Cevaplar 156

Yükleniyor...
34,627 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben üniversitenin son senesinde bir bankada staj yaptım çünkü Ekonomi mezunu olduğum için bankada çalışmam gerektiğini düşündüm ve bankada 1 yıl civarında çalıştım. Aslında iyi yapmışım çünkü o işin bana göre olmadığını anladım. Dolayısıyla bu durum ne mezunu olduğunuzla ilgili değil kişiliğinizin nasıl olduğuyla alakalıdır. Ben nice Endüstri Mühendisleri gördüm ressam oldu, nice Sosyoloji mezunu gördüm dijital ajanslarda yükselerek çalışıyorlar. Dolayısıyla hem bölüm hem kişilik hem de ne yapmak istediğinizle alakalı olarak durum değişiyor. Ekonomi mezunları Finans, Satış, Pazarlama, Strateji, İş Geliştirme gibi alanlarda çalışabilirler. Bu bölüm size tüm bunları yapacak altyapıyı veriyor, üstüne siz kendinizi geliştirip bir takım şeyler koyuyorsunuz. Bunun üstüne de kişilik özellikleriniz ve meslek seçimi geliyor. Dolayısıyla iş skalasını Finans ile sınırlamamak gerekiyor.

1
14,676 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Benim ekibimde her bölümden arkadaş çalışıyor. Hatta Mühendis olup MBA ya da sosyal Master’lar yapmış arkadaşlarım da var. Dolayısıyla Pazarlama çok yönlü bir iş diyebilirim. Ürün yönetimi daha çok Mühendis olmayı gerektiriyor çünkü teknik bir şeyler yapıyorsunuz, IT ile iç içe çalışıp bir şeyler geliştiriyorsunuz. Bu da Product Management olarak Pazarlama’nın bir dalıdır. Pricing, analitik olmanızı gerektiriyor ve İstatistik mezunu biri rahatlıkla bu işi yapabilir. Diğer yandan aynı insanın Pazarlama bakış açısının da olması gerekiyor. Ekonomi ve İşletme mezunları genelde Pazarlama’ya başvuruyor çünkü Pazarlama dışarıdan çok janjanlı bir iş gibi gözüküyor. Bu da Pazarlama’nın daha çok tercih edilmesini sağlıyor. Endüstri Mühendisleri de Pazarlama’da çalışabilirler. Arkadaşlar mezun olduktan sonra ne yapacaklarına karar veremiyorlarsa, ben Satış ile kariyerlerine başlamalarını öneriyorum. Çünkü müşteriyi birebir tanıdıktan sonra Pazarlama’ya geçmek daha mantıklı oluyor. Böylece Pazarlama’da uzun yıllar çalışmış insanlarla çok daha rahat çalışabiliyorlar çünkü müşterinin ne beklediğini biliyorlar. Dolayısıyla her bölüm Pazarlama’ya gelebilir ama Pazarlama’dan önce bir süre Satış tecrübesi edinmek faydalı olabilir.

3
12,077 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ekonometri bölümü son derece zor bir bölüm ve ben de çok zorlanarak bitirmiştim. Ekonometri bölümünden mezun olmamız, her işi yapabileceğimiz anlamına gelir. Bu bölüm bana planlama ve öngörü yeteneği kattı. Şu an yaptığım iş de planlama ve öngörüye dayanıyor. Büyük bir açık yüreklilikle söyleyebilirim ki Ekonometri bölümünden mezun olan bir kişi her şeyi yapabilir. Bu yüzden sırf bankacı olacaklar diye bunalıma girmesinler çünkü bütün meslekleri yapabilirler.

2
8,919 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Başarılı bir yönetici olmak için iyi bir insan olmak gerekiyor. Kendinizle barışık ve kendinizi seven bir insansanız, insanlara olan bakış açınız ve davranışınız da ona göre değişiyor. İyi bir yönetici; iyi bir lider, vizyon sahibi ve vizyonu ekibine benimsetebilecek kadar heyecanlı olan, enerjik, onları iyi dinleyip anlamaya çalışan, anlatılanların iyi anlaşıldığını teyit eden, iyi ekip seçebilen, kurduğu iyi ekibi doğru şekillerde motive eden, başarılı ile başarısızı iyi ayırabilen biri olması gerekir. Aynı zamanda herkese eşit davranmak iyi bir şey olmadığı için başarısız bulunan noktaları o an bildiren, gelişimleri gözlemlemeyi seven birisidir. Ben çok şanslıyım çünkü çok iyi yöneticilerle çalıştım. Onlardan neyi nasıl yapmam gerektiğini öğrendim. Başarılı bulmadığım yöneticilerle de çalıştım. Onlardan da neyi yapmamam gerektiğini öğrendim. Başarılı yöneticilerin iyi bir insan olduğunu, ekibini iyi anlamaya çalıştığını, anlattığı şeyin anlaşıldığına emin olduğunu düşünüyorum. Başarılı yöneticilerle çalışan insanların onlardan korktuğu ya da çekindiği için çalıştığını değil de, yaptığı işe kattıkları vizyon ve kişiliklerine duydukları saygı için onlarla çalıştıklarını gözlemledim. Siz insanları sonsuza kadar korkutabilirsiniz, kısa vadede birçok çıktı da alırsınız ama karşınızdaki insanın ne hissettiğini düşünerek beraber çalışmak, bir şeyler öğrenip öğretmek, korkutarak değil de sizi sevdikleri ve saygı duydukları için insanların özverisini görmek muazzam bir duygu oluyor. Ben bunu geçen günlerde İTÜ’de yaptığım bir konuşmada da söylemiştim. Çok sevdiğim bir yöneticim vardı ve kendisi “bir işe nasıl geldiğin değil o iş yerinden nasıl uğurlandığın önemlidir” demişti. Ben başarılı yöneticilerin insan biriktirdiklerini düşünüyorum ve bu söylemlere uyarak elimden geleni yapmaya devam ediyorum.

2
6,869 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Sosyal Bilimler mezunları bu bölümde daha başarılı olacaktır fakat İK’nin teknik konuları olan organizasyon, ücret, iş değerleme gibi alanlarda çalışacak roller için Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler mezunlarının da şansı çok yüksektir.