İstanbul Teknik Üniversitesi

@İstanbul

Belki basından takip ediyorsunuzdur İTÜ gerçekten atakta bu ara. Her geçen gün İTÜ’nün gelişimine tanık olabiliyorum. Basında ismini daha sık duyuyorum, yayınlanan uluslararası sıralamalarda her zaman daha üst sıralarda yer buluyor kendine. ABD üniversiteleri ile denklik sağlayan en fazla ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) belgesine sahip üniversite. İş dünyasında bilinen ve saygınlığı çok yüksek bir üniversite. Özellikle Mühendislik dallarında kendini kanıtlamasının yanında her geçen gün gelişen kulüpleriyle sosyalleşme anlamında da geniş olanaklar sunuyor. İstanbul ile iç içe, her biri kendine has özellikler barındıran kampüslere sahip.
İTÜ’deki öğrencilik hayatım daha başlamamışken, birinden bu sözleri duymuş olsaydım eğer ona kesinlikle inanmazdım. Fakat İTÜ Türkiye’nin en iyi mühendislerini yıllardan beri kendi çizgisinden ayrılmadan yetiştiren bir üniversite. 238 yıldan beri ayakta kalmayı başarabilmiş bir eğitim kurumu olması insana büyük güven veriyor. İstanbul’da olmanın tüm imkanlarından faydalanabileceğiniz bir üniversite İTÜ. Kampüslerinin lokasyonu ve sürekli gelişen üniversite yönetim anlayışıyla öğrencisine en iyi imkanları sağlayan bir üniversite. En basitinden; Türkiye’de bu işi az çok bilen kime sorarsanız sorun, başında İstanbul kelimesini telaffuz etmeseniz bile ”Teknik Üniversite” dendiği zaman akıllara sadece İTÜ gelir. Eskiler İstanbul demeye gerek bile duymazlar.
Tabii ki eğitim yeterliliği ömürle ölçülmez ama İTÜ; dünyanın en eski 5. teknik üniversitesi; bu sayede Türkiye’de lisans eğitimi deyince akla gelen birkaç köklü üniversiteden.Bu bilinirlik de aklınıza gelebilecek her alan için peşinde bir sürü avantaj getiriyor.
Bir de yakın bir zamanda yayınlanan haberle öğrendik ki İTÜ, QS World University Ranking 2010 yılı verilerine göre mühendislik ve teknoloji alanında dünya genelinde 129. sırada ve Türkiye’de de 1. sırada yer almış.Diğer üniversitelerle ciddi bir kalite karşılaştırması yapmadık hiç arkadaşlarımızla konuşurken ama bu,mühendislik eğitimindeki başarının tarafsız bir göstergesi gibi geliyor bana.
Ben seçimimi “İstanbul’da Endüstri Mühendisliği okumak” gibi yetersiz görünen bir düşünceyle yapmıştım,bahsettiğim iki konudan da haberdar değildim; şuan söyleyebiliyorum ki bilinirlik ve eğitimi en iyi şekilde taşıdığına inandığım üniversite İTÜ.
Konuyla ilgili bir de şöyle bir link vereceğim,daha detaylı bilgi için:
http://www.medyatakip.com/medya_sistem/medya_data/2011/07/yb/21/h/9776_3_106_1311219830_2353719.jpg
Mühendislik dediğinizde teknik üniversite olması çok önemli. itü mühendisliği tecrübesiyle kanıtlamış bir okul. tercihlerimi yaparken itünün , lisede hayalini bile kurmadığım başarısı ve kampüsleri beni çok etkiledi. kesinlikle okuduğunu hissedebileceğin bir okul.
ÖSS’ye hazırlanırken üniversite hayatımla ilgili aklımda 2 şey vardı; İstanbul’da olmak ve mühendis olacaksam da teknik üniversite okumak. Üniversitenin aile yanında okunmaması gerektiğini savunurum. İşte bu yüzden ve bir de İzmir’den sonra gidebilecek tek yer olarak İstanbul’u gördüğüm için İstanbul’da olmak istedim. Biyolojiden pek hazetmem, o yüzden tıp-eczacılık hiç düşünmedim. Geriye mühendislik kalıyordu onu da teknik üniversitede okumak gerektiğini düşündüm. Neden teknik üniversite? Çünkü proje yapmayı teknik üniversitede öğrenirsiniz. Teorinin pratiğe dönme olasılığının en yüksek olduğu yer teknik üniversitedir. Mesleğe çıkınca sudan çıkmış balığa dönmezsiniz. Velhasılı en başta saydığım 2 isteğin kesişim kümesinde İTÜ yer alıyordu. Ben de kapağı buraya atabilmek için 2 sene çalıştım.
İstanbul Teknik Üniversitesi’ni seçmemin en önemli nedeni, alanımda düşündüğüm faydalı bilgileri gerçek hayata geçirebilmemde desteğine olan inancımdır. Gerek bütçesi gerek labaratuvar imkanları olsun öğrenciye bilimsel konularda destek verebilmektedir. İTÜ’nün en önemli özelliklerinden birisi de İTÜ’den mezun olmuş ve bir çok alanda başarılı olmuş mezunlarıyla sizleri buluşturuyor olmasıdır.
Belirli alanlarda çok iyi hocalarla çalışma imkanınız var. İstanbul'un oldukça merkezi bir kısmında bulunuyor. Metro ile metro hattındaki her yere oldukça hızlı ulaşabilirsiniz. İstanbul'da bundan yararlanabilen tek üniversite ve bu şehirde, bu büyük bir artı.
İTÜ sizi bir dünya vatandaşı yapmaz, yabancı kaynakları takip edip, dünyadan haberdar olmak size kalır. İTÜ sizi sosyal bir insan yapmaz, kulüplerden, gezilerden haberdar olmak için siz etrafınıza bakmalısınız. İTÜ sizi saf ve katıksız bir mühendis olarak yetiştirir. Ama hiçbir mühendis, tek başına mühendis olarak değerli değildir. Dönem, birden fazla disiplinde yetkinlik, en azından genel kültür gerektiren bir dönem. Tasarım bilen mühendis, sosyolojiye meraklı mühendis, pazarlama beceren mühendis olursanız, rekabette ancak sıyrılabilirsiniz. Ekşi Sözlük'te resmedilen İTÜ mezunu profilinden kurtulmak sizin sorumluluğunuz. Matematikte başarılı, sosyal hayatta başarısız insan, matematikteki başarısını hayatına yansıtamaz.

Şirketler

İstanbul Teknik Üniversitesi ile ilgili şirketler.

AXA SİGORTA

8 çalışan 110 cevap verdi.

KEŞFET

Abdi İbrahim

25 çalışan 289 cevap verdi.

KEŞFET

EY Türkiye

11 çalışan 172 cevap verdi.

KEŞFET

Koton

8 çalışan 101 cevap verdi.

KEŞFET

METRO Cash & Carry Türkiye

10 çalışan 121 cevap verdi.

KEŞFET

Mercedes-Benz Türk

6 çalışan 71 cevap verdi.

KEŞFET

Siemens

27 çalışan 220 cevap verdi.

KEŞFET

AIESEC Türkiye

2 çalışan 24 cevap verdi.

KEŞFET

Avon

7 çalışan 40 cevap verdi.

KEŞFET

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

14 çalışan 201 cevap verdi.

KEŞFET

Microsoft

12 çalışan 101 cevap verdi.

KEŞFET

Perfetti Van Melle

13 çalışan 152 cevap verdi.

KEŞFET

Zingat.com

16 çalışan 213 cevap verdi.

KEŞFET

Garanti Teknoloji

6 çalışan 91 cevap verdi.

KEŞFET

Pfizer

Şirket

KEŞFET

Anlatsın

7 çalışan 53 cevap verdi.

KEŞFET

PepsiCo

11 çalışan 147 cevap verdi.

KEŞFET

Procter & Gamble

12 çalışan 145 cevap verdi.

KEŞFET

Philip Morris / Sabancı

18 çalışan 204 cevap verdi.

KEŞFET

BSH

21 çalışan 233 cevap verdi.

KEŞFET

Nestlé

9 çalışan 112 cevap verdi.

KEŞFET

Vodafone

9 çalışan 136 cevap verdi.

KEŞFET

Eczacıbaşı Topluluğu

10 çalışan 20 cevap verdi.

KEŞFET

Bölümler

İstanbul Teknik Üniversitesi ile ilgili bölümler.

Öğrenci Kulüpleri

İstanbul Teknik Üniversitesi ile ilgili kulüpler.

Kişiler

İstanbul Teknik Üniversitesi ile ilgili kişiler.

Efekan Dinç

Kimya Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi

Profile Git

Beril Hekimoğlu

İşletme Mühendisliği Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi

Profile Git

İlkyaz Öner

Matematik Mühendisliği Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi

Profile Git

Alper Girgin

Compensation & Benefits Manager , PepsiCo

Profile Git

Atilla Zorkirişçi

Kurumsal ve Ticari Teknik Müdürü, AXA SİGORTA

Profile Git

Yavuz Ölken

Teknik ve Bilgi Teknolojileri Başkanı, AXA SİGORTA

Profile Git

Ahmet Aksoy

Bölgesel İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı, BSH

Profile Git

Mehmet Erkek

CTO & Kurucu Ortak , Zingat.com

Profile Git

Canberk Hacıoğlu

Datacenter Ürün Yönetimi Kıdemli Müdür Yardımcısı, Vodafone

Profile Git

Hazar Solmaz

İnşaat Mühendisliği Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi

Profile Git

Berşah Yaren Güngör

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi

Profile Git

Mehmet Sinan Hamulu

Bebek Bezi Departmanı Hat Lideri, Procter & Gamble

Profile Git

Mehmet Karaca

İTÜ Rektörü

Profile Git

Timuçin Taha Aybar

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi

Profile Git

Umut Aksüt

Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi

Profile Git

Miray Demirkol

Ekonomi Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi

Profile Git

Barış Kırım

Makine Mühendisliği Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi

Profile Git

Ömer Tuğlu

Siber Güvenlik Danışmanı, EY Türkiye

Profile Git

Ege Cındız

İnşaat Mühendisliği Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi

Profile Git