Huawei

Huawei

8 kişi, 118 cevap verdi.

Cevaplar 118

Filtrele:Sırala:

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (47 Cevap)

BilgisayarMühendisliği bölümü mezunları için özellikle ülkemizde donanım kısmında çokfazla faaliyet bulunmamakta çünkü donanımla ilgili faaliyetler çoğu zaman Çinve Orta Asya tarafında yapılıyor. Mezunlar ülkemizde yazılım alanındakendilerini geliştirebilirler. Business Analyst ya da Yazılım Mühendisliğialanlarında test ve geliştirme kısımlarında çalışabilirler. Bunun için birçokyazılım projesi var. C++, Java, IOS ve Android gibi birçok dilde kendilerinigeliştirip sektörde kendilerine bir yer bulabilirler.

Huawei'de nasıl uluslararası kariyer fırsatları var? (2 Cevap)

Huawei dünyanın 140 ülkesinde mevcut ama bunun bazıkısıtlamaları var. Arkadaşlarımız zaten internet ortamında iş fırsatlarınıbulabiliyorlar. Oradan başvurdukları zaman biz İnsan Kaynakları olarak referansoluyoruz ve uzaktan mülakatlar yapıldıktan sonra herhangi bir itiraz olmadığınıbelirterek o arkadaşların taşınmasında yardımcı oluyoruz. Bu durum ülkedenülkeye değişebiliyor. Transferden ziyade yeni bir iş imkanı olarak oraya müracaatedebiliyorlar. Vize, oturma izni gibi işlemleri arkadaşların kendi inisiyatifinebırakıyoruz.

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü size neler kattı? (1 Cevap)

Hem eğitimin kalitesi hem de hocaların sıcakkanlı olmasıbeni öğrencilik zamanlarımda çok mutlu ediyordu. Bunun dışında İstanbulÜniversitesi’nin gerçekten güzel çalışan bir Bilgisayar Kulübü var ve ben oradaçok aktif görevler aldım. Hem sektörün hem de öğrencilerin bir araya gelmesi,hepsinin aynı fikirde olması ve benzer şeyler yapmaları çok önemli. BenBilgisayar Kulübü’nde görev alırken birçok öğrenci beni tanıyordu ama benonları tanımıyordum. Bu anlamda bana çok şey kattı. Bir yere gittiğim zamankişileri tanımasam dahi onlar beni tanıyordu, bu güzel bir şey. Bunun dışındabirçok firmayla etkinlik yapma, projelere sponsor bulma gibi şeyler de var.

Örneğin, ben bir teknoloji kullanacağım ya da projeminkonusuna göre bir yazılım veya donanım ihtiyacım var. Bunu şirketlersağlayabiliyor ve sizin yaptığınız projeye sponsor olabiliyor. Bu anlamdafirmalarla çok ciddi birlikteliklerimiz oldu.

Staj yeri bulmak öğrencilerin en büyük sıkıntısıdır.Güzel bir yerde staj yapmak, bir şeyler öğrenmek gibi kaygıları oluyor, benimde oldu. Onlara bu anlamda da yardımcı oluyoruz ama bence bu BilgisayarKulübü’nün yapabileceği en basit şeylerden bir tanesi. Bence firmalarınprojelere sponsor olmasını, gerekli olan hardware, yazılım ve uzman desteğinive firmaların üniversitelerde kendi ürünlerinden ziyade teknolojiyi anlatmasınısağlamak özellikle İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde çokdeğerliydi.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (47 Cevap)

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunları arkadaşlarteknolojinin daha ileriye gidebileceği her alanda görev alabilirler.Bankacılık, finans, sağlık, iletişim gibi sektörlerde çok rahat bir şekilde çalışabilirler.Burada önemli olan; öğrencilerin teknolojiyi nasıl anladığı, kendi vizyonunuhangi derecede ileriye götürdüğü ve bunu yeniliklere nasıl uyguladığıdır.Dolayısıyla mezuniyet öncesi herkesin en azından ilgi duyduğu bir alandakiproblemleri anlamaya çalışması, bu problemlere mezun olduktan sonra ne gibiçözümler getirebileceği konusunu düşünmesi çok önemli çünkü mezuniyet sonrasıbaşladıkları işlerde çok hızlı bir şekilde ilerlemelerine yardımcı olacaktır.Ayrıca Bilgisayar Mühendisliği mezunları SistemMühendisliği, Veri Tabanı Yöneticiliği, İş Analisti, Test Mühendisi gibi farklıalanlara yönlenebilirler. Bu kişinin tamamen hangi alana ilgi duyduğuylaalakalı. Sizin sektöre katmak istediğiniz ya da kendinizin iyi olduğunuzudüşündüğünüz Test ve Veri Tabanı alanları olabilir. Dolayısıyla işe sadeceBilgisayar Mühendisliği, yazılım ya da kod yazma olarak bakmamak, hangi alandadaha iyi çıktı sağlayabileceğinizi ve hangi alana daha iyi katkısağlayabileceğinizi düşünmek gerekiyor.

Huawei'de nasıl sosyal imkanlar var? (1 Cevap)

Huawei sosyal imkanlar yönünden çok zengin bir firma. Ar-Ge’de -2. katta tenis masalarımız var, isteyenler orada masa tenisi oynayabiliyor. Güzel bir kafemiz, spor salonumuz, ligde yarışan basketbol takımımız, konserlere çıkan grubumuz var. Bunun haricinde pikniğe ve adaya gitmek, bisiklete binmek gibi takım aktivitelerimiz oluyor. Müşteriye gittiğimiz durumlar ve toplantılar haricinde işe serbest kıyafetle geliyoruz.