoğun bir iş olduğu için enerji seviyenizin yüksek olması gerekiyor çünkü sürekli hareket halindesiniz. Biraz çok fonksiyonel bir iş çünkü farklı departmanlarla farklı işler yapmaya çalışıyorsunuz.Biz enerjisi yüksek, rakamlardan anlayabilen, analitik düşünce yapısına sahipkreatif insanlar arıyoruz. Asıl aradığımız şey; kendisini geliştirmek ve bununla ilgili bir şeyler yapmak isteyen, elini taşın altına koyabilen insanlardır. Bunun için de çaba sarf eden, inisiyatif almaktan korkmayan adaylar arıyoruz. Eğer adaylar bu özelliklere sahipse Koton onların kariyerlerinde çok önemli bir yer alabilir. 

Koton'da bir koleksiyon döneminde neler yaptığınızı anlatır mısınız? (2 Cevap)

Koleksiyon sürecinin başlangıcında ilgili fuarlara giderek dünyanın bütün ülkelerini gezmeye çalışıyoruz. Uzak Doğu’dan Avrupa’ya kadar dünya markalarını gezerek veriler topluyoruz ve döndüğümüzde bunların üzerinde kritikler yaparak koleksiyonun ana hatlarını oluşturuyoruz. Koleksiyonun ana şeması çıktıktan sonra detaylara inerek ürün bazında neler yapmamız gerektiğini düşünüyoruz ve mutlaka trendleri göz önünde bulundurarak koleksiyonu oluşturuyoruz.

Koton'da hikayeniz nasıl başladı? Koton'daki 15 yıllık Satış kariyerinizi anlatır mısınız? (1 Cevap)

Kariyerime 2001 yılında Koton Mağaza Müdür Yardımcısı olarak başladım. Daha sonraki süreçte Profilo Alışveriş Merkezi’nde 2 buçuk yıl kadar Mağaza Müdürü olarak çalışmaya devam ettim. Sonrasında yine Satış tarafında 4 sene kadar Bölge Yöneticisi olarak görev aldım. Bu süreçten sonraki gelişimim Direktör Yardımcısı pozisyonuna dönüştü. Ben de o adaylardan biri olarak Yurtiçi Satış tarafında Direktör Yardımcısı olarak çalışmaya devam ettim. Yaklaşık 7 senelik bir kariyer planından sonra şu anda bulunduğum Satış Direktörlüğü pozisyonunda çalışmaya devam ediyorum.
2,452

Koton'da sizi ne motive ediyor? (11 Cevap)

Gelişmesi ve sürekli olarak yeniliklere açık olması motive ediyor. 2001 yılında kariyerime yönetici olarak başladığım noktada bu sektöre de yeni girmiştim. Zaman geçtikçe Koton’un kendini yenileme gücü ve farklı bakış açıları sebebiyle insanı gerçekten motive ediyor. Siz ilk defa bir şirkette çalışıyorsunuz ve o şirket sürekli olarak büyüyor, sürekli büyürken sizi de geliştiriyor. Kariyer planı açısından da size kendi gelişim sürecinizi yine aynı şekilde değerlendiriyorsunuz. Siz iyileşirken şirket de iyileşiyorsa ve bu tüm bunlar örtüşüyorsa o birliktelik devam ediyor.
1,204

Koton'un Türkiye'deki mağaza ağını anlatır mısınız? (1 Cevap)

Koton yurtdışı kanalı olarak baktığımızda 300 mağazadan oluşuyor. Yaygın bir ağdayız ve Türkiye’nin 56 ilinde hizmet veriyoruz. Sezon ve Outlet kanallarının yöneticiliğini de ben yapıyorum. Bunun dışında da şirket ve sezon Franchising mağazaları şeklinde kırılımlarımız oluyor. Koton 2001 yıllarında gelişmeye yeni başladığı dönemlerde Franchising ağıyla çok gelişti ve sonraki dönemlerde düzelen ekonomik durumlardan dolayı çok fazla Franchising birliktelikleri olamadığı için Koton’un kendi şirket mağazaları oluşmaya başladı. Bu noktadan sonra da sezon şirket tarafı gelişen bir ağ noktasına dönüştü. Böylece Koton’un çeşitli ürün yapısından dolayı “eski sezon ürünlerin eritilmesi” adında bir kavram hayatımıza yerleşti. Artık Outlet’ler eski sezon ürün gruplarının eritilmesine yönelik faaliyet gösteriyor. Bunun da Koton’un yaygınlığı açısından önemli bir yer teşkil ettiğini düşünüyorum.
1,125

Koton'un hedef kitlesini anlatır mısınız? (1 Cevap)

Koton’un hedef kitlesi çoğunlukla kadın ağırlıklıdır. Bundan önceki süreçlerde çocuk ve erkek ürün gamları da geliştirildi ve an itibari ile bu üç başlıkta hizmet vermeye devam ediyoruz. Genç profesyonel ve çalışan bir kesim olarak çok net bir şekilde bunu dile getirebiliriz. Ayrıca bu genç kesimin çocuklarının da devreye girmesiyle beraber son dönemlerde performans olarak hem çocuk ürünlerinin satış performanslarının hem de müşteri kitlemizin değiştiğini söyleyebilirim.
1,184

Saha İnsan Kaynakları Direktörü ne iş yapar? Koton'da görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (1 Cevap)

Saha’da, Türkiye ve Uluslararası Satış ile Lojistik birimlerini içeren bir yapı var. Burada 9000 kişilik bir müşteri grubundan bahsediyoruz. Türkiye’de kendi grubunda çalışan 280 mağazamızda 5500 çalışanımız, yurtdışında bağlı olduğumuz operasyonlarda çalışan yaklaşık 2500 çalışanımız var. Gebze’deki lojistik merkezimizde de taşeron personellerle birlikte yaklaşık 1000 kişi çalışıyor. Dolayısıyla tüm müşteri gruplarına bakan merkez bina dışındaki tüm Koton çalışanları Saha kadrosunda yer alıyor. Ben de Saha İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışıyorum. Biz çok kalabalık bir ekibiz ve Türkiye’de yaklaşık 13 arkadaşımız Saha İnsan Kaynakları Departmanı’nda çalışıyor. Ayrıca Rusya, Kazakistan, Romanya, Sırbistan’da da merkez ofislerimizde de çalışan İnsan Kaynakları profesyonelleri var. Onlar da matriks bir yapıda bize bağlı olarak çalıştıkları için 17-18 kişilik bir ekipten oluşuyor. Dolayısıyla sahada çalışan 9000 kişilik çok büyük bir kadroyu; işe alım, eğitim, performans gibi tüm alanların uygulandığı bir alan olarak da düşünebiliriz.
1,965

Saha İnsan Kaynakları Direktörü olarak Koton'da bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Geçtiğimiz 10 yıldan farklı olarak son birkaç yıldır belki de İnsan Kaynakları’nı ayrıştıran ve önemini arttıran en önemli etken; İnsan Kaynakları’nın çok daha fazla işin içine dahil olmasıdır. Artık İnsan Kaynakları; yönettiği müşteri grubuyla iş yapan, yönettiği iş kurulunun ve müşteri grubunun her türlü detayına hakim olan bir yapıya sahip. Dolayısıyla benim son 1-2 yıldır en çok zamanımı alan şey; çalıştığımız organizasyonu nasıl daha verimli hale getirebileceğimiz, ideal organizasyon modellerini nasıl kurabileceğimiz ve bu alamda çalışanları yeni organizasyon yapısına nasıl taşıyabileceğimizdir. Bu yüzden zamanım; kendi çalıştığım müşteri gruplarıyla ideal organizasyon yapısını kurmak, verimliliği yaratmak, doğru performans kriterleri belirleyerek bu kriterlere ulaşmayı hedefleyen bir yapıda geçiyor.
1,696

Koton'da sizi ne motive ediyor? (11 Cevap)

Beni en çok hız motive ediyor. Koton’a dışarıdan gelen misafirlerimizin ilk olarak gözlemlediği şey de herkesin sürekli koşturmasıdır. Gün içerisinde oturmadan her daim bir yerlere koşturmak, bir şeyler yaratabilmek beni çok besliyor. 3 yıldır buradayım ve kendi mesleğimle ilgili birçok yeni süreç ve sistem geliştirip bunları hayata geçirebilme şansım oldu. Bu hem benim hem de ekipteki tüm arkadaşlar için en önemli motivasyon aracı çünkü organizasyon ihtiyaçlarını doğru gözlemleyip müşteri grubuna doğru hizmetleri servis edebildiğimiz zaman inanılmaz bir tatmin duygusu oluşuyor.
1,146

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

İş İlanları (3)