Doğuş Oto'da nasıl bir şirket kültürü var? (1 Cevap)

Doğuş Oto’nun bekleneni değil, beklenmeyeni gerçekleştirmek üzerine bir sistemi var. İnsanlar taleplerini dile getirirler ama getirmedikleri çok şey vardır. Beklentileri karşılamak bizim için yeterli değildir, beklentinin üzerinde bir performans olmalıdır. Bu belki otomotiv sektörü için çok basit gözükebilir ama bizim için çok daha geniş kapsamlıdır. Bu anlamda biz insanların hayatlarını kolaylaştırmak için var olduğumuza inanıyoruz. Özellikle İstanbul’da böyle bir yapı içerisinde zaman çok önemli olduğu için bunu iyi değerlendirmeye çalışıyoruz. Belki birçok problem var ama biz bir problem çıkarmamak ve insanların problemlerini çözmek için çalışıyoruz.

Doğuş Oto'nun farklı bölgelerinde ve farklı markalarında çalışmak size neler kattı? (1 Cevap)

Doğuş Oto'nun her bir bölgesinin farklı bir iş yapış tarzı ve yönetim kültürü var. Görüp anladığınız tarzı harmanlayıp pozitif yönde işinize kattığınızda hep olumlu sonuçlar almanız mümkün. Ben farklı bölge tecrübelerini kendi iş yüküme uyarlayabildiğim için hep artı sonuçlar edindim ve pozitif sonuçlarla devam ediyorum. Farklı markalar; iş yapış tarzından ürün farklılığına, müşteri portföyünden yönetim şekline birçok artı getiriyor. Kendi markanıza diğer markaların iş yapış tarzının pozitifliklerini yansıttığınızda da hem markanıza hem de bölgenize katkı sağlayabiliyorsunuz. 

Doğuş Oto'da nasıl sosyal aktiviteler yapılıyor? (1 Cevap)

Haftada 6 gün çalıştığımız için kendimize pek vakit ayıramıyoruz ama Doğuş Oto bu anlamda bizi düşünüyor. Ben 2 yıl boyunca tiyatro ekibindeydim ve tiyatro eğitimi alarak oyun sergiledim. Dolayısıyla sosyalleşmeye vaktimiz kalmasa bile bu alanı Doğuş Oto bizim için oluşturuyor. Çok keyifli ve güzel işler yaptık. Bu açıdan Doğuş Oto’ya teşekkür ediyorum.

Doğuş Oto'da çalışmak size neler katıyor? (1 Cevap)

Doğuş Oto'nun bana kattıklarını bu dakikalara sığdırmak pek mümkün değil. Bu kurumsal çevreye başladığınız günden itibaren kuralları öğrenirken belirli hayat kurallarını da öğreniyorsunuz. Satış adetlerinin ve kalite puanlarının hepsi matematiksel kriterlerdir fakat Doğuş Oto'da çalışmaya başladığınız andan itibaren size uzun yıllar kazandıracak samimiyet ve dürüstlük kriterleri vardır. Bana göre Doğuş Oto'da çalışmanın en büyük avantajlarından bir tanesi; samimi ve dürüst insanların bu çatı altında toplanmış olmasıdır. Doğuş Oto'da çalıştığınız için özel hayatınızda da tanıdıklarınız araç alımlarında sıklıkla size danışır, bu da keyifli bir durumdur.

Doğuş Oto'da staj yapmak size neler kattı? (1 Cevap)

Annemi anlamamı sağladı çünkü annemle çalışan da bir kadındı ve insanlarla çalışılan bir mesleğin çok zor olduğunu söylerdi. Ben bunu ilk başlarda anlamazdım ama burada staja başladığımda insanlarla güçlü bir bağ kurduğumu gördüm ve annemi anlamaya başladım. Staj sürecimde kendime güvenim ve buradaki bilinirliğim arttı. Otomotiv sektöründe birçok markayı tanıdım, bu da marka bilinirliği sağladı ve araçlara olan ilgim daha fazla arttı. Sadece satıcı olarak almaktansa, araçların teknik bilgisi hakkında bilgi sahibi olmaya başladım.

Doğuş Oto'da uygulanan İç Mentor Programını anlatır mısınız? (1 Cevap)

Şirketimizde uygulanan Mentorlük Programı; şirketimizde uzun yıllardır davranış ve performans olarak başarılı görünen yetkili unvanındaki kişilerin, işe yeni başlamış personellerin gelişimlerini sağlamaları, kurum kültürünü ve iş akışını öğretmeleri, bilgi ve birikimlerini paylaşmaları için oluşturulmuştur. Benim şu anda Mentorlük yaptığım iki tane Menti arkadaşım var. Her bir görüşmenin dolu dolu geçtiği, onların yeni şeyler öğrenmek için çok heyecanlı olduğu, benim de aktarmak için her geçen gün biraz daha heyecanlandığım bir süreç geçiriyoruz. Onlara bulunduğumuz şirketteki kültürü anlatmak hem bizi hem de onları heyecanlandırıyor ve bu heyecan işe daha çok sarılmalarını sağlıyor.

Doğuş Oto Audi Atölye Ekibi'nde hikayeniz nasıl başladı? (2 Cevap)

En başında Doğuş Oto’da tercih edeceğim bir şey yoktu ama otomotive çok meraklı ve yatkın olduğum için Doğuş Oto’ya girmeden önce ağabeyim vasıtasıyla böyle bir iş imkanı olduğunu öğrendim, ardından da Doğuş Oto’yu tercih ettim. Doğuş Oto’ya girmeden önce Doğuş Oto’nun bu kadar büyük olduğunu bilmiyordum, girdikten sonra öğrendim ve araştırmaya devam ettim. Bu yüzden de Doğuş Oto’da kalmayı tercih ettim.

Servis Danışmanı ne iş yapar? Doğuş Oto Audi Atölye Ekibi'nde görevleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Hasar ve Mekanik Servis Danışmanı olarak 2 farklı danışman var. Mekanik Servis Danışmanı; araç servise geldiğinde Müşteri Danışmanlarımız müşteriyi karşılayıp Servis Danışmanlarımıza yönlendiriyor. Servis Danışmanlarımız da müşterimizle beraber aracın servis süreci boyunca yapılacak tüm işlemlere atölye ve müşteri arasındaki geçişi sağlıyor. Biz burada bir aracıyız. Müşteri isteklerini atölyeye yönlendiriyoruz, atölyeden aldığımız bildirimleri de müşteriye bildiriyoruz.

Servis Danışmanı olarak Doğuş Oto Audi Atölye Ekibi'nde bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Eğer Servis Danışmanıysanız ve Doğuş Oto gibi bir yerde çalışıyorsanız 08.00-17.00 arası değil de, yoğunluktan dolayı 08.00-20.00 saatlerinde çalışabiliyorsunuz.Mekanik kısımdaki Servis Danışmanı’nın belli periyotlarda randevu listesi oluyor. Gelen müşterileri tek tek karşılayarak aracın yapılacak tüm işlemlerini atölyeye bildiriyor ve bunun takibini yaparak müşteriye bilgi veriyor. İşlem sonlanınca da aracını teslim ediyor.Kaporta’daki Danışmanlarımızda ise durum daha farklı oluyor. Müşterimiz servise ilk geldiğinde sigorta ve müşteri ödemeli olarak iki seçenek olduğu için hangisinden ödeme olacağını soruyoruz. Eğer kaskodan işlem yapılacaksa kaskoyla alakalı bazı evrakları talep ediyoruz ve bu doğrultuda aracın kaydını açıyoruz. Kaporta Danışmanları burada biraz daha fazla işlem yapıyor çünkü aracın kaporta işlemi uzun sürdüğü için bir müşteriyle 1-2 hafta gibi süreçlerde görüşülüyor. Eğer hasar çok daha fazlaysa bu süreç 1 aya kadar çıkabiliyor. Bu süreç zarfında aracın o anki durumu ne ise müşteriyle paylaşılıyor. Bu yüzdenDanışmanlarımızı Mekanik ve Kaporta olarak ikiye ayırabiliriz.

Doğuş Oto Audi Atölye Ekibi'nin görevleri nelerdir? (1 Cevap)

Ben bir Kaporta Servis Danışmanı olduğum için bana gelen araç hem Mekanik’ehem de Kaporta’ya gelebiliyor. Bu yüzden ben iki atölyede de çalışabiliyorum. Örneğin; Mekanik Atölye’ye sesle alakalı sorun için bir araç geldikten sonra Formenimiz test sürüşüne çıkıyor. Test sürüşünden sonra gerçekten müdahale edilecek bir durum varsa hem Müşteri Danışmanımıza hem de Servis Danışmanımıza bilgilendirme yapıyor. İçerideki Formen arkadaşlarımız Teknisyenler onarım yaptıktan sonra test sürüşüne çıkıyor. Mekanik Atölye’de 2 kişi Garanti Departmanı’nda çalışıyor. Aracın herhangi bir parçası garantiden değişecekse bu arkadaşlar devreye giriyor. Ayrıca son kontrolü yapan, aracın mekanik veya işleyişini yapan kişiler var. Ekibimiz gerçekten çok iyi ve süreç bu şekilde işliyor.İlk başta bir Formen karşılayıp Müşteri Danışmanına aktarıyor. Oradan Servis Danışmanımıza müşteri geliyor ve kayıt açılarak içeriye veriliyor. Teknisyen aracı alıp işlemleri bitiriyor. Bu süre zarfından garantiden parça değişecekse Garanti Departmanı’na bilgi veriliyor. Garanti Departmanı onayladıktan sonra parça değişimi sağlanıyor. Ardından Formen araçla test sürüşüne çıkıyor. Araçtaki sorun giderildikten sonra son kontrole alınıyor ve ardından yıkama işlemi yapılıyor. Sonrasında Danışmana bilgi veriliyor. Danışman da bu süre zarfında içerisiyle koordineli olduğu için müşteriye bilgi vererek onun davetini sağlıyor ve araç teslim ediliyor.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle