Cevaplar 167

Filtrele:Sırala:

Pronet'te çalışmak isteyen adaylar için başvuru ve mülakat süreci nasıl ilerliyor? (1 Cevap)

Neredeyse Türkiye’deki başvuru ve kariyer portallarının tamamı olmak üzere birçok farklı başvuru kanalları kullanıyoruz. Kişiler gerek bizim internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan gerekse herkesin bildiği kariyer portalları üzerinden istediği pozisyona başvuruda bulunabiliyor. Bu başvurular günlük olarak takip ediliyor ve hepsine mümkünse gün içerisinde, en geç ertesi gün dönüş sağlıyoruz. Ardından bünyemizde İnsan Kaynakları pozisyonunda çalışan arkadaşlarımız tarafından bu kişiler aranarak başvurdukları il/ilçeye görüşmeye davet ediyorlar. Her gün rutin olarak görüşmelerimiz devam ediyor ve bu görüşmeler minimum iki, maksimum üç seanstan oluşuyor. Mümkün olduğunca fazla kişiyi firmamıza davet ederek şirketimizi tanıtıyor ve İnsan Kaynakları Uzmanları'mızla birebir görüşme yapılmasını sağlıyoruz. Buraya geldiklerinde yaptığımız görüşme; hem onları tanımak hem de Pronet’i tanıtmak amaçlı ve biraz da yetkinlik bazlı oluyor. Olumlu ilerlediğimiz adayları yöneticimizle tanıştırıp, ardından teklif aşamasına geliyoruz. Bu aşamada referans kontrolleri gerçekleştiriliyor ve kişiden gerekli evrakları topluyoruz. Sonrasında da Pronet macerası başlıyor. Her hafta gerçekleşen eğitim sınıflarımızla Kahramanlarımızı bünyemize katmış oluyoruz.

Satış alanında çalışmak için nasıl özellikler gerekir? İşe alımlarda nelere dikkat ediyorsunuz? (1 Cevap)

Aslında bizim iki tane alımımız oluyor. Bir tanesi; daha önce hayatında hiç satış yapmamış yeni mezun ya da yeni mezun değil ama farklı farklı işlerde çalışmış, hayatımın bir döneminde de satış deneyeyim, diyen arkadaşlar. Burada hangi okuldan mezun oldukları (bölüm olarak) çok önemli değil. Çünkü biz, firma olarak satışı öğretmek istiyoruz. Bizim şöyle bir amacımız yok: Satışı bilerek gelsin. Eğer gönlünde gerçekten satış yapmak varsa, satışı öğrenmek istiyorsa, bizim için değerli biridir. Burada neye bakıyoruz? Başarı odaklı mı değil mi, sonuç odaklı mı? Takım içinde çalışacağı için de; takım çalışmasına uygun olup olmadığına bakıyoruz. Şirketin sürekli değişen ve gelişen bir yapısı var. Normal piyasa şartlarına, global dünyaya göre, bulunduğu sektörde sürekli kendini geliştiriyor, gerisinde kalmıyor. Çalışacak arkadaşın da değişime ve gelişime açık olması gerekir. Bununla birlikte, diğer tarafta ise zaten hayatını satışla kazanan, satıcılık işini profesyonel olarak, meslek olarak yapan arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlar geldiği zaman da onlara sadece ürünü öğretiyoruz çünkü satışı zaten biliyorlar. Mevcut işlerinde belki kariyer beklentileri karşılanmıyor ya da kazançlarından memnun değiller. Burası onlar için ikinci bir yer, ikinci bir şans haline geliyor. O arkadaşlarla da çalışabiliyoruz. Benim girmiş olduğum mülakatlarda, hep dikkat ettiğim şey: Aday burayı gerçekten istiyor mu, satıcılık onun için bir meslek mi? Ama gönlünün bir tarafında satış varsa, Pronet olarak o kişiye bu işi öğretme konusunda her türlü feda karlığa katlanıyoruz.

Pronet Satış ekibi olarak nasıl projeler üzerine çalışıyorsunuz? (1 Cevap)

Satış ekibi olarak çalıştığımız bir çok proje var. Son dönemde çalıştıklarımızdan biraz bahsetmek isterim. Bölgesel yapılanma, lead dağıtım sistemleri, portföy yönetimi, key account yönetimi ve kişisel gelişimle ilgili birçok projede çalışmaktayız.

Pronet Satış Departmanı'nın kültürünü anlatır mısınız? (1 Cevap)

Şirketin değerleri var ve herkes bu kültüre ortak şu anda. Herkes takım çalışması yapmaya, işbirliği ve dayanışma içinde çalışmaya özen gösteriyor. Herkes girişimci bir ruha sahip. Bir fikri olan varsa ve bu fikrin de bir şeylere hizmet edeceğini düşünüyorsa, bunu açık açık dile getirebiliyor. Kültürümüzün içinde en çok kullandığımız 'açık iletişim' var. Siz, şu anda iletişme geçmek istediğiniz herhangi biriyle, herhangi bir departmanla, önünüzde hiç bir engel olmadan gidip açık açık her şeyi konuşabiliyorsunuz. Taraftar müşteri yaratmakla ilgili bir kültürümüz var. Biz her zaman müşteriyi patronumuz olarak biliriz. Memnun etmek istediğimiz taraf müşteridir. O yüzden yaptığımız çalışmaların hepsi bu 4 değere tekabül eder. Bütün bunlar da Pronet çalışanlarının kültürünü oluşturuyor.