5G nedir? Huawei'de 5G üzerine nasıl projeler yapılıyor? (1 Cevap)

Yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisidir. 4. neslin yaklaşık olarak 10 katı veri aktarım hızına sahiptir. Bu sayede büyük dataları işleyerek proje uygulamalarını arttırmıştır. Globaldeki planlara göre 2020 yılı itibariyle 5G ile ilgili projelerin hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Huawei'de de akıllı şehirler, bulut mimarisi ve yeni nesil ağlar öncelik taşımaktadır.

Telekomünikasyon sektörü kimlere göredir? (1 Cevap)

Eğer değişimi seviyorsanız ve bir şeyi sürekli tekrar etmekten hoşlanmıyorsanız Telekomünikasyon sektörü bunun için muazzam bir yer çünkü her hafta bir şey değişiyor. Bu yüzden çok yaratıcı ve kıvrak olup bu değişime ayak uydurmak zorundasınız. Aksi takdirde hayatta kalamazsınız. Dinamizmi ve teknolojiyi seviyorsanız bir süre sonra bütün değişen teknolojileri kendi çatınız altında topladığınızı fark ediyorsunuz. Eğer teknolojiyi, değişimi ve dinamizmi seviyorsanız kesinlikle Telekomünikasyon sektörünü seçmeniz gerekiyor.

Telekomünikasyon sektöründe çalışmak nasıl bir deneyim? Diğer sektörlerden nasıl farkları var? (2 Cevap)

Telekomünikasyon sektörü benim doğduğum yer olduğu için diğer sektörleri pek tanımıyorum. Gözümü açtığımdan beri telekomünikasyon sektöründeyim. Telekomda çalışmak amaçlarım arasında yoktu ama bazen şartlar sizi oraya götürüyor. Telekomünikasyon genç ve devamlı gelişen bir sektör.Ben 2006 yılında rakipte çalışıyordum. Ne akıllı telefon, ne de telefondan bakabileceğimiz mailler vardı. Saat 5’ten sonra hayat bizimdi, kitap okuyabiliyorduk. Ardından 3G geldi, telefona datalar girdi. 3G bitti ve 4.5G geldi, şimdi de 5G’ye koşuyoruz. Dolayısıyla telekomünikasyon sektörü çok hızlı gelişiyor. Sektör geliştikçe müşteri de o kadar hızlı gelişiyor ve ihtiyaçları çok değişiyor. Bir 10 sene önceki halimizle şu anki halimiz arasında dağlar kadar fark var. Trafikte insanlara nasıl gideceğimizi sorarken, şimdi Yandex’lekonuşuyoruz çünkü her şeyimiz dijital oldu. Dünya dijitalleşmeye dönüyor ve bu dijitalleşmenin öncüsü de telekomünikasyon sektörü. Bu yüzden bizim sorumluluğumuz da daha fazla. Bu teknolojiyi müşterilerle ve şirketler buluşturmak bizim sorumluluğumuzda. Bazen telekomünikasyon sektörünün veya sms’in öldüğü gibi söylentiler oluyor ama telekomünikasyon sektörü hiçbir zaman ölmeyecek, buna çok yürekten inanıyorum. Biz bu sene ne yapacağımızı konuşurken, Türk Telekom’da 4-5 senedir işimizin hiç bitmediğini fark ettik çünkü artarak devam eden bir iş yükü var. Diğer sektörler de dijitalleşme çerçevesinde gelişiyor.Telekomünikasyon müşteriye çok yakın, müşteriyi birebir yönetebildiğiniz, her anı hareketli, çok dinamik, her gün başka bir problemle karşılaştığınız ama problem çözmenin çok zevkli olduğu bir sektör. Biz her sabah yeni bir dünyaya uyanıyoruz ve devamlı kendimizi yenilememiz gerekiyor. Doktorluk gibi düşünün. Biz de teknoloji doktoruyuz bir nevi…

Telekomünikasyon sektöründe çalışmak isteyen yeni mezun ve öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Herkes ilkokuldan başlayarak üniversite hayatının sonuna kadar ciddi bir eğitim alıyor ve bu eğitim genelde tek taraflı oluyor. Siz bir sınıfa giriyorsunuz ve hangi saatte hangi derse gireceğiniz belli oluyor ve size bir şekilde bilgi veriliyor. Siz de aldığınız o bilgiyle bir proje oluşturuyorsunuz ve sizi orada sistem yönlendiriyor. Vodafone’daki iş hayatında tabii ki yöneticiler var. Kişileri yönlendirerek ne yapmak istediğimizi anlatıyoruz ama burada kişiler hangi sorumlulukları almak istiyorlarsa, ne yapmak istiyorlarsa, hangi alanları girişim alanları olarak görüyorlarsa tüm bunların kontrolünü kendi üzerine alıyor. Biz hem Vodafone’u hem de kendi kariyerlerini kendilerinin yönetmesini bekliyoruz. Somut olmak gerekirse; biz yeni gelen bir arkadaşı 1 yıl sonra direkt olarak terfi etmiyoruz. Ona önerdiğimiz rolü gösterip seçenekleri sunarak kendi kariyer patikalarını tercih etmelerini bekliyoruz. Biz de onlara bu anlamda destek olarak çok çeşitli yardımlar sağlıyoruz. Günlük hayatta da yaptıkları her işte, işi bitirip teslim etmekten ziyade, gerçekten yaptığı işte fark yaratmasını ve müşteriye bir artı getirmelerini bekliyoruz.

Telekomünikasyon sektörünü yakın gelecekte nerede görüyorsunuz? (3 Cevap)

Telekomünikasyon sektörü, bulut teknolojisine doğru kaymaktadır. Şu an müşterilerin sistem odaları müşterilerin lokasyonlarında bulunuyor. Bu da satın alma ve barındırma maliyeti açısından müşterilerimize ciddi dezavantajlar sunuyor ve yük teşkil ediyor. Biz bulut teknolojisiyle birlikte sistem odalarını tamamen sanallaştırabiliyoruz. Bu sanallaştırma neticesinde müşterilerimiz hem kiralama modeliyle maliyetlerini ciddi azaltmış ve uzun bir vadeye yaymış oluyorlar hem de biz sunduğumuz esneklikle daha hızlı bir kabiliyet alanı sağlayabiliyoruz.

Telekomünikasyon sektöründe çalışmak nasıl bir deneyim? Diğer sektörlerden nasıl farkları var? (2 Cevap)

Telekomünikasyon çok dinamik bir sektör. Sürekli yeni bir güne ve teknolojiye uyanıyorsunuz. Dolayısıyla yaptığınız işi daha iyi yapmak ve kendinizi aşmak durumundasınız. Bu yüzden çok eğlenceli, dinamik ve genç bir sektör. Ben de telekomünikasyonda çalışmaktan çok mutluyum.

Telekomünikasyon sektörünü yakın gelecekte nerede görüyorsunuz? (3 Cevap)

Şu an bir insan evden çıkarken yanına cep telefonu, cüzdan ve anahtarını alıyor. Bundan 10 yıl sonra benim ümidim, sadece cep telefonunu almanın yeterli olmasıdır. Şu an biz altyapı olarak zaten bunlara sahibiz. Artık cep telefonunu kredi kartı olarak kullanıp ödeme yapabiliyoruz. Öyle teknolojiler var ki arabayı cep telefonu ile çalıştırabiliyorsunuz. Henüz müşteriler bu tür durumlara pek güvenmiyor ve pazara çok yerleşmedi. Bizim telekomünikasyon firması olarak yapmamız gereken, müşterileri bu çözümlere inandırmaktır.

Dijital Varlıklar Kıdemli Uzmanı olarak Türk Telekom'da bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Günümüz inanılmaz yoğun geçiyor ve bunun iki nedeni var. Birincisi; Türk Telekom, gerçekten yeniliğe çok fazla açık, kendini sürekli yenileyen, rekabetin çok fazla olduğu bir sektörde bulunan bir şirket. İkincisi de dijital alanda çalışmanın ayrı bir yoğunluğu var çünkü gün içinde veya hafta sonu 7/24 onlineolmanız, birilerine cevap vermeniz ya da yapılması gereken şeyi anında dijital ortamda yapabilmeniz gerekiyor. Bu bizim için çok önemli. Özellikle işin web sitesi tarafında regülatif sorumluluklar çok fazla olduğu için yaptığınız işi hemen teslim etmeniz, bir hata varsa bunu kimse görmeden düzeltmeniz gerekiyor. Bu nedenlerden dolayı gününüz inanılmaz yoğun geçiyor ama keyifli oluyor. Hem şirkete katkısı oluyor hem de sürekli yeni şeyler öğreniyorsunuz veya yaptığınız işin sonuçlarını görerek onlarla ilgili sonuçlara varabiliyorsunuz.Dolayısıyla yoğun çalışıyoruz ama gerçekten Türk Telekom’da çalışmanın heyecanı bambaşka çünkü İletişim ve Reklam tarafında iyi bütçelerle iyi projeler yaptığımıza inanıyoruz. Bu da bizi çok fazla heyecanlandırıyor. O heyecandan ötürü de günün nasıl geçtiğini anlamıyoruz.

Internet of Things ve NB-IOT nedir? IoT ile birlikte bizi gelecekte nasıl bir dünya bekliyor? (1 Cevap)

4.5G LT network'ü ile beraber bağlantı giderek arttı. Daha evvel insanların birbirleriyle iletişimi önemliyken IOT ve hızın artmasıyla birlikte nesnelerin birbirleriyle olan iletişimi arttı. Biz de nesnelerin birbirleriyle iletişiminde sensörler, biochipler, izleme cihazları gibi kavramları bir araya getirerek datalar topluyoruz. Daha sonra bu dataları işleyip raporlama ve gereksinimleri hazırlıyoruz.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle

İş İlanları (1)