Perakende ve Hızlı Moda sektöründe tekstil ve moda tasarımı bölümü mezunu iş imkanları nelerdir? (1 Cevap)

Hazır giyim markaları ve Tasarım departmanlarında, tekstil alanına yönelik ihracat yapan firmaların Ar-Ge departmanlarında Ar-Ge Uzmanı olarak ya da Tasarımcı olarak çalışabilirler. Eğer imkanları varsa Freelancer olarak da çalışabilirler.

Perakende ve Hızlı Moda sektöründe çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (7 Cevap)

Piyasa çok hızlı olduğu için çok hızlı ve pratik olmak, yenilikleri takip etmekgerekiyor çünkü piyasada her zaman en kolay olan ve en çok satan tercih edilir. Bizim Tasarımcı olarak görevimiz; hem en çok satanı hem en iyiyi hem de uygun fiyatlı sunmaktır. Dolayısıyla perakende de yeniyi yaratma ve tasarlama aşkını hiç kaybetmemeniz gerekiyor.

Perakende ve Hızlı Moda sektöründe çalışmanın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Çok yoğun bir sektör ve çok hızlı değişiyor. Bu yüzden adaptasyonunuzun çok kuvvetli olması gerekiyor. Kafanızın sürekli buna yorulması, buna çalışması, müşteriyi ve müşterinin ne istediğini anlamanız, ona çok hızlı cevap verebilmeniz zor olabiliyor çünkü bunlar çok hızlı değişiyor. Perakendede hızlı moda öyle bir yere geldi ki artık günlük değişimler içerisindeyiz. Bunu takip edebilmek, uyum sağlayabilmek, bütün fonksiyonları bu hıza getirebilmek işin en zor tarafı çünkü siz bunu trendler anlamında yakalayabilirsiniz ama üretim anlamında yakalayabilmek bazen o kadar kolay olmuyor. Pazarlama’ya ve görsele yansıtmak, müşterinin beklentisini her yönden karşılayabilmek işimizin en zor yanları arasındadır.

Perakende ve Hızlı Moda sektöründe çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (7 Cevap)

Yapılacak çok şey var. Bizim gibi Hızlı Moda sektöründe yer alan perakendecilerde staj yapılması gerektiğini düşünüyorum çünkü staj dönemi insana gerçekten çok farklı deneyimler sunuyor ve oranın enerjisini alıyorsunuz. O enerjinin size uyup uymadığını ya da neler yapabileceğinizi hayal etmeye başlıyorsunuz. Bu nedenle ben ilk olarak stajları öneriyorum. Eğer böyle bir kariyer yapmak istiyorsanız alabileceğiniz çok farklı kurslar ve dersler var.Kendinizi stil anlamında geliştirmek istiyorsanız bu tarz workshop’larakatılabilirsiniz. Perakende matematiği öğrenmek istiyorsanız bununla ilgili işler yapabilirsiniz. Planlama ve Satın Alma gibi departmanlarda biraz tecrübe edinip Buying sisteminde çalışmak en keyiflisi çünkü yaptığınız iş bunların hepsinin kombinasyonu olduğu için hepsini bilerek yapmak insana haz veriyor ve bunu yaparken sürekli bir şeyler öğreniyorsunuz. Öğrencilik yılları kendinize bir şeyler katabilmek ve bir şeyleri öğrenmek için en güzel yıllardır. Dolayısıyla ben çok gezmeyi, görmeyi ve araştırmayı tavsiye edebilirim.

Perakende ve Hızlı Moda sektöründe çalışmaya nasıl karar verdiniz? (1 Cevap)

Perakende ve Hızlı Moda sektöründe çalışmaya okul zamanında karar verdim. Moda Tasarımı eğitimi alırken kadın hazır giyim bölümünde yoğunlaştım ve farkında olmadan kendimi bu kariyere hazırladım. Yaptığım koleksiyon ve ürünlerin her zaman ulaşılabilir ve giyilebilir olması benim için çok önemliydi. Bu sebeple hazır giyim ve hızlı modanın içerisinde yer almak her zaman istediğim bir şeydi. Koton’un bunun için çok doğru bir adres olduğuna inanıyorum.

Perakende ve Hızlı Moda sektöründe çalışmanın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Hızlı moda sürekli değiştiği için trendleri takip etmeniz, yeni trendleri uygulamanız, rakiplerinizin farkında olmanız gerekiyor. Eğer rekabette sizin yapmadığınız, müşterinizin istediği ama sizin uygulamadığınız bir trend varsa bunları en yakın zamanda tamamlamanız, müşteriyi memnun etmeye odaklı olmanız, trendlerden ve rekabetten geri kalmayacak şekilde hızlı çalışmanız gerekiyor. Hızlı çalışmak biraz zor olabiliyor ama biraz da bizi diri tutuyor.

Perakende ve Hızlı Moda sektöründe çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (7 Cevap)

Öncelikle stajlarını bu alanlarda yapsınlar, yalnızca perakende firmalarından bahsetmiyorum. Stajlarını mutlaka kumaş üretiminde veya konfeksiyonşirketinde yapsınlar. Yaz aylarında mağazalarda  Satış Elemanı olarak çalışsınlar çünkü bizim işimizin birkaç ayağı var, birisi Üretim tarafıdır. Kumaşı ve ürünü tanımıyorsanız, Satış’ı bilmiyorsanız bu işi yapamazsınız. Müşterinin ne istediği bizim için en önemli şey olduğu için müşteriyi tanımak lazım. Sadece zevkinizin ve gözünüzün iyi olması Buyer olmak için yeterli değil. Analitik yanınızın çok güçlü olması gerekiyor, matematiğe çok önem vermeniz lazım. Muhakeme becerinizi, sağ ve sol beyninizi eşit geliştirmek için çok okumanız lazım.

Perakende ve Hızlı Moda sektöründe çalışmaya nasıl karar verdiniz? (1 Cevap)

Uluslararası ve dinamik bir yapıda olmak istediğim için Koton’da çalışmaya karar verdim. Ayrıca Koton’un fırsatlarla dolu dünyası gerçekten harika. Sürekli dinamik bir yapıda olmak istiyorum ve pozisyonumun bana göre biçilmiş bir kaftan olduğunu düşünüyorum.

Koton'u Perakende ve Hızlı Moda sektöründe farklı kılan nedir? (1 Cevap)

Biz Koton çalışanları olarak kendimize 2023 hedefi koyduk ve bu paralelde değerlerimiz çerçevesinde ilkelerimize uyarak ilerlemeye çalışıyoruz. Ben 6 yıldır bu şirketteyim ve 6 yıldır şunu gördüm: Koton’daki çalışanların başarılı olmak için kalbini ve aklını bir araya getirerek çalışması gerekiyor. Koton’un sürekli öğrenen bir yapısı var. Koton 1988 yılında kurulan çok genç bir şirket ve biz her geçen gün yeni şeyler öğrenerek kendimize değer katıp şirketimizi geliştiriyoruz. Dolayısıyla öğrenerek gelişme tarafı bizim bir değerimiz ve bunu uygulayarak her sene şirketi nasıl daha karlı bir hale getirebileceğimiz, şirketi nasıl sektörde ve rekabette üst sıralar taşıyacağımız konusunda ekip olarak çalışıyoruz. Koton’da herkes birbirini dinler. Burada bir ast-üst ilişkisi yoktur, herkes birbiriyle her konuyu konuşabilir, her konu hakkında yorum yapabilir ve yaptığı yorumlarla işin gelişimini sağlar. Biz tüm ekipler olarak bu süreci ve gelişimi sağlamaya çalışıyoruz. 2023’te de 5 kıtada en hızlı moda markası olma hedefimize ulaşmak için tüm bunlar bize yardımcı olur diye umut ediyorum.

Perakende ve Hızlı Moda sektöründe çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (7 Cevap)

Öğrencilere tavsiyem; özellikle Hızlı Moda’ya ilgi duyuyorlarsa staj yapmalarıdır. Sektörü önceden bilmek onlar için bir avantajdır çünkü bu sektör fırsatlarla dolu, sürekli gelişen, dinamik bir sektör ve sürekli merak uyandırıyor. Bence doğru yerde olabilirler.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle