Cevaplar 183

Filtrele:Sırala:

Bir Üst Düzey Yönetici olarak hobilerinize ne kadar zaman ayırabiliyorsunuz? Hobileriniz neler? (1 Cevap)

Ben 40 yaşından sonra kendime zaman ayırmam gerektiğini öğrendim. Bunun öncesinde çok yoğun bir şekilde çalışıyordum ve kendimi işe çok fazla kaptırmıştım. Şu anda da çok çalışıyorum ama bunu hayatımda bir dengeye getirdiğimi düşünüyorum. Bu dengeyle birlikte kendinizi besleyebildiğiniz, psikolojik ve bilgi anlamında kendinizi destekleyip daha güçlü hale getirdiğiniz zaman bunun artılarını iş hayatında çok daha fazla görüyorsunuz.

Benim en sevdiğim şey doğada olmaktır. Ormanın içinde olmak, denizde yüzmek, tekneyle gezmek… Ben doğanın bir parçası olduğumu hissettiğim zaman huzur doluyorum, kendimi yenilenmiş hissediyorum. Ağaçlar, hayvanlar, yıldızlar, deniz ve gökyüzü nasıl bu doğanın bir parçasıysa, biz de onun bir parçasıyız. Bunu hissetmek bana müthiş bir huzur veriyor.

Kitaplara çok önem veriyorum. Mümkün oldukça kitap okuyorum. Yurt dışı literatürü çok yakından takip ediyorum. Kişisel değişim ve dönüşüm için kendime sürekli vakit ayırıyorum. Meditasyon yapmaya ve kendimle kalmaya çalışıyorum.

Şu anda en büyük hobim, üç yaşındaki oğlum Mehmet Mert. Onunla oyun oynayıp her türlü yaramazlıkları yaparak acayip keyifli vakit geçiriyorum.


Çalışma hayatında üst düzey bir kadın yönetici olmak nasıl bir deneyim? (2 Cevap)

Pfizer’de kadın-erkek ayrımı yok. Birisi bana bakarken beni kadın olarak görmüyor veya ben birisine bakarken onu erkek olarak görmüyorum. Burada insanların potansiyeline bakıyoruz ve ben de Pfizer’deki kariyerim boyunca bunun dışında hiçbir şey hissetmedim.

Direktörlük pozisyonuna gelirken hamileydim ve hamileyken yeni bir pozisyona atanmak çok tuhaf geldi ama hiçbir sıkıntı olmadı ve yöneticim bana çok daha uzun bir kariyer teklifinde bulunacağını anlattı. Hamileliğin problem olmadığını, çocuğumu büyütüp geri geleceğimi söyledi ve gerçekten de öyle oldu. Ben Pfizer’deyken evlendim, iki çocuğum oldu ve bütün kariyerimi Pfizer’deçalışırken geliştirdim. Bu yüzden evdeki düzenin sağlıklı ve iyi bir noktada olmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Sizi destekleyen bir eşinizin ve evde çocuklarınıza yardım edebilecek birilerinin olması, kafanızın evde ve evdeki ihtiyaçlarda kalmaması çok önemli ve bunu sağlamak kadına düşüyor. Benmultifocus’un kadının genetiğinde olduğunu, zaman yönetimi becerisine sahip olmanın, neyin ne zaman yapacağını bilmenin ve öncelikleri belirlemeninönemli bir şey olduğunu düşünüyorum.

Pfizer’de birçok kadın yönetici var, hepsi de çok başarılı ve kariyerlerinde çok anlamlı ilerleme kaydediyor. Dolayısıyla benim durumum da bir istisna değil. Ben profesyonel hayata baktığım zaman benim gibi birçok kadın görüyorum. Bu yüzden de okumuş kadınlarımızın kariyerlerinde ilerleyebileceklerine inanıyorum.

Bence bizim problemlerimiz; kişinin kendisini limitlemesidir. Evlenip çocuk sahibi olduktan sonra iyi bir anne olup olmadığınızı sorgulamamak ve ilerlemeye niyetli olmak çok önemli. Ayrıca kadınların eğitimde daha da ilerlemesi ve okuması gerekiyor çünkü üniversiteyi bitiren kadınlarımızınkariyerinin hep ilerlediğini görüyoruz. Önemli olan kadınlarımızın o ilk aşamaları aşması ve özgüvenlerini, finansal bağımsızlıklarını ellerinde tutmalarıdır. Bunu yıkıcı olmak amacıyla değil, yapıcı olma amacıyla söylüyorum çünkü artık ailelerde kadının ve erkeğin çalışması çok gerekli. Türkiye ekonomisinde çocuk sahibi olduğunuz zaman mutlaka hem annenin hem de babanın çalışması gerekiyor. Dolayısıyla kadının kendini geliştirmesi ve iş dünyasında kendine bir yer bulabilmesi önemli bir unsur.

Bunun dışında kadının eğitim seviyesinin yüksek olması Türkiye’nin gelecek nesilleri için de çok önemli diye düşünüyorum. Bu yüzden tüm kızlarımızın okumasını ve kararlı bir şekilde son noktaya kadar devam etmesini istiyorum ve hepsini buna teşvik ediyorum çünkü o kızlarımızın hepsinin profesyonel hayatta yeri olduğuna inanıyorum.