TOFAŞ'ta Üretim alanında nasıl kariyer fırsatları ve iş olanakları var? (1 Cevap)

Bana göre Üretim alanı, kariyer fırsatları açısından en yoğun yerdir çünkü bizler Üretim’de Satın Alma, Ar-Ge, Kalite, Lojistik, IT, İnsan Kaynakları gibi birçok birimle iç içe çalışıyoruz ve bu sayede yaptığımız işin sorumluluğunu, önemli kritik noktalarını daha iyi öğrenmiş oluyoruz. Örneğin; Ar-Ge’de yeni bir ürün tasarlayıp devreye alıyoruz. Üretim’de belirli bir başarılı elde ettiğimizde ya da belli süreçlerde kendimizi geliştirdiğimiz zaman ürünü daha iyi tanıyoruz. Bu sayede ürüne değiyoruz. Ürüne dokunduğumuzda, bu dokunmanın avantajıyla, ürünün kritik noktalarını ve risklerini, çalışan açısından ergonomik kolaylıklarını ve birçok noktasını daha iyi anlayabiliyoruz.Bir sonraki projede yeni bir ürün tasarladığımızda ya da yeni ürün devreye aldığımızda Üretim’de kazanmış olduğumuz tecrübelerimizi çok daha kolay bir biçimde yeni ürüne uygulayabiliyoruz. Üretim’den Ar-Ge’ye geçen arkadaşlarımızla görüştüğümüzde ve onlardan aldığımız geri bildirimlere baktığımızda, direkt olarak Ar-Ge’de başlamış arkadaşlarımızla aralarında gerçekten bir tecrübe farkı olması ve üretime dokunmaları, onları kariyerlerinde bir adım daha öne taşıyor.

P&G'de Üretim alanında nasıl kariyer fırsatları var? (1 Cevap)

Üretim alanında operasyondaki rollerin dışında pek çok yan ve destek roller var. Örneğin; Üretim alanı içinde role ve çalışma hayatına başlayıp sonrasında Kayıt Organizasyonu'nda veya bölgesel kalite sorumluluklarıyla kariyerini şekillendirme fırsatı bulmuş arkadaşlarımız olduğu gibi diğer taraftan yine Üretim'de başlayıp sonrasında Planlama Organizasyonları'nda tedariğin en efektif şekilde sağlanabilmesi için çalışan, üretim planlarıyla müşterilerimizden gelen siparişlerin zamanında karşılanmasını takip eden, birimlerde çalışmaya devam etmiş ve sonrasında tekrardan dönüp üretime devam etmiş olan arkadaşlarımız da var. Üretim bu anlamda çok zengin ve işin merkezinde olduğu için diğer bütün P&G fonksiyonlarında da çok rahat bir şekilde değişik rollerle gidilip dönülebildiği esnek bir yapıya sahip diyebilirim.

Üretim alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (4 Cevap)

Aslında iki yönü var. Birincisi; gün sonunda eve gittiğimde şu duygu benim için çok önemli: Bugün biz 1500 adet araç ürettik. Bunu ben arkadaşlarımla veya ailemle konuştuğumda bile “Ya siz günde 1500 adet araç mı üretiyorsunuz?“ şeklinde sorular alıyorum. Ben Üretimci olarak diyorum ki: “Evet, ben bugün atölyemde 1500 adet araç ürettim. Diğer atölyede 1500 adet aracın montesini veya boya süreçlerini gerçekleştirdim.“Nihayetinde benim için en mutluluk veren ve haz duyduğum nokta budur. İkincisi; trafikte yolda araçlarımızı gördüğümüzde şunu söyleyebiliyoruz: “Biz bu araca dokunduk. Ben bu aracın gövdesinde, şu parçayı yaptım. Montajında farklı bir parçasını ben taktım. Bu aracın koltuğunu, tavanını ben boyadım,“ bunu söyleyebilmek Üretim‘in en çok haz veren yönlerinden biri.

Kalite, Ar-Ge ve Üretim alanlarında çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? (1 Cevap)

Tofaş’ta Yan Endüstriyel birimleri çok fazla ayırmak doğru gelmiyor bana. Yani Kalite alanında şu yetkililiklere ihtiyaç var, Ar-Ge’de bu yetkililiklere ihtiyaç var gibi bir sınıflandırma yapmak doğru değil. Temel yetkinlikler, endüstriyel alandaki her çalışan beyaz yakalı arkadaşımız ve mühendis arkadaşımız için üç aşağı beş yukarı aynıdır. Bizde üç sene Kalite’de çalışmış bir arkadaş, rahatlıkla Ar-Ge'ye oradan da Üretim’e geçebiliyor ya da Üretim’de çalışan bir arkadaş, çok teknik işlerin yapıldığı Satın Alma bölümüne geçip orada 2-3 sene çalıştıktan sonra Ar-Ge’ye gelebiliyor. Bu yüzden ben onu kalite diye ayırmak istemiyorum. Endüstriyel alanda çalışmak için çok iyi teknik yetkinliklere ihtiyaç var. Arkadaşlar teknik yetkinlik bazında, okulun öğrettikleri ile yetinmemeliler. Kendilerini geliştirme konusuna çok fazla önem vermeliler. Mutlaka İngilizce’yi bilmeleri, mümkünse ikinci bir dili almaları lazım. Bu teknik yetkinliklerin yanı sıra davranışsal yetkinlikleri de geliştirmeleri, o alanda kendinize yatırım yapmaları, donanımları artırmaları lazım. Bunun için de Tofaş’ın çok iyi bir yetkinlik seti var. Tofaş’ta çalışacak birisinin davranışsal yetkinliklerini çok fazla özetliyor. O da bir referans olabilir yine bu alanda çalışmak isteyen insanlar için.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle

İş İlanları (1)