Vodafone Discover Programı'na kimler başvurabilir? (1 Cevap)

Programa başvurmak için bir kısıt yok ama o sene içerisinde üniversiteyi bitirmeniz gerekiyor çünkü burada tam zamanlı olarak çalışabileceğiniz bir ortam var. Üniversitelerin son sınıf öğrencilerinin hepsi başvurabiliyor ama eleme süreçlerinde ilerleyebilmeniz iyi bir İngilizce seviyenizin olması gerekiyor, bunun haricinde herhangi bir sınırlama yok. Dolayısıyla okulu bitirmeniz, istekli olmanız, bir şeyler kazanma konusunda enerjinizin olması en önemli kriterlerdir.

Vodafone'da çalışmak nasıl bir duygu? (2 Cevap)

Vodafone’da çalışmak güzel bir duygu ve iyi şeyler yaptığınız hissi kolay kolay kaybolmuyor. Bu yüzden de yaptığınız işleri hızlı yapmanız ve sonuçlarını doğal olarak hızlı görmeniz motivasyonunuzu oldukça diri tutuyor. İlk işimde 6 yıl boyunca ilerleyerek devam etmeyi biraz da şirketin dinamizmine borçluyum. Bunun dışında şirketin öncelikleri çok net olduğu için sizin de öncelikleriniz netleşiyor. Hem içinde bulunduğunuz ekip hem de yönettiğiniz ekipte şirketin netliğini ve nereye odaklandığını bildiğiniz için siz de aynı odaklanmayı gösterebiliyorsunuz. Bu sayede sonucu çok yakın zamanda görüyorsunuz ve o başarıyı sonrasında kutluyorsunuz. O açıdan hem dinamik hem de rekabetçi bir sektör. Ne yaptığınıza baktığınız kadar rakiplerin ne yaptığına da bakıyorsunuz. Bu adrenalin de sizi gerçekten mutlu kılıyor. Çok çalışıp merak etmeniz ve hızlı ayak uydurmanız gerekiyor. Dolayısıyla Vodafone genel olarak iyi şeyler yaptığınızın hissini veriyor ve bunu kolay kolay kaybetmiyorsunuz.

Vodafone Pazarlama Departmanı'nın yapısını anlatır mısınız? (2 Cevap)

Biz Pazarlama Departmanı’nda oldukça farklı ekiplerle çok yakın çalışıyoruz. Bireysel ve kurumsal müşterilerle ilgili tüm operasyonları, plan ve programları yürüten büyük bir ekibiz. Bu büyük yapının sırrı tüketicidir. Şu an içeride olan yapımız, tamamen kazanmak istediğimiz hedef kitlelere göre yapılanmış durumda. Bu yüzden de bazı Segmentlerimiz var. Vodafone Red bu segmentlerden bir tanesidir ve bu Dijital Müşteriler Segmentidir. Dijital olan ve dijital olmak isteyen abonelerin her türlü ihtiyaçlarını en iyi ve tam bir şekilde karşılamak için çalışıyoruz. Eğer Pazarlama’da çalışıyorsanız çok yakın çalışmanız gereken ekipler var. Bunlardan bir tanesi Ürün ve Fiyatlandırma Ekipleridir. Onlarla birlikte ciddi bir mesai harcıyoruz. İşin biraz daha hazırlık tarafında bu ekiplerle kol kolayız. Vodafone Red’in şu anda ciddi bir müşteri bazı var ve onları yönetip mutlu etmek, onların tavsiyelerini takip etmek gibi bir görevimiz var. Vodafone Red’in dijital müşteriler arasında en çok tavsiye edilen bir marka olması için çaba harcıyoruz. Dolayısıyla Baz Yönetimi Ekipleri ile de çok yakın çalışıyoruz. Ürünler ve servisler hakkında tüketiciye ne söyleyeceğimiz netleştiği zaman, Pazarlama İletişimi ve Marka Stratejisi Ekipleri bizim için çok önemli bir rol oynuyor. Ben 2 yıldır Segment’te çalışıyorum. Ondan önce de 3 yıl boyunca Marka Stratejisi ve İletişim Ekibi’nde çalıştım. Segmentlerin Brief’lerini yazdıktan ve tüketiciye ne söyleyeceklerini netleştirdikten sonra kapılarının çalındığı ekipteydim. Şu anda da Marka Ekibi’nin çok yakın çalıştığı Segment Ekibi’ne geçiş yaptım. Bu yapıda Marka Ekibi kritik bir rol oynuyor. Çünkü belirttiğim gibi 70-80 tane reklam filmi yapıyoruz. Bunların belli strateji ve hedef kitlelerde başarılı olması için çalışıyoruz. Hem tüketici için keyifli olan hem de bizim için iş sonuçlarına katkısı olan lansmanlar yapmaya çalışıyoruz. Tüm bu lansman aşamasında belli ekipler gündemimize daha çok giriyor ve beraber mesaiye kalıyoruz. O dönem bittikten sonra sıra diğer ekibe geliyor ve onlarla daha yakın bir takım çalışması oluyor. Bunun dışında Satış bizim için çok kritik ve Türkiye’nin her yerinde iyi bir iş ağı var. Ürün lansmanı yapıldığı zaman ertesi gün cep merkezine gidip o ürünü oradan satın alabiliyorsunuz. Bir şeyi sattıktan sonra o aboneyle ilişkiniz bitmiyor. Onun memnun olması için yeni tarifeler, yeni ürünler ve yeni servisler kullanması için de bir çaba sarf ediyorsunuz. Dolayısıyla o ay kazandığınız aboneler ve sizinle beraber geçmişten gelen mutlu aboneleriniz oluyor. Bunun için de yine Baz Ekipleri ve Müşteri Deneyimi Çağrı Merkezleri ile de çok yakın çalışıyoruz.

Vodafone sosyal etkinlikler ve olanaklar konusunda nasıl bir şirket? (1 Cevap)

Vodafone sadece iş anlamında değil, sosyal anlamda da çok güçlü bir şirket. Örnek vermem gerekirse, çok iyi bir etkinlik kulübümüz var. Ben de bu etkinlik kulübünün dallarından olan voleybolda çok aktif rol alıyorum ve şirketin voleybol takımındayım. Dolayısıyla ekip olarak zamanımızı harcadığımız, hem iş yapıp hem de sosyalleştiğimiz bir ortam var. Bu da beni Vodafone da motive eden faktörlerden biridir.

Vodafone'da nasıl yurt dışı kariyer fırsatları var? Kendi deneyiminizi anlatır mısınız? (1 Cevap)

Finans MT Programı'nın bir diğer bacağı da yurtdışında kısa bir tecrübe edinmekti. Ben bu kapsamda ilk yıl çalıştığım Finansal Raporlama ve Analiz bölümünde 15 gün kadar Vodafone Grubu'na giderek oradaki iç ve dış raporlama süreçlerini hazırladım ve toplantılara girerek çok ciddi roller aldım. Benim için çok enteresan bir tecrübeydi. Orada tanıştığım kişilerle bugün hala iletişim halindeyim. Vodafone bu global gücünü gerçekten çalışanlarına iyi yansıtıyor. Bunun dışında zaman zaman eğitimler ve çeşitli imkanlar olabiliyor. O zamanlarda da yurtdışına gidip gelebiliyoruz.

Vodafone Discover Programı başvuru ve mülakat süreci nasıl ilerliyor? (1 Cevap)

Vodafone dijital bir şirket olduğu için süreç de ağırlıklı olarak dijital ilerliyor. Öncelikle genel yetenek testinden geçiyorsunuz. Burada İngilizce bilginiz ve genel becerileriniz ölçülüyor. Daha sonra online video mülakatında kendinizden bahsetmeniz isteniyor. Bu etaplardan geçtikten sonra değerlendirme merkezine davet ediliyorsunuz ve bir iş vakası üzerinden üst yönetime bir sonuç iletiyorsunuz. Böylece uzlaşma ve liderlik gibi becerileriniz ölçülüyor. Son olarak kendi fonksiyonunuzun yöneticileriyle görüşüyorsunuz. Eğer orada da başarılı olursanız teklif aşamasına geçiyorsunuz.

Vodafone'da nasıl staj olanakları var? (1 Cevap)

Biz bu konuda çok cesaretli davranıyoruz. Vodafone olarak genelde kısa dönem stajyer de alıyoruz ama daha çok uzun dönem stajyer almayı tercih ediyoruz. Uzun dönemli stajyerlerimiz genelde haftanın belli günlerinde okula gidip belli günlerde de bize geliyorlar. Bu hem onlar açısından hem de bizler açısından faydalı oluyor. Uzun dönem stajyerleri daha çok son sınıflardan tercih ediyoruz. Bu stajyerler arasında yetenekli arkadaşlarımızı kadrolarımız imkan veriyorsa bünyemize katıyoruz. Buna ilave olarak da bizim Genç Yetenek adında bir programımız var. Üniversitelerde Genç Yetenek Programı'na başvuran öğrencilerle ilgili bir değerlendirme süreci sağlıyoruz. Bu değerlendirme sürecinde tercih edilen arkadaşlarımızla İnsan Kaynakları Departmanı görüşüp Vodafone kadrolarına alıyorlar. Daha sonra bu genç yeteneklerimiz, 6 aylık dönemler halinde Vodafone'un değişik departmanlarında rotasyona tabi tutuluyorlar. Daha sonra da hem yetenekleri hem de tercihlerine göre uygun bir departmanda çalışmaya devam ediyorlar.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu olarak Pazarlama alanında çalışmaya nasıl karar verdiniz? (1 Cevap)

Yaptığım stajlarda Bilgisayar Mühendisi olarak üniversiteye girerken beklediğim şeyle, kurumsal hayatta yapılan şeyin benim beklentilerimi karşılamadığını gördüm. Benim yapmak istediğim şeyin daha çok teknolojiyi takip edip o teknolojiyi insanlara nasıl sunabileceğimiz üzerine kafa yormaktı. Dolayısıyla Bilgisayar Mühendisliği’nin oluşturduğu analitik temeli, tüketiciyle buluşturabileceğim bir iş arıyordum. Bu yüzden de Pazarlama benim için doğru bir adres oldu. Yaptığım stajlarda Bilgisayar Mühendisliği işlerini gördüm ve kendi isteklerimi belirledim. Buna bağlı olarak bir sonraki adımımın ne olacağına karar verdim.

Vodafone kimlere göre bir şirkettir? Nasıl adaylar aranıyor? (2 Cevap)

Bence Vodafone için en önemli özellik, hızlı koşmayı istemektir. Biz burada çok rekabetçi bir sektörün içindeyiz. Bir tüketici olarak da bunu hepimiz hissediyoruz. En ufak bir hareketle dünyamız değiştiği için çok hızlı hareket etmeye adapte olabilecek, sonuç odaklı ve rekabetçi kişilerin Vodafone gibi bir şirkete gelmesi daha uygun olur.

Vodafone'un yakın gelecekteki hedefleri nelerdir? (1 Cevap)

Artık biz müşterilerimize sadece hat vermiyoruz, müşterilerimizin ihtiyaç duyacağı teknolojik çözümler de sunuyoruz. Hayat artık cihaz bazlı bir yapıdan çıkarak servis bazlı bir yapıya dönüyor. Cihazın ve teknolojinin ne olduğundan bağımsız olarak almak istediğiniz hizmeti veriyor olacağız. Vodafone'un Ar-Ge'ye yaptığı büyük yatırımlar ve sürekli büyüyen deneyimli kadrosuyla uçtan uca hizmetleri sunabilecek durumdayız. Biraz evvel saydığım projelerden de çok farklı projeler yapıyoruz. Bir AVM'nin içerisindeki mağazalara yaklaştığınız andan itibaren o mağazanın kampanyaları hakkında haberdar olmanızı sağlayacak ve sizi oralara doğru yönlendirecek navigasyon sistemleri bile şu anda var. Mobilite çok hızlı büyüyor ve mobilitenin bu kadar hızlandığı bir dünyada çözüm ve servisleri bu dünyaya adapte etmek durumundayız. Olaya sadece mobilite olarak bakmıyoruz. Bir müşterinin ihtiyaç duyacağı her türlü teknolojik çözümü gelecekte verebilmeyi amaçlıyoruz.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle