Buyer

9 soruya 10 cevap verildi.

Cevaplar 10

Yükleniyor...
2,875 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Buyer Director ne iş yapıyorsa bir Buyer da kendi kategorisi için onu yapar. İdare ettiği işin yöneticisidir. O işin koleksiyon aşamasından satın almasına, üretimin takibinden mağazaya ulaşmasına, mağazadaki görselinden satışına ve kategorisine kadar her şeyinden sorumludur. İşin ticareti tamamen Buyer’ın yeteneğine bağlıdır. Dolayısıyla Koton’da Buyer çok önemlidir çünkü işin tüm ticaretini yönetir. Biz işi onlarla birlikte şekillendirerek yapıyoruz. Dolayısıyla işi ne kadar iyi yaparlarsa biz de o kadar başarılı oluyoruz.

753 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Buyer dediğimiz kişi koleksiyonları takip ederek mağazada nelerin hangi fiyattan satılacağına karar verir. Ürünü seçip koleksiyonu hazırladıktan sonra ürünü Merchandising Ekibine teslim eder. Biz de Merchandiserlar olarak bu ürünleri hangi üreticide ürettireceğimize bakarız. Satılacak olan ürünün maliyetini üreticilerle birebir çalışırız. Ürünün kalitesini, renk çalışmasını, fitini, kalıbını diğer destek ekipleriyle beraber çalışıp Buyer dediğimiz kişinin onayına sunarız. Merchandiser’ın asıl amacı; ürünü doğru kalitede ve doğru zamanda mağazaya sokmaktır. Biz Koton’da Buyer ve Merchandiserlar olarak yan yana masalarda beraber çalışıyoruz. Sürekli toplantılar yaparak bir ahenk içerisinde çalışıyoruz.

734 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çok büyük farklılıklar var çünkü Multibrand’de Buyer olmak hazır olan bir ürünü alma kararı vermek ve bunu elinizdeki bir bütçeye göre yapmaktır. Koton gibi Monobrand’de Buyer olmak; işin tüm sorumluluğunu almak demektir çünkü sizin elinizde bir bütçe var ve bütçeyi o kategoriden oluşturmak sizin sorumluluğunuzdur. İşin bütün tasarım sürecini, ürünün oluşturulmasını siz sağlıyorsunuz. Ardından bu ürünün fiyatını siz belirliyorsunuz ve satışından da birebir siz sorumlusunuz. Dolayısıyla sorumluluk alanı biraz daha fazla ve eğlenceli çünkü ürünü kendiniz oluşturuyorsunuz. Ürünü oluşturduğunuz zaman onun başarısı size farklı bir haz veriyor. Dolayısıyla ben her zaman perakendede  Monobrand’de olmayı, bağlı olduğum markayı geliştirmeyi tercih ettim. Bunu herkese öneririm.