Cevaplar 59

Yükleniyor...
362 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Okulumuza konferans için Türk Telekom gelmişti ve ben de o konferansa katılmıştım. Konferansta üç üst düzey yönetici, bir radyo sunucusu gelmişti ve çok güzel bir şekilde Türk Telekom’daki kariyer imkanlarını ve özellikle o programa dahil olarak da START Programı’nı anlatmışlardı. Ben o gün Türk Telekom’un çalışanlarına önem veren bir şirket olduğunu fark ettim. Programa katılırsam güzel işler çıkarabileceğimi düşünerek o anda karar verip başvurdum.

119 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kurumsal ve Bireysel Satış kısmının başında Genel Müdür Yardımcısı var. Onun altında Bireysel, Kobi, Büyük Müşteriler ve Stratejik Segmentyapılanması var. Büyük Müşteriler ve Stratejik Segment, Türk Telekom’da bir direktörlüktür. Bu direktörlüğe bağlı Grup Müdürlükleri, Teknik Satış Grup Müdürlüğü ve Satış Yöneticisi mevcut.

147 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz Türk Telekom’u teknik olarak geleceğe hazırlıyoruz. En yakında zamanda müşteriyle buluşan 4.5G projesini düşünelim. Bu projenin müşterinin eline ulaşmadan 3-4 yıl öncesinden planlamaları, çalışmaları, testleri, uyumluluğu gibi her şeyine çalışıldı, test edildi ve müşteriye hazır hale getirildi. Siz de bu teknolojiyle buluştunuz, artık onu kullanıyorsunuz. Önümüzdeki dönemlerde de 5G ile buluşacaksınız, biz şu anda onun çalışmalarını yapmaya çoktan başladık. Bulut teknolojilerinin çalışmaları da devam ediyor.

Dolayısıyla gelecekte teknik açıdan müşterinin karşılaşabileceği her şeyin hazırlıkları önceden tamamlanıyor. Biz bunlara proje bazlı olarak önden çalışmaya başlıyoruz. Sadece geleceğe yönelik teknik projelerin olduğunu söylemek eksik olur. Mevcut düzenin devam etmesi için, sizin kesintisiz olarak iletişiminize devam edebilmeniz için sistemlerin ayakta durması, onların yeni dönem özelliklerini destekler hale getirilmesi gibi işler Teknik Ekibin sorumluluğundadır. Bizim BTK’dan gelen bir takım sorumluluklarımız, güvenlikle ilgili yapmamız gereken şeyler var. Saldırılara karşı her zaman hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bu yüzden teknik olarak ne gerekiyorsa bugün ve gelecek için çalışıyoruz.

165 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsanlara yardım etmek beni çok motive ediyor. 81 ilde çok farklı coğrafyalarda ve kültürlerde insanlarla tanışıyoruz. Onlara yardımcı olarak pozitif bir şey kattığımı fark ettiğim zaman çok mutlu oluyorum çünkü insan insana yardım ettikçe daha mutlu olur. Sonuçta tüm Türkiye’de iletişimi sağlayan bir kurumuz ve amacımız, müşterilerimize en iyi hizmeti vermektir. Bunu sağlayan insanları da mutlu etmek ve onların motivasyonlarını arttırmak bizim görevimizdir. Bunu yapabildiğimiz zaman da başarılı oluyoruz. Bunun dışında birçok uygulamayı Türkiye’de yapma imkanına sahip olmak da beni motive ediyor.

208 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Türk Telekom'da Intranet'imiz 8 yaşında. Marka yenileme döneminde üç firmanın Intranet’lerinin en iyi ve yararlı özelliklerini bir araya getirip bir çalışma yaptık ve insanların daha sosyal bir şekilde erişebilecekleri uygulamalar geliştirdik. Odak gruplarıyla çalıştık ve neyi nasıl daha iyi yapabileceğimizi belirleyerek 1 buçuk yıl önce Intranet’imizi yeniledik. Intranet’imizde birimlerin kendi aralarında dosya paylaşabileceği, proje yönetebileceği, özellikle teknoloji birimlerinin çok sık kullandığı takım odaları ve kapalı devre bir web televizyonu mevcut. Buradan dilediğimizde Tivibu altyapısıyla canlı yayınlar yaparak tüm çalışanlarımıza aynı anda erişebiliyoruz.

Bunun dışında çok kullanılan bölümlerden bir tanesi ikinci el kısmı. Çalışanlar burada istedikleri her şeyi alıp satıp kiralayabiliyorlar. Yine etkileşimin yüksek olduğu blog uygulamamız var ve burada yarışmalar düzenliyoruz. Aynı hobiye sahip insanlar buralarda buluşup belli bir konu üzerinde tartışabiliyorlar. Bunun dışında kan gönüllülüğü uygulamamız var. Çalışanların kan ihtiyaçları olduğu zaman 1150’den fazla kan gönüllümüz ihtiyacı olan çalışma arkadaşlarımıza yardımcı olabiliyorlar. Bu rakam her geçen gün artıyor.