5G nedir? Huawei'de 5G üzerine nasıl projeler yapılıyor? (1 Cevap)

Yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisidir. 4. neslin yaklaşık olarak 10 katı veri aktarım hızına sahiptir. Bu sayede büyük dataları işleyerek proje uygulamalarını arttırmıştır. Globaldeki planlara göre 2020 yılı itibariyle 5G ile ilgili projelerin hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Huawei'de de akıllı şehirler, bulut mimarisi ve yeni nesil ağlar öncelik taşımaktadır.
255

Telekomünikasyon sektörü kimlere göredir? (1 Cevap)

Eğer değişimi seviyorsanız ve bir şeyi sürekli tekrar etmekten hoşlanmıyorsanız Telekomünikasyon sektörü bunun için muazzam bir yer çünkü her hafta bir şey değişiyor. Bu yüzden çok yaratıcı ve kıvrak olup bu değişime ayak uydurmak zorundasınız. Aksi takdirde hayatta kalamazsınız. Dinamizmi ve teknolojiyi seviyorsanız bir süre sonra bütün değişen teknolojileri kendi çatınız altında topladığınızı fark ediyorsunuz. Eğer teknolojiyi, değişimi ve dinamizmi seviyorsanız kesinlikle Telekomünikasyon sektörünü seçmeniz gerekiyor.
625

Telekomünikasyon sektöründe çalışmak nasıl bir deneyim? Diğer sektörlerden nasıl farkları var? (2 Cevap)

Telekomünikasyon sektörü benim doğduğum yer olduğu için diğer sektörleri pek tanımıyorum. Gözümü açtığımdan beri telekomünikasyon sektöründeyim. Telekomda çalışmak amaçlarım arasında yoktu ama bazen şartlar sizi oraya götürüyor. Telekomünikasyon genç ve devamlı gelişen bir sektör.Ben 2006 yılında rakipte çalışıyordum. Ne akıllı telefon, ne de telefondan bakabileceğimiz mailler vardı. Saat 5’ten sonra hayat bizimdi, kitap okuyabiliyorduk. Ardından 3G geldi, telefona datalar girdi. 3G bitti ve 4.5G geldi, şimdi de 5G’ye koşuyoruz. Dolayısıyla telekomünikasyon sektörü çok hızlı gelişiyor. Sektör geliştikçe müşteri de o kadar hızlı gelişiyor ve ihtiyaçları çok değişiyor. Bir 10 sene önceki halimizle şu anki halimiz arasında dağlar kadar fark var. Trafikte insanlara nasıl gideceğimizi sorarken, şimdi Yandex’lekonuşuyoruz çünkü her şeyimiz dijital oldu. Dünya dijitalleşmeye dönüyor ve bu dijitalleşmenin öncüsü de telekomünikasyon sektörü. Bu yüzden bizim sorumluluğumuz da daha fazla. Bu teknolojiyi müşterilerle ve şirketler buluşturmak bizim sorumluluğumuzda.Bazen telekomünikasyon sektörünün veya sms’in öldüğü gibi söylentiler oluyor ama telekomünikasyon sektörü hiçbir zaman ölmeyecek, buna çok yürekten inanıyorum. Biz bu sene ne yapacağımızı konuşurken, Türk Telekom’da 4-5 senedir işimizin hiç bitmediğini fark ettik çünkü artarak devam eden bir iş yükü var. Diğer sektörler de dijitalleşme çerçevesinde gelişiyor.Telekomünikasyon müşteriye çok yakın, müşteriyi birebir yönetebildiğiniz, her anı hareketli, çok dinamik, her gün başka bir problemle karşılaştığınız ama problem çözmenin çok zevkli olduğu bir sektör. Biz her sabah yeni bir dünyaya uyanıyoruz ve devamlı kendimizi yenilememiz gerekiyor. Doktorluk gibi düşünün. Biz de teknoloji doktoruyuz bir nevi…
260

Telekomünikasyon sektörünü yakın gelecekte nerede görüyorsunuz? (3 Cevap)

Telekomünikasyon sektörü, bulut teknolojisine doğru kaymaktadır. Şu an müşterilerin sistem odaları müşterilerin lokasyonlarında bulunuyor. Bu da satın alma ve barındırma maliyeti açısından müşterilerimize ciddi dezavantajlar sunuyor ve yük teşkil ediyor. Biz bulut teknolojisiyle birlikte sistem odalarını tamamen sanallaştırabiliyoruz. Bu sanallaştırma neticesinde müşterilerimiz hem kiralama modeliyle maliyetlerini ciddi azaltmış ve uzun bir vadeye yaymış oluyorlar hem de biz sunduğumuz esneklikle daha hızlı bir kabiliyet alanı sağlayabiliyoruz.
117

Telekomünikasyon sektöründe çalışmak nasıl bir deneyim? Diğer sektörlerden nasıl farkları var? (2 Cevap)

Telekomünikasyon çok dinamik bir sektör. Sürekli yeni bir güne ve teknolojiye uyanıyorsunuz. Dolayısıyla yaptığınız işi daha iyi yapmak ve kendinizi aşmak durumundasınız. Bu yüzden çok eğlenceli, dinamik ve genç bir sektör. Ben de telekomünikasyonda çalışmaktan çok mutluyum.
52

Telekomünikasyon sektörünü yakın gelecekte nerede görüyorsunuz? (3 Cevap)

Şu an bir insan evden çıkarken yanına cep telefonu, cüzdan ve anahtarını alıyor. Bundan 10 yıl sonra benim ümidim, sadece cep telefonunu almanın yeterli olmasıdır. Şu an biz altyapı olarak zaten bunlara sahibiz. Artık cep telefonunu kredi kartı olarak kullanıp ödeme yapabiliyoruz. Öyle teknolojiler var ki arabayı cep telefonu ile çalıştırabiliyorsunuz. Henüz müşteriler bu tür durumlara pek güvenmiyor ve pazara çok yerleşmedi. Bizim telekomünikasyon firması olarak yapmamız gereken, müşterileri bu çözümlere inandırmaktır.
315

Internet of Things ve NB-IOT nedir? IoT ile birlikte bizi gelecekte nasıl bir dünya bekliyor? (1 Cevap)

4.5G LT network'ü ile beraber bağlantı giderek arttı. Daha evvel insanların birbirleriyle iletişimi önemliyken IOT ve hızın artmasıyla birlikte nesnelerin birbirleriyle olan iletişimi arttı. Biz de nesnelerin birbirleriyle iletişiminde sensörler, biochipler, izleme cihazları gibi kavramları bir araya getirerek datalar topluyoruz. Daha sonra bu dataları işleyip raporlama ve gereksinimleri hazırlıyoruz.
478

Telekomünikasyon sektöründe çalışmanın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Gün içinde dolu dolu çalışıyoruz. Sabahtan akşama kadar yoğun bir tempodayız ve birden fazla işi aynı anda yapıyoruz. Bir yandan toplantılar olurken bir yandan da yetiştirmemiz gereken işler oluyor. Bunları bir arada yürütmek bazen çok zorlaşabiliyor ama genel olarak bir süre sonra bu düzene alışıyoruz.
320

Telekomünikasyon sektörünü yakın gelecekte nerede görüyorsunuz? (3 Cevap)

Mobil, ses ve datayla başlayan bir süreç olduğu için müşterilere Borusan Telekom ve Koçnet Satın Almalarıyla beraber sabit hizmetler de sunuluyor. Yurtdışında gördüğümüz gibi kablolu televizyon hizmetleri var. Telekomünikasyon sektörü hem bireysel hem de kurumsal müşteriye bir yakınsama sunarak tüm iletişim ihtiyaçlarını tek bir elden sağlıyor. Kurumsal müşterilere sadece mobil ses data ve sabit ses data değil, kurumsal çözümler de satıyoruz. Bir kurumsal müşterimizin dijitalleşmesi için elimizden gelen desteği çözümlerimizle birlikte veriyoruz. Dolayısıyla bu da bir yakınsama oluyor. Telekomünikasyon dünyasında operatörler tek bir arayüz olma yolunda hızla ilerliyor. Bu da sektör içerisindeki insanların farklı deneyimler elde etmesi, farklı teknolojileri tanıması ve farklı iş modellerini geliştirmesi açısından fayda sağlıyor.
166

Telekomünikasyon sektöründe çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (1 Cevap)

Bugün aldığım aksiyonun sonucunu yarın görebilmek benim için çok önemlidir. FMCG firmalarına kıyasla Telekomünikasyon Sektörü’nün en önemli özelliği de budur. Aynı zamanda şirket içerisinde çalışanı daha ileriye götürecek centilmen bir rekabet var. Bu durum da bizim kurumsal kültürümüze yansıyor. Pazarda da yeterince rekabetçi olmamız içimdeki ateşi daha da körüklüyor, bu da motivasyonumu arttırıyor.
188

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm