Hızlı Moda

54 soruya 63 cevap verildi.

Cevaplar 63

Yükleniyor...
1,246 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kimya bölümünü yarı bilinçli yarı bilinçsiz bir şekilde tercih etmiş olabilirim ama Kimya alanında bir iş seçeceğimi düşünmüştüm. Modaya, trendlere ve yeniliğe çok ilgim olduğu için bu alanda neler yapabileceğimi düşündüğümde mağazacılıkla ilgili bir fırsatla karşılaştım. Moda sektörü çok hızlı, değişik, dinamik olduğu için de bu sebeple gelen bir teklifi değerlendirerek mağazacılığa ilk adımımı attım.

857 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Hızlı Moda sektörü çok hızlı bir şekilde ürünü geliştirir ve o ürünü nihai kullanıcıyla buluşturur. Hızlı Moda sektöründe dünyadaki trendleri çok yakından takip etmeniz, bunlara hakim olmanız, modaya ilgi duymanız gerekiyor. Hızlı perakende sektöründe dinamik ve aktif olmak çok önemli çünkü biz çok kısa zamanlarda ürünleri yoktan var ediyoruz diyebilirim. Ürün geliştirmek, ürünlerin fiyat anlaşmalarını ve ilgili lokasyon çalışmalarını yapmak, tedarikçileri yerleştirmek ve bunu en hızlı sürede yapmak, müşterilerimizin her mağazaya girdiğinde yeni ürünler görmelerini sağlamak gibi süreçlerden sorumluyuz. Böylece müşterilerimiz her mağazaya girdiğinde yeni bir trendle, modayla, ürünle karşılaşıyor ve yeni ürünleri takip edebiliyor.

671 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yapılacak çok şey var. Bizim gibi Hızlı Moda sektöründe yer alan perakendecilerde staj yapılması gerektiğini düşünüyorum çünkü staj dönemi insana gerçekten çok farklı deneyimler sunuyor ve oranın enerjisini alıyorsunuz. O enerjinin size uyup uymadığını ya da neler yapabileceğinizi hayal etmeye başlıyorsunuz. Bu nedenle ben ilk olarak stajları öneriyorum. Eğer böyle bir kariyer yapmak istiyorsanız alabileceğiniz çok farklı kurslar ve dersler var.

Kendinizi stil anlamında geliştirmek istiyorsanız bu tarz workshop’larakatılabilirsiniz. Perakende matematiği öğrenmek istiyorsanız bununla ilgili işler yapabilirsiniz. Planlama ve Satın Alma gibi departmanlarda biraz tecrübe edinip Buying sisteminde çalışmak en keyiflisi çünkü yaptığınız iş bunların hepsinin kombinasyonu olduğu için hepsini bilerek yapmak insana haz veriyor ve bunu yaparken sürekli bir şeyler öğreniyorsunuz. Öğrencilik yılları kendinize bir şeyler katabilmek ve bir şeyleri öğrenmek için en güzel yıllardır. Dolayısıyla ben çok gezmeyi, görmeyi ve araştırmayı tavsiye edebilirim.

670 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Piyasa çok hızlı olduğu için çok hızlı ve pratik olmak, yenilikleri takip etmekgerekiyor çünkü piyasada her zaman en kolay olan ve en çok satan tercih edilir. Bizim Tasarımcı olarak görevimiz; hem en çok satanı hem en iyiyi hem de uygun fiyatlı sunmaktır. Dolayısıyla perakende de yeniyi yaratma ve tasarlama aşkını hiç kaybetmemeniz gerekiyor.

547 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle stajlarını bu alanlarda yapsınlar, yalnızca perakende firmalarından bahsetmiyorum. Stajlarını mutlaka kumaş üretiminde veya konfeksiyonşirketinde yapsınlar. Yaz aylarında mağazalarda  Satış Elemanı olarak çalışsınlar çünkü bizim işimizin birkaç ayağı var, birisi Üretim tarafıdır. Kumaşı ve ürünü tanımıyorsanız, Satış’ı bilmiyorsanız bu işi yapamazsınız. Müşterinin ne istediği bizim için en önemli şey olduğu için müşteriyi tanımak lazım. Sadece zevkinizin ve gözünüzün iyi olması Buyer olmak için yeterli değil. Analitik yanınızın çok güçlü olması gerekiyor, matematiğe çok önem vermeniz lazım. Muhakeme becerinizi, sağ ve sol beyninizi eşit geliştirmek için çok okumanız lazım.