Cevaplar 97

Filtrele:Sırala:

Doğuş Otomotiv'de bir yeni mezunun kendini geliştirmesi için nasıl olanaklar var? (1 Cevap)

Doğuş Otomotiv'in yeni mezunlara göre uygun olduğunu düşünüyorum çünkü kurumsal hayata uyum sağlamak yeni mezunlar için zor olabiliyor. Doğuş Otomotiv’in bu anlamda kurumsal hayatla ilgili çok büyük bir okul olduğunu düşünüyorum. Mezunların bu kurumsal kültürü aldıktan sonra herhangi bir kurumsal şirkette çok rahat çalışabileceklerini düşünüyorum. Bu ortam özellikle insana belli bir olgunluk kazandırıyor. Farklı markalar olduğu için farklı disiplinler ve segmentler var.Doğuş Otomotiv'in yeni mezunlara göre uygun olduğunu düşünüyorum çünkü kurumsal hayata uyum sağlamak yeni mezunlar için zor olabiliyor. Doğuş Otomotiv’in bu anlamda kurumsal hayatla ilgili çok büyük bir okul olduğunu düşünüyorum. Mezunların bu kurumsal kültürü aldıktan sonra herhangi bir kurumsal şirkette çok rahat çalışabileceklerini düşünüyorum. Bu ortam özellikle insana belli bir olgunluk kazandırıyor. Farklı markalar olduğu için farklı disiplinler ve segmentler var.

Pazarlama Yüksek Lisansı size neler kattı? (1 Cevap)

Pazarlama Yüksek Lisansını yapmamdaki amaç; günümüzde Pazarlama’nın yerinin çok büyük olmasıdır. Neredeyse 24 saatimizin içinde bulunduğu bir bölümden bahsediyoruz. Sürekli Pazarlama’yla ilgili uyaranlara maruz kalıyoruz. Ben İşletme bölümünün son senesinde ağırlıklı olarak Pazarlama’yla ilgili dersler seçmiştim. Bu derslere daha çok ilgim olduğunu hissettim ve bunun doğru bir karar olduğunu gördüm. Bu kararı akademik kariyer anlamında, bir üst basamağa taşıyabilmek adına Pazarlama Yüksek Lisansı yapmayı tercih ettim. Bu da bana farklı bir bakış açısı kattı. Gelişmeleri doğru analiz edip doğru yorumlayabilmeme, sosyal hayatta bilinçli bir tüketici olabilmeme ve farkındalığımın artmasına olanak sağladı. Herkese tavsiye ediyorum.

DİM Birimi ne iş yapar? Doğuş Otomotiv'de görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (1 Cevap)

DİM yani Değer Bilgi Merkezi, Doğuş Otomotiv’in marka müşterilerine hizmet veren, iletişim merkezi olarak faaliyet gösteren bir birim. Müşterilerimizle iletişim kurduğumuz her anda onlara değerli olduklarını hissettirmeyi, onların ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmayı hedefleyen bir birimiz.DİM beş ana hizmet kanalından oluşuyor. Müşterilerimizin sosyal medya ve telefon aracılığıyla bize ilettikleri şikayet, talep ve önerilerini karşılayan Dijital ve Diyalog Ekibimiz ve dış aramaları gerçekleştiren bir CRM Ekibimiz mevcut. Müşterilerimizin mobilitelerinin devamlılığını sağlayan Yol Yardım Ekibimiz 7/24 olarak hizmet veriyor. Müşterilerimizin servisteki randevularını organize eden bir Randevu Ekibimiz bulunuyor. DİM içerisinde yine butik projeleri yönettiğimiz ayrı bir ekibimiz mevcut. Ben de Dijital Müşteri Temsilcisi olarak görev yapıyorum ve müşterilerimizin sosyal medya, e-mail ve online destek alanları üzerinden bizlere ilettikleri talepleri karşılayarak memnuniyetlerini sağlamak adına çözümler sunuyorum.

DOD markasından bahsedebilir misiniz? (1 Cevap)

DOD 1999 yılında Doğuş Oto bünyesinde kuruldu ve tamamen Doğuş Otomotiv’e ait. Kuruluş amacı da grup markalarında ikinci eli desteklemek ve ikinci ele her zaman için öncü olmaktır. Otomotiv sıfır pazarının yaklaşık 5-6 katı büyüklüğünde bir ikinci el pazarı var. Dolayısıyla orada da çok büyük bir iş hacmi görüyoruz. DOD kurulduktan sonra güveni her zaman için ön planda tutan bir yer oldu. Hatta bizim sloganımız; “İkinci elde de güven!” şeklindedir. Dolayısıyla yenilik ve öncülük anlamında sektörü yönlendiren bir yer oldu.