Kimya Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (13 Cevap)

Kimya Mühendisleri; Proses Mühendisi olarak veya Ar-Ge’de, Kalite Kontrol’de, kimyasal maddelerin satış departmanlarında, petrol üretimi yapan yerlerde Mühendis olarak çalışabilir. Bunun dışında sektör olarak ben Perfetti Van Melle’de FMCG sektöründe çalışıyorum. İsteyenler petrol ve gıda sektörlerinde veya plastik malzemelerin üretildiği polimer bilgisine dayanan yerlerde çalışabilir. Kendi arkadaşlarım arasında tedarik zincirlerinde stokların kontrol edilmesi gibi işler yapanlar var.

Kimya Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (13 Cevap)

Kimya Mühendisi bir kişi ilaç,boya,kozmetik,gıda vb. firmaların kimyasal maddelerinin doğru şekilde kullanılması hakkında talimat ver. Herhangi bir rün yapıldığında mutlaka onun onayı alınmalıdır
10,025

Neden Kimya Mühendisliği Bölümü? (10 Cevap)

diğer mühendislikleri okuyan arkadaşlarınızla konuştuğunuzda örneğin elektrik elektronik yada makina v.s onlardan farklı olarak sınavlarınızda bile mühendis kafasıyla düşünmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.kimya mühendisliği adına aldanmamak gerek çünkü kimyadan daha fazla matematik ve fizik içerir.kitaplardaki soruları çözerek bölüm derslerinde başarılı olamazsınız.sadece konuyu bilmek yetmez.sorulan soru için alternatif çözüm yolları bulmanız üzerine düşünmeniz yani mühendis olarak yaklaşmanız gerekir.Problemleri çözmeyi çözüm yolları üretmeyi sevdiğim için kimya mühendisliği.
10,578

Neden Kimya Mühendisliği Bölümü? (10 Cevap)

Kimya mühendisliği alanında iyi yerlere gelebileceğimi düşünüyorum,gelecekteki ve günümüzdeki önemi büyük bu yüzden kimya mühendisliğinde okuyorum.
5,634

Kimya Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (13 Cevap)

Aslında bu sorunun cevabını ancak ders programına bakarak anlayabilirsiniz.Kimya mühendisliği kimya bölümü gibi kimya'yı a'dan z'ye içermez hatta iki temel dersinden başka kimya ile pek de ilgisi yoktur.Bu yüzden yıllardır kimya mühendisliğinin adını 'süreç(proses) mühendisliği'olarak değiştirme çabaları vardır.Gıda,kozmetik,ilaç,petrol-boya sanayi gibi çeşitli sektörlerde süreç mühendisi veya az da olsa satış pazarlama alanında görev yaparlar.
8,928

Kimya Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (13 Cevap)

Kimya mühendisliği üretimin olduğu tüm alanlarda iş yapar.örneğin petrolün taşınmasında işlenmesinde dağıtımında tüm aşamalarda görev alabilir.kozmetik sektöründe yer alabilir.ilaç sanayisinde yer alabilir.deterjan sektöründe yer alabilir.ısıtma sistemlerinin olduğu alarko v.s gibi firmalarda çalışabilir.bunların dışında kişisel gelişiminize bağlı olarak tai havelsan roketsan gibi savunma sanayisinde iş bulabilirsiniz.özellikle kompozit madde üretimi ve tasarımında.iş alanı çok geniş bir bölüm daha yazılacaklar var fakat tüm bunlar biraz olsun ışık tutabilir.
6,096

Neden Kimya Mühendisliği Bölümü? (10 Cevap)

öncelikle kimya mühendisliği aklımda hiç olmayan bir bölümdü. puana göre tercih yapanlar sınıfındaydım ben de.istanbul üniversitesi kimya mühendisliği 1.sınıfa başlayacağım bu sene. diyorum ki iyi ki yazmışım iyi ki kimya müh. okuyacağim. kimya mühendisliği halk arasında çok mezun veren aç işsiz olarak bilinir. halbuki çok yanlıştır. kimya sektörü en geniş mesleklerden biridir.kimyada iş yok diyenlere sorarım. elinizdeki telefonun dokunmatik ekranı nerede üretiliyor? mikrofonlardaki piezoelektrik maddeler nasıl üretiliyor ya da su içtiğiniz bardak..evinizdeki duvar boyası, yalıtım,sıvı,derz dolgu,fayans,yapıştırıcı. iş bulamayacağınızı düşünmek tüm bunları göz önüne alınca zor gibi duruyor. bunun dışında tekstil,cam,savunma sanayisi,petrokimya,ilaç,çimento,gıda,şeker,polimer,plastik,sabun,kozmetik,yağ.. ayrıca adam gibi bir üniversiteden mezunsanız, altyapınız sağlamsa, ingilizce ve 2. diliniz varsa işiniz gayet kolaydır. istanbul üniversitesini kimya müh. tavsiye ediyorum çünkü eğitim kadrosunu kaliteli buluyorum. türkiyede ilk kimya müh. bölümü İÜ de açılmıştır ve bu da köklü olan okulun kaliteli bir bölümü olduğunu kanıtlar. ösym yerleşme sıralamasına göre YTÜ daha yüksektir fakat kampüs güzelliği dışında YTÜ ile aynı seviyede olduğumuzu bile söyleyebilirim. umarım her şey gönlünüzce olur :)

edit: Bu yazıyı yazalı yaklaşık 3 sene olacak sanırım arkadaşlar. Sizlerden çok fazla geri dönüş aldim ve tekrardan yazmak istedim. Bölümüm icin hala iyi ki diyorum. Hiçbir pişmanlığım yok. Başka da meslek yapamazmışım herhalde mühendislik dışında. Başarılar diliyorum herkese :)
7,278

Kimya Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (13 Cevap)

Bu bölümden mezun olduktan sonra her tür sektörden üretim firmalarında çalışabilirsin; bunlardan en önemlileri boya, ilaç, gıda ve kozmetik.. Eğer Almanca'da kendini ilerlettiysen otomotiv firmalarında AR-GE mühendisi olarak pozisyon bulabilirsin ki bence bu kimya mühendisinin çalışabileceği en iyi sektörlerden biridir. Her mühendis gibi analitik düşündüğünü, yabancı dil konusunda iyi olduğunu ve ekip çalışmasına önem verdiğini işverene empoze ettiğinde kapamayacağın iş yok.
5,859

Kimya Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (13 Cevap)

Kimya mühendisi değiliz biz. Süreç/Proses mühendisiyiz öncelikle kafamızda bu netleşmeli. Buradan yola çıkarsak bir kimya mühendisi üretimin olduğu her alanda çalışabilir. Ülkemiz üretim doğrultusunda çok başarılı bir ülke sayılmadığından kimya mühendisleri hak ettiği yeri bulamamaktadır. Onun dışında Ağır sanayi, petrol sanayi(yurt dışında en çok parayı doktorlar, elektrik elektronik mühendisleri değil petrol mühendisleri kazanır ayrıca), boya ve tekstil sanayi, gıda sanayi, ar-ge vs. alanlarda çalışabilirler.Alman firmaları ağırlıktadır.Dolayısıyla iş alanını genişletmek için Almanca bilmek künefenin üzerindeki kaymak gibidir.
4,128

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm