Telekomünikasyon

16 soruya 13 cevap verildi.

Cevaplar 13

Yükleniyor...
1,578 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Eğer değişimi seviyorsanız ve bir şeyi sürekli tekrar etmekten hoşlanmıyorsanız Telekomünikasyon sektörü bunun için muazzam bir yer çünkü her hafta bir şey değişiyor. Bu yüzden çok yaratıcı ve kıvrak olup bu değişime ayak uydurmak zorundasınız. Aksi takdirde hayatta kalamazsınız. Dinamizmi ve teknolojiyi seviyorsanız bir süre sonra bütün değişen teknolojileri kendi çatınız altında topladığınızı fark ediyorsunuz. Eğer teknolojiyi, değişimi ve dinamizmi seviyorsanız kesinlikle Telekomünikasyon sektörünü seçmeniz gerekiyor.

1
1,365 görüntülenme
·
Transkripti Göster

4.5G LT network'ü ile beraber bağlantı giderek arttı. Daha evvel insanların birbirleriyle iletişimi önemliyken IOT ve hızın artmasıyla birlikte nesnelerin birbirleriyle olan iletişimi arttı. Biz de nesnelerin birbirleriyle iletişiminde sensörler, biochipler, izleme cihazları gibi kavramları bir araya getirerek datalar topluyoruz. Daha sonra bu dataları işleyip raporlama ve gereksinimleri hazırlıyoruz.

794 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisidir. 4. neslin yaklaşık olarak 10 katı veri aktarım hızına sahiptir. Bu sayede büyük dataları işleyerek proje uygulamalarını arttırmıştır. Globaldeki planlara göre 2020 yılı itibariyle 5G ile ilgili projelerin hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Huawei'de de akıllı şehirler, bulut mimarisi ve yeni nesil ağlar öncelik taşımaktadır.

792 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Herkes ilkokuldan başlayarak üniversite hayatının sonuna kadar ciddi bir eğitim alıyor ve bu eğitim genelde tek taraflı oluyor. Siz bir sınıfa giriyorsunuz ve hangi saatte hangi derse gireceğiniz belli oluyor ve size bir şekilde bilgi veriliyor. Siz de aldığınız o bilgiyle bir proje oluşturuyorsunuz ve sizi orada sistem yönlendiriyor. Vodafone’daki iş hayatında tabii ki yöneticiler var. Kişileri yönlendirerek ne yapmak istediğimizi anlatıyoruz ama burada kişiler hangi sorumlulukları almak istiyorlarsa, ne yapmak istiyorlarsa, hangi alanları girişim alanları olarak görüyorlarsa tüm bunların kontrolünü kendi üzerine alıyor. Biz hem Vodafone’u hem de kendi kariyerlerini kendilerinin yönetmesini bekliyoruz. Somut olmak gerekirse; biz yeni gelen bir arkadaşı 1 yıl sonra direkt olarak terfi etmiyoruz. Ona önerdiğimiz rolü gösterip seçenekleri sunarak kendi kariyer patikalarını tercih etmelerini bekliyoruz. Biz de onlara bu anlamda destek olarak çok çeşitli yardımlar sağlıyoruz. Günlük hayatta da yaptıkları her işte, işi bitirip teslim etmekten ziyade, gerçekten yaptığı işte fark yaratmasını ve müşteriye bir artı getirmelerini bekliyoruz.

586 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Telekomünikasyon sektörü benim doğduğum yer olduğu için diğer sektörleri pek tanımıyorum. Gözümü açtığımdan beri telekomünikasyon sektöründeyim. Telekomda çalışmak amaçlarım arasında yoktu ama bazen şartlar sizi oraya götürüyor. Telekomünikasyon genç ve devamlı gelişen bir sektör.

Ben 2006 yılında rakipte çalışıyordum. Ne akıllı telefon, ne de telefondan bakabileceğimiz mailler vardı. Saat 5’ten sonra hayat bizimdi, kitap okuyabiliyorduk. Ardından 3G geldi, telefona datalar girdi. 3G bitti ve 4.5G geldi, şimdi de 5G’ye koşuyoruz. Dolayısıyla telekomünikasyon sektörü çok hızlı gelişiyor. Sektör geliştikçe müşteri de o kadar hızlı gelişiyor ve ihtiyaçları çok değişiyor. Bir 10 sene önceki halimizle şu anki halimiz arasında dağlar kadar fark var. Trafikte insanlara nasıl gideceğimizi sorarken, şimdi Yandex’lekonuşuyoruz çünkü her şeyimiz dijital oldu. Dünya dijitalleşmeye dönüyor ve bu dijitalleşmenin öncüsü de telekomünikasyon sektörü. Bu yüzden bizim sorumluluğumuz da daha fazla. Bu teknolojiyi müşterilerle ve şirketler buluşturmak bizim sorumluluğumuzda. Bazen telekomünikasyon sektörünün veya sms’in öldüğü gibi söylentiler oluyor ama telekomünikasyon sektörü hiçbir zaman ölmeyecek, buna çok yürekten inanıyorum. Biz bu sene ne yapacağımızı konuşurken, Türk Telekom’da 4-5 senedir işimizin hiç bitmediğini fark ettik çünkü artarak devam eden bir iş yükü var. Diğer sektörler de dijitalleşme çerçevesinde gelişiyor.

Telekomünikasyon müşteriye çok yakın, müşteriyi birebir yönetebildiğiniz, her anı hareketli, çok dinamik, her gün başka bir problemle karşılaştığınız ama problem çözmenin çok zevkli olduğu bir sektör. Biz her sabah yeni bir dünyaya uyanıyoruz ve devamlı kendimizi yenilememiz gerekiyor. Doktorluk gibi düşünün. Biz de teknoloji doktoruyuz bir nevi…