Endüstri Mühendisliği Bölümü

Mühendis mi olmak istiyorsunuz? Makinedir, inşaattır,bilgisayardır; alanında direk uzmanlaşmak istemediğiniz fakat hepsi hakkında bilgi edinmek istediğiniz bölümler mi? Hem mühendisliğin gereğince teknik bilgiler almak istiyor,hem de finans ve ekonomi alanında uzmanlaşmayı mı diliyorsunuz? “yönetim-üretim sistemlerinde verimliliği arttırmak” sizi korkutmuyor, aksine bir çok yerde çalışma imkânım var diye düşünerek geleceğe umutlu mu bakıyorsunuz? insan ilişkileriniz iyi, ikna kabiliyetiniz yüksek, liderlik yeteneğiniz güçlü mü? “evvveet!” diyorsanız siz endüstri mühendisi adayısınız :)
İş imkanları oldukça fazladır gibisinden konuşmak istemiyorum arkadaşlar...
Benim fikrim şu yönde;
-Birincisi, eğer sadece derslerinle ilgilenip okul ev şekilde üniversite hayatını bitirirsen Üretim Mühendisi olursun Ancak,
-Okul dışında etkinliklere koşturursan bir şeyler değiştirmeye çalışırsan, organizasyon yapıp, yönetirsen sen herşey olursun arkadaşım...
- İş imkanı olarak yukarıda bahsettiğim sekilde okul ev yaparsan cok birşey olmayı bekleme arkadaşım, imkan geniş ama genişliği sana bağlı olduğunu unutma Sen Ne İstersen O Olabilirsin Bu imkan bu bölümde var..
- Kısa ve öz olarak iş imkanları küçük bir marketten tut kurumsal bir şirkete kadar her yerde bulabilirsiniz ama benim size önerim eğer bu bölümü seçerseniz bir kaç alan belirleyin ve okul hayatınız boyunca o alanlar üzerin uğraşlarınız olsun...
IE öğrencileri mezun olduklarında pek çok farklı sektörde ve farklı alanlarda çalışabiliyorlar. IE müfredatı oldukça geniş kapsamlı olup, bireysel tercihlere göre şekillendirilmeye açıktır. Bu sebepten, IE öğrencilerinin kariyer planlamasını üniversitenin ilk yıllarından itibaren yapmaya başlamalarını tavsiye ediyorum. Seçmeli dersler ve stajlar ilgi alanlarının belirlenmesi için kullanılabileceği gibi alanını belirlemiş öğrenciler için bilgi ve tecrübe kazanmak, sektörü tanımak için de kullanılabilir. Ayrıca, bitirme projesi konusunu seçerken ilgi alanlarını ve çalışmak istedikleri sektörü göz önünde bulundurmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu söylediklerim sadece IE öğrencileri için değil, tüm üniversite öğrencileri için geçerlidir. Kariyer planlarını mümkün olduğunca erken ve doğru yapabilmek için seçmeli dersler, stajlar ve bitirme projeleri bilinçli tercihlerle şekillendirilmelidir.

Son olarak şunu söyleyebilirim ki üniversite sadece eğitim aldığımız bir kurumdan ibaret değildir. Sosyal faaliyetler, öğrenci kulüpleri ve öğrenci değişim programları da üniversite hayatının bir parçası olmalıdır. Bu sayede öğrenciler kendilerini her alanda geliştirerek kendi geleceklerine değerli yatırımlar yapmaktadırlar.
Endüstri Mühendisliği mezunları yüksek matematik kullanarak sistemlerin ve süreçlerin verimini, performansını arttırır. Tek cümlede anlatmak zorunda kalsaydım bunu derdim ama eminim ki tek cümlelik anlatım yetmeyecek. Tüm imkânları sırayla anlatayım.

Öncelikle Endüstri Mühendisi için sektör önem taşımaz. Her türlü sektörde çalışabilir. Savunma, hızlı tüketim, bankacılık, danışmanlık, yazılım, telekomünikasyon, perakendecilik, ağır sanayi, otomotiv, ilaç vs. Herhangi bir sektörde çalışmak için hiçbir engel yok. Kariyeri boyunca da bir sektörden diğerine geçen endüstri mühendisi çoktur.

Departmanları da anlatayım.

ÜRETİM PLANLAMA MÜHENDİSİ: Fabrikadaki üretimden sorumlu kişidir. Üretimin planlanmasını yapar. Ne zaman hangi ürün üretilecek, hangi aralıklarla üretilecek, bandın yenilenmeye ihtiyacı var mı, sipariş verilen tarihe yetişir mi gibi soruları cevaplamaya çalışır. Her fabrikada bu kişiler çalışabilir hangi sektör olursa olsun.

TEDARİK ZİNCİRİ PLANLAMA UZMANI: Fabrikalarda, üretilen ürünlerin hammaddelerinin periyodik ve düzenli alımını planlayan kişidir. Hangi malzemeden ne kadar stokta tutulması gerekiyor, ne zaman sipariş vereyim ki müşteri taleplerini karşılayabileyim gibi sorulara cevap arar. Her fabrikada mutlaka bulunur bu alanda çalışan kişiler.

SATIŞ/PAZARLAMA MÜDÜRÜ: Üretilen hizmet veya ürüne müşteri bulan/yoktan müşteri yaratan kişidir. Her firmada bulunur (bankalar dahil).

FİNANSAL PLANLAMA UZMANI: Firmanın para akışını kontrol eden(bütçeleme), finansal performansını hesaplayan kişidir. Her firmada bulunur.

LOJİSTİK MÜDÜRÜ: Taşınacak ürünlerin rotasını belirleyen kişidir. Araç farklı adreslere hangi sırayla, ne zaman, hangi yoldan gitmeli sorularının cevaplarını arar. Kargo, otobüs, hava yolları firmalarında kolaylıkla iş bulabilirler.

KALİTE MÜHENDİSİ: Üretilen ürün veya hizmetin kalitesini kontrol eden yetkili kişidir. Matematiksel yollarla yapılan hizmetin veya üretilen ürünün ne sıklıkla kontrol edilmesi gerektiğini cevaplar. Her fabrikada bulunur mutlaka.

GÜVENLİK MÜHENDİSİ: Üretilen sistemlerin insan sağlığı için güvenli olup olmadığını test eden kişidir. Son zamanlarda oldukça popüler bir meslektir ve her fabrikada mutlaka bulunur.

ERP DANIŞMANI: Gelişmiş iş dünyası yazılımlarını firmalara entegre eden kişidir. Firmada da çalışabilir ya da danışmanlık şirketlerinde de çalışabilir. Bu adamlar çok para kazanır hem de çok.

İNSAN KAYNAKLARI MÜDÜRÜ: Çalışanların işe alımını, eğitimini ve işten çıkarılmalarını ayarlayan kişidir. Her firmada bulunur.

RİSK YÖNETİMİ UZMANI: Harcanan paranın firmaya geri dönüş ihtimalini ve bunda firma için bir tehlike var mı yok mu onu denetleyen kişidir. Kısaca firmanın delilik yapıp batmasını önler. Her bankada ve sigorta firmasında vardır bu uzmanlardan.

DEPO MÜDÜRÜ: Deponun efektif ve verimli çalışmasından sorumludur. Talebe hızlı cevap verebilme ve masrafları kısmaya çalışır. Her fabrikada ve her perakendecide çalışabilir.

İŞ GELİŞTİRME UZMANI: Bir iş yerinin genel işleyişini daha verimli hale getiren kişidir.

MÜFETTİŞ: Kurumun işleyişini teftiş eden kişidir. Devlet kurumlarında ve bankalarda iş bulabilirler.

PORTFÖY YÖNETİCİSİ: Müşterinin parasını borsada doğru yerlere yatırarak müşterisini zengin etmeye çalışan kişidir. Bu yolla kendisini de zengin eder. Misal Wall Street.

Yetmediyse şuraya da bakılabilir. http://www.end.itu.edu.tr/ne-i--yapar-.html
Endüstri Mühendisliği bence en matematiksel mühendislik. Sonradan bölümdeki bir hocam da bunu teyit etmişti. Bugüne kadar birçok çocuğa Matematik mi Fizik mi diye sormuş. Matematik diyenlerin çoğu Endüstri’de daha mutlu oluyormuş. Bizim işlerimiz daha ziyade matematikseldir. Yani somut bir sonuç çıkmaz ortaya, bir dişli veya bina veya devre üretilmez. Bu nedenle de daha ziyade masa başında şeyler yapma imkanı veriyor. Ben bunları seveceğimi düşünüyordum. Ama artan miktarda da satış/pazarlama gibi işler yapma imkanları var endüstricilerin. Hatta bizim sınıfın yarısından çoğu bu tip işler yapıyor şu aralar. Belki fikrim ileride değişir diye düşünerek de Endüstri seçtim. Geniş bir çalışma alanı olduğundan Endüstri iyi bir bölüm.

Şirketler

Endüstri Mühendisliği Bölümü ile ilgili şirketler.

Opsago

6 çalışan 67 cevap verdi.

KEŞFET

Garanti Bankası

6 çalışan 55 cevap verdi.

KEŞFET

Avon

7 çalışan 40 cevap verdi.

KEŞFET

Siemens

27 çalışan 220 cevap verdi.

KEŞFET

British American Tobacco

8 çalışan 111 cevap verdi.

KEŞFET

Vodafone

9 çalışan 136 cevap verdi.

KEŞFET

Akbank

2 çalışan 18 cevap verdi.

KEŞFET

Bain & Company

6 çalışan 44 cevap verdi.

KEŞFET

Unilever

15 çalışan 122 cevap verdi.

KEŞFET

METRO Cash & Carry Türkiye

10 çalışan 121 cevap verdi.

KEŞFET

BSH

21 çalışan 233 cevap verdi.

KEŞFET

PepsiCo

11 çalışan 147 cevap verdi.

KEŞFET

İstanbul Şehir Üniversitesi

14 çalışan 38 cevap verdi.

KEŞFET

Colgate-Palmolive

9 çalışan 105 cevap verdi.

KEŞFET

Pfizer

Şirket

KEŞFET

Procter & Gamble

12 çalışan 145 cevap verdi.

KEŞFET

DenizBank

3 çalışan 47 cevap verdi.

KEŞFET

Türk Telekom

11 çalışan 156 cevap verdi.

KEŞFET

Abdi İbrahim

25 çalışan 289 cevap verdi.

KEŞFET

Microsoft

12 çalışan 101 cevap verdi.

KEŞFET

AIESEC Türkiye

2 çalışan 24 cevap verdi.

KEŞFET

Solvoyo

9 çalışan 55 cevap verdi.

KEŞFET

Eczacıbaşı Topluluğu

10 çalışan 20 cevap verdi.

KEŞFET

Philip Morris / Sabancı

18 çalışan 204 cevap verdi.

KEŞFET

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

14 çalışan 201 cevap verdi.

KEŞFET

Anlatsın

7 çalışan 53 cevap verdi.

KEŞFET

L'Oréal

19 çalışan 52 cevap verdi.

KEŞFET

Nestlé

9 çalışan 112 cevap verdi.

KEŞFET

Üniversiteler

Endüstri Mühendisliği Bölümü ile ilgili üniversiteler.

Kişiler

Endüstri Mühendisliği Bölümü ile ilgili kişiler.

Menekşe Berker

Endüstri Mühendisliği Bölümü, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi

Profile Git

Emre Lekesiz

Operations Management Trainee, British American Tobacco

Profile Git

Alper Güler

Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı, Vodafone

Profile Git

Nursel Kavlak

Bütçe Kontrol Grup Müdürü, Procter & Gamble

Profile Git

Emrah Bölük

Head of National Key Accounts, PepsiCo

Profile Git

Çağla Akbaş

AIESEC Türkiye Halkla İlişkiler Direktörü, AIESEC Türkiye

Profile Git

Ezgi Özcan

Endüstri Mühendisliği Bölümü, İzmir Ekonomi Üniversitesi

Profile Git

Emre Vural

Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Direktörü, Abdi İbrahim

Profile Git

Sena Miskioğlu

Genç Müşteriler Uzmanı, Türk Telekom

Profile Git

Damla Düzel

Analitik CRM Uzmanı, DenizBank

Profile Git

Alper Girgin

Compensation & Benefits Manager , PepsiCo

Profile Git

Hamit Günaşan

Tedarik Zinciri Bölüm Müdürü, British American Tobacco

Profile Git

Ahmet Aksoy

Bölgesel İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı, BSH

Profile Git

Serdar Olkun

Network & IT Karar Destek Analiz Uzman Yardımcısı, Türk Telekom

Profile Git

Sedat Mutlu

Demand Management Manager , PepsiCo

Profile Git