BAT Samsun Fabrikası Tedarik Zinciri ekibinin hedeflerini anlatır mısınız? (1 Cevap)

BAT Samsun Fabrikası, ihracat liderliği olan ve sürekli büyüyen bir fabrika. Dolayısıyla tüm müşterilerimizin ihtiyaçlarını zamanında ve doğru bir şekilde karşılayıp onların memnuniyetini sağlamak önceliğimizdir. Bunu yaparken de tüm Tedarik Zinciri operasyonlarında optimizasyon sağlama, stok yönetimi, nakit ve maliyet yönetimi, yeni ürünlerin vaktinde ve doğru bir şekilde yapılması gibi konular en önemli önceliklerimiz arasındadır.

BAT Türkiye yeni mezun işe alım süreci nasıl işliyor? (1 Cevap)

BAT’deki yeni mezun alımlarını Global Yönetici Adayı Programı aracılığıyla yapıyoruz. Bu program içerisinde yeni mezun ya da daha az tecrübeli olan arkadaşlarımızı 1 yıl içerisinde BAT’nin değişik fonksiyonlarındaki yönetici adayı rollerine hazırlamayı hedefliyoruz. Kişilerin hangi fonksiyonda çalışmaya başladıkları hiç fark etmiyor fakat ilk önce sahada çalışıyorlar. Böylece işin mutfağını da öğrenme fırsatı buluyorlar. Saha görevleri bittikten sonra da kendi fonksiyonlarında bir göreve atanıyorlar ve ilk andan itibaren o görevin tüm sorumluluklarını üzerlerine alıyorlar. 1 yılın sonunda da yöneticilik rollerine atanarak program içerisinde değişik eğitim programlarına dahil oluyorlar ve global yönetici adayı ağı içerisinde olup global projelerde yer alıyorlar. Biz de bu süreci onların gelişimi adına oldukça yakından takip ediyoruz. Aynı zamanda onların gelişimini takip eden bir koçları oluyor ve süreç içerisinde onlara bir de mentör atıyoruz. Gelişim fırsatlarına örnek vermek gerekirse, Yönetici Adayı Programı boyunca iki defa İngiltere’ye giderek hem genel bir eğitim kampına katılıyorlar hem de bu proje içerisinde yaptıkları global projeleri üst düzey yöneticilere sunma fırsatı buluyorlar.

BAT Türkiye'de birlikte çalıştığınız stajyerlerinizden beklentileriniz neler? (1 Cevap)

BAT’de çok farklı departmanlarda staj olanakları mevcut. Bizim de çalışanlarımızdan beklentilerimiz olabildiğince sorumluluk almalarıdır çünkü BAT insanlara bu özgürlüğü veriyor. Çalışanların burada edindiği tecrübelerle organizasyona yeni bir bakış açısı getirmesi ve kendine olabildiğince farklı alanlarda öğretiler sağlaması en büyük beklentimizdir. Dolayısıyla işe girdiği ilk günden itibaren bir sorumluluk alarak bir proje üzerinde fikir yürütebiliyor ya da bir noktaya katkıda bulunabiliyor. Bu da çalışan herkes için geçerlidir.

BAT'de nasıl yurt dışı kariyer fırsatları var? Kendi deneyiminizi anlatır mısınız? (1 Cevap)

BAT çok uluslu bir firma ve belki de uluslararası firmalar içerisinde gerçek anlamda bunu hak eden ender firmalardan bir tanesidir. Şu anda mevcutta 30’a yakın arkadaşımız yurtdışında çalışıyor ve Türkiye’de almış oldukları deneyim ve becerileri oradaki ülkelere aktarıyor. Dolayısıyla BAT’nin uluslararası olmasının yanı sıra, Türkiye’de yapmış olduğu uygulamaların mükemmelliğinden dolayı çok büyük fırsatlara sahip olunabiliyor. Ben Tekel Entegrasyon Projesi’nin hemen ardından 2009 yılı içerisinde İngiltere’deki Genel Merkez’e geçtim. Burada Global Ticari Pazarlama ve Satış Ekibi’nin bir üyesiydim. Bir takım projelerde hemen hemen tüm ülkeleri kapsayacak çalışmalar yaptım. Yaklaşık 2 buçuk yıl İngiltere’de çalıştıktan sonra 2 yıl kadar da Moskova’da çalışma imkanı buldum. O dönem içerisinde Rusya Saha Ekibi, yeniden yapılanmanın kararını aldı, ben de o yapılanmanın dizaynını ve uygulamasını gerçekleştirdim. Aslında bu pozisyonlar kendi içimizde bir gurur kaynağıdır çünkü Rusya gibi büyük bir ülkede Türkiye’deki birikimimizi, bilgimizi ve becerimizi uygulama imkanına sahip olduk. BAT Türkiye çok büyük bir okul ve buradaki öğretiler dünyanın her bir yerinde kullanılabilecek potansiyele sahip diyebilirim.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (22 Cevap)

Ben Pazarlama alanındayım, ondan önce de Finans alanındaydım. Benim gibi Pazarlama alanında çalışan çok arkadaşım var. Bunun dışında Merkez Bankası veya diğer bankalarla çalışıp Müfettiş olan veya Kaymakam olup devlette bir takım görevler yapan birçok arkadaşım var. Bunun dışında da daha genel rollere gidip Genel Müdürlük yapan arkadaşlarım var. Dolayısıyla çerçeve çok geniş olduğu için burada kişinin hangi karaktere daha uygun olduğu ve hangi işi yapmak istediğiyle ilgili verilmiş kararlar önemli.

Mülakatlara nasıl hazırlanmalı? Mülakatlara hazırlanan adaylara tavsiyeleriniz nelerdir? (8 Cevap)

Hangi şirkete giderlerse gitsinler hem adayı rahatlatmak hem de adayı tanımak adına sorulacak belli sorular var. Örnek vermek gerekirse; adayın CV’sininüzerinden geçmesi, kendisini tanıtması ve belli durumlarda nasıl aksiyon aldığını anlatan bazı yetkinlik soruları gibi düşünebilirsiniz. Bu sorularla her ne kadar kendimizi, bildiğimiz ve yaşadığımız durumları anlatsak da mülakat heyecanını, geçmişte yaşanan olayları unutma olasılığımızı düşünürsek, bir gece önceden sık sorulan soruları düşünerek “Böyle bir soru gelirse ben bunu nasıl anlatırım, nasıl bir örnek verebilirim?” diye kafamızdan geçirmek faydalı olacaktır. Yine bazen İngilizce sorular olabiliyor ya da mülakat yaptığımız kişi yabancı bir çalışan olabiliyor. Dolayısıyla İngilizce versiyonlarını da gözden geçirip önceden bir plan yapmak hem adayın rahat hissetmesi hem de mülakatın daha akıcı ve tutarlı geçmesi anlamında faydalı olacaktır.Bunun dışında şirkete göre değişebilen vaka çalışması gibi örnekler olabiliyor. Bunlar için de gidilecek şirkette daha önceden staj yapmış, çalışmış ya da benzer şirketlerde çalışmış arkadaşların deneyimlerini dinlemek rahatlatıcı olabilir. Artık bu tarz mülakatları Google’da arattığınızda çok fazla öneri çıkıyor. Birebir bunları alıp içselleştirmeden uygulamayı önermiyoruz, zaten çok belli olacaktır ama hazırlık yaptıktan sonra bu tarz önerileri okumak ya da arkadaşlardan bu tarz önerileri dinlemek günün kafanızda daha iyi oturmasına yardımcı olabilir. Özellikle motivasyon ve heyecan tarafında sizi rahatlatacaktır.

Samsun'da staj yapmak nasıl bir deneyim, artıları ve eksileri nelerdir? (3 Cevap)

Buraya gelmeden önce çok fazla önyargım vardı fakat Samsun’a geldiğim anda bütün bu önyargılarım kırıldı. Samsun, hobilerinizi gerçekleştirmeniz, kendinizi bulabilmeniz ve sosyal aktiviteleri katılabilmeniz için çok güzel bir şehir. Aynı zamanda çok güzel bir sahil kenti ve trafik sorunu yok. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde Samsun; staj yapmak, eğlenmek ve güzel vakit geçirmek için çok güzel bir kent.

BAT Experience Proje Stajyeri olarak BAT Samsun Fabrikasındaki çalışma ortamını anlatır mısınız? (2 Cevap)

BAT Journey’e internetteki kariyer sayfalarını gezerken denk geldim. Başvurduktan sonra bir günlüğüne Samsun’u ve Samsun fabrikayı ziyaret etmek üzere davet edildik ve güne kahvaltıyla başladık. Kahvaltıda bize Liderlik Ekibi de eşlik etti ve gün boyunca bizimle vakit geçirdiler. Bu etkinliğin belki de en önemli yanı etkinlik süresince Liderlik Ekibiyle ve diğer katılımcılarla birlikte yaptığımız networking imkanıydı. Günün devamında BAT Samsun fabrikasını daha yakından tanıyabileceğimiz bazı vaka çalışmaları, oyunlar ve etkinlikler düzenlendi. Bu süreçte bize BAT’deki iş imkanlarından bahsedildi ve şirket kültürünü görüp fabrika alanını gezmiş olduk. Günün sonunda da Atakumsahiline gittik ve gün batımında kahve içerek Samsunlu birinin günü nasıl noktaladığını gördük.

Samsun'da çalışmaya nasıl karar verdiniz? Burada çalışmanın artı ve eksileri sizce nelerdir? (2 Cevap)

Ben bu rolümün öncesinde Pazarlama Finans, Kurumsal Finans ve Muhasebe yaptım.  Kariyerimdeki en büyük boşluk da Operasyon Finans tarafındaydı. Kendime katacağım network’ü ve bilgiyi düşündükten sonra bunu kendim için yapmam gerektiğini düşündüm. Tabii ki bir şehir veya rol değiştirmek her zaman riskli oluyor fakat riskin beraberinde imkanlar da yanında geliyor. Ben Samsun ailesine katılalı 1 buçuk sene oldu ve kendi kariyerim için en doğru kararı verdiğimi düşünüyorum. Şu anda odadan çıktığımda İstanbul’a gideceğimi söyleseler oturup hüngür hüngür ağlardım çünkü buraya çok bağlandım. Tabii ki her şeyin bir eksisi var, eksileri görmek isteyen her yerde görür ama ben kendi adıma biraz daha artılara odaklanmayı seviyorum.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle

İş İlanları (9)