Cevaplar 45

Yükleniyor...

İş imkanlarını iş alanlarından daha iyi bulabilirsin aslında. Gecen sene ben öyle arastırmıstım istediğim meslekleri :) Bölüm mezunları haberleşmenın içinde oldugu pek çok firmada, sanayide iş bulma imkanına sahip. Kocaeli gibi sanayi şehrinde okursanız iş bulma imkanınızda bi nebze daha artıcaktır tabi. Ptt,trt, thy gibi firmalarda iş bulma olanagımız var :) haberleşmeyle ilgili sistemlerin (telefon telgraf vs vs) tasarımını çalıştırılmasını da elohab mezunları yapar :)

22,387 görüntülenme
20,834 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, temel bir mühendislik olduğundan iş alanı da oldukça geniştir. Network alanında çalışmak istiyorsanız güvenlik tarafında bizler gibi geniş alan, yerel alan, ses, video, yazılım, elektronik gibi birçok farklı alanda çalışabilirsiniz. Buna ek olarak çok teknik bir iş yapmak istemiyorsanız satış öncesi veya teknik satış tarafında da kendinize güzel bir kariyer planlayabilirsiniz.

Bu mühendislik dallarının amacı ve alanı kuvetli (elektrik) ve zayıf (elektronik) akımlarla çalışan sistemlerin yapımı, geliştirilmesi ile ilgili eğitim ve araştırma yapmaktadır. Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, telgraf-telefon haberleşmesinden, uyud optik haberleşmesine, enerji üretiminden bilgisayarla bilgi üretimine, ev aletlerinden tıp aletleri üretimine kadarn yayılan çok geniş bir alanda kullanılan her tür mikroeletronik eleman, elektronik devre düzen ve sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimi ile ilgili işleri planlar ve yürütülmesini sağlar.
PTT, TRT, Aselsan, THY, ALARKO gibi resmi ve özel kuruluşlarda, tıp elektroniği ile ilgili firmalarda, bilgisayar sektöründe görev alabilirler

19,411 görüntülenme
16,706 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Okuldaki arkadaşlarım genel olarak GSM, Network, Sistem Yönetimi, Uydu Haberleşmesi, Savunma Sanayii, Elektronik Devre Tasarımı gibi alanlarda çalışıyor. Bu teknik alanların yanı sıra danışmanlık alanında çalışan arkadaşlarım da var. Bu da okulun akademik alanın dışında farklı alanlarda çalışabilecek bireyler yetiştirdiğinin bir göstergesi. Sektör olarak bankalar, operatörler, ISP’ler olmak üzere yazılımın, altyapının, networkün ve sistemlerin olduğu bütün platformlarda Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü mezunları çalışabilir. Benim şu anda bulunduğum ekipte de Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü mezunu iki arkadaşım çalışıyor.

Alt bölümler vardır

Mikrodalga
Anten
Radar
Gömülü sistemler
Haberleşme
ve dahası aklıma şimdi hepsi gelmedi isteyen araştırıp öğrenebilir.Bu konular üzerinde kendini daha geliştirip o alanlarda gerek devlet gerek özelde iyi paralar kazanılabilir

16,529 görüntülenme