Cevaplar 156

Filtrele:Sırala:

Pazarlama alanında hangi bölüm mezunları çalışabilir? (6 Cevap)

Benim ekibimde her bölümden arkadaş çalışıyor. Hatta Mühendis olup MBA ya da sosyal Master’lar yapmış arkadaşlarım da var. Dolayısıyla Pazarlama çok yönlü bir iş diyebilirim. Ürün yönetimi daha çok Mühendis olmayı gerektiriyor çünkü teknik bir şeyler yapıyorsunuz, IT ile iç içe çalışıp bir şeyler geliştiriyorsunuz. Bu da Product Management olarak Pazarlama’nın bir dalıdır. Pricing, analitik olmanızı gerektiriyor ve İstatistik mezunu biri rahatlıkla bu işi yapabilir. Diğer yandan aynı insanın Pazarlama bakış açısının da olması gerekiyor. Ekonomi ve İşletme mezunları genelde Pazarlama’ya başvuruyor çünkü Pazarlama dışarıdan çok janjanlı bir iş gibi gözüküyor. Bu da Pazarlama’nın daha çok tercih edilmesini sağlıyor. Endüstri Mühendisleri de Pazarlama’da çalışabilirler. Arkadaşlar mezun olduktan sonra ne yapacaklarına karar veremiyorlarsa, ben Satış ile kariyerlerine başlamalarını öneriyorum. Çünkü müşteriyi birebir tanıdıktan sonra Pazarlama’ya geçmek daha mantıklı oluyor. Böylece Pazarlama’da uzun yıllar çalışmış insanlarla çok daha rahat çalışabiliyorlar çünkü müşterinin ne beklediğini biliyorlar. Dolayısıyla her bölüm Pazarlama’ya gelebilir ama Pazarlama’dan önce bir süre Satış tecrübesi edinmek faydalı olabilir.

Kurumsal hayat mı girişimcilik mi? (1 Cevap)

Prisoner's dilemma diye bir şey vardır, bu da öyle bir soru. Bunun doğru bir cevabı yok çünkü ikisinin de farklı özellikleri var. Benim niye girişimci olmayıp kendimi kurumsal hayatta bulduğumu sorarsanız; benim için kurumsal hayatta işlerin bir şekilde yolunda gittiğini söylerim. Hiçbir zaman girişimciliğe atılma isteği duymadım çünkü hep mutlu oldum. Kurumsal hayatta çalışırken veya kendi işinizi yaparken girişimci ruhunuzu koruyabiliyorsunuz. Kurumsal hayatta yepyeni projeler geliştiriyorsunuz. Bir girişimci olsaydınız size faydası olacak şeyden şirketiniz de faydalanıyor. Bu da çok güzel bir duygu çünkü birçok insan faydalanıyor. Benim girişimci olmamamın belki de memur çocuğu olmamın da etkisi olabilir çünkü çok risk alan bir aileden gelmedim ama ileride kendi işimi yapma hayalim tabii ki var.Girişimci olmak isteyen, fikrine güvenen, bir şeyleri denemek isteyen arkadaşlar kesinlikle adım atmasın çünkü bu da bir öğrenim. Kurumsal hayatta da, girişimcilikte de öğreniyorsunuz. Hatta girişimcilikte daha çok öğreniyorsunuz. Muhasebesini tutuyorsunuz, finansal tahminini ve reklamını yapıyorsunuz. Baştan sona bir şirket yönetiyorsunuz. Bu yüzden öğrenmek için mükemmel bir yer ama kurumsal hayatta da kendi işinizle sınırlı kalmayıp bölümlerden kişilerle konuşup bütünsel tecrübeyi alabiliyorsunuz. Tamamen bir tercih meselesi ama girişimci bir ruhunuz varsa sakın onu köreltmeyin. Bana kısmet olmadı ama bakarsınız 40 yaşından sonra müthiş bir girişimci olarak karşınıza çıkabilirim.

Ekonometri Bölümü size neler kattı? İş imkanları nelerdir? (1 Cevap)

Ekonometri bölümü son derece zor bir bölüm ve ben de çok zorlanarak bitirmiştim. Ekonometri bölümünden mezun olmamız, her işi yapabileceğimiz anlamına gelir. Bu bölüm bana planlama ve öngörü yeteneği kattı. Şu an yaptığım iş de planlama ve öngörüye dayanıyor. Büyük bir açık yüreklilikle söyleyebilirim ki Ekonometri bölümünden mezun olan bir kişi her şeyi yapabilir. Bu yüzden sırf bankacı olacaklar diye bunalıma girmesinler çünkü bütün meslekleri yapabilirler.

Yönetici olarak çalışmanın zor yanları nelerdir? (4 Cevap)

İnsan yönetmek zaten zor. Yönetici olarak bazen istemediğiniz şeyler yapmak zorunda kalıyorsunuz. Aranıza yeni katılan insanlar olduğu gibi, ayrılması gereken insanlar da olabiliyor. Kimseyi kaybetmek istemiyorsunuz ama adaletli olmak zorundasınız. Bazen iyilere iyi olduğunu hissettirdiğiniz gibi kötülere de kötü olduğunu göstermeniz gerekiyor. Bir insanın üzüldüğünü görmek sizi de üzüyor. Bunun dışında vakit ayıramamak zor olabiliyor. Çok yüklü bir ajandanız varken ekipteki herkes ilgi bekliyor ve bazen buna vakit bulamayabiliyorsunuz.

Üniversitede ve iş hayatında sosyal aktivitelere katılmış olmanın size katkıları neler oldu? (1 Cevap)

Üniversitede ve profesyonel hayatta yaptığım sosyal aktiviteler değişti çünkü üniversitede daha çok vaktim olduğu için seyahat edebiliyordum. O zamanlar yeşil pasaportum sayesinde Avrupa’ya gidiyordum. Oranın çeşitli kültürlerini görmek, bütçe yönetimi yapabilmek ve ayakta durabilmek adına faydası oldu ve bunları iş hayatına taşıdım.Şu anda uzun zamandır yapmak istediğim doğaçlama tiyatroyu hayata geçirdim. Doğaçlama tiyatronun sosyal hayatıma veya Pazarlama alanına büyük bir katkısı var çünkü devamlı olarak pratik düşünmenizi ve hazır cevap olmanızı sağlıyor. Dolayısıyla hem üniversitede hem de şu anda yaptığınız etkinlikler iş hayatında sıkışmış bir anınızda size pencere oluyor. Şu an yapmasanız bile önceden yaptığınızı düşünmeniz bile anı anlamında size fayda sağlıyor çünkü iş hayatı öğrenciyken hayal ettiğimiz kadar eğlenceli ve havalı bir dünya değil. Sadece üniversitedeki çalışma hayatınıza ek olarak, iş hayatını biraz daha sıkı ve yoğun bir şekilde devam ettiriyorsunuz.