Beyaz Eşya

Beyaz Eşya

5 soruya 6 cevap verildi.

Cevaplar 6

Filtrele:Sırala:

Beyaz eşya sektörünü 10-20 yıl sonra nerede görüyorsunuz? (1 Cevap)

10-20 yıl sonra beyaz eşya sektöründe gördüğümüz vizyon için kendimizi hazırlıyoruz. Öncelikle çeşitlilik. Yani müşterilerimizin sahip olmak istediği ürün çeşitliliğini sağlayabiliyor olmamız lazım. Bu esnekliği processlerimizde hazırlıyor olmamız lazım. Dolayısıyla müşteri talepleri dalgalanabilir, çeşitlenebilir. Bu dalgalanma ve çeşitlenmeye cevap verecek esnekliği imalat processlerimize sağlamak istiyoruz. Müşterimiz yeşil, pembe, kırmızı çamaşır makinesi isteyebilir. 15 dakika uzun gelebilir. Gerçekten 7 dakikada hijyen sağlamak isteyebilirler. Bütün bu önümüzdeki 10-20 yıl içerisinde olabilecek talepleri karşılamak için uğraşıyoruz. Kesinlikle bence 10-20 yıl içerisinde daha fazla elektronik ve uzaktan erişime yöneleceğiz. Belki uzaktan erişimle buzdolabımızı çalıştırmak, çamaşır makinesinde ilgili programı seçmek, ya da çamaşır makinemizin herhangi bir opsiyonunu smart phoneumuzdan anında yükleyebilmek isteyebileceğiz. Bunlara hazırlanıyoruz. Olabildiğince çabuk olup, tedarik süreçlerini kısaltmaya yoğunlaşıyoruz. Müşteriye zamanında, onların istediği hızda ve istediği çeşitlilikte cevap verebilmek için çalışıyoruz. Bu arada tabi pazardaki rekabet devam ediyor. Bu rekabetin daha da kızışacağını biliyoruz. Dolayısıyla her zaman dediğim gibi, o maliyet gözlüklerini hiçbir zaman çıkarmadan rekabetçi pozisyonumuzu koruyarak bunları yapmaya çalışıyoruz.

Beyaz eşya sektörünü yakın gelecekte nerede görüyorsunuz? (2 Cevap)

Beyaz eşya sektörü, teknolojinin de gelişmesiyle beraber hayatımızda her geçen gün çok daha önemli hale geliyor. Artık buzdolaplarının içerisine kameralar yerleştiriliyor ve farklı teknolojik kaynaklar kullanılıyor. Bundan 20 sene önce kullandığımız buzdolaplarıyla, 5-10 sene sonra kullanacağımız buzdolaplarının ortak özelliği belki de sadece soğutma olacak. Dolayısıyla çok hızlı gelişen bir teknolojiye sahip olduğu için çok daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum.

Beyaz eşya sektörünü yakın gelecekte nerede görüyorsunuz? (2 Cevap)

Türkiye'deki sektör, geleneksel kanal üzerinden geliyor. Özellikle uluslararası mağazaların Türkiye'ye gelme maceralarıyla, gitme maceraları bir oldu; çoğu kapatıp gitti. "Türkiye'de özellikle beyaz eşya sektörü üstünlüğünü kimse geçemez." şeklinde bir yorumumuz olmuştu, ben bugün de aynı şeyi söylüyorum. Onların pazar payı %8 veya %9 oluyor, çok fazla etkinlikleri olmuyor. Hem yerel zincirler hem de yabancı zincirlerden bahsediyorum. Geleneksel kanal daha da gelişecek fakat biraz da kendileri gelişmeleri gerekiyor. Gelecekte geleneksel kanalın daha çeşitlendirilmesini istiyorum. Örneğin; züccaciye, mobilyacı, halıcı gibi. Öncelikle küçük metrekarelerde bu iş yapılmaması gerekiyor. Bundan 10 sene sonra 400-500 metrekarenin altında herhangi bir mağaza varsa, bilin ki o mağaza zarar ediyordur. Çeşitlendirmeyi arttırmaları gerekiyor. Özellikle ankastre pazarı şu anda çok gelişiyor. Mutlaka ankastre çeşitlerini koymaları gerekiyor çünkü bu pazar, Türkiye geleceğinin pazarlarından bir tanesidir. Zaten ankastre fırınların kullanımı Türkiye'de %85-90 oranına geldi. Ankastre oranı, solo fırını geçti. Çünkü ankastre stantları çok geniş ve güzel konseptler var. Özellikle Anadolu'da müşteriler çok önemli. 70-80 bin kayıtlı müşterisi olan ve müşterilerin onlar için çok anlam ifade eden mağazalar var. Biz bu mağazalara gidip onlara beyaz eşya teklif ediyoruz. Teşhir açarak o müşterilerden biz de faydalanıyoruz. Gelecekte, özellikle Anadolu'da büyük mağazaların daha geniş metrekarelerde çok daha büyük iş yapacağına inanıyorum. Bu geleneksel kanal Türkiye'de sürecektir. Çünkü müşteri mağazaya gidip çamaşır makinası istediğini söylüyor, direkt gönderiyorlar. Kaç kilo veya kaç devir olduğuna, ödeme koşullarına hiç bakmıyorlar. Bu tip pazarlar hala Anadolu'da var. Dolayısıyla tüketicilerle bayilerin kurmuş olduğu duygusal ilişkiler, geleneksel kanalın ileride daha çok yolu olduğunu gösteriyor.

Beyaz eşya sektörünün geleceği hakkındaki düşünceleriniz neler? (1 Cevap)

Önümüzdeki dönemde beyaz eşya sektörü megatrendlerin etkisinde kalacaktır. Megatrend ise; connectivity ve dijitalleşmedir. Önümüzdeki dönemde piyasada daha çok beyaz eşyanın bu iki yöne nasıl daha fazla kaydığına göreceğiz. Dolayısıyla beyaz eşyaya olan ihtiyaç eskiden de olduğu gibi şekil değiştirerek ve çağdaşlaşmaya uyarak devam edecek.

Beyaz Eşya ve Otomotiv sektörleri arasında nasıl benzerlikler ve farklılıklar var? (1 Cevap)

Her iki sektör de Türkiye’nin ana üretim sektörüdür. Tüketim malları bazında ürünlerin ömrü uzun oluyor. Dolayısıyla müşteri, değerlendirme süreçlerini geçtikten sonra ürünü satın alıyor. Bizim müşterilerimiz çoğunlukla uzun değerlendirme süreçlerinden sonra ürünlerini alıyorlar. Bizler Bosh ve Siemens markaları olarak iyi bir pazarda yer alıyoruz ve kalitemiz çok iyi durumda. Bu kaliteyi ve pazar bilinirliğini en üst seviyede tutmak zorundayız çünkü müşteriler sürekli yeni değerlendirme kriterleri bularak ürünlerini bu kriterlere göre alıyorlar.