Güvenlik

7 soruya 9 cevap verildi.

Cevaplar 9

Yükleniyor...
653 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bilgi Güvenliği alanı dört başlıkta sınıflandırılabilir. Saldırı kısmında Bilgi Güvenliği Uzmanı tıpkı kötü niyetli bir kullanıcı gibi düşünerek sistemdeki zafiyetleri bulmaya çalışıp bunları değerlendirerek müşterilerin bilgilerini ve finansal varlıklarını ele geçirmeye çalışır.

Savunma kısmında saldıran arkadaşları engellemek için yönetilen sistemler ve kullanılan ürünler yer alır.

Denetim kısmında kurumun koyduğu güvenlik politikalarına uyulup uyulmadığını denetleyen ekipler vardır.

Benim de daha çok bulunduğum Bilgi Güvenliği Yönetimi kısmında da kurum varlıklarının, projelerinin ve ürünlerinin güvenli bir şekilde son kullanıcılara ulaşması için politika ve prosedürlerin belirlenmesi ve güvenlik değerlemelerini yaparak projelerin iyileştirilmesi sağlanır.

Garanti Teknoloji’de bu dört başlıkta çalışan ekipler var. Bazı kurumlarda bu dört fonksiyon aynı ekiplerce yapılıyor ama burada farklı ekipler tarafından yürütülerek farklı uzmanlıklar olarak sınıflandırılıyor.


605 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bilgi Güvenliği alanında genel olarak Elektrik Elektronik, Elektronik Haberleşme, Telekomünikasyon Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği alanında çalışan arkadaşlarımız var ama Bilgi Güvenliği’ne meraklı olan ve bu alanda çalışmak isteyen farklı bölümlerden mezun arkadaşlarımız da var. Gördüğüm kadarıyla bir bölüm veya üniversite kısıtlaması yok ama benim bulunduğum ekibin üçte biri benim de mezun olduğum Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunudur.