Kimya Mühendisliği Bölümü

Kimya Mühendisliği Bölümü

104 kişi 48 cevap verdi.
Kimya Mühendisliği Bölümü İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Malzeme Mühendisliği Bölümü Gıda Mühendisliği Bölümü Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yıldız Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü İnşaat Mühendisliği Bölümü İşletme Mühendisliği Bölümü Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Kontrol Mühendisliği Bölümü Maden Mühendisliği Bölümü Makine Mühendisliği Bölümü Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Otomotiv Mühendisliği Bölümü Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Polimer Mühendisliği Bölümü Seramik Mühendisliği Bölümü Sistem Mühendisliği Bölümü Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü Tekstil Mühendisliği Bölümü Uçak Mühendisliği Bölümü Yazılım Mühendisliği Bölümü Ziraat Mühendisliği Bölümü Marmara Üniversitesi Hacettepe Üniversitesi İmalat Mühendisliği Bölümü Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Gazi Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü İstanbul Üniversitesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Biyosistem Mühendisliği Bölümü Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Çevre Mühendisliği Bölümü Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Deri Mühendisliği Bölümü Harita Mühendisliği Bölümü Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Elektrik Mühendisliği Bölümü Elektronik Mühendisliği Bölümü Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Endüstri Sistemleri Mühendisliği Bölümü Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Fizik Mühendisliği Bölümü Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Geomatik Mühendisliği Bölümü Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü
48 Cevap
Kimya Mühendisi bir kişi ilaç,boya,kozmetik,gıda vb. firmaların kimyasal maddelerinin doğru şekilde kullanılması hakkında talimat ver. Herhangi bir rün yapıldığında mutlaka onun onayı alınmalıdır
diğer mühendislikleri okuyan arkadaşlarınızla konuştuğunuzda örneğin elektrik elektronik yada makina v.s onlardan farklı olarak sınavlarınızda bile mühendis kafasıyla düşünmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.kimya mühendisliği adına aldanmamak gerek çünkü kimyadan daha fazla matematik ve fizik içerir.kitaplardaki soruları çözerek bölüm derslerinde başarılı olamazsınız.sadece konuyu bilmek yetmez.sorulan soru için alternatif çözüm yolları bulmanız üzerine düşünmeniz yani mühendis olarak yaklaşmanız gerekir.Problemleri çözmeyi çözüm yolları üretmeyi sevdiğim için kimya mühendisliği.
Kimya mühendisliği alanında iyi yerlere gelebileceğimi düşünüyorum,gelecekteki ve günümüzdeki önemi büyük bu yüzden kimya mühendisliğinde okuyorum.
Aslında bu sorunun cevabını ancak ders programına bakarak anlayabilirsiniz.Kimya mühendisliği kimya bölümü gibi kimya'yı a'dan z'ye içermez hatta iki temel dersinden başka kimya ile pek de ilgisi yoktur.Bu yüzden yıllardır kimya mühendisliğinin adını 'süreç(proses) mühendisliği'olarak değiştirme çabaları vardır.Gıda,kozmetik,ilaç,petrol-boya sanayi gibi çeşitli sektörlerde süreç mühendisi veya az da olsa satış pazarlama alanında görev yaparlar.
Kimya mühendisliği üretimin olduğu tüm alanlarda iş yapar.örneğin petrolün taşınmasında işlenmesinde dağıtımında tüm aşamalarda görev alabilir.kozmetik sektöründe yer alabilir.ilaç sanayisinde yer alabilir.deterjan sektöründe yer alabilir.ısıtma sistemlerinin olduğu alarko v.s gibi firmalarda çalışabilir.bunların dışında kişisel gelişiminize bağlı olarak tai havelsan roketsan gibi savunma sanayisinde iş bulabilirsiniz.özellikle kompozit madde üretimi ve tasarımında.iş alanı çok geniş bir bölüm daha yazılacaklar var fakat tüm bunlar biraz olsun ışık tutabilir.
öncelikle kimya mühendisliği aklımda hiç olmayan bir bölümdü. puana göre tercih yapanlar sınıfındaydım ben de.istanbul üniversitesi kimya mühendisliği 1.sınıfa başlayacağım bu sene. diyorum ki iyi ki yazmışım iyi ki kimya müh. okuyacağim. kimya mühendisliği halk arasında çok mezun veren aç işsiz olarak bilinir. halbuki çok yanlıştır. kimya sektörü en geniş mesleklerden biridir.kimyada iş yok diyenlere sorarım. elinizdeki telefonun dokunmatik ekranı nerede üretiliyor? mikrofonlardaki piezoelektrik maddeler nasıl üretiliyor ya da su içtiğiniz bardak..evinizdeki duvar boyası, yalıtım,sıvı,derz dolgu,fayans,yapıştırıcı. iş bulamayacağınızı düşünmek tüm bunları göz önüne alınca zor gibi duruyor. bunun dışında tekstil,cam,savunma sanayisi,petrokimya,ilaç,çimento,gıda,şeker,polimer,plastik,sabun,kozmetik,yağ.. ayrıca adam gibi bir üniversiteden mezunsanız, altyapınız sağlamsa, ingilizce ve 2. diliniz varsa işiniz gayet kolaydır. istanbul üniversitesini kimya müh. tavsiye ediyorum çünkü eğitim kadrosunu kaliteli buluyorum. türkiyede ilk kimya müh. bölümü İÜ de açılmıştır ve bu da köklü olan okulun kaliteli bir bölümü olduğunu kanıtlar. ösym yerleşme sıralamasına göre YTÜ daha yüksektir fakat kampüs güzelliği dışında YTÜ ile aynı seviyede olduğumuzu bile söyleyebilirim. umarım her şey gönlünüzce olur :)

edit: Bu yazıyı yazalı yaklaşık 3 sene olacak sanırım arkadaşlar. Sizlerden çok fazla geri dönüş aldim ve tekrardan yazmak istedim. Bölümüm icin hala iyi ki diyorum. Hiçbir pişmanlığım yok. Başka da meslek yapamazmışım herhalde mühendislik dışında. Başarılar diliyorum herkese :)
Bu bölümden mezun olduktan sonra her tür sektörden üretim firmalarında çalışabilirsin; bunlardan en önemlileri boya, ilaç, gıda ve kozmetik.. Eğer Almanca'da kendini ilerlettiysen otomotiv firmalarında AR-GE mühendisi olarak pozisyon bulabilirsin ki bence bu kimya mühendisinin çalışabileceği en iyi sektörlerden biridir. Her mühendis gibi analitik düşündüğünü, yabancı dil konusunda iyi olduğunu ve ekip çalışmasına önem verdiğini işverene empoze ettiğinde kapamayacağın iş yok.
Kimya mühendisi değiliz biz. Süreç/Proses mühendisiyiz öncelikle kafamızda bu netleşmeli. Buradan yola çıkarsak bir kimya mühendisi üretimin olduğu her alanda çalışabilir. Ülkemiz üretim doğrultusunda çok başarılı bir ülke sayılmadığından kimya mühendisleri hak ettiği yeri bulamamaktadır. Onun dışında Ağır sanayi, petrol sanayi(yurt dışında en çok parayı doktorlar, elektrik elektronik mühendisleri değil petrol mühendisleri kazanır ayrıca), boya ve tekstil sanayi, gıda sanayi, ar-ge vs. alanlarda çalışabilirler.Alman firmaları ağırlıktadır.Dolayısıyla iş alanını genişletmek için Almanca bilmek künefenin üzerindeki kaymak gibidir.
Kimya Mühendisliği iş alanı olarak çok geniş bir yelpazeye sahiptir.Dilediğiniz alanda uzmanlaşabilirsiniz.Okuması bir hayli zor olduğu söylenir ama ders içerikleri olarak tam bir mühendisliktir.
Kimya Mühendisliği ; sadece ders notlarına çalışıp kitaptaki soruları çözmenin yetmeyeceği, analitik düşünebilen, sorgulayan, komplex düşünüp , süreçleri her yönüyle inceleyip yorumlayabilen kişilere göre bir bölümdür. Yeniliklere açık olup, sürekli kendini geliştirmeye açık olmayı gerektirir.