Kurumsal hayat mı girişimcilik mi? (1 Cevap)

Prisoner's dilemma diye bir şey vardır, bu da öyle bir soru. Bunun doğru bir cevabı yok çünkü ikisinin de farklı özellikleri var. Benim niye girişimci olmayıp kendimi kurumsal hayatta bulduğumu sorarsanız; benim için kurumsal hayatta işlerin bir şekilde yolunda gittiğini söylerim. Hiçbir zaman girişimciliğe atılma isteği duymadım çünkü hep mutlu oldum. Kurumsal hayatta çalışırken veya kendi işinizi yaparken girişimci ruhunuzu koruyabiliyorsunuz. Kurumsal hayatta yepyeni projeler geliştiriyorsunuz. Bir girişimci olsaydınız size faydası olacak şeyden şirketiniz de faydalanıyor. Bu da çok güzel bir duygu çünkü birçok insan faydalanıyor. Benim girişimci olmamamın belki de memur çocuğu olmamın da etkisi olabilir çünkü çok risk alan bir aileden gelmedim ama ileride kendi işimi yapma hayalim tabii ki var.Girişimci olmak isteyen, fikrine güvenen, bir şeyleri denemek isteyen arkadaşlar kesinlikle adım atmasın çünkü bu da bir öğrenim. Kurumsal hayatta da, girişimcilikte de öğreniyorsunuz. Hatta girişimcilikte daha çok öğreniyorsunuz. Muhasebesini tutuyorsunuz, finansal tahminini ve reklamını yapıyorsunuz. Baştan sona bir şirket yönetiyorsunuz. Bu yüzden öğrenmek için mükemmel bir yer ama kurumsal hayatta da kendi işinizle sınırlı kalmayıp bölümlerden kişilerle konuşup bütünsel tecrübeyi alabiliyorsunuz. Tamamen bir tercih meselesi ama girişimci bir ruhunuz varsa sakın onu köreltmeyin. Bana kısmet olmadı ama bakarsınız 40 yaşından sonra müthiş bir girişimci olarak karşınıza çıkabilirim.

Pazarlama alanında hangi bölüm mezunları çalışabilir? (6 Cevap)

Benim ekibimde her bölümden arkadaş çalışıyor. Hatta Mühendis olup MBA ya da sosyal Master’lar yapmış arkadaşlarım da var. Dolayısıyla Pazarlama çok yönlü bir iş diyebilirim. Ürün yönetimi daha çok Mühendis olmayı gerektiriyor çünkü teknik bir şeyler yapıyorsunuz, IT ile iç içe çalışıp bir şeyler geliştiriyorsunuz. Bu da Product Management olarak Pazarlama’nın bir dalıdır. Pricing, analitik olmanızı gerektiriyor ve İstatistik mezunu biri rahatlıkla bu işi yapabilir. Diğer yandan aynı insanın Pazarlama bakış açısının da olması gerekiyor. Ekonomi ve İşletme mezunları genelde Pazarlama’ya başvuruyor çünkü Pazarlama dışarıdan çok janjanlı bir iş gibi gözüküyor. Bu da Pazarlama’nın daha çok tercih edilmesini sağlıyor. Endüstri Mühendisleri de Pazarlama’da çalışabilirler. Arkadaşlar mezun olduktan sonra ne yapacaklarına karar veremiyorlarsa, ben Satış ile kariyerlerine başlamalarını öneriyorum. Çünkü müşteriyi birebir tanıdıktan sonra Pazarlama’ya geçmek daha mantıklı oluyor. Böylece Pazarlama’da uzun yıllar çalışmış insanlarla çok daha rahat çalışabiliyorlar çünkü müşterinin ne beklediğini biliyorlar. Dolayısıyla her bölüm Pazarlama’ya gelebilir ama Pazarlama’dan önce bir süre Satış tecrübesi edinmek faydalı olabilir.

Türk Telekom Selfy markasının oluşma sürecini anlatır mısınız? (1 Cevap)

Türk Telekom köklü bir geçmişi olması sebebiyle gençler tarafından biraz daha az dinamik ve az genç bulunan bir markaydı. Biz de gençlik markası olarak bu algıyı kırmak istedik çünkü bu yeni dünyada bir gençlik markasının ana markayı olumlu yönde desteklemesi gerektiği için yeni bir marka oluşturduk ve bu Selfyoldu. Selfy; self’ten geliyor. Biz de gençlere “Sen de Selfy’de yer al, kuralları sen koy, senin dünyan olsun. Burada senin kuralların geçerli olsun!” diyoruz.Reklam dünyamızda da Enis’in dünyasına Eniskoçya, Melis’in dünyasına da Melispanya diyerek her isimden bir ülke türettik. Buradan ajansımıza teşekkür ederim çünkü çok güzel bir fikirdi. Orada yaptığımız dünyaların hepsinin bir araya gelmesiyle de bir konsept kuruldu. Örneğin; Denizlanda’da akşam ve geceleri konuşmak, Eniskoçya’nın dünyasında Whatsapp’la yazışmak, başka bir yerde de Melispanya müziği çok sevdiği için Türk Telekom Müzik bedava oldu. Bunun gibi gençlerin kullanmak istediği ve onlara değer katacak şeyleri ücretsiz sunarak böyle bir dünya yarattık.Bunun dışında ekiplerimizle beraber onlara internetin bol olduğu paketler vemarka ortaklığında yeme-içme, alışveriş, iletişim gibi alanlarda teklifler sunuyoruz. Biraz markanın reklamını yapmış gibi oldum ama şu anda çok dinamik ve eğlenceli bir dünyadayız.

Son dönemde sizi heyecanlandıran bir proje örneği anlatır mısınız? (1 Cevap)

Son dönemde beni en çok heyecanlandıran işlerden bir tanesi, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görme engelli gençler için kitap okumaktı. Bu proje Türk Telekom’un desteklediği bir projeydi. Benim de hayatıma bir portalımızdaki“Gönüllü okuyucu olmak ister misiniz?” başlıklı metinle girdi, ben de onlara yardımcı olabileceğimi düşündüm. Boğaziçi Üniversitesi mezunu olduğum için onların laboratuvarını biliyorum. Oradaki gençlerin ne kadar hevesle çalıştığını, bizden ne kadar fazla uğraştığını ve bir yerlere gelmek için ne kadar çaba gösterdiğini çok iyi biliyorum. Bu yüzden çorbada benim de tuzum olsun diye bu işe başladım.Oraya ilk önce bir deneme kaydı göndermeniz gerekiyor ama bu çok ulvi bir iş. Ne kadar gönüllü olsanız da ses kaydınız net değilse onlara bir faydası olmuyor. Dolayısıyla bir filtreden geçmek gerekiyor. Bu kısmı başarılı olarak geçtiğiniz zaman bir kitap belirlemeniz gerekiyor. Oradaki gençlerin talep ettikleri kitabı okuyabilirseniz çok mutlu oluyorlar. Varsayalım ki siz bambaşka bir kitap okudunuz. Onlara gerçekten faydalı olabileceğini düşünüyorsunuz, ona da açıklar. Tek koşul birinin o anda o kitabı okumamasıdır çünkü aynı kitabı farklı kişilerin okuması yerine, daha fazla çeşit kitap okunması gerekiyor. Bu aşamaları da geçerseniz 3 ay süre boyunca kitabınızı okuyorsunuz, sesli notlarınızı toplu halde gönderiyorsunuz ve artık sizin de bir sesli kitabınız oluyor.Son günlerde beni en çok heyecanlandıran, mutlu eden, akşam çocukları uyuttuktan sonra vaktimi ayırdığım yeni uğraşım bu. Eğer isterlerse Telekomünikasyon Mühendisleri bunu da yapabilirler çünkü tamamen gönüllülük esasına bağlı olarak çalışan bir müessese.

Dijital Pazarlama alanında çalışmak isteyen öğrenci ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (5 Cevap)

Üniversite döneminden itibaren ya da mezun olur olmaz böyle bir alanda çalışmak istiyorlarsa ajans tecrübesi bizim için gerçekten çok önemli çünkü işin mutfağını, o işin nasıl ilerlediğini ya da hangi aşamalardan geçtiğini görmek, müşteri tarafına geçince o ajansı çok daha iyi yönetebilmenizi sağlıyor. Bu kesinlikle bizim için olması gereken bir özelliktir. Bunun dışında özellikle yurtdışındaki projeleri takip etmeleri, Türkiye’de olup biteni ve yurtdışında yapılan projeleri kendi işlerine nasıl entegre edebileceklerini görmeleri ya da düşünmeleri onların ufkunu yine aynı şekilde açacaktır.

Türk Telekom'da nasıl staj ve part time çalışma olanakları var? (1 Cevap)

Türk Telekom’da staj ve yarı zamanlı çalışma yalnızca START Programı’yla oluyor. Üniversitelerin yalnızca 3. sınıfında okuyan genç arkadaşlarımızı yine yetenek, yabancı dil sınavı ve mülakat süreçlerinden sonra stajyer olarak kabul ediyoruz. 6 hafta süren bu stajın sonunda performansa göre bir değerlendirme daha yapıyoruz. Eğer performanslarının uygun olduğunu düşünüyorsak onları yarı zamanlı olarak işe alıyoruz.

İşveren Markası Uzmanı olarak Türk Telekom'da bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Genelde Eylül-Haziran aylarındaysak ve üniversiteler açıksa, kendimi üniversiteler özelinde çalışırken buluyorum. Bana üniversitelerden çok fazla davet geliyor ve hepsine dönüş yapmak işveren markamız açısından çok önemli. Çoğunlukla etkinliklerin hepsine katılmaya çalıştığımız için bunların koordinasyonuyla ilgileniyorum. Bunun dışında gittiğimiz etkinliklerin raporlaması, onları sosyal mecralarda ve diğer iletişim mecralarında duyurulması için çalışmalar yapıyorum. Dönemine göre gönüllülük aktivitelerini diğer ekiplerle koordine ediyorum.Geçen sene Ramazan Bayramı’nda böyle kampanyalar yapmıştık ve çok uzun mesaileri bu gönüllülük işlerine harcamıştım. START dönemindeysek de her gün en az bir üniversitede etkinliğimiz oluyor. Mesela bu sene bir günde 4-5 üniversitede etkinliğimiz oldu. Bu yüzden kendimi sürekli yollarda ve seyahat halinde bulabiliyorum.

Türk Telekom'da sizi ne motive ediyor? (7 Cevap)

Çalıştığım arkadaşlarımı çok seviyorum. Çok iyi anlaştığımız için bana çok iyi motivasyon sağlıyor. Çünkü sadece çalışmıyoruz sürekli birlikteyiz ve çalışırken eğleniyoruz. Bunun dışında Türk Telekom gibi büyük bir şirkette olmak bana güven veriyor. Artık rekabet çok arttı ve çok fazla mezun var. Bu yüzden bir fark yaratıp bir yerlere gelebilmek için kendimi geliştirmem gerektiğini düşünüyorum çünkü iyi bir kariyer istiyorum. Bu da beni oldukça motive ediyor.

Türk Telekom START Programı'nın içeriğinde nasıl eğitim ve gelişim fırsatları var? (1 Cevap)

Bu eğitim ve gelişim fırsatlarını ikiye ayırabiliriz. Birincisi; kişisel gelişim eğitimleri, ikincisi de mesleki gelişim eğitimleridir. Mesleki gelişim eğitimlerinden bahsedecek olursam; biz Türk Telekom’da Telekomünikasyon sektörünü bilmeyen kişiler olarak işe başladık. Bize Telekomünikasyon ve Network sektöründe 3 adet olmak üzere güzel eğitimler verdiler. Bu şekilde herkesin bu sektöre alışmasını ve bilgi almasını sağladılar. Kişisel gelişim eğitimlerinde Kendini Tanı, Kendini Keşfet Eğitimleri, İmaj Eğitimi, Filmlerle Nasıl Lider Olunur Eğitimi, Bireysel Koçluk ve Mentorlük eğitimleri aldık. Böylece birçok farklı dalda güzel eğitimler alarak süreci tamamladık.

Ekonometri Bölümü size neler kattı? İş imkanları nelerdir? (1 Cevap)

Ekonometri bölümü son derece zor bir bölüm ve ben de çok zorlanarak bitirmiştim. Ekonometri bölümünden mezun olmamız, her işi yapabileceğimiz anlamına gelir. Bu bölüm bana planlama ve öngörü yeteneği kattı. Şu an yaptığım iş de planlama ve öngörüye dayanıyor. Büyük bir açık yüreklilikle söyleyebilirim ki Ekonometri bölümünden mezun olan bir kişi her şeyi yapabilir. Bu yüzden sırf bankacı olacaklar diye bunalıma girmesinler çünkü bütün meslekleri yapabilirler.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle