KİŞİLERİN ÇALIŞTIĞI ŞİRKETLER

Koton

528 Cevap

Tümünü Gör (1)

KİŞİLERİN ÜNİVERSİTELERİ

Tümünü Gör (1)

Merchandiser ne iş yapar? Koton'da görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (1 Cevap)

Koleksiyon aşamasından ürünün en son aşaması olan mağazalara sevkiyat aşamasına kadarki bütün süreçleri kontrol eder. Esas görevi; doğru ürünü doğru zamanda doğru terminde ve doğru kalitede hazırlamaktır. Bizler de Koton’da bunları yapmaktayız.

Merchandiser olarak Koton'da bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Sabah işe geldiğimizde en temel görevimiz olan süreç takibini yapıyoruz. CPS denilen bir sistemimizde ürünlerin hangi aşamada olduğunu imalatçılarla kontrol ediyoruz. Bunu tamamladıktan sonra eğer repete ve aktüel bir siparişimiz varsa Ürün Yönetimi ve Marka ile bir araya gelerek o siparişlerin yazımını ve yerleştirilmesini yapıyoruz. O gün fitler gelmişse Modelhane Ekibimizle beraber fitlerde herhangi bir kritik olup olmadığına bakıyoruz. Eğer modellerde bir kritik olursa imalatçılara bilgi veriyoruz.

Merchandiser pozisyonunda çalışmak için nasıl özellikler gerekir? (1 Cevap)

Merchandiser pozisyonunda çalışmak için en önemli özellik; işinizi severek yapmanızdır. İşinizi sevdikten sonra bu işi daha iyi yapabilirsiniz. İkinci olarak da hızlı karar vermek ve değişimlere açık olmak gerekiyor çünkü tekstil sektörü çok hızlı gidiyor. Detaylara çok önem vermeniz, iletişim kabiliyetinizin çok yüksek olması ve imalatçılarla sürdürülebilir ilişkiler kurmanız gerekiyor.

Merchandiser olarak çalışmanın zor yanları nelerdir? (2 Cevap)

Merchandiser’ın zor yanlarından birisi; dış etkenlerden çok etkilenmesidir. Örneğin; kurlardaki ve vergi oranlarındaki değişim, bizi ürün yerleştirme konusunda bambaşka ülkelere açılmamıza neden olabiliyor. Dolayısıyla değişimler bizi çok etkiliyor. Zor yanlardan başka bir tanesi de, imalatçı seçimidir. İmalatçıları seçerken gerçekten çok dikkatli olmak gerekiyor. Aksi halde herhangi bir hatalı imalatçıda bu bize termin ve satış kaybına yol açabiliyor.

Merchandiser olarak çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (2 Cevap)

Koton’da bizi en çok motive eden olaylardan birisi; emek verdiğimiz ürünlerin satışlarını inceleyip başarılarını görmektir. Merchandiser olarak dünyanın birçok ülkesinde üretim aşamasında iç içe çalışmaktayız. Çin’e, Bangladeş’e, Pakistan’a sürekli seyahatler düzenleyip, o ülkenin insanlarıyla ve kültürleriyle tanışmaktayız. Böylece hangi ülkenin hangi aşamada hangi ürünü yapabileceğini görmekteyiz. Bu da hem ülkenin kültürlerini öğrenmek hem de çalışma prensiplerini görmek açısından bizlere çok şey katmaktadır ve bizim için gerçekten büyük bir motivasyon kaynağıdır.

Merchandiser olarak çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Öğrenci arkadaşlarımız tekstil sektöründe kariyer yapmak istiyorlarsa, Merchandiser olarak çalışmaları gerekiyor. Bunun temel sebebi de, Merchandiser’ın hem bayi departmanıyla hem  markayla hem de imalatçılarla üretim aşamasında çalışmasıdır. Merchandiser, bu ikisi arasında köprü görevi görür. Bu yüzden tekstil sektöründeki kariyer hedeflerinde Merchandiser’lık onlara çok şey katacaktır.

Merchandiser ne iş yapar? (1 Cevap)

Merchandiser imalatın her aşamasından sorumlu kişidir. Bu süreç siparişlerin sistemde oluşmasıyla başlar; fit, dikim, paketleme ve depo sürecine kadar devam eder. Bu noktada esas olan şey ürünlerin doğru kalitede, doğru zamanda ve doğru adette depoya girmesidir. Genel anlamda ürün depoya girdikten sonra işimiz bitiyor ama bazen mağazalardan müşteri geri dönüşleri oluyor. Bu noktada da biz işin içine girip müdahale ediyoruz.

Merchandiser olarak çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (2 Cevap)

Problemlerle ürettiğiniz ürünleri mağazada ya da yolda yürürken insanların üzerinde görmek çok tatmin ediyor. Ürünü gördüğünüzde onunla ilgili her şey aklınıza geliyor ve yaşadığınız bütün problemleri bir anda unutabiliyorsunuz. Bunun yanında insan ilişkilerinin çok kullanıldığı bir bölüm olduğu için insanlarla sürekli iletişim halinde olmayı seviyorsanız sizin için vazgeçilmez olabilir çünkü departmanlarla iletişim halindeyken birçok insanı görüyorsunuz.

Merchandiser olarak çalışmanın zor yanları nelerdir? (2 Cevap)

Merchandiser olarak çalışmanın en zor yanı dakikalarla savaşmaktır. Bu durum bazen sizin stres yönetim noktanızı zorlayabilir fakat bu noktada pratik çözümler bulup ve inisiyatif kullanıp konuları çözüme ulaştırmanız gerekir. Merchandiser Ekibi diğer birimlerle çok yakın çalıştığı için diğer departmanlardaki insanları ikna etmek ya da onlarla ortak bir fikre varabilmek, işin en zor ve can alıcı kısımlarındandır.

Merchandiser olmak için nasıl özellikler gerekir? (1 Cevap)

Merchandiser olmak için çok detaycı olmalısınız çünkü bir ürünün üzerinde aksesuar, nakış, baskı, düğme gibi her türlü şey bulunuyor. Bunları iyi bir şekilde analiz edebilmeniz ve bu detaylara hakim olmanız gerekir. Bunun yanında iyi bir takipçi olmalısınız çünkü imalatı siz takip ediyorsunuz ve bu noktada hiçbir şeyi kaçırmamalısınız. Pratik çözümlere çok açık olmalısınız. Problemler karşısında çok hızlı çözümler bulup bir şekilde onları sonuca ulaştırmalısınız.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle