Cevaplar 20

Filtrele:Sırala:

Türk Telekom START Programı'nın içeriğinde nasıl eğitim ve gelişim fırsatları var? (1 Cevap)

Bu eğitim ve gelişim fırsatlarını ikiye ayırabiliriz. Birincisi; kişisel gelişim eğitimleri, ikincisi de mesleki gelişim eğitimleridir. Mesleki gelişim eğitimlerinden bahsedecek olursam; biz Türk Telekom’da Telekomünikasyon sektörünü bilmeyen kişiler olarak işe başladık. Bize Telekomünikasyon ve Network sektöründe 3 adet olmak üzere güzel eğitimler verdiler. Bu şekilde herkesin bu sektöre alışmasını ve bilgi almasını sağladılar. Kişisel gelişim eğitimlerinde Kendini Tanı, Kendini Keşfet Eğitimleri, İmaj Eğitimi, Filmlerle Nasıl Lider Olunur Eğitimi, Bireysel Koçluk ve Mentorlük eğitimleri aldık. Böylece birçok farklı dalda güzel eğitimler alarak süreci tamamladık.

Türk Telekom START Programı oryantasyon süreci nasıl bir deneyimdi? (1 Cevap)

Oryantasyon çok eğlenceli geçiyor çünkü yaklaşık 50-60 kişiyle START olarak hep birlikte hareket ediyorsunuz. Bizim oryantasyonumuz 5 gün sürdü. Farklı eğitimler aldık ve iş birimleri bize yaptıkları işi anlattı. Böylece Türk Telekom’da az çok ne iş yapıldığını görmüş olduk. Bunun dışında saha gezdik, Call Center’lara gittik ve onları dinleyerek onların deneyimlerini gördük. Teknolojiyle ilgili birçok eğitim aldık ve ufkumuz oldukça açıldı. Bu yüzden oryantasyon süreci çok dolu geçti. Hem şirketin ne iş yaptığını öğrendik hem de yeni teknolojilere adapte olduk. Bu yüzden çok bilgilendirici bir süreçti.

Türk Telekom START Programı nedir? (4 Cevap)

START Programı’nın sloganı; “Telekom’u öğrenmeye doğru yerden başla!”dır. Türk Telekom, Türkiye’deki en büyük entegre Telekomünikasyon şirketi olduğu için Telekomünikasyon sektörünü öğrenmek için doğru bir yerdir. START Programı da bir genç yetenek programı ve burada ilk olarak staj yapıyorsunuz. Sonrasında başarılı olursanız yarı zamanlı ve tam zamanlı olarak çalışma imkanınız oluyor. Program içeriğinde de değişik eğitimler var. Aynı zamanda rotasyon, inovasyon ve kişisel gelişim projeleri de olduğu için bu eğitimler adaylara çok şey katıyor.

Türk Telekom START Programı başvuru ve mülakat süreci nasıl ilerliyor? (3 Cevap)

Başvuru yaptıktan sonra online olarak yapılan genel yetenek sınavı, sonrasında da İngilizce sınavı oluyor. Bu sınavlarda başarılı olduktan sonra grup mülakatı için çağrılıyorsunuz. Bence en eğlenceli bölüm grup mülakatı kısmıydı. Oraya gidip tüm adaylarla oyun oynuyorsunuz fakat biraz heyecan yaparsanız kendinizi pek gösterememiş oluyorsunuz. Bu yüzden orada heyecan yapmamak çok önemli. Grup mülakatından sonra başarılı olursanız sizi birebir mülakata çağırıyorlar. Burada da hobileriniz, çalışma ve öğrenim hayatınızı anlatıyorsunuz. Bu kısmı da başarıyla geçtikten sonra teklif sürecinde sizi arayıp iş teklifi yapıyorlar.

Türk Telekom START Programı'na katılmak isteyen adaylarda hangi özellikler aranıyor? (1 Cevap)

3. ya da 4. sınıf lisans öğrencileri, lisansüstü ve doktora öğrencileri başvurabiliyor. 3. sınıftaki lisans öğrencileri stajyer olarak çalışabiliyorlar. Diğerlerinin de yarı zamanlı ve tam zamanlı olarak çalışma imkanları var. Programın içeriğinde özellik olarak 4 adet aday kriteri var. Bunlar; sonuç odaklılık, teknoloji merakı, sosyal ve dinamik olmaktır. Gözlemlediğim kadarıyla tüm mülakatlarda bu kriterlere dayanarak sizi ölçüyorlar. Sonuç odaklılık kısmını genel yetenek testinde ve grup mülakatında ölçtüklerini gözlemledim. Sosyal kısmını zaten birebir mülakatta karşılıklı olarak anlıyorlar. Teknolojiye meraklılık da genellikle video mülakatında adayların karşısına çıkıyor. Bunun dışında da iyi bir İngilizce gerekiyor.