Merchandiser

10 soruya 10 cevap verildi.

Cevaplar 10

Yükleniyor...
3,406 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Merchandiser imalatın her aşamasından sorumlu kişidir. Bu süreç siparişlerin sistemde oluşmasıyla başlar; fit, dikim, paketleme ve depo sürecine kadar devam eder. Bu noktada esas olan şey ürünlerin doğru kalitede, doğru zamanda ve doğru adette depoya girmesidir. Genel anlamda ürün depoya girdikten sonra işimiz bitiyor ama bazen mağazalardan müşteri geri dönüşleri oluyor. Bu noktada da biz işin içine girip müdahale ediyoruz.

1,462 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ürünler bize Tasarım ve Buying Ekibi'nden oluşmuş olarak gelir. Aldığımız ürünlerin adetleri ve yüklenecek olan sipariş kanalları bellidir. İlk olarak sürecimiz bu siparişleri doğru imalatçıya doğru fiyattan yerleştirmekle başlar. Ardından imalatçılarımızın kabiliyetleri doğrultusunda bu yerleştirmeleri yaptıktan sonra imalat sürecine başlamış oluruz.

Merchandiser arkadaşımız eline aldığı siparişin ilk önce sistemsel tanımlamalarını yapar. Daha sonra ilgili modele ait aksesuar ve etiket bilgilerini imalatçıyla paylaşarak tedarik edilmesini sağlar. Ardından imalatçı tarafından bize modelle ilgili onaya sunulması gereken kumaşlar ve aksesuarlar gelir. Biz de onları kendi içimizde değerlendirip onaylı ya da retli şekilde imalatçılara geribildirimde bulunuruz. Bu noktada bazen ticari kararlar vermek gerekebilir. Eğer ürün geç kalırsa ve rengi de olması gerekenden sapmışsa ticari onay verip o ürünün zamanında satışa çıkması adına bu tarz kararlar verebiliriz.

İmalat süreci boyunca ürünleri dikim aşamasında görmemiz, yerinde kontrol etmemiz bizim için bir avantaj olacaktır. Daha sonrasında ürünler paketleme aşamasına gelir ve buradan depoya gider. Depoya girdiği anda bizim sorumluluğumuz büyük oranda biter ama ürünler mağazada satışa çıktıktan sonra herhangi bir müşteri geri dönüşü olduğunda bütün sorumluluk yine bize aittir.

1,237 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Merchandiser olmak için çok detaycı olmalısınız çünkü bir ürünün üzerinde aksesuar, nakış, baskı, düğme gibi her türlü şey bulunuyor. Bunları iyi bir şekilde analiz edebilmeniz ve bu detaylara hakim olmanız gerekir. Bunun yanında iyi bir takipçi olmalısınız çünkü imalatı siz takip ediyorsunuz ve bu noktada hiçbir şeyi kaçırmamalısınız. Pratik çözümlere çok açık olmalısınız. Problemler karşısında çok hızlı çözümler bulup bir şekilde onları sonuca ulaştırmalısınız.

753 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Buyer dediğimiz kişi koleksiyonları takip ederek mağazada nelerin hangi fiyattan satılacağına karar verir. Ürünü seçip koleksiyonu hazırladıktan sonra ürünü Merchandising Ekibine teslim eder. Biz de Merchandiserlar olarak bu ürünleri hangi üreticide ürettireceğimize bakarız. Satılacak olan ürünün maliyetini üreticilerle birebir çalışırız. Ürünün kalitesini, renk çalışmasını, fitini, kalıbını diğer destek ekipleriyle beraber çalışıp Buyer dediğimiz kişinin onayına sunarız. Merchandiser’ın asıl amacı; ürünü doğru kalitede ve doğru zamanda mağazaya sokmaktır. Biz Koton’da Buyer ve Merchandiserlar olarak yan yana masalarda beraber çalışıyoruz. Sürekli toplantılar yaparak bir ahenk içerisinde çalışıyoruz.

641 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle tekstilin her alanı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu noktada biraz kumaş ve mağazalarda satış bilginizin olması, biraz da rakamlarla aranızın iyi olması gerekir. Bu kısımları gerek stajlardan gerekse okul ve internet kaynakları üzerinden araştırabilirsiniz. Bu noktada Tedarik bölümünden yeni mezun olacak öğrenciler için özellikle Koton'un iyi bir başlangıç olacağını düşünüyorum.