Colgate-Palmolive

Colgate-Palmolive

9 kişi 104 cevap verdi.

MT başvuru sürecimiz Ekim ayında başlıyor. Detaylı bilgiyi colgate101.com sitesinden alabilirsiniz. Jobs.colgate.com web sitesi üzerinden ulaştığımız CV'lerle Ekim'den Ocak ayına kadar CV elemeleri yapıyoruz. Ardından Ocak ayı gibi telefon mülakatları yapılıyor. Şubat ayında da sizi Assessment Center'lara çağırıyoruz. Şirket içinde kendi Assesserlarımız var ve sizlere birer Case Study yaptırıp değerlendirme merkezine davet ediyoruz. Değerlendirme merkezinin ardından da başarılı olan öğrencileri, Short-List'e kalmış öğrenciler olarak farz edip, kendilerini yüz yüze görüşmelere davet ediyoruz. İnsan Kaynakları, Fonksiyon Müdürü, Fonksiyon Direktörü ve Genel Müdür görüşmelerinin ardından seçilen kişileri Colgate'te bünyemize katıyoruz.

Askerdeyken kendime söz vermiştim. Hayatımda hiçbir zaman bir günün geçmesi için kendime yalvarmayacaktım. Colgate'te yaklaşık 4 buçuk yıldır bir gün bile saatime bakıp da işten çıkma saatini saymadım. Dolayısıyla burada çalışıyor gibi değil de bir yaşam tarzını sürdürüyor gibi düşünmek lazım. Benim için de Colgate, bir nevi yaşam tarzı haline geldi. Bu yüzden de beni en çok tatmin eden şey budur.
Satış alanında bizim sorumluluklarımız içerisinde tahsilat da var. Müşterilerimiz bize para ödediği zaman bunun bilgisi geliyor. O rakamlar geldiğinde insan kendini biraz daha iyi hissedebiliyor. Hafta içerisinde 7 rakamlı tahsilatlar yapılıyor. Bu durumda ben de kendimi çok heyecanlı ve mutlu hissediyorum. Bu bağlamda milyonlarla oynamak istiyorsanız Satış alanı sizin için güzel bir iş olabilir.
Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü iş hayatına dair ilk fikirleri edindiğim ve FMCG'de çalışıp, Satış alanında çalışmak istediğime karar verdiğim bir noktaydı. Bu doğrultuda da devamlı okula sektörden yöneticiler gelirdi. Çeşitli seminerler verilirdi ve bununla birlikte bazı işe alım etkinlikleri yapılırdı. Bu sayede ben kendi adıma çok ciddi bir network edindim ve iş hayatına dair ciddi anlamda ilk izlenimlerimi edindim. Ayrıca Bilkent Üniversitesinde İşletme ve Ekonomi Topluluğu vardı. Ben burada yönetim kurulundaydım. Hatta Mec Business seminerlerinde görev almıştım. Öğrencilere tavsiyem; eğer okullarında aktif görev alabildikleri öğrenci toplulukları varsa, bu kulüplerde muhakkak bir rol almaları gerektiğini düşünüyorum. Hem kendilerini ciddi anlamda geliştireceklerdir hem de sektör ve çeşitli iş alanlarından networkler edineceklerdir. İş hayatına dair kendilerinin ne istediğini fark edip ciddi tecrübeler yaşayacaklardır.
Geçen yıl Haziran ayında mezun olarak birçok yeni mezun gibi firmaların işe alım süreçlerine dahil oldum. Bu süreçler içerisinde Colgate’i diğer firmalardan ayıran kısım ise; bir Management Trainee Programı’nın oluşuydu. Daha sonra bu Management Trainee Programı’nın içeriğini incelediğimde, iki adımdan oluştuğunu gördüm. Bir anlamda kendinizi geliştirmekle kalmayıp, saha alanında bir zincir ekibinde çalışıyorsunuz. Daha sonra biraz daha Marketing gibi dirsek temasında bulunabileceğiniz Retail Marketing kısmında çalışacağınız için, birçok alanda kendinizi geliştirme fırsatı bulabiliyorsunuz. Dolayısıyla süreç içerisinde diğer firmalarla da birçok görüşme yaptım ve bazı görüşmelerde İstanbul’da değildim. Colgate bazı adımlarda oldukça esnek davrandı. Skype’tan bile görüşme yaptığımız zamanlar oldu. Bu esneklik ve samimiyet biraz daha beni bu çalışma arkadaşlarıma, şu anki ortamıma bulunmaya itti ve Colgate’e gelmek benim için iyi bir karar oldu.

Birçok süreçten oluşuyor ve bu ilk başta biraz korkutucu gözükse de yapacağınız işi seçmek, hayatınızın dönüm noktalarından biridir. Hatta aynı evlilik kararına benziyor. Gerçekten yaptığınız işi gün boyunca yapıyorsunuz ve bu önemli bir süreç. Bu kadar uzun olmasındaki neden de, sizin doğru işi bulabilmenizdir. Süreçten bahsedecek olursam, ilk başta online bir aşamadan geçtik. Daha sonra grup mülakatları ve sonrasında yüz yüze mülakatlarla devam ettik. Yönetici seviyesindeki insanlarla görüşmelerimiz oldu ve sürecin sonunda da Fonksiyon Direktörü ya da Genel Müdür seviyesindeki yöneticilerle süreci tamamladık. Sonrasında da uygun bulunmama istinaden bir teklif alarak bu sayede çalışmaya başladım.

İki farklı süreçte değerlendiriyoruz. Birincisi, zincir mağazalar bölümüne bakıyorum. Diğer bölümde ise Retail Marketing’te başka bir MT arkadaşım çalışıyor. 6 aylık dönemlerle birbirimizin pozisyonuyla yer değiştiriyoruz. Bu sayede farklı geçmişe sahip insanlardan farklı tecrübeleri alabileceğimiz fırsatlar doğuyor. Şu anda ben zincir takımında çalışıyorum ve daha çok sahayla köprü halindeyim. Bundan sonra da Satış’la Marketing arasındaki köprü görevinde bulunan Retail Marketing’te MT Programı’ndaki kariyerime devam edeceğim.

Satış alanının dinamikleri çok canlı ve sürekli güncel kalmanızı gerektiren bir sektör. Bir problem olduğunda bunu çözmeniz, iş bitirici bir yapıda olmanız, sürekli canlı olup bir yerdeki bilgiyi başka bir bilgiyle tamamlayıp o problemi en kısa sürede çözmeniz gerekiyor. Burada birçok departmanla birlikte koordine bir şekilde çalışıyorsunuz. Günün sonunda yaptığınız işin sonuçlarını alarak kendinizi motive edebiliyorsunuz. Bu sayede ben de motive olarak işimde mutlu bir şekilde çalışıyorum.
Şu anda şirketteki kariyerimin henüz başındayım. Buna rağmen burada bana birçok sorumluluk veriliyor ve bu durum bazen soru sormama neden oluyor. Bu durumu, bana balık vermelerinden ziyade balık tutmayı öğretmeleri şeklinde yorumluyorum ve gerçekten bir sonraki gün bu görevi neden verdiklerini, neden gerekli olduğunu anlıyorum. Kendimi geliştirdiğimi çok canlı bir şekilde görebiliyorum. 2 aylık kısa bir süreç içinde bile geriye dönüp baktığımda kişisel gelişimimdeki farkı gözlemleyebiliyorum.
MT olmak için, analitik düşünmek ve iyi iletişim şarttır. Çünkü birçok farklı departmanla çalışıyoruz. Oluşan sorunları çözebilmek için ofis içinde bazı programlar kullanmak gerekebiliyor. Bunları da analitik düşünme yoluyla süreci hızlandırarak çözebiliyoruz. Tüm bu süreçleri iyi yönetebilmek için de bu iki faktör çok önemlidir.