Eczacıbaşı Kariyer Test Sürüşü Programı süresince görev ve sorumluluklarınız nelerdi? (1 Cevap)

Ben şu anda Satış’tayım ama stajımı Ticari Pazarlama’da yaptım. Daha sonra da Ticari Pazarlama’da işe başladım. Yaklaşık 2-3 sene sonra tekrar departman değiştirip Satış’a geçtim. Ticari Pazarlama’da belirli Ticari Pazarlama Uzmanları’nın yaptığı işleri, fon kontrolleri, iskontolar, saha faaliyetleri hepsini düzenli olarak yürüttüm ve üstlerime raporladım. Bu, benim Ticari Pazarlama’da işe başlamamda çok faydalı oldu.

Eczacıbaşı Kariyer Test Sürüşü Programı sonrası işe alım süreciniz nasıl ilerledi? (2 Cevap)

Kariyer Test Sürüşü Programı süresince, mezun olana kadar bu programa devam ettim. Haftada 2-3 gün part-time olarak çalıştım, diğer günler derslerimi ayarlayarak okulumda öğrenimime devam ettim. Ardından mezun olduktan sonra direkt bulunduğum fonksiyon içerisinde işe başladım.

Eczacıbaşı Kariyer Test Sürüşü Programı boyunca aldığınız eğitimlerin size katkıları neler oldu? (1 Cevap)

Aslında eğitimde öğrendiğimiz her şeyi iş hayatının her aşamasında kullanıyoruz. Birincisi, İletişim 101 denilen bir dersimizdi eğitimlerden. Bu İletişim 101 dersinde yöneticilerimizle veya sizin yöneticisi olduğunuz kişilerle nasıl iletişim kurmanız gerekiyor, iş arkadaşlarınızla nasıl iletişim kurmanız gerekiyor bunları öğrendik. Tabiki iş hayatında yalnızca kendi yaş aralığımızda insanlarla çalışmıyoruz. Bizden belki 3-4 kuşak yukarıda insanlarla da çalışabiliriz ve ilerleyen yıllarda da bizden 3-4 kuşak genç insanlarla da çalışabiliriz. Her kuşağın iletişim yolu, kariyer hedefleri farklı oluyor. Bu eğitimler ile bunu kazandık. Bir diğer eğitimimizde de yine iş hayatında sunumlardan kaçma şansınız yok. Belki okul döneminde proje arkadaşınıza: "Sen sunumu yap, ben araştırmayı yaparım." diyebilirsiniz ama iş hayatında böyle bir şansınız yok. Dolayısıyla iyi bir sunum kabiliyetinizin olması gerekiyor ve ne kadar çalışırsanız çalışın sunumda o çalışmanızı karşı tarafa aktaramazsanız, çalışmanızın hiçbir anlamı olmuyor. Dolayısıyla sunum yeteneğini de çok önemli bir yetenek olarak buldum.

Eczacıbaşı Kariyer Test Sürüşü Programı size neler kattı? (4 Cevap)

Kariyer Test Sürüşü stajımda ben kendimi biraz şanslı hissediyorum, böyle bir ortama düştüğüm için. Çünkü ekibim gerçekten çok iyiydi. Yanında staj yaptığım arkadaşlarım gerçekten beni çok ciddiye aldılar, bir stajyer muamelesi yapmadılar ve direkt günlük işlerinin bir parçası haline getirdiler. Günlük raporlamaları bana emanet ettiler. Yaz dönemi olduğu için tatile gidiyorlardı, bana işlerini devrettiler. Bunlar gerçekten benim için çok güzel deneyimlerdi diyebilirim çünkü stajyer normalde her yerde fotokopi çektirilen ya da çok da önemsenmeyen, vakit ayrılmayan kişidir. Daha önceki tecrübelerim de zaten böyle olmuştu. Bu stajda çok net hatırladığım bir şey var o da çalışma hayatını gerçekten seveceğimi bu stajda anladım. Evet öğrencilik hayatı her zaman için çok güzel. Bir de sportif aktivitelerle ya da hobilerinizle desteklediğiniz zaman çok eğlenceli bir öğrencilik hayatınız oluyor ama onun dışında ileride bir yaşam var ve çalışma hayatı var ve o da zorlayıcı bir şey, öğrencilikten sonra. Bu staj sayesinde çalışma hayatını seveceğimi anladım. Gerçekten sorumluluk almak ve onları yerine getirdikten sonra takdir görmek; bunlar güzel tecrübelerdi.

Kariyer Test Sürüşü Pilot adayları için önerileriniz nelerdir? (1 Cevap)

Önerilerim, bu stajı ciddiye alsınlar. Çünkü gerçekten ciddiye aldıkları zaman karşılarındaki kişiler de onları ciddiye alıyor. Ne kadar istekli olduklarını belirtsinler, ne kadar işe dahil olmak istediklerini belirtsinler ve bunu göstersinler. Öylesine gelip gittikleri bir yer olmasın, ciddiye alsınlar. O zaman onlar da gerçekten ciddiye alınacaklar.

Marka Yöneticisi olarak üzerinde çalıştığınız projelerden bir örnek verir misiniz? (1 Cevap)

Aslında proje değil ama benim en büyük şansım geldiğim anda markamda bir lansman sürecine denk geliyor olmam. Dolayısıyla bir ürünün en başından yani tasarım aşamasından ürünün üretilmesi ve tedariği aşamasına, daha sonra pazarlama planının yapılması, satış planının yapılması ve sahaya sürülmesiyle beraber bunu takip eden daha doğrusu bir ürünü sıfırdan var ettiğiniz bir sürece dahil oldum. Bu herhalde kariyerimin şu anda en büyük gelişmesi.

Eczacıbaşı Kariyer Test Sürüşü Programı size neler kattı? (4 Cevap)

Ülkemizde çok fazla olmayan sanayi ve üniversite işbirliğini gerçekleştirebileceğimiz bir program oldu. Üniversitedeki Master ya da lisans projelerini Eczacıbaşı ve sanayi bünyesinde uygulayıp görebiliyoruz. Üniversite okurken bir yandan iş hayatını deneyimlemiş oluyoruz. Her ikisini birlikte yürütebildiğimiz için çok faydalı bir program olduğunu düşünüyorum.

Eczacıbaşı Kariyer Test Sürüşü Programı'nın içeriğinde neler var? (1 Cevap)

Düzenli aralıklarla diğer Kariyer Test Sürüşü Pilot arkadaşlarıyla birlikte hem kişisel hem de kariyer gelişimimize faydalı olacak eğitimler ve yönlendirmeler aldık. Bu sayede hem kendimizi geliştirmemizi sağlayacak hem de kariyer hayatımızda vizyonumuzu belirleyecek yönlendirmeler aldık. Bu nedenle Kariyer Test Sürüşü Programı gerçekten çok faydalı bir program diye düşünüyorum.

Neden Eczacıbaşı Kariyer Test Sürüşü Programı'nı tercih ettiniz? (3 Cevap)

3. sınıftayken mecburi bir stajımız vardı ve diğer tüm arkadaşlar gibi ben de staj olanaklarını araştırıyordum. O zamanlar kafamda 5-6 tane şirket vardı ve FMCG sektöründe Pazarlama kısmında staj yapmak istiyordum. Böylece 5-6 büyük şirketin staj programlarına bakmaya başladım ve Kariyer Test Sürüşü’nü fark ettim. O zamanlar da Kariyer Test Sürüşü yeniydi ve ben de 2. ya da 3. ekiptenim. Kariyer Test Sürüşü; projeli, 3-4 ay boyunca ciddi bir mentor ile çalışabileceğim, önemli işler üretip çok şey öğrenebileceğim bir staj programı olduğu için de başvurdum.

Neden Eczacıbaşı Kariyer Test Sürüşü Programı'nı tercih ettiniz? (3 Cevap)

Eczacıbaşı’nın repütasyonu çok yüksek olduğu için 3. ve 4. dönemlerde herkes bir staj arayışına giriyor ve o dönemlerde iyi firmaların staj programlarını inceliyor. Doğal olarak Eczacıbaşı da bu firmalar arasında üst sıralarda yer alıyor. Staj programının içeriğine bakıldığında da stajyer olarak size önem verileceğini ve kariyer hayatınıza iyi hazırlanacağınızı anlıyorsunuz. Bu nedenle de Kariyer Test Sürüşü benim çok ilgimi çekti ve büyük bir hevesle başvurdum.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle