Cevaplar 68

Yükleniyor...

Kimya Mühendisi bir kişi ilaç,boya,kozmetik,gıda vb. firmaların kimyasal maddelerinin doğru şekilde kullanılması hakkında talimat ver. Herhangi bir rün yapıldığında mutlaka onun onayı alınmalıdır

37,146 görüntülenme

Aslında bu sorunun cevabını ancak ders programına bakarak anlayabilirsiniz.Kimya mühendisliği kimya bölümü gibi kimya'yı a'dan z'ye içermez hatta iki temel dersinden başka kimya ile pek de ilgisi yoktur.Bu yüzden yıllardır kimya mühendisliğinin adını 'süreç(proses) mühendisliği'olarak değiştirme çabaları vardır.Gıda,kozmetik,ilaç,petrol-boya sanayi gibi çeşitli sektörlerde süreç mühendisi veya az da olsa satış pazarlama alanında görev yaparlar.

36,053 görüntülenme

diğer mühendislikleri okuyan arkadaşlarınızla konuştuğunuzda örneğin elektrik elektronik yada makina v.s onlardan farklı olarak sınavlarınızda bile mühendis kafasıyla düşünmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.kimya mühendisliği adına aldanmamak gerek çünkü kimyadan daha fazla matematik ve fizik içerir.kitaplardaki soruları çözerek bölüm derslerinde başarılı olamazsınız.sadece konuyu bilmek yetmez.sorulan soru için alternatif çözüm yolları bulmanız üzerine düşünmeniz yani mühendis olarak yaklaşmanız gerekir.Problemleri çözmeyi çözüm yolları üretmeyi sevdiğim için kimya mühendisliği.

31,405 görüntülenme

öncelikle kimya mühendisliği aklımda hiç olmayan bir bölümdü. puana göre tercih yapanlar sınıfındaydım ben de.istanbul üniversitesi kimya mühendisliği 1.sınıfa başlayacağım bu sene. diyorum ki iyi ki yazmışım iyi ki kimya müh. okuyacağim. kimya mühendisliği halk arasında çok mezun veren aç işsiz olarak bilinir. halbuki çok yanlıştır. kimya sektörü en geniş mesleklerden biridir.kimyada iş yok diyenlere sorarım. elinizdeki telefonun dokunmatik ekranı nerede üretiliyor? mikrofonlardaki piezoelektrik maddeler nasıl üretiliyor ya da su içtiğiniz bardak..evinizdeki duvar boyası, yalıtım,sıvı,derz dolgu,fayans,yapıştırıcı. iş bulamayacağınızı düşünmek tüm bunları göz önüne alınca zor gibi duruyor. bunun dışında tekstil,cam,savunma sanayisi,petrokimya,ilaç,çimento,gıda,şeker,polimer,plastik,sabun,kozmetik,yağ.. ayrıca adam gibi bir üniversiteden mezunsanız, altyapınız sağlamsa, ingilizce ve 2. diliniz varsa işiniz gayet kolaydır. istanbul üniversitesini kimya müh. tavsiye ediyorum çünkü eğitim kadrosunu kaliteli buluyorum. türkiyede ilk kimya müh. bölümü İÜ de açılmıştır ve bu da köklü olan okulun kaliteli bir bölümü olduğunu kanıtlar.Herkese başarılar diliyorum :)

edit: Bu yazıyı yazalı yaklaşık 3 sene olacak sanırım arkadaşlar. Sizlerden çok fazla geri dönüş aldim ve tekrardan yazmak istedim. Bölümüm icin hala iyi ki diyorum. Hiçbir pişmanlığım yok. Başka da meslek yapamazmışım herhalde mühendislik dışında. Başarılar diliyorum herkese :)

edit2: 1 yıl sonra tekrardan güncelliyorum :) O yıllardan beri tek değişen şey yatay geçiş yapıp okul değiştirmem oldu. Şuan YTU son sınıf öğrencisiyim. İstanbul Üniversitesinden de memnundum fakat gerek kampüs hayatı gerekse teknik üniversite olması ytu yu tercih etmeme neden oldu.

Aranızdan bana yazan hala çok insan var. Çekinmeden tüm merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Elimden geldiğince tecrübelerimi size aktarabilirim.

29,321 görüntülenme