Orta Doğu Teknik Üniversitesi

@Ankara

Çünkü hem köklü hem de eğitim kalitesini hiç bozmadan koruyabilmiş bir kaç üniversiteden biri ODTÜ. Ayrıca ODTÜlüyüm demek çok farklı bir duygu ve özgüven veriyor insana. İnsanlarla tanıştığınızda ODTÜde okuyorum dediğiniz andan itibaren bakışlar değişiyor. Ve o bakışları görmek güzel :)Kızılay'dan ODTÜ dolmuşuna bindiğinizde bile farkı hissetmek mümkün.
Neden ODTÜ?
Türkiye’de bir çok isim yapmış üniversite öğrencisi şüphesiz ki akademik kadro iyi, üniversitenin kültürü diğerlerinden farklı, yayın sayısı&kalitesi; çok üst düzeyde, yurt dışında inanılmaz saygın gibi argümanlar öne sunabilir. Buna saygı duymakla birlikte diğer üniversiteleri tanımanın ancak orada kısa sayılamayacak bir zaman geçirilerek olabileceğini düşündüğümden bu tarz konularda ODTÜ ve diğer Türk üniversiteleri arasında kıyaslama yapmayacağım. Çünkü yapacağım olası kıyaslamalar gerçekten çok uzak olacak. Tüm isim yapmış üniversitelerin öğrencileri/mensupları bu argümanları öne süreceğinden ODTÜ için ayrı bir durum olduğunu söylemeyeceğim.

Peki neden ODTÜ?

Çünkü ODTÜ insana gerçek anlamda dik durmasını sağlayacak teknik eğitimi sağlamasının yanında insana hiç ummadığı alanlarda kendini geliştirme imkanı sağlıyor. Bunu tabi ki ilgi alanları çok marjinal olan onlarca insanla birlikte bir eğitim veriyor olmasının ve disiplinler arası etkileşimin olabilecek en üst düzeyde olmasının büyük bir önemi var. ODTÜ hayatıma başlamadan önce aklımda ne olduğuna dair hiç bir fikir olmayan bir çok konuda ilgi alanları çok değişik olan insanlar sayesinde şu anda bilgi sahibiyim. Bunun başlıca sebebi, 17:30 da dersten çıkıp yurda giderken fizik çimlerinde top veya diabolo çeviren jonglörleri görmem veya spor salonunda çalışırken daha önce fikrim olmayan capoeira hakkında epey donanım sahibi insanların antrenmanlarını görmek hiç şüphe yok ki insana sosyal anlamda epey donanım katan örnekler. Bunun yanında ODTÜ EE mezunu olup ODTÜ Psikoloji bölümü bölüm başkanlığı görevini yürüten Ahmet İnam gibi marjinal isimlerin bulunduğu bir okul olması, ODTÜ’yü çekici kılan sebeplerdendi.

Okula başlamadan önce ÖSS hazırlık sürecinde istediğim tek okul/bölüm ikilisinin ODTÜ ve Makina Mühendisliği olmasının başka sebepleri vardı aslında ama öte yandan sözünü ettiğim disiplinler arası etkileşim ve uyumun mümkün olan en üst düzeyde olması seçimimi bu şekilde yapmış olmamda önemli bir faktördü. Bunu tüm mezun yakınlarımdan duymaktaydım. Ayrıca ODTÜ ME seçmemin başlıca sebebi Türkiye’de bu disiplinin eğitimini alabileceğim en iyi üniversitenin çeşitli okulların mezunlarının ağız birliği yaptığı şekliyle ODTÜ olmasıydı. Öncesinde ODTÜ ME hakkında tek bildiğim kontrol alanındaki ve mekatronik alanındaki çalışmalarının yanında mekanizma ve içten yanmalı motorlar konusunda alanında ülkenin en iyileri olarak gösterilen akademisyenleri barındırmasıydı.

Sonuç olarak, istediğim teknik disiplinde en iyi eğitimi alacağıma emin olduğumdan ve bunu alırken sosyal yaşamdan kopmayacağıma ve günün her saatinde “yaşayan” gerçek bir kampüste eğitim alacağımdan emin olduğum için ODTÜ’yü tercih ettim.
ODTÜ’de okumayı lise 2′den beri istiyordum. Yerleşke fotoğraflarını gördüğümde, birçok gelişmiş ülkede gördüğüm üniversitelerin ortamına benzetmiştim. ÖSS öncesi daha ayrıntılı araştırma fırsatım oldu ve eğitim dilinin İngilizce olduğunu öğrendim. Gelecekteki iş yaşamımda iyi bir İngilizce sahibi olmamın birçok avantaj getirebileceği düşüncesiyle ilk tercihim ODTÜ’ydü.

Ancak sadece bunlar başlı başına bir etken değildi. Sosyal ortam açısından tam bir üniversiteli gibi bir hayat yaşamak istiyordum. ODTÜ’nün yerleşkesinin içinde yurtların, bölümlerin ve çeşitli dükkanların varlığını öğrenmem de özellikle yollarda helak olmayacağım düşüncesiyle birleşerek rahat bir hayat yaşayarak öğrenimimi tamamlamak istiyordum. Bunların yanında öğrenci topluluklarının çeşitliliği ve kafama uyan birçok öğrenci topluluğunun varlığını görmem de sosyalleşme bakımından doğru adrese geleceğimin sinyalini vermekteydi.

Girdikten sonra anladım ki, yerleşkedeki olanaklar Türkiye’nin sadece sayılı üniversitelerinde vardı. Özellikle büyük şehirlerdeki çoğu üniversite yerleşkeleri fakülte fakülte ayrılmışken ODTÜ’de hepsinin bir arada bulunması ve Ankara içinde ayrı bir şehir olması öğrenci topluluklarının normalden daha aktif olmasına ve bölümler arası öğrenci kaynaşmasını mümkün hale getiriyor.

Öğrenci topluluklarının yanında birçok spor dalıyla ilgilenebileceğiniz spor toplulukları ve bu topluluklara girmeseniz de rahatça spor yapabileceğiniz alanlar bulunuyor… Amerikan futbolu, ragbi, oryantiring, su altı hokeyi, buz hokeyi ve hatta korfbol sporunun bile takımı olan üniversitede farklı spor dallarıyla ilgilenilebiliyor. Üniversite öğrencilerinin tenis kortlarından ücretsiz olarak faydalanmasının birçok üniversiteye göre lüks olarak addedilmesinin yanında fitness salonuyla havuza girişin cüzi miktarda olup öğrenci bütçesini zorlamaması, 15 dakikada bir kalkan ücretsiz ringlerle yurtlardan bölümlere gitmenin kolay olması, ihtiyacınızın büyük bir kısmını yerleşke içinde karşılanması, dışarı çok fazla çıkma gereği duyulmaması, halı sahalarda dışarıya göre çok düşük fiyatlarda futbol maçı yapılabilmesi…

Ayrıca sunduğu sessiz ve sesli mekan seçenekleriyle verimli ders çalışabilmeyi sağlayan kütüphaneden ise özellikle sınav zamanları oldukça fazla öğrenci yararlanıyor. Kütüphanenin geniş kataloğunda İngilizce kitaplar ağırlığı oluştursa da birçok Türkçe kitabı da bulabilme şansımız oluyor.

Daha anlatılacak çok şey var ama asıl gelip de görmek, yaşamak gerek bu ortamı. Öyle bir ortam ki, bir süre sonra mezun olduğunuzda bile asla kopamayacağınız anılarla ve insanla dolu olan…
Mutlaka en az 1 topluluğa girin ve sabit olarak takip edin. İlk etapta, çılgın gibi, gördüğünüz tüm topluluklara yazılacaksınız, ancak en azından 1 tanesinin devamlı olmasını sağlayın. Bu size çok çok büyük katkılar sağlayacaktır.

Ayrıca ODTÜ'nün sıradan bir üniversite olmadığını hatırlayın. Dolayısıyla, kafanızı iyi toplayarak bu üniversiteye gelin. Ben kimim, neyim, ne yapıyorum, ne yapmak istiyorum, hedeflerim, beklentilerim neler? Eğer 4. sınıfa geldiyseniz ve bu soruların en azından kabaca yanıtlarını veremiyorsanız, boşuna okuyor olabilirsiniz.

İnsanlarla tanışmaya çalışın, sosyal olun; ancak derslerinizden kopmayın. Size en büyük tavsiyem, İngilizce'niz süper olsa da hazırlık okumanızdır. Lise maratonundan sonra 1 sene dinlenmeyi hak ediyorsunuz. Bu sırada ODTÜ'yü ve üniversiteyi tanıma şansı bulabilirsiniz, asla kopmayacak dostluklar edinme fırsatı bulabilirsiniz. Çünkü 1'den itibaren dersler üzerinize gelmeye başlayacak ve çok daha zorlanacaksınız. Unutmayın: kimse siz mezun olun diye kollarını açmış beklemiyor! 1 sene önce mezun oldunuz diye tek bir kişinin bile önünde olmayacaksınız. Bu yalana kanmayın ve üniversitenin tadını çıkarın, hakkını verin.
Evet,okulumu seviyorum.
“Neden ODTÜ?” sorusuna verilecek o kadar çok cevap var ki…
Yazı ayrı güzel, kışı ayrı güzeldir ODTÜ’nün. Kışın yaklaşık 1000 kişiyle kartopu savaşı yapabilirsiniz. O gece birbirini tanıyan tanımayan ortak noktası Odtü olan yüzlerce insan taktik belirlerler ve sonrasında savaş başlar; çarşı bölgesi yurtları vs. Demiray bölgesi yurtları. Hiç gülmediğin kadar güler, hiç eğlenmediğin kadar eğlenirsin.
Bahar şenliğini de yaşayabileceğin en güzel yer Odtü’dür. Gün boyu kampüsün her yerinde başka bir eğlence vardır. Akşam ise sadece sana, Odtülü’ye, ait olan stadyumda konserin tadını çıkarırsın.
Yazın elma, erik, kayısı yersin ağacından. Kimi zaman yurdunun önündeki çimlere uzanırsın. Sonra çarşı tarafına inerken, mezunları görürsün çocuklarıyla… Bir yandan mezun olmanın hayalini kurarken, bi yandan için burkulur, bırakmak istemezsin, Odtü’yü, Odtülü’yü… Ama mezun olsan da bırakamazsın zaten, ilk adımı atmanla bağlanırsın Odtü’ye. Belki de bu yüzden bu kadar iyi çalışır Odtü Mezunları Derneği…
Buraya ODTU’nun eğitim kalitesi, dünya sıralamalarındaki yeri, öğretim üyelerinin kalitesi ya da araştırma imkanlari gibi bir suru şey yazabilirim. Ama bunların aynılarını sayıları ve univeriste isimlerini değiştirerek bir Bilkent, Boğaziçi yada ITU öğrencisi de yazabilir. Yazdıklarım ve belki birkaç tane daha okulun dünya standartlarında ve benzer kalitede, kaliteli bir eğitim verdiği su götürmez. Ama neden ODTÜ;


Yukarıda yazdığım tüm kampüsleri gezdim, mezunları ve öğrencileri ile konuştum. Bilkentliler mezunlarının yurtdışında daha kolay kariyer yaptığını, Boğaziçi’liler çok fazla CEO olan mezunları olduklarından bahsettiler. ODTU’lüler ise üniversite yıllarının ve ODTÜ ailesinin değerinden, ODTÜ ruhundan bahsettiler. İlginç olan herkes yurtdışında yaptığı masterdan, başarılı işinden gurur duyarken; ODTÜ’lüler ODTÜ’lü olmaktan gurur duyuyorlardı aynı başarılara sahip olmalarına rağmen. Ben de bu ailenin parcası olmak istedim, ve ODTÜ’de geçirdiğim her an bu kararın ne kadar doğru olduğunu tekrar anladım.
“I brain ODTÜ!!” videolarıyla şimdilerde çok fazla karşılasabilirsiniz ki bence “Neden ODTÜ?” sorusunun en güzel cevabı o videolardır. “Ben bir ODTÜ’lüyüm” diye başlar ve şöyle devam eder: “ODTÜ’lü hiçbir sınırı ve sınırlamayı kabul etmez. Özgür düşünür; düşüncelerini özgürce ifade eder. Bizi ODTÜ’lü yapan ODTÜ’nün başarma ve fark yaratma kültürüdür. ODTÜ’lü var olan bilgiyle yetinmez; sorgular, araştırır, geliştirir. Yeni bilgi üretmek, hayata geçirmek, paylaşmak için çalışır. Sorumluluğu sadece çevresiyle sınırlı kalmaz. Ülkenin ve dünyanın sorunlarıyla ilgilenir, çözüm arar. İşte ODTÜ ruhu budur. Bu ruha bazen idealizm, bazen devrimcilik denir. Bizler ODTÜ’lülük diyoruz. Bu ruhla yakın çevremizden başlayarak tüm dünyayı değiştirebileceğimize inanıyoruz. Bizler dünyayı değiştirebiliriz.” diye de biter. Videolardan ilkinde ODTÜ’de eğitim görmüş ve bugün önemli yerlere gelmiş mezunlara, ikincisinde de “okula 100 verin” kampanyasıyla okul öncesi ve ilköğretimdeki arkadaşlarımıza yer veriliyor. Ben hangisini izliyor olursam olayım aynı duyguları hissediyorum: ODTÜ ruhu. Günümüzde çok iyi eğitim veren birçok üniversite var ve bunların sayısının artmasından büyük mutluluk duyuyorum. Bugün biliyorum ki Bilkent’teki arkadaşım da Boğaziçi’ndeki ya da Hacettepe’deki arkadaşlarım da çok iyi eğitim alıyorlar. Bu yüzden de ODTÜ eğitim konusunda şöyle iyi böyle iyi diye konuşmayacağım. Ama iyi :) Buradan mezun olduğunuzda olmak için geldiğiniz kişiden çok daha fazlası olduğunuzu görerek ayrılırsınız. Diploma töreni gelip çattığında sizi siz yapmış bir yere olan minnetle alırsınız diplomanızı. Gidiyorum üzüntüsü olmaz hiç. Çünkü o sizin hayatınızın hep bir parçasıdır, yaşam tarzınızdır, ruhunuzdur. Buradan mezun olduğunuz anda size kattığı şey teknik bilgiden ibaret değildir kısaca. İnsanlara, doğaya, dünyaya farklı bir gözle bakmayı öğrenirsiniz. Tabii bir de hayata atılırken daha cesur olursunuz. Vizyonunuz okuduğunuz bölümle sınırlı değildir; yeni şeyler denemekten korkmazsınız. Burada kimya okuyup modacı, mimar olmak için gelip müzisyen, inşaat mühendisi olup bir de üstüne yazar olabilirsiniz. Çünkü ODTÜ ideallere değer verir. Henüz çok yeni mezunum. Bu duygusallıkla yazıyor olabilirim ama üniversitemde geçirdiğim her bir dakikayı, soluduğum her nefesi ve bana kattığı her zerreyi hep ruhumda taşıyacağım. Daha da fazla duygusallaşmadan; işte bu yüzden ODTÜ diyorum :)

Şirketler

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile ilgili şirketler.

Userspots

4 çalışan 40 cevap verdi.

KEŞFET

PepsiCo

11 çalışan 147 cevap verdi.

KEŞFET

Vodafone

9 çalışan 136 cevap verdi.

KEŞFET

EY Türkiye

11 çalışan 172 cevap verdi.

KEŞFET

Abdi İbrahim

25 çalışan 289 cevap verdi.

KEŞFET

Eczacıbaşı Topluluğu

10 çalışan 20 cevap verdi.

KEŞFET

Zeo

7 çalışan 59 cevap verdi.

KEŞFET

Perfetti Van Melle

13 çalışan 152 cevap verdi.

KEŞFET

Colgate-Palmolive

9 çalışan 105 cevap verdi.

KEŞFET

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

14 çalışan 201 cevap verdi.

KEŞFET

Philip Morris / Sabancı

18 çalışan 204 cevap verdi.

KEŞFET

Unilever

15 çalışan 122 cevap verdi.

KEŞFET

BSH

21 çalışan 233 cevap verdi.

KEŞFET

Procter & Gamble

12 çalışan 145 cevap verdi.

KEŞFET

Microsoft

12 çalışan 101 cevap verdi.

KEŞFET

DenizBank

3 çalışan 47 cevap verdi.

KEŞFET

Opsago

6 çalışan 67 cevap verdi.

KEŞFET

Nokta

14 çalışan 70 cevap verdi.

KEŞFET

British American Tobacco

8 çalışan 111 cevap verdi.

KEŞFET

METRO Cash & Carry Türkiye

10 çalışan 121 cevap verdi.

KEŞFET

Canon Eurasia

8 çalışan 76 cevap verdi.

KEŞFET

Nestlé

9 çalışan 112 cevap verdi.

KEŞFET

Avon

7 çalışan 40 cevap verdi.

KEŞFET

Bölümler

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile ilgili bölümler.

Öğrenci Kulüpleri

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile ilgili kulüpler.

Kişiler

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile ilgili kişiler.

Hamit Günaşan

Tedarik Zinciri Bölüm Müdürü, British American Tobacco

Profile Git

Nursel Kavlak

Bütçe Kontrol Grup Müdürü, Procter & Gamble

Profile Git

Aleksandra Fomina

İK İşveren Markası ve Yetenek Yönetimi Yönetmeni, DenizBank

Profile Git

Betul Yucel

Psikoloji Bölümü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Profile Git

Bülent Çetin

Jeoloji Mühendisliği Bölümü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Profile Git

Senem Türker

Finansal Raporlama ve Analiz Müdürü, Vodafone

Profile Git

Duygu Sarısu

Manufacturing Engineering Manager, BSH

Profile Git

Şeyda Açar

Biyoloji Bölümü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Profile Git

Göksu Çıkıkçı

Career Kitchen Pazarlama Stajyeri, Perfetti Van Melle

Profile Git

Mustafa Özaydın

Psikoloji Bölümü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Profile Git

Yeliz Erbacıoğlu

İş Geliştirme Bölüm Müdürü, British American Tobacco

Profile Git

Emre Çavuşoğulları

İnsan Kaynakları Direktörü, EY Türkiye

Profile Git

Oben Akyol

Çikolata Şekerleme Genel Müdürü, Nestlé

Profile Git

İrem Torun

Career Kitchen Proses ve Teknoloji Stajyeri, Perfetti Van Melle

Profile Git

ismail kahramanoğulları

Psikoloji Bölümü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Profile Git