Koton'da Mağazalarda nasıl kariyer fırsatları var? (3 Cevap)

Koton; kariyer hedefi olan ve mağazacılığı düşünen kişiler için bir okul diyebilirim. Koton’da istekli, çalışkan, dürüst ve iş ahlakına sahip olan kişiler kendilerini gösterip iyi bir kariyere sahip olabilirler.

Koton'un Türkiye'deki mağaza ağını anlatır mısınız? (1 Cevap)

Koton yurtdışı kanalı olarak baktığımızda 300 mağazadan oluşuyor. Yaygın bir ağdayız ve Türkiye’nin 56 ilinde hizmet veriyoruz. Sezon ve Outlet kanallarının yöneticiliğini de ben yapıyorum. Bunun dışında da şirket ve sezon Franchising mağazaları şeklinde kırılımlarımız oluyor. Koton 2001 yıllarında gelişmeye yeni başladığı dönemlerde Franchising ağıyla çok gelişti ve sonraki dönemlerde düzelen ekonomik durumlardan dolayı çok fazla Franchising birliktelikleri olamadığı için Koton’un kendi şirket mağazaları oluşmaya başladı. Bu noktadan sonra da sezon şirket tarafı gelişen bir ağ noktasına dönüştü. Böylece Koton’un çeşitli ürün yapısından dolayı “eski sezon ürünlerin eritilmesi” adında bir kavram hayatımıza yerleşti. Artık Outlet’ler eski sezon ürün gruplarının eritilmesine yönelik faaliyet gösteriyor. Bunun da Koton’un yaygınlığı açısından önemli bir yer teşkil ettiğini düşünüyorum.

Saha İnsan Kaynakları Direktörü ne iş yapar? Koton'da görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (1 Cevap)

Saha’da, Türkiye ve Uluslararası Satış ile Lojistik birimlerini içeren bir yapı var. Burada 9000 kişilik bir müşteri grubundan bahsediyoruz. Türkiye’de kendi grubunda çalışan 280 mağazamızda 5500 çalışanımız, yurtdışında bağlı olduğumuz operasyonlarda çalışan yaklaşık 2500 çalışanımız var. Gebze’deki lojistik merkezimizde de taşeron personellerle birlikte yaklaşık 1000 kişi çalışıyor. Dolayısıyla tüm müşteri gruplarına bakan merkez bina dışındaki tüm Koton çalışanları Saha kadrosunda yer alıyor. Ben de Saha İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışıyorum. Biz çok kalabalık bir ekibiz ve Türkiye’de yaklaşık 13 arkadaşımız Saha İnsan Kaynakları Departmanı’nda çalışıyor. Ayrıca Rusya, Kazakistan, Romanya, Sırbistan’da da merkez ofislerimizde de çalışan İnsan Kaynakları profesyonelleri var. Onlar da matriks bir yapıda bize bağlı olarak çalıştıkları için 17-18 kişilik bir ekipten oluşuyor. Dolayısıyla sahada çalışan 9000 kişilik çok büyük bir kadroyu; işe alım, eğitim, performans gibi tüm alanların uygulandığı bir alan olarak da düşünebiliriz.

Saha İnsan Kaynakları Direktörü olarak Koton'da bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Geçtiğimiz 10 yıldan farklı olarak son birkaç yıldır belki de İnsan Kaynakları’nı ayrıştıran ve önemini arttıran en önemli etken; İnsan Kaynakları’nın çok daha fazla işin içine dahil olmasıdır. Artık İnsan Kaynakları; yönettiği müşteri grubuyla iş yapan, yönettiği iş kurulunun ve müşteri grubunun her türlü detayına hakim olan bir yapıya sahip. Dolayısıyla benim son 1-2 yıldır en çok zamanımı alan şey; çalıştığımız organizasyonu nasıl daha verimli hale getirebileceğimiz, ideal organizasyon modellerini nasıl kurabileceğimiz ve bu alamda çalışanları yeni organizasyon yapısına nasıl taşıyabileceğimizdir. Bu yüzden zamanım; kendi çalıştığım müşteri gruplarıyla ideal organizasyon yapısını kurmak, verimliliği yaratmak, doğru performans kriterleri belirleyerek bu kriterlere ulaşmayı hedefleyen bir yapıda geçiyor.

Koton'da Mağazalarda nasıl kariyer fırsatları var? (3 Cevap)

Koton hem Türkiye’de hem de yurtdışında büyüme fırsatları olan bir yapıya sahip. Bununla birlikte merkezde de sürekli büyüme içerisindeyiz. Her yıl Satış tarafında hem Türkiye’de hem de yurtdışındaki saha çalışanlarımıza bir takım kariyer fırsatları sunuyoruz. Çok ciddi elemelerden geçirdiğimiz, çalışanlarımıza çok ciddi yatırımlar yaptığımız kariyer fırsatları var. Dolayısıyla çalışanlarımız bu sektörde kariyer yapmayı hedefliyorlarsa, bu sektörü sevmeleri ve buradaki fırsatları görebilmeleri gerekiyor. Burada çalışanların Satış Danışmanlığı’ndan başlayıp Ülke Müdürlüğü’ne kadar gidebileceği çok ciddi fırsatların olduğu bir dünya var. Dolayısıyla çalışanlar bu dünyayı doğru görebiliyorsa, çok kısa süre içerisinde bu fırsatlara ulaşma imkanı elde edecektir.

Country Buying Manager olarak Koton'da bir gününüz nasıl? Koleksiyon döneminde neler yapıyorsunuz? (1 Cevap)

Ekiple beraber geçen senenin satışlarını kontrol ediyoruz ve Range planı oluşturmak için Planlama Departmanı’ndan gerekli bütün dataları, kritikleri ve parametreleri alıyoruz. Aynı zamanda üretici ziyaretleri en fazla yaptığımız aktiviteler arasında yer alıyor çünkü üretici ziyaretlerinde Showroom’lardan seçtiğimiz ürünler ve Ar-Ge ürünleriyle sezon trendlerini yakalıyoruz. Yeni bir koleksiyon oluştururken trendi yakaladığımız internet sitelerinden faydalanabiliyoruz. Ekiple beraber fitlere katılıyoruz ve fit bizim için çok önemli. Gündelik olarak yaptığımız fit provalarıyla ürünleri canlı mankenler üzerinde görme şansı yakalıyoruz. Bunun haricinde Planlama Departmanı’yla haftalık olarak Training toplantıları oluyor,  Sourcing  departmanımızla da CPS toplantıları yapılıyor ve onlar bize üretimdeki modellerimizin durumlarını aktarıyorlar. Koleksiyon döneminde de koleksiyona odaklanıyoruz. Ar-Ge yapıyoruz ve yurtdışı seyahatlerine gidip fuarları gezerek alışveriş yapıyoruz. Sonrasında Range plana göre koleksiyonu oluşturuyoruz. Doğru fiyatı yakalayıp ve üreticilerle fiyat pazarlığı yapmak gibi fiyatlama konularını da Tedarik ile birlikte yürütüyoruz. Kısacası koleksiyon döneminde biraz daha yoğunlaşıyoruz ama bizim için keyifli bir süreç oluyor çünkü yaptığımız işi seviyoruz.

Mağaza Müdür Yardımcısı ne iş yapar? Koton'da görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (2 Cevap)

Çalışma şartlarıyla ve görüntüsüyle Koton’u temsil eder, müşteri memnuniyetini her zaman üst seviyede tutar, Koton standartlarını ve mağaza düzenini korur, belirlenen norm doğrultusunda insan kaynağını temin eder, mağazanın satış, denetim, satış performans gibi faktörlerini takip edip raporlayarak geri bildirimlerde bulunur ve buna göre aksiyon alır, yeni başlayan personellerin oryantasyon sürecini takip eder, mağazanın metrekaresinin ne kadar verimli olduğunu ve ne kadarının verimli olacağını kontrol eder, merkezden gelen görsel bültenlerin Koton standartlarına göre mağazalarda uygulanmasını ve korunmasını sağlar.

Satış Direktörü ne iş yapar? Koton'da görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (1 Cevap)

Satış Direktörü; Satış tarafında tüm satış kanallarının yönetiminden sorumludur. Sadece ciro değil, mağaza karlılıkları ve sürdürülebilir değerlerin sağlanması da yine Satış Direktörü’nün görevleri arasındadır. Aynı zamanda sahadaki uygulamaların tam ve eksiksiz olması, yeni pazarların ve satış kanallarının oluşturulmasındaki bütün sonuçlar Satış Direktörlüğü tarafından gerçekleştirilir.

Koton Türkiye Satış Ekibi olarak nasıl projeler üzerinde çalışıyorsunuz? (1 Cevap)

Satış Ekibi, sahadaki uygulamaların satışa yansıtılması açısından tüm projeleri buna yönelik gerçekleştiriyor. Belli bir bölgede yapılan uygulamaların satışı arttırdığını gördüğümüz noktada bütün bölgelere yayılması ve uluslararası tarafın da bu uygulamalardan faydalanabilmesi için çalışıyoruz. En kritik ve önem verdiğimiz noktalar; satışları nasıl maksimize edebileceğimiz ve karlılığa da etki edeceği için de genel-gider tarafında gider kısmını nasıl kontrol edebileceğimizdir. Bunlarla ilgili sahadaki müdürlerden alınan projeler de mevcut. Ayrıca sahayı sahada yaşayan kişiler bu işi daha iyi bildikleri için bizi daha iyi yönlendirebiliyorlar. Bunların hepsinin ortaya çıkarılmasını ve geliştirilmesini yine Satış Ekibi gerçekleştiriyor. Bunun dışında proje detaylarını 2017 yılı için hedeflerimiz arasına koyduk. Her bölge yöneticisinin satış geliştirmeyle ilgili ayrı projeleri de söz konusu diyebilirim.

Uluslararası Mağaza Müdürü olarak Koton'da bir gününüz nasıl geçiyor? (2 Cevap)

Her günümüz farklı geçiyor. Bir gün gözümüzü bir ülkede, öbür gün başka bir ülkede açabiliyoruz. Bu da aslında işin ne kadar yoğun ve zevkli olduğunu gösteriyor. Buna istinaden her şeye dokunabiliyoruz. Koton’un Türkiye’deki standartlarını yurtdışında da sağlamaya çalışıyoruz.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle