Güvenlik

8 soruya 10 cevap verildi.

Cevaplar 10

Yükleniyor...
677 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bilgi Güvenliği alanı dört başlıkta sınıflandırılabilir. Saldırı kısmında Bilgi Güvenliği Uzmanı tıpkı kötü niyetli bir kullanıcı gibi düşünerek sistemdeki zafiyetleri bulmaya çalışıp bunları değerlendirerek müşterilerin bilgilerini ve finansal varlıklarını ele geçirmeye çalışır.

Savunma kısmında saldıran arkadaşları engellemek için yönetilen sistemler ve kullanılan ürünler yer alır.

Denetim kısmında kurumun koyduğu güvenlik politikalarına uyulup uyulmadığını denetleyen ekipler vardır.

Benim de daha çok bulunduğum Bilgi Güvenliği Yönetimi kısmında da kurum varlıklarının, projelerinin ve ürünlerinin güvenli bir şekilde son kullanıcılara ulaşması için politika ve prosedürlerin belirlenmesi ve güvenlik değerlemelerini yaparak projelerin iyileştirilmesi sağlanır.

Garanti Teknoloji’de bu dört başlıkta çalışan ekipler var. Bazı kurumlarda bu dört fonksiyon aynı ekiplerce yapılıyor ama burada farklı ekipler tarafından yürütülerek farklı uzmanlıklar olarak sınıflandırılıyor.


637 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Halen ülkemizde sektör çok geride. Özellikle Avrupa ile ve Amerika ile karşılaştırdığınızda, bugün hanelerin ya da iş yerlerinin bir elektronik güvenlik sistemi tarafından korunma oranı çok geride. Sektörün kat edeceği uzun bir yol var. Teknolojik ilerlemeler aslında sektörü bu gelişim yolunda ilerletmeye de devam edecek gibi görünüyor. Çünkü düne kadar kimsenin elinde akıllı telefonlar yokken, bugün artık insanlar akıllı telefonlar üzerinden evlerini kontrol etmeye başladılar. Güvenlik sistemleri ve güvenlik cihazları da aslında bunların bir parçası. Bugün Pronet her ne kadar güvenliği ön planda tutsa da, aslında vermiş olduğu hizmetle, evinizi ya da iş yerinizi uzaktan kontrol edebileceğiniz bir platform sunmaya başladı. Bugün evinizden sadece bir alarm durumda acil sinyali almıyorsunuz. Aynı zamanda, uzaktan bakıcınızın çocuğunuza nasıl davrandığını kamera ile izleyebiliyor, evinize temizlikçi geldiğinde uzaktan kapınızın kilidini açabiliyor ya da termostatınızı kontrol edip evinizin sıcaklığını bu platform sayesinde ayarlayabiliyorsunuz. Bu yüzden güvenlik sektörü yavaş yavaş akıllı güvenlik adı altında, önümüzdeki senelerde müşteriye vermiş olduğu hizmeti artırarak, katma değeri daha yüksek hizmetler sunarak gelişmeye devam edecek gibi görünüyor. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada, Maslow’un ünlü hiyerarşisinde olduğu gibi güvenlik hala insanların büyük bir ihtiyacıdır. Bugün, elektronik güvenlik sistemleri de bu ihtiyacı doldurabilen en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Bu demektir ki sektör önümüzdeki senelerde hızla büyümeye devam edecek. Bu büyüme sırasında teknolojinin faydalarını kullanarak, katma değeri daha da yüksek ürünleri ve hizmetleri görmeye başlayacağız.

620 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bilgi Güvenliği alanında genel olarak Elektrik Elektronik, Elektronik Haberleşme, Telekomünikasyon Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği alanında çalışan arkadaşlarımız var ama Bilgi Güvenliği’ne meraklı olan ve bu alanda çalışmak isteyen farklı bölümlerden mezun arkadaşlarımız da var. Gördüğüm kadarıyla bir bölüm veya üniversite kısıtlaması yok ama benim bulunduğum ekibin üçte biri benim de mezun olduğum Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunudur.