Huawei Onaylı Hesap

6 kişi, 87 cevap verdi.

Cevaplar 87

Yükleniyor...
11,503 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunları arkadaşlar teknolojinin daha ileriye gidebileceği her alanda görev alabilirler. Bankacılık, finans, sağlık, iletişim gibi sektörlerde çok rahat bir şekilde çalışabilirler. Burada önemli olan; öğrencilerin teknolojiyi nasıl anladığı, kendi vizyonunu hangi derecede ileriye götürdüğü ve bunu yeniliklere nasıl uyguladığıdır. Dolayısıyla mezuniyet öncesi herkesin en azından ilgi duyduğu bir alandaki problemleri anlamaya çalışması, bu problemlere mezun olduktan sonra ne gibi çözümler getirebileceği konusunu düşünmesi çok önemli çünkü mezuniyet sonrası başladıkları işlerde çok hızlı bir şekilde ilerlemelerine yardımcı olacaktır.Ayrıca Bilgisayar Mühendisliği mezunları Sistem Mühendisliği, Veri Tabanı Yöneticiliği, İş Analisti, Test Mühendisi gibi farklı alanlara yönlenebilirler. Bu kişinin tamamen hangi alana ilgi duyduğuyla alakalı. Sizin sektöre katmak istediğiniz ya da kendinizin iyi olduğunuzu düşündüğünüz Test ve Veri Tabanı alanları olabilir. Dolayısıyla işe sadece Bilgisayar Mühendisliği, yazılım ya da kod yazma olarak bakmamak, hangi alanda daha iyi çıktı sağlayabileceğinizi ve hangi alana daha iyi katkı sağlayabileceğinizi düşünmek gerekiyor.

10,484 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunları için özellikle ülkemizde donanım kısmında çok fazla faaliyet bulunmamakta çünkü donanımla ilgili faaliyetler çoğu zaman Çin ve Orta Asya tarafında yapılıyor. Mezunlar ülkemizde yazılım alanında kendilerini geliştirebilirler. Business Analyst ya da Yazılım Mühendisliği alanlarında test ve geliştirme kısımlarında çalışabilirler. Bunun için birçok yazılım projesi var. C++, Java, IOS ve Android gibi birçok dilde kendilerini geliştirip sektörde kendilerine bir yer bulabilirler.

7,783 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu çok değişik alanlarda kendisine iş bulabilir. Bu Telekom, operatör, enerji sektörleri, network sistemleri olabilir veya geleceğe yönelik yapılan çalışmalara katılabilir. Dolayısıyla Mühendislik alanında birçok şey yapabilir. İsterse yazılım tarafına biraz daha ağırlık verip Huawei merkezinde Yazılımcı da olabilir. Benim bazı arkadaşlarım Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyup üzerine MBA yaparak bankacılık alanına veya farklı sektörlere geçti. Dolayısıyla hiç limit yok diyebilirim çünkü Elektrik Elektronik Mühendisi o dereceyi aldıktan sonra belli şeyleri kanıtlamış demektir. O noktadan sonra onu hangi tarafa çekeceği kendi inisiyatifinde olan bir şeydir.

5,133 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Şirkette bulunan Ar-Ge departmanı o şirketin can damarı gibidir. Huawei’nin şu anda 170 binden fazla çalışanı var ve bu çalışanların yarısı Ar-Ge odaklı çalışıyor. Dolayısıyla 80 bin civarı Ar-Ge çalışanı var. Ar-Ge önemli çünkü araştırma ve geliştirmeden oluşuyor. Eğer araştırma olmazsa, yeni bir şeyler üretilmezse ileride şirketin ayakta kalması çok zor olur. Bu yüzden yeni bir fikirle bunları hayata geçirmek çok önemli. Geliştirme tarafı da bu fikirleri hayata geçirme noktasında devreye giriyor ve bu ikisinin el ele gitmesi gerekiyor.

4,972 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Geçmişte mezun olacağım zamanlar arkadaşlarıma hep ne iş yapacağımızı soruyordum çünkü çok fazla soru işareti vardı. Ne yapacağını bilmemek insanları korkutuyor. Ben bu anlamda Bilgisayar Mühendislerini mezun olan ama bir konuda uzman olmayan insanlar olarak tanımlıyorum. Aslında Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun olanlar yazılımın, hardware’in, teknolojinin, bilgisayarla ilgili konuların nasıl yapıldığını bilirler ama bunları hangi alanda kullanacaklarını bilmezler. Bu yüzden ben Bilgisayar Mühendislerini ana dalı belli olmayan mühendisler olarak tanımlıyorum çünkü Bilgisayar Mühendisliği mezun olduktan sonra başlıyor.

Artık sağlık sektöründen inşaat sektörüne kadar birçok sektörde bilgisayar kullanılıyor. Bu yüzden bilgisayarı bilmek genel bir bilgi olmaya başladı. Bilgisayar Mühendislerinin alanı olan bilgisayar, başka alanlar tarafından da kullanılmaya başladı. Artık bir İnşaat Mühendisi Autocad gibi programlar kullanıyor ve çizimlerini bilgisayar üzerinden yapıyor. Hatta ona göre yazılım öğrenip kendi için program yazıyor. Dolayısıyla gerçekten zor ama önü açık bir alan.

Ben Bilgisayar Mühendislerine bilişim ve teknoloji kısmında telekom sektörünü tavsiye ediyorum çünkü bu alan çok sık kabuk değiştiriyor ve bu işin mühendislere ihtiyacı var. IoT, machine learning gibi herkesin dokunamayacağı ve mühendislik katılabilecek alanlar var. Dolayısıyla kişilerin biraz daha teknoloji üreten ve teknoloji odaklı firmalarda çalışmalarını tavsiye ediyorum.

Örneğin; sağlık sektöründe çalışıyorsanız veya yazılım yapıyorsanız o kurumun amacı sağlık oluyor ama bilgisayar onu sadece kolaylaştırıyor. İnşaat sektöründe inşaat o firmanın amacı oluyor ama bilgisayar bunu kolaylaştırıyor. Bu yüzden teknoloji firmalarında çalışmalarını kesinlikle tavsiye ediyorum çünkü bu firmaların amacı teknoloji üretmek oluyor. Teknoloji üretmek olduğu için de insanlar kendilerini geliştirebiliyor. Diğer türlü belli bir süre sonra o firmalar teknolojiye yatırım yapmadığı için konu tekrara ve kişilerin iş tatminsizliğine gidiyor. Bu yüzden Bilgisayar Mühendisliği mezunu olanlara kesinlikle teknoloji firmalarında çalışmalarını tavsiye ediyorum.