British American Tobacco

British American Tobacco

17 kişi 215 cevap verdi.
Pazarlama; tüketicilerin herhangi bir ürünü almaya, denemeye ve onu düzenli olarak kullanmaya teşvik etme sanatıdır. Ticari Pazarlama ise; bunun satış noktalarında yapılan halidir. Satış noktaları içerisinde görebileceğiniz her türlü Pazarlama faaliyeti, Ticari Pazarlama olarak geçer. Bir markete girdiğiniz zaman herhangi bir ürün reyonunda, o ürünün ekstradan daha fazla teşhir edildiği görüyorsanız, bu bir Pazarlama faaliyetidir fakat dükkanın içerisinde yapıldığı için biz buna Ticari Pazarlama deriz. Herhangi bir şekilde markete gittiğiniz zaman bir ürünün tanıtımı yapılıyorsa veya kasiyer size bir ürün tavsiye ediyorsa, bu bir Ticari Pazarlama faaliyetidir. Özetle; Pazarlama’nın dükkan içinde yapılmış versiyonudur diyebiliriz.
ODTÜ bana idealist, çalışan, disiplinli olmayı ve hedeflerimden vazgeçmemeyi öğretti. Endüstri Mühendisliği ise; sistem bakışını, büyük resmi görmeyi ve çalışmayı öğretti. Öğrendiklerimin avantajlarını da iş hayatımda sürekli görüyorum.
Linkedin’de bir ilan gördüm ve o dönemde BAT’de çalışan arkadaşlarım vardı. Sürekli ortamın çok güzel ve keyifli olduğundan, pek stres ortamı olmadığından ve çalışmak için harika bir yer olduğundan bahsediyorlardı. Bu arkadaşlarım organizasyonun farklı ekiplerinde çalışıyordu ve bu bana şaşırtıcı geldi. O dönemde neden olmasın diyerek Linkedin’deki pozisyona başvurdum. Süreç tamamlanmadan önce de arkadaşlarımla tekrar konuştum ve BAT’ye gelmeye karar verdim. Artık eskiden bana yapılan konuşmaları ben de başka insanlara yaptığımı fark ettim çünkü tam da anlattıkları gibi bir yer olduğunu gördüm. Work hard, play hard dedikleri konsepti BAT çok iyi beceriyor.

Biz Samsun fabrikası olarak 25 kadar yerli ve yabancı pazarla çalışıyoruz. Üretim Departmanı Bölüm Müdürü olarak benim sorumluluğum ise; çalıştığım 200 kişilik ekipe verilen üretim planındaki ürünlerin doğru miktarda ve zamanında üretilmesini sağlamaktır. Fabrika hedefleri doğrultusunda en kaliteli, en verimli ve en sağlıklı üretimi yapmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda çalıştığım arkadaşlarımın kişisel gelişimi, motivasyonu ve mutluluğu benim için önemli faktörler arasındadır.

Üretim Departmanı 24 saat boyunca çalışıyor. Fabrikaya geldiğimizde gece vardiyasında olanları öğrenmeye çalışıyoruz. Eğer problem yaşandıysa bunları analiz ederek sorunları çözüp bir daha olmaması için önlemler alıyoruz. Ardından kendi günümüzü planlamak için ekiplerle bir araya geliyoruz. Üretim Departmanı her ne kadar makinelerin çok olduğu bir yer gibi gözükse de insan odaklı olmak, başarı için çok önemli bir faktör çünkü ekipler mutlu, motive, hedefe inanmış ve odaklanmış bir şekilde çalışırsa, başarı da zaten arkasından gelir. Daha sonra Üretim Yöneticileri olarak bir araya gelerek önümüzdeki zorlu süreçleri analiz ediyoruz. Her anlamda daha verimli bir fabrika olmak adına çalışmalar yapıyoruz.

Üniversiteyi Ankara’da ODTÜ’de okudum. Bu şehri hiç görmediğim için hiç tanımayan birisi olarak çok hızlı karar aldım. İşe giriş süreçlerimde BAT’nin istediğim çalışma ortamını bana sağlayacağına inandım ve bugüne kadar bu kararımdan hiç pişman olmadım. Aslında Samsun çok güzel bir şehir. İçerisinde birçok kültür ve spor olanakları, eğlence ve alışveriş fırsatları barındırıyor. - İzmir’de doğup büyüdüğüm için buraya gelmeden önce ailemden ve arkadaşlarımdan uzak olma endişesi vardı fakat şehirde havaalanı olması sayesinde birçok şehre uçuş olduğu için böyle bir problem yaşamadım. Samsun; İzmir, Ankara, İstanbul gibi şehirlerle kıyaslandığı zaman sizi yormuyor. Birçok şeye çok kolay ve makul fiyatlarla ulaşabiliyorsunuz.

BAT’deki Yönetici Adayı Programı bana gerçekten büyük bir tecrübe kattı. Çok daha uzun yıllarda elde edeceğim tecrübeyi program sayesinde çok daha kısa sürede elde ettim. Departmanların içinde yaşayarak süreçleri çok daha iyi öğrendim ve bilgi sahibi oldum. Bugün herhangi bir şekilde karar alırken daha önceki rotasyonlarım sırasında öğrendiğim bilgi ve tecrübeyi kullanıyorum. Bu da daha başarılı kararlar almamı sağlıyor.

Benim zamanımda program 2 yıllık bir programdı. Rotasyonlarım sırasında Üretim, Kalite, Mühendislik, Tedarik Zinciri, Satış, Pazarlama gibi departmanları öğrenme şansım oldu. Şu an 1 yıllık bir süreç olduğu için bu süreç çok daha hızlı işliyor. Fabrikaya girdiğiniz zaman süreç sizden önce hazırlanmış oluyor ve bir Koç’la beraber çalışıyorsunuz. Koç; organizasyonu gerçekten iyi biliyor, sahipleniyor ve size yardımcı oluyor. Süreç çok profesyonel ilerlediği için siz de kendinizi daha fazla geliştirme şansı buluyorsunuz.

MT ya da Global Graduate Programları işe yeni başlayanlar için çok büyük bir fırsattır. Bu programlarla çok daha uzun sürelerde elde edinilecek tecrübeyi çok daha kısa sürede elde edebilirsiniz. Bunun yanında departmanları sadece görmekten ziyade, onlarla birlikte yaşayarak süreçleri en doğru insanlardan öğrenebilirsiniz. Burada önemli olan şey; insanların bu zamanı nasıl değerlendirdiğidir. Size verilen zamanda maksimum çalışmayı yaparak kendinize maksimum faydayı sağlamanız gerekiyor ki gerçek bir role atandığınızda veya programdan mezun olduğunuz zaman bu tecrübeyi işinizde kullanabilin. Bunun dışında arkadaşların şirketlerdeki pozisyonları da kaçırmamaları gerekiyor. Mutlaka açık pozisyonları da değerlendirip çalışmak istedikleri yeri belirleyerek oralarda iş hayatına atılmaları gerekiyor.

ODTÜ bana çalışkan olmayı, yılmamayı, kararlı ve açık fikirli olmayı öğretti. Kimya Mühendisliği, analitik bir düşünce yapısı kattı. Kimya bölümü ise; süreçleri iyi öğrenmemde yardımcı oldu ve süreçleri doğru bir şekilde geliştirebilmem için bir bakış açısı kazandırdı.