Beyaz eşya sektörünü 10-20 yıl sonra nerede görüyorsunuz? (1 Cevap)

10-20 yıl sonra beyaz eşya sektöründe gördüğümüz vizyon için kendimizi hazırlıyoruz. Öncelikle çeşitlilik. Yani müşterilerimizin sahip olmak istediği ürün çeşitliliğini sağlayabiliyor olmamız lazım. Bu esnekliği processlerimizde hazırlıyor olmamız lazım. Dolayısıyla müşteri talepleri dalgalanabilir, çeşitlenebilir. Bu dalgalanma ve çeşitlenmeye cevap verecek esnekliği imalat processlerimize sağlamak istiyoruz. Müşterimiz yeşil, pembe, kırmızı çamaşır makinesi isteyebilir. 15 dakika uzun gelebilir. Gerçekten 7 dakikada hijyen sağlamak isteyebilirler. Bütün bu önümüzdeki 10-20 yıl içerisinde olabilecek talepleri karşılamak için uğraşıyoruz. Kesinlikle bence 10-20 yıl içerisinde daha fazla elektronik ve uzaktan erişime yöneleceğiz. Belki uzaktan erişimle buzdolabımızı çalıştırmak, çamaşır makinesinde ilgili programı seçmek, ya da çamaşır makinemizin herhangi bir opsiyonunu smart phoneumuzdan anında yükleyebilmek isteyebileceğiz. Bunlara hazırlanıyoruz. Olabildiğince çabuk olup, tedarik süreçlerini kısaltmaya yoğunlaşıyoruz. Müşteriye zamanında, onların istediği hızda ve istediği çeşitlilikte cevap verebilmek için çalışıyoruz. Bu arada tabi pazardaki rekabet devam ediyor. Bu rekabetin daha da kızışacağını biliyoruz. Dolayısıyla her zaman dediğim gibi, o maliyet gözlüklerini hiçbir zaman çıkarmadan rekabetçi pozisyonumuzu koruyarak bunları yapmaya çalışıyoruz.
232

Beyaz Eşya ve Otomotiv sektörleri arasında nasıl benzerlikler ve farklılıklar var? (1 Cevap)

Her iki sektör de Türkiye’nin ana üretim sektörüdür. Tüketim malları bazında ürünlerin ömrü uzun oluyor. Dolayısıyla müşteri, değerlendirme süreçlerini geçtikten sonra ürünü satın alıyor. Bizim müşterilerimiz çoğunlukla uzun değerlendirme süreçlerinden sonra ürünlerini alıyorlar. Bizler Bosh ve Siemens markaları olarak iyi bir pazarda yer alıyoruz ve kalitemiz çok iyi durumda. Bu kaliteyi ve pazar bilinirliğini en üst seviyede tutmak zorundayız çünkü müşteriler sürekli yeni değerlendirme kriterleri bularak ürünlerini bu kriterlere göre alıyorlar.
114

Beyaz eşya sektörünün geleceği hakkındaki düşünceleriniz neler? (1 Cevap)

Önümüzdeki dönemde beyaz eşya sektörü megatrendlerin etkisinde kalacaktır. Megatrend ise; connectivity ve dijitalleşmedir. Önümüzdeki dönemde piyasada daha çok beyaz eşyanın bu iki yöne nasıl daha fazla kaydığına göreceğiz. Dolayısıyla beyaz eşyaya olan ihtiyaç eskiden de olduğu gibi şekil değiştirerek ve çağdaşlaşmaya uyarak devam edecek.
169

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

İş İlanları (1)