Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü

54 kişi 38 cevap verdi.
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü İmalat Mühendisliği Bölümü İnşaat Mühendisliği Bölümü İşletme Mühendisliği Bölümü Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Kimya Mühendisliği Bölümü Kontrol Mühendisliği Bölümü Maden Mühendisliği Bölümü Makine Mühendisliği Bölümü Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Malzeme Mühendisliği Bölümü Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Orman Mühendisliği Bölümü Otomotiv Mühendisliği Bölümü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Polimer Mühendisliği Bölümü Seramik Mühendisliği Bölümü Sistem Mühendisliği Bölümü Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü Tekstil Mühendisliği Bölümü Uçak Mühendisliği Bölümü Yazılım Mühendisliği Bölümü Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Gıda Mühendisliği Bölümü Harita Mühendisliği Bölümü Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Garanti Teknoloji Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği Bölümü Elektronik ve Haberleşme Teknolojisi Bölümü Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Biyosistem Mühendisliği Bölümü Çevre Mühendisliği Bölümü Geomatik Mühendisliği Bölümü Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Deri Mühendisliği Bölümü Elektrik Mühendisliği Bölümü Elektronik Mühendisliği Bölümü Endüstri Mühendisliği Bölümü Endüstri Sistemleri Mühendisliği Bölümü Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Fizik Mühendisliği Bölümü Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Ziraat Mühendisliği Bölümü
38 Cevap
İş imkanlarını iş alanlarından daha iyi bulabilirsin aslında. Gecen sene ben öyle arastırmıstım istediğim meslekleri :) Bölüm mezunları haberleşmenın içinde oldugu pek çok firmada, sanayide iş bulma imkanına sahip. Kocaeli gibi sanayi şehrinde okursanız iş bulma imkanınızda bi nebze daha artıcaktır tabi. Ptt,trt, thy gibi firmalarda iş bulma olanagımız var :) haberleşmeyle ilgili sistemlerin (telefon telgraf vs vs) tasarımını çalıştırılmasını da elohab mezunları yapar :)
Bölümün iş olanağı yüksek. Elektroniğin olduğu her alanda çalışabiliyosunuz. Mezun olduktan sonra direk iş bulabilceğiniz yegane bölümlerden biri oldugunu düşünüyorum. Helede kocaeli gibi sanayinin gelişmiş oldugu bir yerde okuyosanız :) 4 anadal var ve bunlardan istediğinize yoğunlaşabiliyosunuz. Yurtdışındada önü açık olan bi bölüm.
Bu mühendislik dallarının amacı ve alanı kuvetli (elektrik) ve zayıf (elektronik) akımlarla çalışan sistemlerin yapımı, geliştirilmesi ile ilgili eğitim ve araştırma yapmaktadır. Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, telgraf-telefon haberleşmesinden, uyud optik haberleşmesine, enerji üretiminden bilgisayarla bilgi üretimine, ev aletlerinden tıp aletleri üretimine kadarn yayılan çok geniş bir alanda kullanılan her tür mikroeletronik eleman, elektronik devre düzen ve sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimi ile ilgili işleri planlar ve yürütülmesini sağlar.
PTT, TRT, Aselsan, THY, ALARKO gibi resmi ve özel kuruluşlarda, tıp elektroniği ile ilgili firmalarda, bilgisayar sektöründe görev alabilirler
haberleşme olayı farklı elektrik olayı farklı.bizde elbette temel elektrik teoremlerini öğreniyoruz ancak.daha çok ilgilendiğimiz elektronik kısmı yani devre tasarımı ve hazır devrelerin programlarını yazmak.Haberleşme ise başlı başlına bir dal.Daha çok yazılım ağırlıklı ilerleyen opsiyon , matematik ağırlıklı devam eder.Elektornik uygulama ve donanımı dönükken, haberleşme elektroniğe göre daha genel bir bakış açısıyla iletişim kanallarının revize edilmesi gibi amaçlar taşır.
Alt bölümler vardır

Mikrodalga
Anten
Radar
Gömülü sistemler
Haberleşme
ve dahası aklıma şimdi hepsi gelmedi isteyen araştırıp öğrenebilir.Bu konular üzerinde kendini daha geliştirip o alanlarda gerek devlet gerek özelde iyi paralar kazanılabilir
Elektrik ve Elektronik bölümünü en kaba hatlarıyla dörde ayırabiliriz -> Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Telekomünikasyon (Haberleşme) Mühendisliği ve Kontrol/Otomasyon Mühendisliği. Herhangi bir Elektrik ve Elektronik müh. bölümünde bu dört bölümden birine ayrılabilirsiniz, nitekim çoğu mühendislik fakültelerinde ilk 2 sene bilim ve mühendislik temel dersleri verilir, 3. ve 4. sınıf ise seçtiğiniz opsiyonunuzun (dördünden biri) uzmanlaşma derslerini alarak tamamlarsınız. TR ne yazık ki lisede yeterli akademik ve kariyer danışmanlığı sağlayamadığı için üniversite adayalarına, öğrencilerin çoğu zaman seçtikleri bölüm hakkında bilgisi olmayabiliyor. Dolayısıyla bu tarz durumlarda Elektrik ve Elektronik mühendisliği gibi Elektronik ve Haberleşme'ye göre daha genel bir bölüm seçmek avantaj sağlayabiliyor. Ancak eğer öğrenci yapacağı işi kafasına koymuş ise lisedeyken ve örneğin, Elektrik ile Elektronik mühendisliğinin de farklarını biliyorsa ve bunun da üzerine ben Elektronikçi olacağım diyorsa, o zaman EHB'yi seçmek ya da Elektronik Müh. seçmek o öğrenci için daha avantajlı olur. Nedeni de, bu tarz bölümlerde özellikle son sınıflarında daha bol ve çeşitli seçmeli ders ihtimalidir. Nitekim her bölümün aldığı öğrenci sayısına oranla bir hoca kapasitesi vardır ve eğer siz uzmanlaşmaya yönelik bir bölüm tercih ediyorsanız bu, o bölümde alanınızda ilgili daha çok hoca göreceğiniz anlamına gelir. Yine benzer şekilde laboratuvar imkanlarınız daha yoğun olabilir. Tabii dezavantajı olabilir mi? Bölüme ısınamadıysanız bu yatay geçiş yapmanız anlamına geliyor, ne yazık ki opsiyon değiştirmek kadar kolay değil. Ayrıca 3. sınıftan sonra da, en azından İTÜ'de yatay yapamıyorsunuz. Kısacası EHB gibi bir bölümü tercih ediyorsanız mutlaka alanın dersleriyle ilgileniyor olmanız gerek. Yoksa gerçekten zorlanabilirsiniz. Bunun için üniversitelerin bölümlerinin ders programlarını bulun. Mutlaka ders programları içinde ders içeriklerine rastlarsınız. Programları birbiriyle karşılaştırarak aradaki farkları kendiniz de görebilirsiniz. Ayrıca basit bir vikipedi araştırması bile size dersler hakkında üstünkörü bilgi verebilir. İTÜ'nün ders planları portalından EHB sayfası: http://www.sis.itu.edu.tr/tr/dersplan/plan/EHBE/201110.html

kolay gelsin.
İki alandan birine yönelme şansınız var. İTÜ gibi uzmanlaşmış öğrenciyi seven bir üniversitede bu harika bir özgürlük. Matematik eğilimliyseniz Haberleşme seçip oldukça sağlam teori çalışabilirsiniz, ben İTÜ'de 'haberleşme' okumayı uygulamalı matematik okumaya benzetiyorum. Alandaki her derste her zaman matematik kullanıyorsunuz ve hep yaptığınız şey modelleme. Ya da elektronik seçip daha mühendislik-vari bir eğitim de alabilirsiniz. Bu iki alanın dersleri çok iç içe. Birini seçiyorsanız, diğerinin zorunlu dersleri sizin opsiyonel dersleriniz oluyor. Ayrıca EHB seçip illa EHB'ci olmak zorunda değilsiniz. Bölümde, EE fakültesinden de birçok ders alıyorsunuz, yani zaman içinde diğer alanlara evrilebilirsiniz. İTÜ'nün en iyi öğrencileri ya bu bölüme gelir ya da Makine'ye gider. Dolayısıyla burada oldukça iyi rekabet edebilirsiniz ve çift ana dal yaparak da alanınızı daha derinleştirebilir ya da genişletebilirsiniz.
Elektrik-Elektronik mühendisliğine göre daha az sayıda üniversitede bulunması ve daha özelleşmiş bir bölüm olması nedeniyle iş imkanı daha fazladır.
Hem elektroniğin geniş sektöründe hem de haberleşmenin getirdiği avantajla telekomünikasyon sektöründe iş bulabilmektedir.
Özelde, devlette çeşitli işler bulabilir.