Kadın bir mühendis olmayı ve üretim sahasındaki tecrübelerinizi anlatır mısınız? (1 Cevap)

Her şeyden önce ben özellikle bayan mühendislerimizin çok daha fazla motive ve istekli olmalarını bekliyorum. Çünkü BSH çapında söylemem gerekirse, BSH inanılmaz toleranslı ve yol gösterici, eğitici anlamda destekliyor bayan mühendisleri. Ben kulak koruyucularımla, üzerimde önlüğümle ön üretim sahasında bin tonluk bir pressin yanına gittiğimde, bu bütün mavi yakalardan takdir topluyor. Ve inanın size çok daha fazla yardım ediyorlar. Bunun amacı sizin çok daha fazla yardıma ihtiyacınız olması değil. Sizin kendinizi o ortamda güvenli hissetmeniz. BSH, o ortamda güvenilir ve kendinizden emin olmanız için bütün koşulları sağlıyor. Bunu tüm fabrikalarımız için söyleyebilirim. Mavi yakalılar çok fazla yardım ediyor, destek oluyor. Aynı zamanda kendinizi özel, önemli ve ayrıcalıklı hissediyorsunuz. Bu ayrıcalık sizin duygusal zekanızı daha güzel kullanmanızdan geliyor. İnsanları yanınıza çok daha kolay alabiliyorsunuz. Yardım isterken diğer beyefendiler biraz daha zorlanırken bayanlar duygusal zekalarını kullanıp, doğru noktalardan, insanları doğru yerlerinden yakalayıp amaca yönlendirme konusunda daha başarılı oluyorlar. Hassaslığıyla çalışması ve motivasyonuna verdiği önemle kesinlikle fark yaratıyorlar. Çünkü biliyorsunuz bayan üretkendir. Sadece iş yerinde değil, ailesinde, evinde üretkendir, daima yenilikler yaratır. İş yerinde de ciddi bir fark yaratıyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Kendi mesleklerini yapsınlar genç bayan mühendisler. Ve BSH, bunu yapmak için en uygun yer.

İş hayatındaki kadın erkek dengesi üzerine düşüncelerinizi paylaşır mısınız? (2 Cevap)

Türkiye’de son dönemde giderek herkesin farkındalığı arttı, özellikle Özgecan’ın kaybından sonra bilinç bu konuda ciddi anlamda yükseldi ama bir o kadar da gidilecek yol var. Yine daha önceki bölümde bahsettiğim gibi bunu değiştirecek olanlar sizlersiniz. Biz Unilever’de çok şanslı bir azınlığız, Unilever Türkiye çapında yüzde elli elli kadın erkek eşitliğini sağlamış bir şirket. Daha da önemlisi sadece bu çeşitliliği toplamda değil, şirketin üst düzey kademelerinde de sağlayabilmiş bir şirket. Ama toplumun her yerinde istihdamın her alanında böyle değil. Türkiye hala kadının istihdama katılım oranında %30’lara bile gelememiş durumda, çok geride bir ülkeyiz. Gerçekten istihdama kadın katıldıkça ülkelerin rekabetçi olması artıyor ve Japonya gibi bir ülke bile, %60 bu arada istihdam oranı ama, yine de diyor ki daha fazla kadınımı sokmalıyım çünkü rekabetçiliğim ve ekonomimin geleceği buna bağlı. Rakamları bırakıp kalplere seslenmek istiyorum, hepimiz geleceğimizi yaratırken her şeyin denge üzerine kurulu olduğunu biliyoruz. Doğaya şöyle bir baktığımızda dengesizliğin olduğu her yerde işler iyi gitmiyor, kadın-erkek dengesi de böyle. Kadın-erkek dengesinin kurulabilmesi için sizin jenerasyonunuz çok çok önemli. Buna sizin inanıp kadınların kendine inanıp; erkeklerin kadın arkadaşlarına inanıp, kızına inanıp, kardeşine inanıp, annesine inanıp, etrafındaki kadınlara inanıp onu desteklemesi ve karar merciine geldiğimizde de bu farkındalıkla karar verip, iş adamı olup iş kadını olup aslında özünde iş insanı olabilmek lazım. Hepinizden bir de bunu rica ediyorum, ama eminim. Zaten ben hepinizi seviyorum, saygıyla da selamlıyorum, başarılar diliyorum.

Kadın Yönetici olmanın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Kadın yönetici olmanın zorluklarını kariyerimin başlarında çok hissediyordum ama şu an böyle bir zorluk ya da dezavantaj olduğunu düşünmüyorum. Biz kadın yöneticiler; özellikle kariyerimizin başlarında, erkeklerin egemen olduğu düşünülen bir dünyada onlar gibi yaşamaya başlıyoruz. Bu yüzden de ardı arkası gelmeyen problemlerle baş etmek zorunda kalıyoruz. Özellikle son 3-5 yıldan beri kadın bir yönetici olmanın avantajlarını, feminen özelliklerin ve kadınların sahip olduğu değerlerin iş hayatında ne kadar büyük bir fark yarattığının bilincinde olan bir yönetici olarak çok zorlanmadığıma inanıyorum.

Çalışma hayatında üst düzey bir kadın yönetici olmak nasıl bir deneyim? (1 Cevap)

Pfizer’de kadın-erkek ayrımı yok. Birisi bana bakarken beni kadın olarak görmüyor veya ben birisine bakarken onu erkek olarak görmüyorum. Burada insanların potansiyeline bakıyoruz ve ben de Pfizer’deki kariyerim boyunca bunun dışında hiçbir şey hissetmedim.Direktörlük pozisyonuna gelirken hamileydim ve hamileyken yeni bir pozisyona atanmak çok tuhaf geldi ama hiçbir sıkıntı olmadı ve yöneticim bana çok daha uzun bir kariyer teklifinde bulunacağını anlattı. Hamileliğin problem olmadığını, çocuğumu büyütüp geri geleceğimi söyledi ve gerçekten de öyle oldu. Ben Pfizer’deyken evlendim, iki çocuğum oldu ve bütün kariyerimi Pfizer’deçalışırken geliştirdim. Bu yüzden evdeki düzenin sağlıklı ve iyi bir noktada olmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Sizi destekleyen bir eşinizin ve evde çocuklarınıza yardım edebilecek birilerinin olması, kafanızın evde ve evdeki ihtiyaçlarda kalmaması çok önemli ve bunu sağlamak kadına düşüyor. Benmultifocus’un kadının genetiğinde olduğunu, zaman yönetimi becerisine sahip olmanın, neyin ne zaman yapacağını bilmenin ve öncelikleri belirlemeninönemli bir şey olduğunu düşünüyorum.Pfizer’de birçok kadın yönetici var, hepsi de çok başarılı ve kariyerlerinde çok anlamlı ilerleme kaydediyor. Dolayısıyla benim durumum da bir istisna değil. Ben profesyonel hayata baktığım zaman benim gibi birçok kadın görüyorum. Bu yüzden de okumuş kadınlarımızın kariyerlerinde ilerleyebileceklerine inanıyorum.Bence bizim problemlerimiz; kişinin kendisini limitlemesidir. Evlenip çocuk sahibi olduktan sonra iyi bir anne olup olmadığınızı sorgulamamak ve ilerlemeye niyetli olmak çok önemli. Ayrıca kadınların eğitimde daha da ilerlemesi ve okuması gerekiyor çünkü üniversiteyi bitiren kadınlarımızınkariyerinin hep ilerlediğini görüyoruz. Önemli olan kadınlarımızın o ilk aşamaları aşması ve özgüvenlerini, finansal bağımsızlıklarını ellerinde tutmalarıdır. Bunu yıkıcı olmak amacıyla değil, yapıcı olma amacıyla söylüyorum çünkü artık ailelerde kadının ve erkeğin çalışması çok gerekli. Türkiye ekonomisinde çocuk sahibi olduğunuz zaman mutlaka hem annenin hem de babanın çalışması gerekiyor. Dolayısıyla kadının kendini geliştirmesi ve iş dünyasında kendine bir yer bulabilmesi önemli bir unsur.Bunun dışında kadının eğitim seviyesinin yüksek olması Türkiye’nin gelecek nesilleri için de çok önemli diye düşünüyorum. Bu yüzden tüm kızlarımızın okumasını ve kararlı bir şekilde son noktaya kadar devam etmesini istiyorum ve hepsini buna teşvik ediyorum çünkü o kızlarımızın hepsinin profesyonel hayatta yeri olduğuna inanıyorum.

Kadın bir Makine Mühendisi olmanın herhangi bir avantajı veya dezavantajı var mı? (1 Cevap)

Bence kadın mühendis olmanın avantajı veya dezavantajı olmamalı. Özellikle beyin gücüyle değer ürettiğiniz bir ortamda cinsiyetin bir avantaj ya da dezavantaj yaratmaması gerektiğini düşünüyorum. Erkek ve kadın farklı ama bu farklılığın eşitsizlik doğurduğu anlamına gelmemesi lazım. Bu yüzden kadın ve erkek mühendisin eşit olması gerektiğine inanıyorum. Arçelik Ar-Ge’de çalışmak bu açıdan iyi bir fırsat çünkü topluluk şirketleri ve özellikle Arçelik cinsiyet eşitliğine çok önem veriyor. Ar-Ge’de yarattığım değer üzerinden konumlandığımı hissedebildiğim için bir avantaj ya da dezavantaj olduğunu düşünmüyorum.

Türkiye'de kadın bir Yönetici olmanın herhangi bir avantajı veya dezavantajı var mı? (2 Cevap)

Üst düzey kadın yönetici olmanın bir avantajı veya dezavantajı olduğunu düşünmüyorum. Bunu böyle sınıflandırmayı çok doğru bulmuyorum. Bence avantajı olay şey; özellikle üst düzey yönetim kadrolarında dengeli bir dağılım olmasıdır. Ne kadar doğrulara veya araştırmalara dayalı bilmiyorum ama kadın veya erkek yöneticilerin yönetim tarzları farklılık gösterebiliyor. İnsan olduğunuz için her insanın yönetim tarzı da farklılık gösterebiliyor. Dolayısıyla üst yönetim ve üst yönetim kadrosu için en önemli şey; orada belli bir dengeyi yakalayabilmektir. Özellikle yönetim kurulu seviyesinde konuşacak olursam; ne kadar dengeli bir yapıya sahip olursanız, o kadar sağlıklı kararlar alabiliyorsunuz. Buradaki dengeli yapıdan kastım; uyumlu olmak, birilerini kırmamak için her denilene evet demekten ziyade, yetilerin, düşünce tarzlarının birbirini tamamlayıcı olmasıdır çünkü takıma farklı kişilikler koyarsanız, ne kadar renkli bir takım kurarsınız, o kadar farklı fikirler ve faydalı tartışmalar üretebiliyorsunuz. Bunları yaptığınız noktada da daha doğru kararlar alabiliyorsunuz, daha iyi irdelemiş oluyorsunuz, ayakları daha yere basan kararlar alabiliyorsunuz ve yola çıktığınızda, o kararları uygulamaya başladığınızda kendinize daha fazla güven duyarak daha emin adımlarla ilerleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla birbirine güvenen, birbirini tamamlayan, farklı yetileri olan dengeli bir yönetim kadrosu bence en önemlisidir. Bu dengenin kadın-erkek dengesiyle mi sağlandığı yoksa farklı kişiliklerle mi sağlandığı bence çok önemli değil. Kadınların iş hayatına katılımındaki dezavantaj; ülkemizde sosyal hakların ve imkanların çok gelişmemiş olmasıdır. Mesela çalışanlarımız çocuk sahibi olduklarında o çocuğun bakımı için hala anne ve babalarına güvenmek zorunda kalıyorlar çünkü kreş imkanları veya izin sureleri gibi imkanlar hala çok ilerlemiş değil. Bunları ne kadar ilerletirseniz, kadının iş hayatına katılımı o derece artacaktır. O dengeyi sağlamak için de yönetim kadrolarında veya ekiplerde daha fazla seçeneğiniz olacaktır. Bu illa üst yönetim kadrosu için geçerli bir şey değil, herhangi seviyedeki ekipler için de geçerli. Ekiplerdeki dengeyi sağlamak için de daha fazla seçeneğiniz olacak çünkü seçtiğiniz havuzdaki kişi sayısı artacak. Kadın olmanın en büyük dezavantajı; hayatın sizi bir noktada aile ve iş hayatı arasında seçim yapmaya zorlaması olabilir çünkü her ne kadar ikisinin bir arada yürüyeceğini düşünseniz de yürütmek istemeyen kişiler olabilir çünkü inanılmaz bir iş yükü var. Bu yüzden ikisini aynı anda yürütmeye çalışmak inanılmaz bir iş yükü getirebiliyor. Dolayısıyla bu noktada farklı seçimler söz konusu olabiliyor. Tek dezavantaj olarak ben bunu görüyorum ama “Kadınların iş hayatına katılması avantaj mıdır?” dediğinizde seçeneğin arttırması anlamında bir avantajdır ama en önemlisi; takımlar hangi seviyede olursa olsun bunu dengeli bir şekilde bir araya getirebilmektir.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle