Huawei'de nasıl sosyal imkanlar var? (1 Cevap)

Huawei sosyal imkanlar yönünden çok zengin bir firma. Ar-Ge’de -2. katta tenis masalarımız var, isteyenler orada masa tenisi oynayabiliyor. Güzel bir kafemiz, spor salonumuz, ligde yarışan basketbol takımımız, konserlere çıkan grubumuz var. Bunun haricinde pikniğe ve adaya gitmek, bisiklete binmek gibi takım aktivitelerimiz oluyor. Müşteriye gittiğimiz durumlar ve toplantılar haricinde işe serbest kıyafetle geliyoruz.
284

Huawei'de Big Data alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (1 Cevap)

Beni burada tatmin eden şey; Huawei'nin bana yüklediği sürekli ileriye gitme isteğidir. Biz burada son teknolojiler üzerinde çalışıyoruz ve daha iyi çözümler üretmek için yeni çıkan bütün teknolojileri kullanıyoruz. Dolayısıyla bu bir zorluk ama beni birkaç adım ileri götüren bir zorluk oluyor. Bu yüzden Huawei bu yönde benim kariyerime dolaylı olarak yön veriyor.
290

Huawei'nin kültürünü anlatır mısınız? Burası nasıl insanlara uygun bir şirket? (3 Cevap)

Doğası gereği çok uluslu bir şirket olduğu için farklı milletlerden arkadaşlarla çalışıyoruz. Çok arkadaşça bir ortam var ve herkesle bir arada çalışıyoruz. İş konusunda pek fazla tıkanıklık yaşamıyoruz çünkü takım oyunu ve müşteri odaklılık var. Müşterinin ne istediğini çok iyi analiz edebilmek ve ona göre aksiyon almak gerekiyor. Huawei'nin en önemli başka bir özelliği de hızlıca öğrenip hızlıca tepki vermesidir. Bu hızlı reaksiyon da müşterilerin bizi daha çok sevmesini ve bizimle daha çok çalışmasını sağlıyor. Bizim sürekli değişen teknolojileri takip edip buna bir şeyler katarak devam etmemiz lazım. Buradan yine müşteri odaklılığa geliyoruz. Müşterilere yenilikleri sürekli sağlayabilmemiz lazım. Bu yenilikleri sağlayabilmek için de ürün gamımızın ve mühendislerin bu yenilikleri takip etmesi, adapte olması ve karşı tarafa katkı sağlaması lazım. Dolayısıyla en büyük gücümüz müşteri odaklılık, takım oyunu ve yeniliklerin takip edilmesinden geliyor.
270

Huawei'de nasıl kariyer fırsatları var? (1 Cevap)

Huawei'de işe başlayan kişinin birden fazla kariyer opsiyonu mevcut. Yeni mezun olarak çalışan arkadaşlar genellikle ya yazılım geliştirici ya da test rollerinde çalışırlar. Kariyer gelişimleri bununla da kısıtlı kalmaz. Kendilerini teknik anlamda ilerletip daha yüksek roller almaları mümkün. Teknik anlamda ilerlemek isteyenler Systems Engineer veya Modul Designer olabilir. Müşteriyle çalışmak isteyen arkadaşlar Solution Architect olabilir veya Çözüm Mühendisliği alanında ilerleyebilir. Test tarafındaki arkadaşlar o kısımda uzman olup bir noktadan sonra müşteriyle iletişim tarafına geçebilir. Ar-Ge’de başlayıp departman değiştirerek Sales Marketing gibi bölümlere geçebilir veya buralarda başladıktan sonra gerekli bilgiyi edinip gerekli performansı gösterdikten sonra birçok kariyer yollarına girebilir.
430

5G nedir? Huawei'de 5G üzerine nasıl projeler yapılıyor? (1 Cevap)

Yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisidir. 4. neslin yaklaşık olarak 10 katı veri aktarım hızına sahiptir. Bu sayede büyük dataları işleyerek proje uygulamalarını arttırmıştır. Globaldeki planlara göre 2020 yılı itibariyle 5G ile ilgili projelerin hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Huawei'de de akıllı şehirler, bulut mimarisi ve yeni nesil ağlar öncelik taşımaktadır.
359

Huawei'de nasıl uluslararası kariyer fırsatları var? (2 Cevap)

Huawei dünyanın 140 ülkesinde mevcut ama bunun bazı kısıtlamaları var. Arkadaşlarımız zaten internet ortamında iş fırsatlarını bulabiliyorlar. Oradan başvurdukları zaman biz İnsan Kaynakları olarak referans oluyoruz ve uzaktan mülakatlar yapıldıktan sonra herhangi bir itiraz olmadığını belirterek o arkadaşların taşınmasında yardımcı oluyoruz. Bu durum ülkeden ülkeye değişebiliyor. Transferden ziyade yeni bir iş imkanı olarak oraya müracaat edebiliyorlar. Vize, oturma izni gibi işlemleri arkadaşların kendi inisiyatifine bırakıyoruz.
200

Huawei'de nasıl projeler üzerinde çalışıyorsunuz? (1 Cevap)

Burada yazılım, yapay zeka, bilgi işleme, büyük data gibi konular üzerinde çalışılıyor. Technology Introduction Departmanı’nda daha çok iç müşteriyle çalışıyoruz. Çin’deki ana merkezle iletişimimiz var ve onlardan gelen veya bizim verdiğimiz projeler oluyor. Takımlar olarak toplanıyoruz ve bunları konuşup değerlendiriyoruz. Ayrıca takım ve ekip liderleri de toplantı yapıyor. Ardından mantıklı bulduğumuz projeleri hayata geçirmeye başlıyoruz. Genel olarak departmanımızda son üründen ziyade prototip ve fikir geliştirme kısımları ön plana çıkıyor. Ürün hazırlanıp satışı yapılıyor ama son kullanıcıya hitap eden ürünlerden ziyade yenilikçi çözümlerin altyapılarını oluşturuyoruz.
176

Huawei'de nasıl bir çalışma ortamı var? (1 Cevap)

Ofis ortamı genel olarak sıcak ve soğuk sevenlerin çatıştığı bir yer. Sıcak sevenler sürekli daha sıcak, soğuk sevenler de daha soğuk olsun istiyor. Bunun dışında katımızda kahve makinesi var. Herkesin farklı kahve zevki olduğu için çekirdekler paylaşılıyor. Bu yüzden çok geniş bir kahve arşivi var. Dükkanlardaolmayan çeşitlerin hepsi bizim katta mevcut.Ayrıca her ay doğum günü partileri oluyor. 4. katta teraslı bir Çin restoranı var. Orada pastaları keserek kutluyoruz. Geçtiğimiz günlerde Çin yeni yılını kutladık. Bazen büyük partiler oluyor. Mesela yazın Beykoz’da yeşillik ve geniş bir alanda açık hava festivali yaptık. Yaklaşık 2000 kişi katıldı ve bayağı keyifli bir aktiviteydi. Bu tarz şeyler insanları bir araya getiren ve onlara biraz daha bağlılık veren bir zemin hazırlıyor. Bu sayede de çalışırken hissettiğimiz rahatlık ve aldığımız keyif artıyor.
191

Ar-Ge alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (5 Cevap)

Ben teknolojiyi, yeni bir şey öğrenmeyi, bilimi seviyorum. Bu yüzden çok keyifli oluyor çünkü makalelerle sürekli iç içeyiz. Hocalarımız var ve projeleri genelde profesörlerle yapıyoruz. Danışman hocalarımız oluyor ve projelerin bir kısmında TÜBİTAK’la beraber çalışıyoruz. Böyle olunca işin akademik ayağı daha fazla oluyor ve derinliği artıyor. Mesela takımımızda doktoralı arkadaşlar da var. İşin derinliğini artarken hepimize farklı kapılar açılıyor. Bu açılan yeni kapılar da yeniliği ve teknolojiyi seven insanlara büyük keyif veriyor.

Ar-Ge alanında çalışmanın zor yanları nelerdir? (5 Cevap)

Zor yanları keyifli yanlarıyla aynı çünkü bir iş ne kadar akademik olursa ayrıntısı da o kadar fazla oluyor. Çok fazla çalışma gerektiriyor çünkü tek bir makale asla tek başına bir makale olmuyor ve birikimle ilerliyor. Referans veren veya buna karşı çıkan makaleler oluyor. Bunun bir yazılım kısmı da var. Yazılımda da bunları hayata geçirme tipleri, daha önce yapılanlar ve yeni olanlar var. Dolayısıyla sonsuz bir deryada bunları yapmaya çalışıyoruz. Hem keyifli hem de zor oluyor.
216

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm