Tekstil

Tekstil

74 soruya 105 cevap verildi.

Cevaplar 105

Filtrele:Sırala:

Koton'un Türkiye'deki mağaza ağını anlatır mısınız? (1 Cevap)

Koton yurtdışı kanalı olarak baktığımızda 300 mağazadan oluşuyor. Yaygın bir ağdayız ve Türkiye’nin 56 ilinde hizmet veriyoruz. Sezon ve Outlet kanallarının yöneticiliğini de ben yapıyorum. Bunun dışında da şirket ve sezon Franchising mağazaları şeklinde kırılımlarımız oluyor. Koton 2001 yıllarında gelişmeye yeni başladığı dönemlerde Franchising ağıyla çok gelişti ve sonraki dönemlerde düzelen ekonomik durumlardan dolayı çok fazla Franchising birliktelikleri olamadığı için Koton’un kendi şirket mağazaları oluşmaya başladı. Bu noktadan sonra da sezon şirket tarafı gelişen bir ağ noktasına dönüştü. Böylece Koton’un çeşitli ürün yapısından dolayı “eski sezon ürünlerin eritilmesi” adında bir kavram hayatımıza yerleşti. Artık Outlet’ler eski sezon ürün gruplarının eritilmesine yönelik faaliyet gösteriyor. Bunun da Koton’un yaygınlığı açısından önemli bir yer teşkil ettiğini düşünüyorum.

Koton'da Mağazalarda nasıl kariyer fırsatları var? (3 Cevap)

Koton; kariyer hedefi olan ve mağazacılığı düşünen kişiler için bir okul diyebilirim. Koton’da istekli, çalışkan, dürüst ve iş ahlakına sahip olan kişiler kendilerini gösterip iyi bir kariyere sahip olabilirler.

Uluslararası Mağaza Müdürü olarak Koton'da bir gününüz nasıl geçiyor? (2 Cevap)

Her günümüz farklı geçiyor. Bir gün gözümüzü bir ülkede, öbür gün başka bir ülkede açabiliyoruz. Bu da aslında işin ne kadar yoğun ve zevkli olduğunu gösteriyor. Buna istinaden her şeye dokunabiliyoruz. Koton’un Türkiye’deki standartlarını yurtdışında da sağlamaya çalışıyoruz.

Saha İnsan Kaynakları Direktörü olarak Koton'da bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Geçtiğimiz 10 yıldan farklı olarak son birkaç yıldır belki de İnsan Kaynakları’nı ayrıştıran ve önemini arttıran en önemli etken; İnsan Kaynakları’nın çok daha fazla işin içine dahil olmasıdır. Artık İnsan Kaynakları; yönettiği müşteri grubuyla iş yapan, yönettiği iş kurulunun ve müşteri grubunun her türlü detayına hakim olan bir yapıya sahip. Dolayısıyla benim son 1-2 yıldır en çok zamanımı alan şey; çalıştığımız organizasyonu nasıl daha verimli hale getirebileceğimiz, ideal organizasyon modellerini nasıl kurabileceğimiz ve bu alamda çalışanları yeni organizasyon yapısına nasıl taşıyabileceğimizdir. Bu yüzden zamanım; kendi çalıştığım müşteri gruplarıyla ideal organizasyon yapısını kurmak, verimliliği yaratmak, doğru performans kriterleri belirleyerek bu kriterlere ulaşmayı hedefleyen bir yapıda geçiyor.

Koton'da Mağazalarda nasıl kariyer fırsatları var? (3 Cevap)

Koton hem Türkiye’de hem de yurtdışında büyüme fırsatları olan bir yapıya sahip. Bununla birlikte merkezde de sürekli büyüme içerisindeyiz. Her yıl Satış tarafında hem Türkiye’de hem de yurtdışındaki saha çalışanlarımıza bir takım kariyer fırsatları sunuyoruz. Çok ciddi elemelerden geçirdiğimiz, çalışanlarımıza çok ciddi yatırımlar yaptığımız kariyer fırsatları var. Dolayısıyla çalışanlarımız bu sektörde kariyer yapmayı hedefliyorlarsa, bu sektörü sevmeleri ve buradaki fırsatları görebilmeleri gerekiyor. Burada çalışanların Satış Danışmanlığı’ndan başlayıp Ülke Müdürlüğü’ne kadar gidebileceği çok ciddi fırsatların olduğu bir dünya var. Dolayısıyla çalışanlar bu dünyayı doğru görebiliyorsa, çok kısa süre içerisinde bu fırsatlara ulaşma imkanı elde edecektir.